nut der dapperen, die hun leven voor Nederland hadden veil gehad en in den strijd verminkt waren geworden, wilde Z. M. de opbrengst van dit fonds bestemmen. Luide en herhaalde toejui chingen en fanfares verhieven zich na de mede- deeling van deze Koninklijke beslissing. Daarop werd het tweede gedeelte der Feest cantate voorgedragen. Bij de slotregelen, vervaar digd op de melodie van het aloude Wilhelmus verhieven zich alle aanwezigen. Aan het slot wuifde de Koning herhaaldelijkhetgeen door al len beantwoord werd. Z. M. gaf daarop nogmaals het voorbeeld tot een luid hoerah. Op dezelfde wijze en in dezelfde volgorde, waarin de Koninklijke stoet was binnengekomen, heeft deze het kerkgebouw te 11 uren ongeveer verlaten. Te halféén kwam Z. M de Koning met HH. KK. HH. den Prins van Oranje, prins Alexander en prins Frederik, vergezeld van een talrijk ge volg, waarin zich onderscheiden Russische atori- teiten bevonden, aan het stationsgebouw van den Rhijnspoorweg aanten einde Z. M. den Keizer van Rusland te ontvangen. Z. M. werd aldaar met geestdrift door de voor het gebouw verzamelde menigte begroet. Na eenige oogenblikken in de fraai versierde wachtkamers der eerste en tweede klasse te hebben vertoefd, nam Z. M. het perron in oogenschouw, dat met prachtige oranje- en laurierboomen, met de Russische, Neder- landsche en Oranje-vlaggen prijkte. Te 12 uren 55 minuten kwam de trein aan, die uit Russi sche wagens bestond en met Russische en Neder- landsche beambten bezet was. Bij aankomst van den trein hief de muziek de Russische nationale hymne aan. Hartelijk was de ontmoeting tusschen de verschillende Vorsten. Niet lang na de aankomst vertrokken HH. MM. naar het Paleis op den Dam. De vorstelijke per sonen namen plaats in twee open hofrijtuigen, elk met vier paarden bespannenhun gevolg in een tiental andere holrijtuigen. Z. M. de Keizer heeft Amsterdam te 4 uren weder verlaten. Inmiddels had zich, onder bijna voortdurenden regen, op het terrein in de Plantage, binnen en buiten de enceinte voor de harddraverij en in een deel van den tuin van Natura Artis Magistra, een bonte menigte verzameld, die zich weldra in orde en gelid zou plaatsen, om als feestoptocht de ronde door Amstels straten te maken. Buiten het afgesloten terrein had zich een talrijke schare verzameld, die ongeduldig het vertrek van den schoonen stoet verbeidde. Haar geduld werd op de proef gesteld (want eerst te ongeveer half- twee zette de stoet zich in beweging) maar daar na ruimschoots beloond, want vooral het gecos- tumeerde gedeelte van den optocht was inderdaad indrukwekkend. De stoet bestond uit twee afdee- lingende historische en de allegorische. De eer ste telde 7 groepen, elk ongeveer uit 50 per sonen samengesteld. Deze groepen stelden elk afzonderlijk de tijdvakken der zeven stadhou ders uit het Huis van Oranje voor. De hoofdper- senen, de prinsen en hun bloedverwanten, de edelen en bevelhebbers waren te paard gezeten, terwijl beroemde personen en eigenaardige groepen uit elk tijdperk benevens voetknechten en lijf wachten te voet volgden. De costumes waren over 't geheel schitterend en getrouw historisch; zelfs hebben enkele personen zichtbaar getracht hun geheele uiterlijk zooveel mogelijk in overeen stemming te brengen met de traditioneele afbeel dingen, die van onze stadhouders bestaan. In dit opzicht verdienen vooral genoemd te worden Willem de Zwijger, Prins Maurits, Engelands Koning Willem de Derde en Willem de Vierde. Na de zevende groep begon de tweede Afdeeling, geopend door den zoogenaamden Koningswagen, waarop tegen de drie zijden van een kolom, waar op op een rood tluweelen kussen de emblemen der Koningswaardigheid, scepter en kroon, lagen, de borstbeelden der drie Koningen uit het Huis van Oranje geplaatst waren. De hodern van den wagen was opgevuld met keur van prachtige bloeiende bloemen, terwijl voor en achter op den wagen tropeeën van nationale vlaggen geplaatst waren. In den rand waren de wapenschilden der provinciën en der hoofd- en hofstad geplaatst. Deze wagen werd gevolgd door gedecoreerden met het Indische Kruis in uniform der Marine, zooals die gekleed was bij de expeditie van Bali, den banierdrager van het Zilveren Kruis te paard en een 20tal oud-strijders van 18131815 in rijtuigen, de vier secties van het Metalen Kruis, de Vereeniging Citadel van Antwerpen, de onder- officiers-vereeniging, Boog- en Buksschutters, enz., allen als het ware de levende voorstelling van den allegorischen wagen, die hen volgde. Deze wagen, Neerlands krijgsroem zinnebeeldig voor stellende, maakte een niet minder grootschen indruk dan de Koningswagen en de aan het einde van den stoet rijdende allegorische wagen, voor stellende Handel, Nijverheid, Schoone Kunsten en Wetenschappen. Inderdaad indrukwekkend schoon waren deze wagens; jammer slechts dat zij niet minder dan de schitterende en rijke costumes zeer veel van den steeds neerplassenden regen te lijden hadden. Neerlands oorlogsroem was afgebeeld in wapenen en banieren van alle tijden sedert onzen tachtigjarigen oorlog tot 1830, zoowel van Europa als van Indië; te midden daarvan stond als op het slagveld van Waterloo op een hoog voetstuk de Nederlandsche Leeuw. Rondom den wagen waren toepasselijke opschriften geplaatst. De nummers 15 tot 35 (het laatste) van den stoet vormden verscheiden corporatiën, handwer kers-vereenigingen, ambachten enz., te veel om ze alle op te noemen. Ondanks den regen ware straten en pleinen niet slechts opgevuld, maar zelfs op vele plaatsen hebben de geduldige toeschouwers sedert 9 of 10 uur in den regen gezeten of gestaan, om einde lijk druipnat te 3 of 4 uren den lang verbeiden stoet te aanschouwen. Hebben fluweel, goud en zilver veel door het ongunstige weder geleden, de papieren versierselen en emblemen aan de wagens en de banieren der corporatiën zijn ge heel of gedeeltelijk verdwenen. Te G uren verschenen de vorstelijke en andere gasten, onder de tonen van het Wilhelmusin de feestelijk versierde zaal van het Paleis van Volksvlijt, waar het diner hun werd aangeboden. De tafel was rijk en sierlijk met bloemen ge tooid voor het vorstelijk paar stond een groot zilveren plateau met reusachtigen bloemenruiker, terwijl het licht uit duizenden waskaarsen wed ijverde met de gasverlichting. Door den burge meester van Amsterdam werd een toost uitge bracht, welke door Z. M. werd beantwoord. Het slechte weder is tot den laten avond blij ven volhouden. De regen werd slechts afgewis seld door harden regen, maar zonder ophouden altijd regen. Wat er onder die omstandigheden van illuminatie en vuurwerk moest worden, is licht te begrijpen. Gansche straten, Kalverstraat en andere, hebben dan ook zelfs geen poging gewaagd om de vetlampen te ontsteken. Waar men het beproefde, richtten regen en wind de grootste verwoestingen aan. Slechts de gasillumi- natie bood rnet eenig goed gevolg weerstand. De hoofdstraten waren niettemin stampvol met feest vierenden, die regen en modder trotseerden. De Nederlandsche Bank had op 4 Mei bij een muntmateriaal van f 130,869,494.99s voor eene som van f 108,354,329.42s minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 43,341,731.765 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag had op de fabriek van den heer v. Wijk alhier een jongen het ongeluk met zijn hand tusschen de machine te geraken en werd zwaar gewond naar het Ziekenhuis ver voerd. Wat men op 12 Mei bij het houden van optochten in Nederland nergens gezien heeft is te Zwolle gebeurd. H. Van Tongeren, die het vorige jaar als volgeling van Ds. Dosker naar Grand Rapids in Noord-Amerika is vertrokken en thans voor eenigen lijd om familiezaken is geretourneerd, heeft als daarloe gemachtigd, de Nederlanders in dien Staat vertegenwoordigd door het wapen van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika in den optocht te paard te dragen. In [de Kolfstraat te Dordrecht is een 4jarig kind in een ketel met kokende pap ge vallen. De vader nam het kind onmiddellijk op en hield het onder de pomp, doch het is spoedig overleden, waarschijnlijk nog meer van den schrik dan van de bekomen brandwonden. Het eerste kind, gisteren te Rotter dam geboren, is genaamd: Willem Alexander Frederik Lodewijk, en het tweede: Sophia Fre- derika Mathilda. BUITENLAND. Frankrij k. In de nationale vergadering is een schrijven van den heer Piccon voorgelezen, waarin deze verzekert, dat hij in zijne redevoering te Nizza slechts gezegd heeft, dat, zoo de terugkeer van Nizza lot Italië mogelijk ware, hij toch slechts plaats hebben kon krachtens een vrijwillig geslo ten overeenkomst. Duit s chla.xicU Graaf Hatzfeld is benoemd tot gevolmachtigd Minister van Duitschland in Spanje, ter vervan ging van baron Canitz, die benoemd is tot gezant in Nederland. Spanje. Zabala is definitief belast met de vorming van een conciliant ministerie. De Iberia gelooft dat de poging om een dergelijk ministerie te vormen, zal moeten worden opgegeven. Het bericht, dat de colonne van Azuar verstrooid is, wordt bevestigd. Omtrent den aanslag op het leven van Pi y Margall deelt een correspondent van de Times eenige bijzonderheden mede. Den 3den Mei meldde zich 's morgens om 10 uren een behoorlijk ge kleed man aan zijne woning aan, en wenschte hem over zaken te spreken. Hoewel Pi y Margall in gesprek was met den oud-afgevaardigde Obertin, werd de man toegelaten, die vertelde dat hij een arm dorpspriester was die door de armoede van 't Gouvernement maanden zonder salaris was ge bleven, en nu verzocht hij de voorspraak van den ex-premier bij den Minister van Justitie De Mar- tos, aan wien hij een request wilde presenteeren. Py i Margall verklaarde wel dat hij die voorspraak niet verschaffen kon, hij kende De Martos te weinig, doch gaf eindelijk, omdat de vreemdeling niet afliet, hem een enkel lettertje op een visite kaartje mede aan een der beambten van het Ministerie. Tusschen 12 en 1 uur vertoonde zich dezelfde persoon weer aan de woning van Pi, drong zonder verlof af te wachten door in de kamer waar deze met zijne vrouw zat te ontbijten en, niets anders zeggende dan: „nu zult gij ophouden te leven", haalde hij een revolver uit den zak en mikte op den oud-minister. Deze verloor zijne bedaardheid niet, en zei slechts: „zijt gij doll" maar toen het eerste schot gemist had en hij weer de revol ver op zich gericht zag, ijlde hij naar de uaaste kamer, die op de studeerkamer uitkwam. De moordenaar vervolgd hem en vuurt opnieuw, juist toen Pi y Margall de deur van het studeerver trek bereikt had, die tweede kogel miste evenzeer en Pi y Margall sloot de deur, doch de moorde naar wist snel een andere deur van diezelfde kamer te bereiken en deze wilde niet sluitennu volgde eene worsteling, waarbij Pi y Margall de deur met geweld trachtte toe te houden en de moor denaar het derde schot door de deur heen loste. Gelukkig schoten op 't geroep van de vrouw en bediende de buren toe, men hoorde een vierde schot, een hevigen slag en vond den moordenaar dood, met zijn wapen stevig in de rechterhand geklemd. Het bleek dat hij een priester van 30 of 35 jaar oud was, pas als hersteld uit een krankzinnigengesticht. Telegrammen. NEW-YORK, 11 Mei. De Bondstroepen zijner in geslaagd, aan den strijd in Arkansas een einde te maken. De dijken in Mississippi zijn opnieuw door over strooming beschadigd. ROME, 12 Mei. Het officieel Regeeringsblad zegt: „Wij zijn gemachtigd, te verklaren, dat het verhaal in den Times, van een gesprek tusschen prins Bismarck en den Koning van Italië, ten eenenmale ongegrond is." LONDEN, 12 Mei. Naar de Pall Mall Gazette heden uit St. Petersburg verneemt, zou de Groot-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2