bet. voor de diensten, door hem aan den lande bewezen; en toegekend den titulairen, rang van luit.-generaalden 2dén luit. "W. F. Bonga, van het 3dé reg. inB, overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Gemengd Nieuws. Vrouw S., die met de Pinksterdagen hare familie alhier een bezoek kwam brengen, ontving gistermiddag een telegram dat haar man, infanterist te Haarlem, zich had opgehangen. Huise lijk ongenoegen schijnt tot die daad aanleiding te hebben gegeven. Jl. Zaterdag is een werkman van de fabriek der heeren Enthoven en C0., in Den Haag, ter zake van diefstal van eene hoeveelheid koper,, aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht. Voor eenige dagen had te St. Jacobi- parochie een vreeselijke misdaad plaats, die het gansche dorp in beweging bracht. De logement houder De Roos, bekend als een ruw onverschillig mensch, die zijne vrouw en zijne bij hen inwonende schoonmoeder meermalen mishandelt, vooral na misbruik van sterken drank, dreigde deze laatste met een groot mes. Dit werd door eenige mannen gezien, die er dadelijk op bedacht waren de bejaarde vrouw hulp te bieden. Een buurman werd even wel door het opgeschoven raam zóo door den woestaard in de borst getroffen, dat hy ineenzonk en onmiddellijk een lijk was. De misdadiger is in arrest genomen en geboeid weggevoerd. Een treurig ongeval heeft in Raas dorp onder de gemeente Sloten (N.-Holland) alge- rneene verslagenheid te weeg gebracht. Twee oppassende veenwerkers kwamen op ongelukkige wijze orn het leven. Hun lijken werden opgehaald uit de vaart, die zij hadden willen oversteken, het schuitje op eenigen afstand drijvende gevonden. Zy waren eerst onlangs uit Duitschland overge komen, om in Holland wat te verdienen. De een is ongetrouwd, de ander laat een vrouw met zeven kinderen na. Zaterdag was eene vrouw te Bleis- wijk bezig met het koken van olie. Deze kookte over, met het gevolg dat de kleeding der vrouw in brand geraakte. Zij begaf zich tot tweemaal te water en het is met spoedige hulp mogen geluk ken haar te redden; zij is echter met brandwon den overdekt, vooral in het gelaat, zoo zelfs dat zij niet kan zien. Uit Valkenburg wordt ons gemeld: Bij het onweder op Zaterdag jl., heeft de bliksem een boom in den tuin van den burgemeester ge troffen. Op den grond lagen tot op verren afstand splinters van den boom verspreid. De top was ongeschonden, waaruit wordt opgemaakt, dat de bui zeer laag hing. De Kaapstad bezit tegenwoordig de rariteit van een predikster. Zij heet Mrs. Thom son en is de schoonmoeder van den vermaarden Saul Solomon, de puik van het Kaapsche parle ment. Haar Ew. vertelt niets nieuws en is streng orthodox, maar spreekt met gevoel en ernst, en heeft bij beide gelegenheden toen zij optrad, een groot gehoor gehad. De diensten werden afge wisseld door gebeden, waarbij een burgerlijk amb tenaar en een krijgsman voorgaan. Zaterdag-middag is in de werkplaats van den geweer- en vuurwerkmaker Schellings, op de Beestenmarkt te Delft, brand uitgebroken. Gelukkig heeft men veel van het aanwezige kruit en vuurwerk kunnen verwijderen. Nochthans hadden er verscheidene ontploffingen plaats, waardoor ook het achterhuis van een der buren geteisterd werd. Met een paar spuiten was men echter spoedig den brand meester. Zaterdag-morgen kwamen de echte lieden M., die zich sedert Donderdag te Rotterdam ophielden, weder in hunne woriing, in de Ketelslraat te Delft en bevonden dat de bij hen inwonende v. V. door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt. Het lijk was geheel koud en verstijfd, zoodat v. V. vermoedelijk reeds een of twee dagen geleden zijn wanhopige daad heeft ten uitvoer gelegd. KOLONIËN. BATAVIA, 15 April. Aan een schrijven uit Atjin dd. 30 Maart aan de Java-Bode is het navolgende ontleend: De cholera onder de troepen is nog niet geheel ge weken. Op den 25sten dezer heeft het stoomschip Deli de kampong van Toeankoe Nanta gebom bardeerd, hetwelk als bestraffing moest dienen voor het zenden van een beleedigenden brief aan generaal Van Swieten. Deze kampong is ten naas tenbij Noord-West binnenwaarts gelegen; de Deli ging daarom dicht aan strand en werd, daar ge ankerd zijnde, beschoten uit twee steenen ben- tings, opgetrokken naar Portugeesche vestingbouw- kunde, welke bentings tijdens de eerste expeditie in ons bezit geweest zijn. Drie van de schoten veroorzaakten eenige schade aan het want. Daar het avond was, lichtte de Deli het anker en den volgenden morgen bombardeerde zij de bentings op een veiligen afstand. Op dienzelfden dag wierpen de kanonnen van den kraton granaten op een te groote verzameling van inboorlingen in de rich ting van Panglima Polim's verblijfplaats. Zaterdag overleed alhier de majoor der in fanterie W. A. J. J. Kraal, die kort te voren uit de Molukken was aangekomen, ten einde naar Sumatra te vertrekken en daar in de koelere streken herstel van gezondheid te zoeken. De cholera grijpt nog steeds om zich heen in verschillende streken van dezen archipel, al zijn de gevallen gelukkig niet zeer talrijk. Alleen te Meestér-Cornells heeft zij vooral onder het laatst uit Nederland aangekomen detachement koloniale troepen verscheidene slachtoffers gemaakt, terwijl nog vele lijders onder behandeling zijn. Bij een dezer dagen ontvangen telegram van den opperbevelhebber bij de tweede Atjinee- sche expeditie, is de lijding ontvangen dat de 1ste luitenant bij het 14de bataljon infanterie A. M. H. Badings den 4den dezer aan de cho lera overleden is. Te Samarang is door den Raad van Justi tie uitspraak gedaan in de bekende opiumzaak van W. Abels. De eisch tot gevangenisstraf van 3 jaren en eene geldboete van 10,000 werd veranderd in een vonnis van 6 maanden gevan genisstraf en f 7000 boete. Door deu gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegeus ziekte, aan den hoofdonderw. aan de openb. bgere school te Ternate, J. H. Roduner. Ontslagen: Op verz. eerv., met beh. van recht op peDS., de gew. kl. op het bur. van den ontv. der in- en uitvoerr. te Batavia, J. B. Hendriksz. Benoemd: Tot hoofdonderw. aan de openb. lag. school te Ternate N. Stark, aan die tc Sumanap J. J. Looije; tot lsten hnlponderw. aan de openb. 1ste lag. school te Soerakarta, C. A. Valk. Door den landraad te Ponorogo benoemd tot buit. subst.-griff., J. N. Labaar, door den Landraad te Koeto-Ardjo (Bagelen) ontslagen: eervol, wegens vertrek, als bait, subst-grifl. J. Ruebel; door den Landraad te Patjitan benoemd: tot bniteng. subst.-griff. W. A. Van Weelderen. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den kapt. der art. B. A. H. Arntzenius. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de kl. bij de mil. adra. A. A. De Roode; eervol, de kl. bij de rail. adm. G. P. Gligoor. Goedgekeurd: Dat bij het vertrek uit Atjin van den opper bevelhebber, als mil. comm. van de in Atjin achter te laten krijgsmacht, tevens belast met de leiding der politieke aangelegen heden, worde aangewezen do kolonel der infanterie J. L. J. H. Pel; aan dien mil. comm. worde toegevoegd de ambt. met den rang van ads.-res. voor de betrekkingen met de inl. staten op Noordelijk Sumatra R. C. Kroesen, en met den rang van contr. eerste kl. de cont. tweede kl. bij het binn. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura R. W. Tadama. Departement der Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den havenm. te Samarang J. W. Kroon. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens ziekte, de lstestuur man H. Ter Poorten. UÜITENLAIVD. Frankrij k. De hertog van Montpensier heeft zijn jongsten zoon, prins Louis, door den dood verloren. De overledene had den ouderdom van zeven jaren bereikt. Hij leed sedert eenige jaren aan eene ziekte, die geen hoop van herstel overliet. Voor eenige maanden had de hertog van Montpensier zijn oudsten zoon, prins Ferdinand, geboren in 1859, zien sterven. Hij heeft thans noch éen zoon, Antoine, en drie dochters, waarvan de oudste gehuwd is met den graaf van Parijs. De kolonel Stoffel, die bij het proces- Bazaine den commissaris van het gouvernement, generaal Pourcet, heeft beleedigd en deswege tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, heeft zich thans ter beschikking der justitie gesteld, om zijn straf te ondergaan. De heer De la Borde is tot vasten secre taris van de Academ;- van Fraaie Kunsten ge kozen, in plaats van den heer Beulê. Bij de verkiez <;t Departement Nièvre is de heer De Bourgoing, een Bonapartist, ge kozen met 37600 stemmen, tegen 32150, die op den heer Gudin, den republikeinschen candidaat, zijn uitgebracht. De heer Pazzis, een legitimist, verkreeg 4527 stemmen. Het nieuwe Kabinet zal eigenlijk slechts een Ministerie van zaken zijn. Het zal de consti- tutioneele wetten ontwerpen en de Kamer laten beslissen, of het Presidentschap bij overlijden of terugtreding van Mac-Mahon, al dan niet op een ander zal overgaan. De oude meerderheid is be sloten het nieuwe Kabinet te steunen. Het tweegevecht tusschen prins Metternich en den hertog De Montebello heeft den 21sten plaats gehad. Er waren moeilijkheden gerezen over de keus van het wapen, waarmede men vechten zou. Van daar dat het duel niet op den bepaalden tijd plaats had. Ten slotte werd be sloten, dat de strijders zich van den degen zouden bedienen. De hertog De Montebello is aan den rechterarm licht gekwetst. Duitschland. Tachtig der aanzienlijkste oud-Straatsburgers en handels-firma's hebben eene petitie aan den Rijkskanselier onderteekend, waarin zij aandrin gen op de uitbreiding der stad. Spanje. Uit Santander wordt van den 23sten gemeld: Zestig vrijwilligers van Santander, die gisteren door de Carlisten in een landhoeve belegerd wer den, hebben hunne vrijheid herkregen, daar de Carlislen terugtrokken. Maarschalk Concha zal met 20,000 man versterkt worden, Victoria en Miranda zullen de basis der operatiën zijn. Het Carlistische leger is in de Baskische provinciën in Navarra en in Arragon opgebroken. Inwoners van Biscaye, Guipuscoa en Navarra, ontvluchten om de gedwongen lichtingen der Carlisten te ontgaan. Tegen de candidatuur van een Montpensier voor den Spaanschen troon zal zich bepaaldelijk Duitschland verzetten en zal in dat verzet waar schijnlijk door andere groote mogendheden gesteund worden. Turlrije. De instelling eener bank der natiën, waarin ook de Oostenrijksche-Ottomanische bank zou worden opgenomen, is door den Sultan goedge keurd, alsmede de uitgifte van nieuwe schuld brieven van 3 pCt. lot een nominaal bedrag van veerlig millioen. De prijs der uitgifte zal zijn 35. Telegrammen. GENUA, 24 Mei. De Borsa meldt, dat de Duilsche consul-generaal alhier onderhandelingen met het Departement van Marine heefl aange knoopt, om voor de Duitsche onderdanen mach tiging te verkrijgen tot het bouwen van schepen op Italiaansche werven. NEW-YORK, 24 Mei. Volgens gerucht zal Gonsales, die last heeft gegeven tot de beleediging, den consul Magee in Guatimala aangedaan, ge- geeseld en gefusilleerd worden. Het Gouvernement van Chili heeft aan Hyde schadevergoeding aan geboden. ROME, 25 Mei. De Paus, die ten gevolge van verkoudheid koortsachtig is, heeft geweigerd andere geneesheeren ie consulteeren en heeft gisteren eenige uren het bed verlaten. ANTWERPEN, 25 Mei. Bij de provinciale verkiezingen hebben de clericalen de zegepraal behaald met honderd vijftig stemmende slad gaf eene meerderheid van honderd vijftig aan de liberalen. LONDEN, 25 Mei. De werkstaking onder de arbeiders in de Clevelandsche-IJzermijnen duurt voort. Er bestaat weinig vooruitzicht op eene spoedige schikking. In vele hoogovens is alle werk gestaakt. Ook bij de sleenkoolwerkers in Zuid-Staffordshire ziet men aan de werkstaking nog geen einde komen, integendeel, zij staan vaster op hun eisch, hoewel zij bereid zijn de quaeslie aan eene scheidsrechtelijke uitspraak te onderwerpen. Laatste berichten. De Tweede Kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen Dinsdag 2 Juni, des namiddags te 3 uren.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2