sale zilveren ornamenten, met eikenloof versierd. Het plateau is omgeven van een breeden rand, waarop met gouden letteren is aangebracht: „Laat de kindekens tot Mij komen en verhindert hen nietwant derzulken is het Koninkrijk Gods/' Opvier schilden, door eikenkransen omgeven, vindt men verschillende belangrijke woorden van Vorsten uit het geliefd Stamhuis van Oranje-Nassau. Op de vaas zelve is aangebracht het koninklijke wapen en de initialen van Z. M., met het devies „Je maintiendrai". Twee leeuwenkoppen dienen tot handvatsels. Het geheel is gedekt met het symbool der 25jarige regeering van Koning Willem III. De koninklijke kroon rust op vredepalm en oranjetak, daaronder het* jaarcijfer van het jubi leum; alles van goud. Eene gouden pen met het wapen van 's Konings Huis is hieraan toegevoegd. De Koninklijke Nederlandsche Fabriek van den heer J. M. Van Kempen, te Voorschoten heeft dit schoone geschenk ontworpen en vervaardigd. Te Dreumel is bij gelegenheid van het Ko ningsfeest het gedenkteeken onthuld, hetwelk ter herinnering aan het bezoek van Z. M. aldaar tijdens de overstrooming in '1855, is gesticht. Uit het voorloopig verslag van de Commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer over de stukken, door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingezonden, omtrent den uitslag van het onderzoek naar de voorgestelde verlaging van den census, blijkt, dat bij de overweging in de afdeelingen, waaraan door 43 leden werd deelge nomen, men zich algemeen teleurgesteld toonde door hetgeen de Regeering te dezer zake heeft medegedeeld. De overgroote meerderheid verklaarde zich ook nu weder tegen het aan de Regeerings- voordracht ten grondslag liggend beginsel om voor geheel het Rijk den minimum-census van f 20 aan te nemen en daarop slechts uitzondering voor een zeker aantal groolere gemeenten of voormalige steden toe te laten. Na lange discussie heeft Woensdag-avond het bestuur van de kiezersvereeniging „de Grond wet" te Amsterdam zich bereid verklaard, als voorloopig bestuur aan te blijven tot de maand September, om in dien tusschentijd aan de leden de gelegenheid te geven een nieuw bestuur samen te stellen. In de Woensdag te Utrecht gehouden ver gadering van het Anti-schoolwetverbond waren, behalve de leden, 67 afgevaardigden. Na gezang, gebed en voorlezing uit den Bijbel opende prof. De Geer de vergadering en verzocht hij den secre taris verslag uit te brengen van de handelingen van het Verbond over het afgeloopen jaar. Daarna deed de penningmeester rekening en verant woording, waaruit bleek, dat het Verbond zich in een voortdurenden bloei mag verheugen. De voorzitter deelde verder mede, dat volgens bepaling twee nieuwe bestuursleden moesten ge kozen worden, in de plaats van de heeren De Geer en Kuyper; daarna ging men over tot de behan deling der agenda. Er is besloten, met 36 tegen 34 stemmen, tot een petitionnement over te gaan aan de Staten-Generaal tot wijziging van art. 194 der Grondwet. Prof. De Geer en Dr. Kuyper werden als bestuursleden herkozen. Het Verbond bestaat thans uit 144 afdeelingen. Door de vergadering is aangenomen een voorstel van het bestuur om door wijziging van art. 15 der statuten de wer king van het Verbond op de verkiezingen nader te verzekeren. Aanstaanden Zondag zal het gemeentebad huis te Scheveningen worden opengesteld en zullen de muziekuitvoeringen een aanvang nernen onder de leiding van den heer Becht, kapelmeester der dd. schutterij, die in plaats van den heer Bot- gorschek tot directeur der muziek benoemd is. Er heeft zich eene Commissie gevormd om het Gooiland, dat thans door den Ooster-spoorweg doorsneden wordt, van villa's te voorzien; zij heeft voor dit doel reeds eene uitgestrektheid gronds aangekocht. Het maken van teekeningen voor den aanbouw is aan den architect v. d. Arend te Haarlem opgedragen. Blijkens bericht van Zr. Ms. zaakgelastigde te Lissabon is in het Portugeesche tarief van rechten eene wijziging gebracht ten opzichte van spoor- wegrnaterieel, waardoor vast en rollend materieel bestemd voor spoorwegen van welken aard het ook zij, bij invoer daar te lande een recht van •5 percent ad valorem zal betalenterwijl daarbij tevens bepaald wordt, dat voornoemd spoorweg- materieel binnen het tijdsverloop van éen jaar in Portugal ingevoerd, voor rekening van particuliere maatschappijen welke behoorlijk gemachtigd zijn om daar te lande gewone spoorwegen of Ameri- kaansche tramways te bouwen of te exploiteeren, ontheven is van voornoemde belasting van, 5 per cent en geheel vrij van rechten. De luits. ter zee der 2de kl. P. Heyning, H. J. Kleynhens, A. O. Feith en B. J. G. Volck, de beide eersten aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel en wachtschip te Hellevoetsluis en de beide laatsten van Zr. Ms. monitor Krokodilde off. van gez. der 2de kl. M. Steensma en J. A. G. Hulst, aan boord van Zr. Ms. monitors Heili- gerlee en Krokodil, en de off", van admin. 3de kl. P. K. S. Metman en F. J. Olivier, aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee en wachtschip te Amsterdam, worden op non-activiteit gesteld en met 1 Juni vervangen respectievelijk door de luits. ter zee 2de kl. Jhr. F. G. M. Van 'der Wijck, L. Dupper, J. L. Hordijk en J. Van Scheers, de off. van gez. Isle kl. N. C. Slegt en W. F. Meyboom, den off. van admin. 2de kl. J. Gallas en 3de kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, welke laatste op het wachtschip te Hellevoetsluis vervangen wordt door den off. van admin. 3de jd. J. G. Van Reynvoorts wordt op non-activiteit gesteld de adelborst 1ste kl. D. A. Kraijenhoff van de Leur, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft aan E. Heukensfeldt Slaghek eervol ontslag verleend als Ned. consul te Shanghai en voor de havens aan de Yang-tze-rivier. Z. M. heeft aan den commies bij het Depart, van Oorlog W. De Kurver, buiten bezwaar van de schatkist, den titel verleend van hoofdcommies en hem met ingang van 1 Juli eervol ontslag uit den dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen; benoemd tot adj.-commies bij het zelfde Depart, de schrijvers 1ste kl. bij dat Depart. J. Moll, M. G. T. Grooss, P. A. Zegers en B. A. Lamboo. KWEEKSCHOOL VOOR ZEETAART. I. Aan het verslag over den toestand van de Kweekschool voor Zeevaart alhier en van de Vereeniging tot instandhouding en bevor dering van haren bloei, gedurende het jaar 1873, ontleenen wij het volgende Het jaar opende zich voor de Commissie van oppertoezicht en beheer niet onder de vroolijkste omstandigheden. Even te voren had zij vernomen, dat door den Minister van Marine twee besluiten waren genomen, die zij beide schadelijk voor de Kweekschool achtte: de iutrekking van de be paling, dat overigens goed ontwikkelde knapen konden goedgekeurd worden, ook al waren zij beneden de maat, en de uitloving eener premie voor eiken knaap, die als scheepsjongen in dienst trad. Aangaande het laatste besloot de Commissie aan den Minister vergunning te vragen, dat de premiegelden aan den schipper zouden worden ter hand gesteld, om aan ouders of voogden over gemaakt te worden, op welk verzoek gunstig werd beschikt. Ook de subcommissiën willigden den wensch des Hoofdbestuurs in om bij voorkomende gelegenheden de premiegelden van de Commissie te willen ontvangen en uitbetalen. Sedert heeft deze zaak geene moeilijkheid opgeleverd. Met het tweede besluit, dat ten doel had het aantal scheepsjongens te vermeerderen, scheen volkomen in strijd de intrekking der bepaling ten opzichte der lengtemaat, waardoor vele ten gevolge van slechte voeding en verwaarloozing niet uitgegroeide knapen niet toegelaten werden. Daarbij kwam de strenge keuring, die thans in zoover gewijzigd is, dat de kweekelingen niet meer twee keuringen ondergaan door twee verschillende deskundigen, een alvorens zij hier worden toegelaten, de andere bij de indienst treding te Amsterdam, maar dat door denzelfden officier van gezondheid aan wien de tweede beslis sende keuring is opgedragen ook de voorloopige keuring plaats heeft. In hoever daarbij gewonnen is, kan nog niet beoordeeld worden. In 't algemeen is 1873 wat de resmltaten der keuring betreft zeer ongunstig geweest: van 121 knapen, die onderzocht zijn, werden 50 afgekeurd. Den llden Januari kwam het bericht van eene testamentaire beschikking van wijlen mevr. de wed. Volgraff in Den Haag, waarbij aan de Kweekschool een legaat van f 1000 werd geschon ken, hetgeen der Commissie voor 't eerst moed gaf aan onbepaalde wenschen tot uitbreiding der lokalen sinds lang in stilte gekoesterd eenigen vorm te geven. Den 2den April werd in de plaats van Men heer Brutel de la Rivière, die om gewichtige redenen zijn ontslag als lid der Commissie moest nemen, de heer Th. M. Roest benoemd, terwijl de heer Hartevelt zich genoopt zag den oOsten Aug. voor het lidmaatschap des hoofdbestuurs te bedanken. Omstreeks denzelfden tijd had de commissie een ander verlies, daar de heer Hoos den 6den Sept. de stad ging verlaten. Dit was vooral zeer te betreuren, daar hij aan de knapen onderwijs gaf in de artillerie. Den 19den Aoril had de commissie zich tot den Minister van Marine gericht met het verzoek om een paar stukken getrokken geschut met de daarbij be- hoorende projectielen, welke vraag weigerend beantwoord werd, vooral op grond, dat onder wijs in artillerie niet tot het programma be hoorde maar later te Amsterdam en aan boord gegeven werd. De bedoeling der Commissie was eenvoudig voorwerpen te hebben voor het onder wijs, al ware het dat zij ook niet meer voor werkelijken dienst op de oorlogschepen konden gebruikt wordenhet zou voldoende geweest zijn, als men een stukje geschut op landingsaffuit en een sloepsaffuit beschikbaar had willen stellen. De wenschen der Commissie bepalen zich dus tot het volgende drietal: een voor de Kweekschool gunstige bepaling omtrent het premiegeld, zoolang dit niet kan afgeschaft worden; de herstelling van art. 6, 2de gedeelte van het keuringsregle- rnent, betreffende de 5 centimeters, met zachtheid in de keuring; eenige voorwerpen voor het onder wijs in artillerie met een konstabelsmaat voor de instructie. Kwamen in dit jaar 121 jongens ter keuring, van welke 59 in 's Rijks zeedienst, 4 ter koopvaardij geplaatst zijn, aan het werfbureau boden zich 265 knapen aan, van welke 73 werden aangenomen. Deze verhouding is niet die, welke de Commissie wenscht en hoopt. Deze moet zijn, dat de Kweekschool minstens het hoofdcontingent aan scheepsjongens levert. Gremengd Nieuws. Woensdag-middag, bij 't eindigen van den arbeid, wilden een paar schildersknechts een Rotterdamschen steiger, bevestigd aan een huis in de Kerkstraat bij de Spiegelstraat te Amster dam, inhalen, toen door een ongelukkig toeval of liever door onvoorzichtigheid een plank kantelde en de man die zich nog op den steiger bevond, van een aanzienlijke hoogte naar beneden stortte. Hij kwam op het hoofd terecht en was oogen- blikkelijk dood. De ongelukkige laat eene zwangere vrouw en eenige kinderen achter. Uit het huis van reclusie en tuchti ging te Leeuwarden is ontslagen Hugo Van der Heydt, oud 37 jaren, metaaldraaier, geboren te Elberfeldt, na zijne tuchthuisstraf te hebben onder gaan wegens het met zekere Goffin indertijd te Groningen namaken van zilveren Nederl. munt, waarop hij Woensdag van Leeuwarden is ge transporteerd naar de grenzen van Pruisen, om als vreemdeling te worden uitgeleid. Aan de Prov. Ov. en Zw. Ct. wordt uit Wij he gemeldVan goederhand vernemen wij, dat het bericht, inhoudende dat de pastoor alhier ten gevolge van het bij ongeluk doodschieten van een jongeling, krankzinnig is geworden en in levensgevaar verkeert, geheel onjuist is. De pastoor lijdt wel veel onder het hem overkomen ongeluk, maar van verstandsverbijstering of levensgevaar is geen quaestie. De man is thans zeer kalm, doch uiterst treurig gestemd, en evenzoo zijne bejaarde moeder. In den nacht van 4 7 op 4 8 dezer heeft het te Smirna sterk gevroren en de vorst groote schade aan de rozijnen toegebracht. In Vourla beschouwt men ze als verloren. Dinsdag-avond werd de persoon J. B., boekhouder te Almelo, die sedert eenige dagen, naar men vermoedde, niet wel in het hoofd was, vermist. Na hem den ganschen nacht te ver geefs gezocht te hebben, vond men den volgenden morgen zijn lijk even buiten de stad in het water- liggen. Hij laat een vrouw met 6 kinderen na.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2