zilveren jubelfeest, eene uitvoering werd gegeven. "Woensdag evenwel was de dag bij uitnemend heid, de dag van vlaggen, van versiering, van illuminatie. Tijdig arriveerde de militaire muziek uit Beiden, nu van Gouda komende, waar zij hare diensten had aangeboden. Door haar begeleid werd te 10 uren ongeveer, nadat de gemeenteraad, de feestcommissie en de commissie voor de bewaar school (deze comrnissién waren als genoodigden tegenwoordig) zich in het schoolgebouw vereenigd hadden, een feestelijke optocht der schooljeugd gehouden. Het gemeentebestuur, dat het school feest gaf, had alle schoolgaande kinderen op dezen dag bijeen willen vergaderen, doch voor de leer lingen der bijzondere school was bedankt. Die van de bewaarschool daarentegen vierden het feest in de openbare school mede, hoewel zij wegens den te jeugdigen leeftijd van vele kin deren den optocht maar gedeeltelijk medemaakten. Het weder was tamelijk gunstig en alles liep in de beste orde af. Nog zij vermeld, dat de feestcommissie het door haar geëngageerd muziekcorps welwillend had af gestaan. De feestcommissie begaf zich daarop te 1 uur ongeveer naar het voormalig gemeentehuis, waai de door haar georganiseerde festiviteiten werden geopend. Vervolgens werd in de open lucht (het weder was intusschen veel beter geworden) eene schoone muziekuitvoering gegeven. De muzikanten hadden daarbij plaats genomen op eene fraaie tribune, voor deze gelegenheid opgericht. Latei- op den dag werd deze uitvoering herhaald. 's Avonds voer eene rijk versierde en verlichte stoomboot door de Gouwe, welke tal van toeschou wers trok, terwijl de muziek op het water een heerlijk effect maakte. Allerwegen heerschle eene gepaste vroolijklieid, het zilveren feest van onzen geêerbiedigden Koning waardig. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het eerste nummer van het feestprogramma, de optocht der kinderen, wegens het ongunstige weder geen plaats kon hebben en is uitgesteld tot den verjaardag van H. M. de Koningin. Hedenmiddag te halfeen zijn HH. MM. de Koning en de Koningin en de verdere vorstelijke familie in de residentie gearriveerd en werden met gejuich ontvangen. Hun feestelijke intocht vond zonder regen plaats. De uitvoering van het Te Deutn voor 's Konings paleis is goed geslaagd, maar de gecoslumeerde op tocht en de illuminatie uitgesteld wegens het on gunstige weder. "Woensdag in den vroegen morgen hebben zich te Amsterdam de schutters, die in grooten getale zijn opgekomen, om deel te nemen aan het feestconcours, dat door de scherpschuttersvereeni- ging „Neêrlands Burgerwacht" is uitgeschreven, naar het schielterrein begeven. Te halfacht kwa men alle deelnemende scherpschuttersvereenigin- gen, deputatiën van schutterijen, marine en leger op de Beurs bijeen. Nadat aldaar de loting had plaats gehad, zette de stoet zich in beweging naar de Haarlemmerpoort, buiten welke de wedstrijd gehouden wordt. De muziek van de huzaren be geleidde hen. Op de beurs was het tegen negen uren opnieuw een groote beweging. Daar toch was ook de vereenigingsplaats van de weeskinde ren uil de verschillende gestichten, die Sire een aubade zouden brengen. Toen de kinderen op den Darn waren aangekomen, schaarden de jongens en meisjes zich in rijen van 30 voor het Paleis, de meisjes rechts van de jongens, terwijl de mu ziek van het 7de regiment infanterie in het mid den plaats nam. Twee liederen werden gezongen, eerst een Vredelied en daarna De Harten-Koningin. De verwachting dat Z. M. op het balkon zou ver schijnen, werd niet verwezenlijkt. Z. M. heeft echter 's morgens te halfeit een kinderdeputatie bij zich ontvangen om uit hunne handen het nationaal geschenk der schoolkinderen te ontvangen. De deputatie bestond uit dertien jongens en meisjes. Een burgerweesjongen, met name AVillem Hendrik Cornelissen, hield een korte aanspraak en overhandigde Sire de gipsafbeelding van het kunstwerk, dat nog in de fabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten in bewer king is. Op de aanspraak van den jongenheer Cornelissen antwoordde hijDank je wel, Van Speykjedenk je ook bij de Marine te komen Z. M. de Koning en de Prinsen Alexander Hen drik en Frederik hebben een uur in Arti vertoefd. Zij zijn verwelkomd door de heeren Herman Ten Cate en den heer Lingeman, president van het bestuur van Arti. De heer Lingeman heeft den Koning een huldeblijk aangeboden bestaande in honderd miniatuur-schilderijen. Het zijn deels teeke- ningen van 's Konings pensionaires, deels teeke- ningen van architecten en voorts medaillons en etsen. De lijsten zijn sierlijk en kunstig bewerkt elk schilderstukje is in een smal verguld lijstje gevat, terwijl zij onderling gescheiden zijn door een karmozijnrooden fluweelen grond en een rijk verguld raam ze alle omvat. Boven de lijst is het wapen van Arti met het zinnebeeld der schil derkunst, den ossekop, geplaatst, terwijl de naam van het genootschap onder het wapen vermeld staat. Deze kunststukken zijn vervaardigd door de firma D. Sala en Zonen te Leiden. De harddraverij is ook goed geslaagd. De Koning en de Prinsen hebben geruimen tijd op de voor hen ingerichte tribune vertoefd om den wedstrijd te zien. De uitslag der harddraverij is als volgt: De prijs viel ten deel aan de „Sophia", eigenaar T. Velstra van Marsum, bereden door \V. De Boer; de eerste premie aan de „Aafke" van H. Rijptna te Pingjum, bereden door P. Rijpma; de tweede premie aan de „Mallejan," van Dijxshoorn, wonende in 't Hof van Delft, bereden door P. Van Santen. Ook had de aanbieding van het zilveren geschenk der schutterij aan Z. M. den Koning plaats, even als die der medaille van de feestcommissie. Voorts heeft de Koning nog een bezoek ge bracht aan de volksspelen, waar hem dooi de deelnemers aan die spelen een luidruchtige ovatie werd gebracht. Met If. M. de Koningin heeft hij daarna een uitstapje gemaakt naar de smaakvol versierde wijken Funen, Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg. Des avonds woonde het vorstelijk echtpaar de gala-voorstelling in den schouw burg bij. De uitvoering viel over het algemeen zeer te roemen. Bijzonder onderscheidde zich mej. Francisca Stoetz door haar weiluidenden zang. Z. M. de Koning gaf door toejuiching zijn tevredenheid te kennen. Daarna werd „Uitgaan" opgevoerd. Het spel was zooals men van de acteurs van Albregt en Van Ollefen gewoon is. De uitvoering eindigde eerst kwart voor twaalf. Onder de aanwezige autori teiten werden opgemerkt de Ministers Van de Putte, Van Delden, De Vries en Gericke. Don derdag-morgen woonde de Koninklijke familie de godsdienstoefening in de Westerkerk bij, onder het gehoor van Ds. Ternooy Apel. Tot tekst had de spreker gekozen Hoofdstuk 3, vers 20, 1ste gedeelte van den brief van Paulus aan de Fili stijnen. Arlis heeft dien morgen de eer gehad Z. M. den Koning en H. M. de Koningin bene vens de Koninkl. Prinsen ten harent te zien. De Koninkl. familie heeft zich door de Breestraat laten rijden. De geestdrift in die buurt was on beschrijfelijk. Der Koningin werd een prachtige ruiker vereerd. Z. M. had voor ieder een vrien delijken groet over en schudde zelfs velen de hand. Z. M. is, uit Artis terugkeerende, op het Trippenhuis geweest, en heeft op zijn route huiswaarts ook nog de Westerstraat bezocht. Het weder begon beter te worden. De illuminatie is 's avonds op vele punten ontstoken geworden. De gelden voor den torenbouw te Dillenburg zijn geheel bijeen, en de toren, waaraan steeds wordt voortgewerkt, zal waarschijnlijk in den zomer van 1875 worden ingewijd. Het cadeau der natie aan Z. M. den Koning bedraagt ongeveer f ISO,000. Het geschenk dat tijdens Zr. Ms. bezoek te Rot terdam door de Handboogschutterijen den Koning zal aangeboden worden, zal bestaan in een zilve ren beeld, voorstellende de Hollandsche Maagd, met het Koninklijke wapen voorzien, benevens de attributen dier schutterijen. Te Leeuwen is Woensdag, na een plechti- gen optocht door het gansche dorp, de eerste steen gelegd van het te stichten monument bij de doorbraak te Leeuwen, aan Z. M. den Koning en HD. broeder Prins Hendrik gewijd. Z. M. de Koning heelt op den morgen dat hij de besluiten, waarbij aan verschillende verdien stelijke staatsburgers ridderorden werden toegekend, te kennen gegeven dat het zijn wensch was ook aan HD. Ministers bij deze gelegenheid een on derscheiding te doen toekomen. Aan den Minister van Koloniën werd, naar men verneemt, het groot kruis van de Eikekroon toegezegd. Door een viertal dames, allen meesteressen in de beoefening der schoone schilderkunst, is bij de terugkomst van H. M. de Koningin in het paleis eene verrassing bereid. Naar aanleiding van een denkbeeld van mevr. Bisschop is deze begraafde vrouw met mevr. Mesdag en de dames Rooseboom en Van de Sande Bakhuizen in het begin der vorige maand aan het werk getogen. Op éen paneel is alzoo binnen weinige weken een kunstgewrocht geschilderd door vier verschil lende handen, dat onder de kostbaarste geschen ken een pronkjuweel zal worden ger.oemd. Een allerliefst weesmeisje uit het huis van Rens- woude, in wier vriendelijke gelaatstrekken eene treffende gelijkenis is op te merken met jonkvrouw M., heeft blijkbaar uit het welvoorziene voorschoot van hare jongere en meer bedeesde lotgenoot uit het Diaconie-weeshuis een roos genomen, om die aan H. M. bij het inkomen harer appartementen als het ware aan te bieden. Twee Scheveningers, een meisje en een jongen, wier meerdere kordaat heid treffend afsteekt hij de beschroomheid van het kleine weesmeisje, slaan met klimmende belangstelling de handeling der weezen gade. Dit keurig medaillon van de hand van mevr. Bisschop is omgeven door een smaakvolle bloe menkrans uitgevoerd door de dames Rooseb'oom en Van de Sande Bakhuizen. Onder het medail lon is een prachtig gezicht op Den Haag met een helder licht aangebracht door het verdienste lijk penseel van mevr. Mesdag. Het schilderstuk is omvat in een keurig gebeeldhouwde lijst, die ook grootendeels naar het denkbeeld van mevrouw Bisschop door den beeldhouwer J. H. Kaemerer is vervaardigd. Het stoomschip Celebes, kapt. Bakker, van Nieuwediep naar Batavia, is den lOden dezer te Port Saïd gearriveerd en den volgenden ochtend vroeg het Kanaal ingegaan. Aan boord alles wel. Het Russische stoomjacht Derjawa, aan boord hebbende den Keizer van Rusland, is Dinsdag avond de haven uitgaande, op den Oostberm geraakt en heeft den geheelen nacht daar vast gezeten. Woensdag-ochtend met hoog water is het jacht vlot gekomen en, vergezeld van het jacht Livadia, naar Engeland vertrokken. Bij ministerieele beschikking is, met intrek king der vergunning, bij beschikking van 10 December 1870, aan B. D. Nan Rietschoten en P. Thomsen, te Rotterdam, verleend, aan Lenders en Cie. aldaar, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op alle stroomen, rivieren en kanalen van het Rijk, waar sleep- booten worden toegelaten. IIV Gr EZONDEIV. De Fransche opera en het nationaal tooneel. Indien de schrijver van het artikel „een terug blik", onlangs in uw blad opgenomen, met de plaatselijke toestanden in de residentie was be kend geweest, zoude zijn oordeel, dat nu niet van oppervlakkigheid is vrij te pleiten, meer waarde hebben gehad. Hij spreekt dan ook van het Neder- landsch tooneel in het algemeen en ik van dat der residentie in het bijzonder, ziedaar het groote verschil. Waar het uitgangspunt zoo uiteenloopt, is het begrijpelijk dat de meeningen elkander niet kunnen ontmoeten. In Den Haag zijn de Fransche opera en het nationaal tooneel in hetzelfde gebouw gehuisvest en de nadeelen van dit gedwongen contuber- nium doen zich vooral voor de zwakkere partij zeer sterk gevoelen. De mededinging geschiedt bovendien op zulk een ongelijken voet dat het Hollandsch tooneelgezelschap onvermijdelijk het onderspit moet delven. In de eerste plaats geniet de Fransche opera, behalve andere voorrechten en voordeelen, van het gemeentebestuur een subsidie in geld. Dit is reeds een stuitende onbillijkheid. De beide gezelschappen behooren gesubsidieerd te worden, of, hetgeen wel zoo verstandig zoude zijn, geen van beiden. Maar er is meer. De Fransche opera beschikt over drie speel avonden en het Hollandsch gezelschap slechts over twee. De andere dagen blijven eveneens ter be schikking der „Franschen", zoodat de „Hollanders" hunne repetitiën moeten houden op den morgen van diezelfde dagen. Willen zij buitengewone repe titiën houden, dan kunnen zij, zooals reeds geschied is, van de vestibule of den zolder gebruik maken.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2