gedragen beheer van het Departement van Marine, met dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Volgens ontvangen telegram zou het stoom schip Madura, kapt. Ordeman, van Batavia naar Nieuwediep, Zaterdag-ochtend van Port Saïd ver trekken. Alles wel aan boord. Het stoomschip Warrior, van Nieuwediep naar Batavia, is 8 Mei te Port Said aangekomen. Het stoomschip Prins van Oranje, komende van Batavia, is 8 Mei van Suez via Napels naar Nieuwediep vertrokken. De Minister van Oorlog heeft dezer dagen de wetsvoordracht tot wijziging der wet op de inkwartieringen ingetrokken. De Commissie van rapporteurs heeft desniettemin ter kennis der leden gebracht eene nota over het sectie-onder zoek waarbij vooral bezwaar gemaakt werd tegen de onderteekening van de Memorie van Toelich ting enkel door den voormaligen Minister van Oorlog, zonder medewerking van dien van Bin- nenl. Zaken, hetgeen bij de indiening der wet van 14 September 1866 wel het geval was, en ook zoo behoorde, daar beide Ministers met deze zaak in aanraking komen en verantwoordelijk zijn. De Commissie van rapporteurs drong dan ook aan op de medewerking van den Minister van Binnenlandsche Zaken in deze. Volgens eene mededeeling van het Oos- tenrijksch-Hongaarsche gezantschap, zijn de steden van Pesth, Ofen (Buda) en de gemeente van Alt - Ofen te zamen vereenigö geworden tot een enkele stad, vormende de hoofdstad van het Koninkrijk Hongarije, onder den naam van Buda-Pesth. De gewone audiëntiën van den Minister van Justitie op Woensdag 13 Mei, van den Mi nister van Financiën op Donderdag '14 en 21 Mei en van den Minister van Oorlog op Donderdag 44 Mei zullen niet plaats hebben. De Minister van Oorlog heeft benoemd bij de genie tot opzichter van fortificatiën der 1ste kl. den opzichter van fortificatiën der 2de kl. C. R. Van Ruijven; tot opzichter van fortificatiën van de 2de kl., den opzichter van forticatiën der 3de kl. J. H. Meuskens en tot opzichter van for tificatiën 3de kl. den sergeant P. T. Van de Wetering bijgenaamd De Rooij, van het bataljon mineurs en sappeurs. De luitenant ter zee der 1ste klasse Jhr. C. C. Van der Wijck, wordt met den eersten Juni aanstaande geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het instructievaartuig Ternale. Z. M. heeft C. Polhoff Hulst, thans ontv. der directe bel. en accijnzen te Ruinerwold c. a. benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Gieten c. a. Z. M. heeft met ingang van 16 Mei a. s. tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Helmond benoemd H. Bingen, te Roer mond; tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Haren, T. W. P. Hofstede, candidaat-notaris teGorcum; met ingang van 15 Mei a. s. benoemd tot plaats vervangend kantonrechter te Groningen Jhr. Mr. W. H. De Savornin Lobman, advocaat aldaar; bij het wapen der infanterie benoemd, tot kapt. van de 2de kl. (naar ouderdom van rang), bij het 3de reg., den lsten luit. J. W. H. Deurink, van het 8ste reg.; bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot oftic. v. gez. 1ste kl. (n. o. v. r.), den offic. v. gez. 2de kl. B. M. H. A. Van den Goorberghvan dat personeel. Gemengd IVietrws. Aan de Dordrechtsche Zalmzégen- visscherij zal eene proef genomen worden om de elft kunstmatig voort te telen. Deze proef zal genomen worden in broeibakken, vervaardigd naar het model en volgens de instruction, door den heer C. J. Bottemanne Mz. daarvoor gegeven, en geschiedt op verzoek van de Vereeniging tot bevordering der Zoetwatervisscherij, die op hare jongste vergadering daarvoor gelden heeft be schikbaar gesteld. Men meldt uit Amsterdam van 7 M e i .Eergisteren ontdekte de wisselwachter Van Wijn gaarden, kort na de aankomst van een der avond- treinen, dat eene vrouw in de sluis was geval len, die zich niet ver van hel station van 't Hol- landsche spoor bevindt. Reeds had hg haar met groote moeite naar boven gehaald, toen hij, wegens de nadering van een locomotief, genoodzaakt, was haar los te laten. Spoedig daarop mocht het hem, door anderen bijgestaan, gelukken haar uit haar moeilijke positie te verlossen. Ofschoon hare ver klaringen tamelijk tegenstrijdig waren, bleek het toch ten slotte dat zij hier woonachtig was. Waar schijnlijk had men met (vetj beschonkene te doen, die, uit den wagen komende, den verkeerden weg had ingeslagen. Bij een uitvoerig arrest van het Pro vinciaal Gerechtshof in Noord-Holland, opnieuw recht doende, aangezien het vonnis van den eersten rechter wegens schending in den vorm vernietigd moest worden, is dezer dagen G. L. H. Smit, zich noemende Ilenry Smit en C0., veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, negen geldboeten elk van /25 en gedurende 10 jaren ontzetting der rechten genoemd in art. 8 der wet van 29 Juni 1854. Te Christiania, zoo leest men in de Neue freie Presse, heeft de brief van zekeren heer Bezier, die tijdens de belegering van Parijs in een luchtballon een gedwongen uitstapje naar Noorwegen maakte, eenige vroolijkheid verwekt. In dat schrijven deelt genoemde heer mede, dat hij een inschrijving heeft geopend om een mar meren groep te doen vervaardigen als een bewijs zijner dankbaarheid aan Noorwegen. Dit gedenk- teeken, 't welk hij in November van dit jaar met eenige krijgsmakkers naar Christiania zal overbren gen, zal de nederdaling der luchtreizigers voorstellen. Binnen in een wolk ziet men Frankrijks bescherm geest, die Noorwegen dankt voor het opnemen van zijn beide zonen, waarvan er trouwens een, sinds zijn terugkeer in zijn geboorteland, achter slot en grendel is gebracht. Omtrent eene voorkorten tijd voorge vallen vergiftiging te Nieuwdorp, gemeente 's Heer- Arendskerke, verneemt de M. Ct. het volgende; De verdachte, zijnde de timmermansknecht Hen drik Dijkvorst, is te Goes in hechtenis genomen en naar de cellulaire gevangenis aldaar overge bracht. Maria Lanse, huisvrouw van Cornelis Schip per, had op Zondag 26 April varkensvleesch op het vuur gebraden. Zich gedurende ruim een uur van haar woning verwijderd hebbende, vernam zij bij haar terugkomst van een huisvrouw, dat de verdachte in haar afwezigheid in de pan ge keken had. Tevens bleek het haar dat de inhoud der pan een groene kleur had aangenomen. Hierop had zij de zaak bij de politie aangegeven. Het scheikundig onderzoek van het in beslag genomen vleesch heeft sporen van koper aangetoond, doch is nog niet geheel afgeloopen. Bij den verdachte zijn twee bussen met chromaat- en Parijsch groen in beslag genomen, uit welke een zekere hoeveel heid verbruikt was. De verdachte ontkent aan de pan geweest te zijn en beweert, ten einde zijn door getuigen bevestigde tegenwoordigheid in de keuken van Maria Lanse te verontschuldigen, dat hij meende brand in den schoorsteen te bespeu ren. Aangaande de oorzaken, tot welke deze ver schillende feiten en vermoedens in verband zou den staan, is ons niets bekend. Een Fransche veeartsen ij kundige, Bourrel, heeft aan het oordeel van de academie des sciences een afdoend voorbehoedmiddel tegen de gevaarlijke gevolgen van hondsdolheid onder worpen. Hel bestaat in het afvijlen der tanden van honden en katten tot den vorm van de tan den der graselende dieren. Een beet met tanden van dien vorm zou zonder eenig gevaar zijn, daar ze alleen eene kneuzing veroorzaakt en geen wond, waarin het vergift kan doordringen. De Bourrel heeft meermalen den moed gehad orn de tanden van dolle honden af te vijlen, en bij de pioeven daarna met die honden genomen, eerst op andere honden, naderhand op zg'n eigen hond, bleven de noodlottige gevolgen van de dollehondsbeet uit. :t Afvijlen gaat echter wel zoo gemakkelijk als de hond nog niet dol is. J3Ü1TE A i ,-V IV I Frankrij Is. De heer Ozenfant, directeur der Bank van leening te Saint-Quentin, heeft zich van kant gemaakt door middel van twee revolverschoten, nadat hij reeds den 24sten April II. zich door verdrinking van het leven had trachten te be- rooven. In een aan zijn bureel grenzend vertrek volvoerde hij, op een opgerolde matras gezeten, de noodlottige daad met een revolver, dien hij van een zijner beambten had geleend. Men schrijft den zelfmoord toe aan huiselijke onaangenaam heden, althans de kas der Bank werd volkomen in orde bevonden en bovendien stond de over ledene bekend als een nauwgezet man. Rochefort wordt volgens de Figaro op het laatst dezer maand te Londen verwacht, waar een groot banket ter zijner eere zal worden gegeven. De Bien public, het orgaan van Thiers, is overgegaan in handen van een Protestant de Temps was tot heden, indien wij ons niet ver gissen, de eenige groote Protestantsche krant in Frankrijk den heer Dide. De politiek van Thiers blijft echter hoofdzaak. I )nitsclil;nicl. Be Kamer van afgevaardigden heeft bij derde lezing de wet op het beheer van vacante bisdom men en de wet tot aanvulling van de wet op de opleiding en benoeming van geestelijken aange nomen. In regeeringskringen verzekert men, dat alles wat de Parijsche correspondent in de Times van 5 Mei mededeelt omtrent de onderhandelingen van Bismarck met Victor Emanuel, onbeschaamd verzonnen is, met het doel om de vredelievende gezindheid van Duitschland in verdenking te brengen. Spanje. De Gaceta beval een decreet, waarbij generaal Zabala (de Minister van Oorlog) benoemd wordt tot kapitein-generaal. Volgens de Imparcial is deze vast besloten zich uit het politieke leven terug te trekken. De grijze Castelar is den Cden Mei maarschalk Serrano gaan feliciteeren. De maarschalk Serrano heeft aan eene deputatie, welke hem geluk kwam wenschen, te kennen gegeven, dat de zaak der Carlisten wel is waar te Bilbao een gevoeligen slag geleden had, maar dat zij nog niet volledig overwonnen waren. Zoodra dit geschied was, en zoodra ook van den kant der aanhangers der kantonalistische partij geene gevaren meer te vreezen waren, zou het land geroepen worden orn vrijelijk over zijne toekomst te beslissen. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de financeele commissie dc-r Oostenrijksche delegatie heeft Andrassy, geïnterpelleerd over de betrekkingen rnet het buitenland en over den toestand van Europa, ten stelligste ontkend, dat er in de naaste toekomst gevaar voor oorlog zou beslaan. Hem was geen regeering bekend, die thans den vrede dacht te verstoren. Wegens het onloochenbaar groot antagonisme tusschen sommige volken, hunne gevoelens en belangen, is echter de vrede voor langen lijd niet als volkomen zeker te be schouwen. Oostenrijk heeft in zijne bemoeiingen bij de naburige en andere staten wezenlijk bijgedragen tot behoud van den vrede en zal daartoe verder bijdragen. Het middel daartoe, ook voor toekomstige werkzaamheid in dezen geest, ligt steeds in een zoo danige versterking der monarchie, dat zij sterk genoeg zij om den vrede zoo lang mogelijk onder alle omstandigheden te bewaren. JRusland. De in St-Petersburg bijeengekomen interna tionale commissie tot regeling van het verkeer en de behandeling der douanezaken aan de gren zen tusschen Rusland en Oostenrijk heeft, naar uit St.-Petersburg gemeld wordt, verleden week hare zesde zitting gehouden en daarin haar alge meen programma vastgesteld. Zij zal echter nog twee of drie weken vereenigd blijven, omdat ten aanzien van onderscheidene punten nog inlich tingen uit Weenen gevraagd moesten worden. Als slotsom van hare beraadslagingen wordt op gegeven dat in dezen zomer eene gemengde com missie benoemd zal worden, orn op de plaats zelve, dat is aan de grenzen, de vraag te behandelen, waar nieuwe kantoren voor het verkeer aan de grenzen gevestigd kunnen worden. Eindelijk zal dan in het najaar te St.-Petersburg of te Weenen eene slolconferentie gehouden worden orn een bepaald ontwerp op te stellen hetwelk aan den Rijksraad zal worden onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2