LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4377. A0. 1874. Woensdag 20 Mei. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po>l1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Groolcre lellers naar plaalsruimlc. STADS-BERICHTEN. Voor hen die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den schutterlijken dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raadhuize, op aanstaanden Donderdag 21 Mei, des voor middags van 101 uur. LEIDEN, 19 Mei. Bij de heden alhier gehouden herstemming voor een lid van de Prov. Slaten zijn weer 365 slembiljetten ingeleverd. Het aantal kiesgerech tigden is 1065. Door de Hollandsche Maatschappij van "Weienschappen zijn tot binnenlandsche leden der Maatschappij benoemd: de heeren C. G. Cobet, hoogleeraar te LeidenTh. W. Engelmann, bui tengewoon hoogleeraar te Utrecht en F. W. Van Eeden te Haarlem, en tot buitenlandsche leden de heeren A. Kekuli, hoogleeraar te Bonn M. P. E. Bertholat en L. Pasteur, beiden hoogleeraren te Parijs en pater Secchi te Rome. Bij gelegenheid van zijn vijftigjarigen dienst als ambtenaar is den heer J. Kehl als blijk van waar deering namens den gemeenteraad een zilveren inktkoker en eene gratificatie overhandigd. Ook door den gemeenteontvanger en zijne medebeamblen werden hem geschenken vereerd, terwijl voorts talrijke blijken van belangstelling den geachten jubilaris ten deel vielen. Gisteren is alhier bevorderd tot Doctor in de geneeskunde de heer C. A. Pekelharing, ge boren te Zaandam, met academisch proefschrift, getiteld: Over ureumbepaling in bloed en weefsels. Naar ons van goederhand wordt medege deeld, is niet door de slad Tiel maar door de Leidsche scherpschulters-vereeniging de eerste prijs behaald in den grooten schietwedstrijd te Amsterdam, en wel door den heer J. A. Van der Made met 56 punten. Nog drie leden hebben prijzen gewonnen, welk succes, in aanmerking ge nomen het ongunstige weder en dat er door slechts 5 Leidenaars aan den wedstrijd is deel genomen, buitengewoon mag genoemd worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten opzichte van de concessie-aanvrage ter indijking en droogmaking van den Biesbosch, en lot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Moerdijk over den Biesbosch naar Ravestein, en vran Dordrecht over den Biesbosch naar Boxtel, aan den adressant, Mr. A. J. Nieuwenhuizen te Parijs, te kennen gegeven, dat nadere uitgewerkte plannen en begrooling van kosten daarvan moeten overlegd worden, ten einde in de zaak een beschik king te kunnen nemen. De spoorweg van Dordrecht over den Biesbosch naar Boxtel is aangevraagd ten behoeve van de BoxtelWeselsche spoorwegmaatschappij. Voor de examens ter verkrijging eener akte van bevoegdheid tot het geven van Middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschap pen, zeevaartkunde, hand- en rechtlijnig teekenen en boelseeren, gymnastiek en landbouwkunde heb ben zich aangegeven de navolgende candidaten: akte Ki (lagere wiskunde) 17, onder welke 1 dame; akte Kil (beginselen der mechanica, der kennis van werktuigen en der technologie) 5; akte Km (beginselen der natuurkunde, schei kunde en kosmographie) 2; akte Kiv (natuur lijke geschiedenis) 2, akte Kv (hoogere wiskunde) 11; akte Kvi (hoogere mechanica) 2; akte I (zeevaartkunde) 4; akte Mi (handteekenen) 18; onder welke 1 dame; akte Mn (rechtlijnig tee kenen) 9; akte O (boetseeren) 4; akte P (gym nastiek) 10; akte R (landbouwkunde) 1. Totaal gevraagde akten derhalve 85. De examens worden gehouden te Delft. Don derdag 21 dezer vangen in de lokalen van Stads Doelen aldaar, de examens aan voor de akten Ki en Kv. Blijkens het overzicht van de opbrengst der middelen over de eerste vier maanden van dit jaar is er, in vergelijking met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, weder eene vermeerdering van opbrengst van 705,423.49, hetgeen nage noeg gelijkstaat met de vermeerdering van het successierecht, eene altijd onzekere bron. De suiker- belasting is ten achteren 445,254, hetgeen wel aan verrekening kan liggen. De zegel- en registra tierechten zijn werkelijk ruim l'/2 ton minder. Die achterstand wordt opgewogen door de in- en uitgaande rechten met 1 ton, het gedistilleerd en de wijn zamen ruim 3 ton en de posterijen ook ruim f 100,000. Wordt later de accijns op de suiker aangezuiverd, dan zou er, behalve de successie-rechten, nog altijd weder een vooruit gang zijn bij het vorige jaar. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 22sten Mei a. s. niet plaats hebben. Door het dames-comité in Den Haag zijn aan H. M. de Koningin twee fraaie Japansche bijouterie-kastjes ten geschenke aangeboden. De Nationale Zangschool voor handwerks lieden in Den Haag heeft gisteravond ter eere van 's Konings jubilé eene feestuitvoering gegeven, welke door Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, de prinsen Hendrik en Frederik en den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar werd bij gewoond. De gemeen!e-fabricage in Den Haag heelt een gevoelig verlies geleden. Hiar Hoofd, de stads architect W. G. van der Waaijen Pieterszen, is Zondag-nacht overleden. Eervol was de levensbaan van den ontslapene. In het jaar 1819 te Middel burg geboren, was hij geruimen tijd met den hoofdingenieur Ortt werkzaam in Portugal bij den bouw van bruggen. Zyne bekwaamheden wer den daar te lande op hoogen prijs gesteld. In het Vaderland teruggekeerd, werd hij weldra als onder-architect geplaatst bij de Gemeentewerf in Den Haag. Later toen de gemeenlearchitect Reijers was overleden, werd Pieterszen zijn opvolger. Veelvuldig zijn de diensten in die betrekking der gemeente bewezen in een tijd, die in ontwikkeling en verfraaiing der residentie zelden of nooit geë venaard is. De overledene was officier van de Eikekroon en ridder van de Chrislusorde van Portugal. Onder de geschenken, Z. M. den Koning aangeboden, behoort ook een fraai gebeeldhouwde lezenaar en album met teekeningen, door leerlin gen der Amsterdamsche Ambachtsschool vervaar digd. De Arnh. Cl. meldtHet volgende is Dins dag door een Pmtterdammer aan den Koning gezonden, dat Z. M. zeker meer zal getroffen hebben dan alle officieele toespraken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, te zamen „Geef.acht Zoo riep ik als sergeant in den jare 1828 te Soestdijk, toen ik de hooge eer genoot, van Uwer Majesteits eerste instructeur te zijn in de soldaten school. En thans op dezen Nederlandschen feestdag is mijn hart zoozeer overstelpt van vreugde, dat geene woorden sterk genoeg zijn om haar te uiten. Geefachtroep ik iedereen toe, want onze dierbare Vorst viert een zeldzaam feest! Ja het Vincentius-huis te Rotterdam, waar ik thans als concierge woon, heb ik reeds toegeroepenGeef acht! want het meest beminde Vorstenpaar zal u de eer aandoen om langs u te passeeren! Geef.... acht, o God! roep ik tot den Aller hoogste, op ons weldadig Vorstelijk Gezin! Zegen het met Hoogstdeszelfs Huis, en doe het een maal het gouden feest beleven. En tot U, Sire richt mijn hart met den diep- sten eerbied slechts deze éene bedeGeef acht! op mijn nederige hulde en versmaad de hartelijkste heilwenschen niet van Uwer Majesteits eersten instructeur en Irouwsten dienaar, A. Brouk." Naar men met zekerheid verneemt, hebben de bestuurders der liberale kiezersvereeniging Grondwet te Amsterdam hun ontslag als zooda nig ingediend, op grond van de houding dezer Vereeniging, met betrekking tot het bekende ontwerp-programma voor de liberale partij in Amsterdam. Zij heeft namelijk besloten om het Bestuur wel op te dragen samenwerking te ver krijgen op een programma, maar daartoe het voor- gedragene niet als grondslag te nemen. Onder scheidene invloedrijke leden hebbea zich bij de discussiën eigenlijk gezegd tegen elk programma verklaard, waarin iets meer zou voorkomen dan het in een programma rekbare woord liberaal. Mr. J. W. Tydeman (voorzitter), Joh. C. Zim merman, Dr. C. E. Heynsius, Mr. N. J. Den Tex, A. C. Wertheim, Sieburgh (leden), en Mr. W. W. Van Lennep, secretaris van het bestuur, hebben gemeend onder deze omstandigheden het hun opgedragen mandaat niet te kunnen vervul len. De Vereeniging is tegen 20 Mei e. k. bijeen geroepen om in hunne plaats nieuwe keuzen te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal door deze aftreding der meest liberale elementen dier vereeniging, het bestuur in handen komen van die fractie, welke zich liever met de conservatieven dan met de liberale kiesvereeniging Burgerplicht wil trach ten te verstaan. Ter vervulling der openstaande betrekking van kantonrechter in het kanton Haarlem, is door de arrondissements-rechtbank aldaar de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: Mr. J. De Clercq van Weel, kantonrechter te SchiedamMr. J. H. Van Mierop, kantonrechter te Gouda en Mr. J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, kantonrech ter te Alkmaar. Op de circulaire van de Synodale Commis sie der Ned. Herv. Kerk hebben betrekkelijk de oprichting van een hulppensioenfonds voor emeriti predikanten, 469 kerkeraden geantwoord. Daarvan verklaarden 133 er geen deel aan te kunnen nemen, 60 met hun antwoord nog niet gereed te zijn en 18 dit van nadere inlichting of door hen gestelde voorwaarden afhankelijk te maken; 258 daaren tegen, en onder deze van de aanzienlijkste gemeenten van ons vaderland, onvoorwaardelijk tot het in het leven roepen en blijven van zoodanig fonds jaarlijks de bepaalde contributie te zullen opbrengen. In een schrijven uit Atjin van '16 Maart

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1