IN0. 4379. A0. 1874. Vrijdag 22 Mei. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posir 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02.- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer.n 0.174. Groeitere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze Courant abonneeren, ont vangen de nog verschijnende nummers tot dien datum, en, voor zooverre de voorraad strekt, ook het Feestnummer van 11 Mei, gratis. LEIDEN, 21 Mei. Over de maanden Januari, Februari en Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven naar het buitenland die wegens onbekend heid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. Noord-Amerika: A. Brak, te Ilinois; A. Canter, te New-York; België: P. Van der Kastel, te Antwerpen; Mad. F. Melicot Echanton, F. Baesjou, J. Thilippen, allen te BrusselW. F. Menzel te Gend; Duitschland: Farncombe Sanders, te Bonn Peter te Frankfort; J. Weiss ('2 stuks), te Pots dam; A. Krüger, te Stadtlohn; C. Adam, te Hadamer; Engeland: Edie De Beer, Hamerslag, beiden te Londen; Frankrijk: A. G. Tendergen, te Bens Mazar; H. L. A. Obreen, te Nancy; Danlot, B. C. Goudsmit, I. B. Ponstijn, Mej. L. Belting, allen te Parijs; over Frankrijk: J. M. Brooshoofd, te Port-Saïd. Behalve door den beer J. A. Van der Made zijn bij den schietwedstrijd te Amsterdam o. a. nog prijzen behaald door de heeren J. Braggaar en W. P. Mulié. De marmeren pendule van „Neer- lands Burgerwacht" werd door den heer J. A. Van der Made gewonnen. Het adres aan de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, bedoeld bij ach terstaande advertentie, is van den volgenden inhoud: De ondergeteekenden, lidmalen der Hervormde Gemeente te Leiden, van oordeel, dat de kerke raden, waarin tot dusverre de minderheden niet zijn vertegenwoordigd, tot de beslissing over wets voorstellen, die de strekking hebben om daarin verbetering te brengen, niet bevoegd zijn te achten en dat, in het algemeen, de bepalingen leer en belijdenis betreffende dan eerst gerekend kunnen worden door de gemeente zelve te zijn goedgekeurd, wanneer de meerderheid der ge zamenlijke stemgerechtigden zich daarvoor ver klaard heeft, wenden zich tot U met het verzoek dat de wetsbepalingen ter reorganisatie van de kerk, die door de synode in Februari 1874 voorloopig zijn aangenomen, onderworpen worden aan de eindbeslissing van de stemge rechtigde leden der gemeente en dat het nieuw ontworpen art. 62 van het Algemeen Reglement in denzelfden zin worde gewijzigd. Heden herdenkt de heer M. J. Burgersdijk, wethouder, lid der plaatselijke schoolcommissie en van verschillende Instellingen van Weldadigheid te Katwijk a/d. Rijn, zijn vijftigjarig huwelijksfeest. Door het gemeentebestuur werd hem namens den Raad, de plaatselijke School- en Gezondheidscom missie, de onderwijzers en verdere beambten, een siert,jk cadeau in goud vereerd vergezeld van een keurig in zijden fluweel gebonden album, voorzien van de namen der gevers. Algemeen geacht wegens zijn streven om het goede bevordelijk te zijn, werden hem door liet Bestuur van de Nederd. Herv. Kerk en van het Weeshuis mede keurige geschenken overhandigd. Te Zoetermeer is tot lid van de Provin ciale Staten gekozen Mr. Kley met 467 stemmen. Op den heer Van der Kun waren 237 stemmen uitgebracht. Bij Z. M. den Koning zijn gisteren toege laten verschillende Commissiën, uit wier handen de Koning de huldeblijken en geschenken, bij gelegenheid van het kroningsfeest, welwillend heeft aangenomen. Onderen anderen werd Z. M. ver eerd met geschenken van1°. De Geuzenvereeni- ging, die Z. M. onder eene toespraak van haren president, den heer A. O. Schaafsma, uit Utrecht, de teekening van eene prachtige en fraai geor namenteerde lamp overhandigde; 2°. eene Com missie uit 's-Hertogenboseh, bestaande uit de heeren Cooymans, Van der Linden en Stokvis, die eveneens Z. M. complimenteerde en tevens een kostbaar geschenk aanbood; 3°. de ingezete nen van Zeeland, wier geschenk Z. M. werd ter hand gesteld door de heeren Hennequin, Borsius, Bijbau, Marsure en v. d. Hove. Door nu wijlen Mejuflr. Maria Nietten, wed. A. Bots, in leven te Haarlem woonachtig, is aan de R. C. Kerk van den H. Dominicus aldaar vermaakt een som van f 1000, onder den last van kerkelijke diensten. Te Vlaardingen is gisteren met goed gevolg te water gelaten van de werf, toebehoorende aan den scheepsbouwmeester D. De Zeeuw, het loggerschip genaamd Adriaan Hendrik, voor rekening van den heer Parser te Scheveningen, bestemd voor de haringvisscherij. De nieuw benoemde subsliluut-griffiers bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, de heeren Mr. C. H. Q. Van Strijen en Jlir. Mr. F. A. P. Wittert, hebben in de gisteren gehouden zitting van dat college den bij de wet gevorder den eed afgelegd. Morgen te halfdrie zullen zij plechtig worden geïnstalleerd. Te Kampen werd Dinsdag-avond den onlangs tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemden lieer S. Van Veizen Jr., docent aan de theologische school aldaar, eene serenade met fakkellicht gebracht door het corps studenten van genoemde school rnet banier. Na afloop trok ken de studenten eenige der voornaamste straten door en brachten ook eene ovatie bij den bur gemeester. De Arnh. Cl. meldtDinsdag overleed te Arnhem in den ouderdom van 76 jaren de heer Dr. W. Bosch, oud-inspecteur van den geneeskun digen dienst in Nederl.-Indië. Uit een veelbe wogen leven had hij weten te bewaren jonge lingsgeestdrift voor den vooruitgang op elk gebied, een krachtigen geest, die hem tot in zijn laatste dagen den arbeid maakte tot een behoefte. Sedert jaren was hij een der vurigste bestrijders van het kultnurstelsel, die met ridderlijken moed en taaie volharding opkwam voor den geëxploiteerden Javaan. Van de Maatschappij „tot Nut van den Javaan" was hij de stichter en bleef hij de ziel. Hij was een man van karakter in den besten zin van het woord, open en eerlijk, hartig en trouw, die pal stond voor zijne overtuiging en daarvoor menig offer bracht. Dat lauwheid en flauwheid, beginselloosheid en baatzucht dat karakter niet wisten te waardeeren, spreekt wel van zelf. Maar wanneer mannen van zooveel zielenadel en geest kracht worden weggenomen, dan lijdt het vader land een verlies. Bosch was een goed burger, qui bene de patria meruit. Bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten te Gouda is gekozen de heer A. Knijfl'Hz., met 438 slemmeh tegen 270, die op den can- didaat van 't anti-schoolwetverbond, den heer J. Graves Kooiman, waren uitgebracht. Gisteren werd aan de armen van de Remon- strantsch Gereformeerde gemeente te Rotterdam, ter gelegenheid der viering van 's lvonings juhilé, eene buitengewone uitdeeling gedaan van vleesch, brood en wijn. Als een bijzonderheid, die voor den handel en ook voor personen buiten den handel van ge wicht is, wijzen wij op eene regeling, die bij de Ned. Bank, volgens het jaarverslag over 1873, is ingevoerd. Van de bankassignatiën tot over making van gelden werd tot dusver weinig ge bruik gemaakt, wegens het evenredig zegelrecht. Om nu het publiek in de gelegenheid te stellen zonder dat bezwaar de bankkantoren te gebruiken tot het overmaken van gelden, is thans als proef ingevoerd, dat aan elk kantoor der Bank gelden kunnen geslort worden met verzoek om die op een ander kantoor aan een bepaalden persoon uit te betalen, en wel door middel van een quitantie met formaatzegel. De Bank geeft daartoe geene verbintenissen af, maar de uitbetaling ge schiedt zoo, dat de ter ontvangst aangewezen persoon eene quitantie inlevert en afteekent, welke op het kantoor van storting is opgemaakt en door dengene die gestort heeft is geteekend. In de wekelijksche aankondigingen zullen de sommen onder de rekening-courant saldo's worden opge nomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor het loopendejaar met f 225000, dienende tot bestrijding der kosten van voorbereidende werkzaamheden tot voltooiing van het vesfingstelsel des Rijks gedurende 1874, zooals opmetingen, grondboringen, waterpassin gen, peilingen, aankoop en onteigening van per- ceelen enz. Na afgelegd examen zijn als candidalen tot den heiligen dienst toegelaten door liet Prov. Kerkbestuurvan Gelderland P. J. Moeton, P. Bruining en C. G. Menzel; van Zuid-Holland A. Renier; van Utrecht H. Groeneveld van Friesland F. Van Spallvan Groningen A. J. A. en P. Van der Veenvan Noord-Brabant J. F. L. Boonacker, A. Metz Jr., J. G. Klomp en R. H. Drijber; van Drenthe J. M. W. Versprille, P. K. Bennink Janssonius, H. A. J. Lütge en T. J. Ringeling. De Tijd meldt dat de heer August Wils van Rotterdam, sedert Don Alfonso's terugkeer in Katalonië, door den infant thans definitief be noemd is tot commandant der zouaven. Door den Minister van Financiën wordt bekend gemaakt dat er gelegenheid bestaat, door middel der pakketbooten tusschen Bombay en Bassora, de correspondentie voor Perzië, inzon derheid voor plaatsen, gelegen aan de Perzische golf, door tusschenkomst der Britsche Postadmi nistratie te verzenden, op denzelfden voet en dezelfde voorwaarden als die voor de Britsche bezittingen in Voor-Indië. De luit.-kol. J. J. Meder, te Amersfoort, is door den Keizer van Rusland tol commandeur der St.-Stanislaus-orde benoemd. Door den Nederlandschen consul-generaal te Caracas zijn tot zijne vice-consuls te Maracaibo, Coro, Carthagena en Santa Marta aangesteld res pectievelijk de heeren B. Henriquez, M. Leyba, B. J. Moreno en J. Vengocchea, en door den

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1