LEIDSCH tf°. 4378. A0. 1874. Donderdag 21 M6i. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maandenV.f 1. Franco per poil1.40. Afzonderlijke Nommcrs..0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEXTIÊN Van 1—6 regelsj.Q5. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ohtvanger dér directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 18den dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1873/4, voljaarsche en kwartjaarsche aanslagen, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 20 Mei 1874. PROCE9-TERBAAL van de opening der stembriefjes, die ter benoeming van een lid der Staten van de Provincie Zuid-Holland den i9den Mei 1874 zijn ingeleverd. Op heden den twintigsten Mei des jaars achttienhonderd vierenzeventig in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leiden, is door het bureau van stemopne ming in de ter inlevering van steoibriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik Philip Christoffel Stoffels, oudste Wethouder in jaren, den heer Burgemeester vervangende, Voorzitter, en de heeren Jaco bus Marinus Everhardus Dercksen en Florentius Abraham Verster, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel een stembus, bij hem den 19den Mei 1874 overgebracht uit de gemeente Leiden. De zegels der bus worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden driehonderd vijf en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijst der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te zijh even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voor gelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard ttoee stembriefjes die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest driehonderd drie en zestig. Van. 4it getal zijn uitgebracht op de heeren Mr. Hendrik Petrus Jacobus Tollens 186; Mr. Martinus d'Aumerie 177. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer HENDRIK PETRUS JACOBUS TOLLENS, Lid van de Arrondissements-Rechtbank alhier. Is derhalve verkozen tot lid van dè Staten der pro vincie Zuid-Holland de heer Hendrik Petrus Jacobus Tollens, Lid van de Arrondissements-Rechtbank alhier. Eq zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 20sten Mei 1874. STOFFELS, Voorzitter. J. M. E. DERGKSEN. i c, F. A. VERSTER. stem0Pnemen- LEIDEN, 20 Nel. Bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten in dit hoofdkiesdistrict zijn uitgebracht 365 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Gekozen de heer Mr. H. P. J. Tollens, met 186 stemmen. Op den heer Mr. M. D'Aumerie waren 177 stem men uitgebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis: 1°. dat de com missie, belast met het examineeren van hen, die het diploma, vermeld in art. 16 der wet van 1 Juni 1865, wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 15 Juni e. k. en volgende dagen te Leiden. 2°. dat de commissie, belast met het exami neeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 15 Juni e. k. en vol gende dagen te Utrecht. Uit het verslag in de Staats-Courant over 's Rijks Herbarium gedurende 1873 blijkt, dat onderscheidene belangrijke planten-collecties in ruil of ten geschenke werden ontvangen, o. a- een verzameling van 235 Nieuw-Hollandsche planten, van 41 Braziliaansche en van 229 Ja- pansche, eene collectie houtsoorten en begoniaè van Java en omstreeks 600 Japansche en andere planten uit de nalatenschap van den heer Vrijdag Zijnen. Nog onder den indruk van het onlangs gevierde kroningsfeest, zal het velen aangenaam zijn te vernemen, dat bij Gebs. Van der Hoek alhier onder den titel „Op het Lóo" de toespraak is verkrijgbaar gestelij, bij die gelegenheid door den heer R. Koopmanfc van Bóekeren in de kin- derkerk alhier gehouden. De uitgave geschiedt ten voordeele van het Fonds voor godsdienst onderwijs van behoefigen. De naam, dien de schrijver zich in de kinderwereld gemaakt heeft, staat ons borg voor ids goeds, terwijl de geringe prijs, waarvoor de tosspraak in den handel ge bracht wordt, niemand zal terughouden. De gewestelijke Tergadering van het N. O. G. in Zuid-Holland zal in plaats van 30 Mei op Zater dag 6 Juni in het lokaal „De Vereeniging" in Den Haag gehouden worden. De vergadering der afgevaardigden zal te kwart voor tienen, de open bare vergadering te 11 uren geopend worden. Op de eerste vergadering zal, behalve de gewone werkzaamheden, een schrijven der Afd. Rotter dam in behandeling komen omtrent de organisatie van het gew. bestuur. Ter openbare vergadering zullen onderwerpen ingeleid worden door den heer L. Akkerhuis van Schoonhoven, de schoolfeesten; door den heer Pontier van Den Haag, over de werking van 't Schoolverbond in Zuid-Holland, en door den heer C. Van Riet, de Schoolspaar- banken. Voor het eind-examen der hoogere burger school in Noord-Holland, dat te Haarlem zal ge houden wordéh, hebben zich 30 leerlingen aange meld, van welke 6 uit Leiden. Maandag was voor "Wassenaar een rechte vreugdedag. De aangekondigde harddraverij en andere vermakelijkheden liepen in de beste orde af, en werden mét goed weer begunstigd, het geheele dorp was in feesttooi. Des avonds was er een schoone illuminatie, en concert op het dorpsplein, dëor de muziek van het corps jagers van Den Haag. Uit Noordwijk wordt gemeldHet kro ningsfeest is ook hier in alle opzichten uitstekend geslaagd. Reeds sinds Dinsdag 12 dezer had onze gemeente een zeer feestelijk aanzien en beijverde ieder zich, door het uitsteken van vlaggen en het versieren der woningen en straten, zooveel moge lijk luister aan het feest bij te zetten. Dien dag had er een optocht plaats van de schooljeugd. Vrijdag 15 Mei was het onze eigenlijke feestdag. Tegen den middag helderde het weder aanmer kelijk op en kon de feestviering ongestoord voort gang hebben. De optocht, die te 1 uur plaats had, onder geleide van muziek, was waarlijk prachtig te noemen. Landbouw, bloementeelt, reederij, ambachten, de broederschap van St.-Joris, zijnde eêne der weinige in ons land nog bestaande Voetboogschutters-vereenigingen, de Rederijkers kamer, de oud-strijders, kortom alles was verte genwoordigd, en onder groot gejuich trok de stoet de straten door naar Noordwijk aan Zee, waar door de muziek de vaderlandsche liederen werden ge speeld en eenige volksspelen plaats hadden, 's Avonds werd de optocht met fakkels herhaald en waren de duinen verlicht, terwijl ook de illuminatie onder de Linden en bij vele ingezetenen zeer sierlijk was te noemen en goed voldeed. -7— Te Nieuwkoop werd Zaterdag, onder begun stiging van prachtig weder, het zilveren kro ningsfeest gevierd. Uit alle huizen en van de meeste bruggen wapperde de nationale driekleur, terwijl hier en daar fraaie, met groen versierde eerepoorten opgericht waren. Te 9 uren ver kondigde het luiden der klokken de opening van het feest. Door den burgemeester werd de pro clamatie des Konings voorgelezen, waarop de muziek van het 4de regiment infanterie uit Leiden,zich liet hooren. Te 10 uren stelde de optocht, onder begeleiding van de muziek,, sdch in beweging, die tot 1 uur aanhield, e,p daarna werden dopr de commissie de scholen bezocht, alwaar den kinderen, onder het zingen van gepaste liederen verschil lende ververschingen en een fraaie plaat werden aangeboden. Des middags en des avonds werd in den met smaak daartoe ingeriqhten muziektempel op het plein een keurig programma uitgevoerd. Door de welwillende medewerking van alle inge zetenen was de algemeene illuminatie prachtig. De tempel en de Kerkstraat hadden het aanzien van een zee van vuur, terwijl de dorpsstraat door particulieren van huis tof huis schitterend ver licht was. Honderden menschen waren op de been tot middernacht, toen het afsteken van een flink vuurwerk de feestviering deed besluiten. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Nieuwediep, passeerde den 18den 's namiddags Gibraltar. Alles wel. Z. M. de Koning zal na de festiviteiten en het feestmaal in Rotterdam te hebben bijge woond, niet, gelijk eerst het voornemen was, nog denzelfden avond naar de residentie terugkeeren, maar zich alsdan via Fijenoord naar Rozendaal begeven, ten einde in de gelegenheid te zijn den Czaar op zijne terugreis naar Rusland nogmaals te begroeten. Waarschijnlijk zal Prins Hendrik den Koning vergezellen,. die alsdan langs den Staatsspoorweg en verder over Utrecht per Rijn- spoor naar den Haag zal vertrekken. Gisteren had te Scheveningen het eere feestmaal, Z. M. den Koning en H. M. de Koningin door den HaagSchen gemeenteraad aangeboden, plaats. Te halftien keerde de vorstelijke familie naar de residentie terug door het dorp, dat fraai geïllumineerd was. Het huldeblijk van cïe Vrijmetselarij in Ne derland (een goudén gedenkpenning met een adres) is heden door Z. M. ten paleize in de residentie in ontvangst genomen. De aanbieding geschiedde door de Opperbesturen van de verschillende rnacon- riieke graden, met Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, grootmeester-nationaal van de Orde, aan het hoofd. Ook' van Z. H. den Paus heeft de Koning een eigenhandigen brief van gelukwensching ont vangen. Te Amsterdam zijn Maandag-avond de feesten op Kattenburg besloten met eene ovatie van het personeel van 's lands werf aan den vice-admi- raal en de hoofdbeambten. De optocht, begeleid door muziek, tamboers en pijpers, had door de talrijke lampions, vaandels, vlaggen en attributen een recht feestelijk aanzien, van tijd tot tijd nog veihoogd door het afsteken van bengaalsch vuur. Onder voorzitting van Z. K. H. Prins Hen drik is gisteren te Amsterdam in het lokaal „Eensgezindheid" de algemeene vergadering ge houden van aandeelhouders in de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland". Het verslag lokte geene aanmerkingen uit en de balans werd goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1