schrijft een der dekofficieren, dat de land- en zeemacht in Indië zich uitstekend hebben gedra gen en het vaderland trotsch op haar wezen mag. „Ik heb, zegt hij, de expeditie op Bali, Boni en Borneo medegemaakt, maar deze oorlog spant de kroon. Wij hadden te strijden tegen een vijar.d die zijn grond hardnekkig verdedigde. Thans is hij rustig; veel hoofden hebben zich aan het Neder- landsch gezag onderworpen en in bijna alle kam pongs wappert de Nederlandsche vlag. Naar mijn inzien zal Aljin met den tijd wel eene goede kolonie worden, want het is een goed en vrucht baar land en zeer voordeelig gelegen voor den handel." De schrijver maakt met lof gewag van de diensten door het verbeterde schietgeweer en ge schut bewezen en getuigt van het krachtig effect, dat het vuur van de Zeeland heeft uitgeoefend, die van 9 tot 30 December niet minder dan 11,000 kilo's buskruit verschoot en 2600 kogels, die een goede uitwerking hadden. De krijgsge vangen Atjineezen moeten dan ook verklaard hebben, dat zij veel banger waren voor dit oor logschip dan voor de geweren der soldaten. De algemeene vergadering van het Neder- landsch Schoolverbond zal gehouden worden te Utrecht op Woensdag 17 Juni e. k. Onder de voorstellen, die dan aan de orde zullen komen, behoort o. a. het voorstel van de hoofdcommissie om zich te wenden tot de Hooge Regeering met het verzoek, dat deze ruimer gelegenheid opene ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeres sen. Verder hoopt de hoofdcommissie dat de vergadering de wenschelijkheid zal uitspreken van het tot stand komen van een wet op het voor bereidend lager of bewaar- en speelschoolonderwijs. Gisteren is te Utrecht bevorderd tot Doctor in de geneeskunde de heer D. L. Van Wely, van 's-Gravenhage, na verdediging van een aca demisch proefschrift: „De Ovariotamie, in het bijzonder in Nederland." De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de eindexamens van de Polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni aanstaande te Delft zullen worden afgenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat aan de Rijks kweekscholen voor onderwijzers met het begin van den cursus 1874/75, aanvang nemende 1 Sep tember 1874, gelegenheid zal zijn lot plaatsing in het eerste studiejaar van 21 kweekelingen te 's-Hertogenbosch, 21 te Haarlem en 20 te Gro ningen, ten einde daar, op kosten van het Rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot groot kruis in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau graaf Taubenheim, buitengewoon gezant van den Koning van Wuitemberg, en tot ridder 3de kl. in die orde de adjudanten van den Prins van Oranje, Prins Hendrik en Prins Frederik. Z. M. de Koning heeft benoemd tot com mandeur der orde van de Eikekroon HD. adju danten baron Taels van Amerongen en baron De Posson. Beiden ontvingen van Z. K. H. den Groot hertog van Saksen het commandeurskruis der orde van den Witten Valk. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan Mr. F. Serrurier, gewezen raads heer in het prov. gerechtshof in Gelderland, ten bedrage van f 1534, en aan Mr. A. Ferf. gewezen griflier van het kantonger. te Bergum, van f 297 'sjaars. Met den 25sten Mei a. s. worden ge plaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Pontianakde luits.-ter-zee der 2de kl. A. F. J. Frackers, G. A. Van der Mieden en L. G. Kake- beeke, eerstgen. als oudste officier, de adelb. der lste kl. W. A. Palm, de offic.-van-gez. der 2de kl. P. C. Buyze en de offic. van administratie der 3de kl. H. J. Van der Meer; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luil.-ter- zee der 2de kl. W. A. Kokaan boord van Zr. Ms. ramscbip Buffel, de luit.-ter-zee der 2de kl. J. J. Kraakman. Gemengd Nieuws. Gisteravond wilde het 4-jarig doch- tertje van v. D. uit de Verwerstraat alhier naar de andere zijde der straat overloopen, toen er een rijtuig aankwam, dat niet spoedig genoeg kon inhouden, zoodat het kindje met de hoeven van het paard in aanraking kwam, waardoor het vooral aan een der beentjes deerlijk gekneusd werd. Het bericht betreffende den zooge- naamden luitenant in Pruisischen dienst, was onjuist, in zoover nog nasporingen naar hem ge daan worden. Ook is er geen sprake geweest van arrestatie, maar heeft de politie hem, na z'yn terugkeer van Zeist, opgezocht, en hem beleefd verzocht, zich liever weder naar Duitschland te begeven, aan welken wensch hij gaarne heeft voldaan. Nadat de politie zich had vergewist, dat hij een kaart naar Emmerik genomen had, heeft zij zich verder aan de zaak onttrokken. Te Middelburg heeft destoker, tevens machinist op den nieuwen stoomhoutzaagrnolen van de heeren G. Alberts en C". het ongeluk gehad, in aanraking te komen met een der zagen, tengevolge waarvan vier vingers geheel en een gedeelte van den duim in eens werden afgezaagd. Hij is dadelijk naar het Gemeente gasthuis over gebracht. Voor eenige dagen werd in de haven te Hellevoetsluis het lijk opgevischt van een op passend jongeling, dien men sedert dien ochtend vermist had. Door de feesten eenigszins laat aan boord gekomen zijnde, en weer vroeg bij zijn werk willende wezen, is hij, naar men vermoedt, slaapdronken geweest en daardoor over boord gevallen. Een droevig ongeval had verleden week tusschen Urk en Schokland plaats. Het vaartuig van schipper C. E. Verhardus, komende van Muiden, geladen met steen en bestemd naar Groningen, had het ongeluk op zee een lek te bekomen, waardoor het in de diepte wegzonk. Van de vijf opvarenden konden alleen, met groole inspanning en levensgevaar in het stormweer, de schipper en de knecht door de Urker visschers P. Molenaar, H. C. Post, K. Ras en H. Ras gered worden; de vrouw van den schipper en twee zijner kinderen kwamen bij dit ongeluk jammer lijk om het leven. Schipper en knecht werden door de edelmoedige redders aan wal aangebracht en liefderijk verpleegd, daar vooral de schipper veel had geleden. Ook het lijk van een der kin deren is aangebracht. Een niet minder treurige ramp had denzelfden dag in de nabijheid van het eiland Marken plaats. Schipper Jan Hakvoort, den vorigen dag ter ansjovisvangst uitgevaren, had het ongeluk met zijn vischschuit zoodanig door een windhoos te worden getroffen, dat de boot geheel omsloeg, waarbij schipper Hakvoort en zijn jongste broeder in de golven omkwamen. De knecht, ook een broeder van den omgekomene, werd gelukkig door een Urker visscher, schipper Gerrit Kramer, gered en ook behouden aan wal gebracht. Welke verslagen heid en treurigheid dit ongeluk aldaar veroorzaakt, is licht te beseffen als men weet, dat door den dood van éen braaf oppassend huisvader, drie weduwen tegelijk, namelijk grootmoeder, moeder en vrouw, met vier nog jeugdige kinderen, op eens van allen steun en hulp zijn ontbloot. Bij den heer J. DeKooyteDubbeldam is een wonderkalf geboren met een berenkop. Het dier heeft daarbij een vleeschsluier, die uit de hersenpan is gegroeid en tot aan het staart- been loopt, voorts dubbele kniegewrichten, drie neusgaten en een dubbele vouwhuid over het lijf. De poolen zijn krom gegroeid. De koe, welke dit monster ter wereld bracht, is bij de verlossing gestorven. Betreffende den brand in den nacht van Zaterdag op Zondag te Rotterdam in een pand op den hoek der Wijnhaven en Vischsteeg, ver dient vermelding, dat de agenten van politie G. J. Vrij en J. G. H. Hekman zich daarbij uitstekend gedragen hebben. Die beambten bevonden zich in de nabijheid van dit pand toen de brand uitbrak, en werden door den bewoner, den huisbewaarder Van der Schilden, te hulp geroepen, daar zijne kinderen zich nog in zijne woning (gelegen op de derde verdieping) bevonden. Ofschoon de brand reeds het inwendige van het gebouw had aange tast, liepen beiden de trappen op en brachten ieder twee kinderen naar beneden. Doch nu bleek, dat nog een vijfde kind, een meisje van twee jaren, was achtergebleven. De agent G. J. Vrij begaf zich opnieuw in het brandende gebouw; en ter wijl zelfs de vader niet verder durfde gaan wegens den verstikkenden rook, begaf hij zich naar boven en redde ook het vijfde kind, hoewel de trap reeds brandde. De zaak van Euvelgunne, nabij Gro- ningen, die indertijd zooveel gerucht heeft ge- maakt, zal den 20sten Mei haar beslag erlangen en wel op eene voor de crediteuren zeer bevre digende wijze, aangezien zij dan allen het volle bedrag van het hun toekomende zullen kunnen ontvangen. Te Akkrum is het kroningsfeest ge vierd op eene wijze, die hoogst betreurenswaardig rnag heeten. Er was eenig geld bijeengebracht, om den schoolkinderen versnaperingen aan te bieden en later vuurwerk af te steken. De com missie zag zich echter gedrongen, dit laatste wegens het slechte weder uit te stellen. Een massa menschen vonden nu evenwel goed, hunne vroolijkheid lucht te geven door het oprichten van een.brandstapel. Een staket van den heer v. d. Vegt, ongeveer 40 meter lang, eene nieuwe houten beschutting om het kerkvoogdij-gebouw, hekken, steggen, ja bijna alles wat maar te krijgen was, werd tot den brandstapel verwezen, 't Was halfdrie in den nacht. Daar werden de kerkdeuren geopend of liever opengestooten, en begon men de brandklok te luiden, zoodat de in diepe rust liggende ingezetenen verschrikt wakker werden en niet weinig ontsteld waren bij het zien van den vuurgloed midden in het] dorp. Balda digheden van anderen aard bleven niet uit. Ge achte ingezetenen, die de troep lot de orde wilden doen terugkeeren, werden beleedigd en mishandeld. Het was een schouwspel, zooals men het slechts bij wilden kon verwachten, niet bij menschen, die beschaafd willen heeten. Van het voorgevallene is proces-verbaal opgemaakt. De belhamels zullen, naar men algemeen verlangt, eene strenge straf niet ontgaan. Uit Wijhe wordt gemeld: Een aller- treurigst voorval heeft algemeene deelneming gewekt. De pastoor dezer parochie was Zaterdag avond bezig naar een doel te schieteneen jonge ling is daarbij tegenwoordig en begeeft zich vóór dat doel, juist op het oogenblik dat het schot valt, waardoor hij zoodanig in den rug of schouder getroffen werd, dat hij weinige uren daarna be zweek. De ongelukkige was een oppassend mensch van 22 jaren en eenig kind. De ouders en de pastoor zijn radeloos. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld dat gedurende de jongste feestdagen aldaar door het roekeloos gebruik maken van vuurwapens de heer v. N. het gebruik van een oog heeft ver loren, de heer P. eene hersenschudding heeft ge kregen, waaraan hij nog gevaarlijk ziek ligt, mej. P. in het aangezicht is gewond en een jongen aan de hand is gekwetst. Dezer dagen had eene ontploffing van Bengaalsch vuur plaats ten huize van den heer P. v. H., apotheker te Zaandam, waarschijn lijk ten gevolge van te sterke wrijving der daartoe gebruikt wordende zelfstandigheden. De heer v. H. werd vreeselijk gebrand en verwond; in allerijl snelde hij de deur uit en sprong in de Voorzaan, waaruit hij door vier personen gered werd. Zijn toestand is, hoewel niet hopeloos, toch hoogst gevaarlijk. BUITENLAND. BYankrij k. De heer d'Audiffret Pasquier heeft Mac Mahon een bezoek gebracht, om in naam van het rechter- centrum hem dringend te verzoeken aan geen Bonapartist in het kabinet zitting te geven. Het rechter-centrum en de gematigde rechter zijde hebben eene gezamenlijke bijeenkomst ge houden, waarin besloten is het gevallen Ministerie te blijven steunen en aan een comité op te dragen om zich met de Ministers te verstaan ten aanzien van de te volgen politieke gedragslijn, betreffende het plan tot organisatie der volmachten van Mac Mahon. De drie groepen der linkerzyde wachten het

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2