STADS -BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politie-verordening, vastgesteld den 16den October 1873 (Gemeenteblad n° 4); Stelt de navolgende bepalingen vast, ter gelegenheid van de feestviering op Maandag 11 Mei e. k., als.- 1°. Gedurende den optocht, des voormiddags van TIEN tot TWAALF uren, mogen langs den weg dien de trein neemt, geene rijtuigen of paarden stilstaan, terwijl rijtuigen of paar den, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde richting mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen. 2o. VAN DES NAMIDDAGS HALFTWEE TOT VIJF UREN mag met rij- of voertuigen of met losse paarden niet worden gereden langs de Beestenmarkt, de Turfmarkt, de IJze ren gracht, den Ouden Singel en de Oude Vest tot en met de Marebruggen. 3°. Gedurende dien tijd mag de Blauwpoortsbrog alleen stap voets worden bereden. 4°. De rijtuigen vau en naar het spoorwegstation rijdende, moeten hunnen weg nemen door de Galgstraat, Kruisstraten en Binnenvestgracht, langs het Academisch Ziekenhuis. 5°. De Blauwpoortsbrug, de Turfmarktsbrug en de Mare bruggen mogen gedurende dien lijd niet worden ontsloten. 6°. VAN DES AVONDS ZEVEN UREN TOT NA AF LOOP DER FEESTVIERING mag met rij- of voertuigen of met losse paarden niet worden gereden langs de Turfmarkt, den Apothekersdijk, de Bloemmarkt, de Aalmarkt, de Vischbrug, de Hoogstraat, den Nieuwen Rijn tot de Karnemelksteeg, Visch- markt, de Koombeursbrag en de Botermarkt. 7°. De Vrouwensteegsbrng mag gedurende dien tijd alleen stapvoets en van de Aalmarkt naar de Haarlemmerstraat wor den bereden. 8°. De Paardensteeg en de Beestenmarkt mogen dien avond mede niet anders dan stapvoets, en de eerste alleen in de rich ting van de Haarlemmerstraat naar het Kort Rapenburg, bere den worden. Wijders worden de ingezetenen dringend nitgenoodigd alle belemmeringen uit den weg te ruimen, welke aan den optocht hinderlijk zonden kannen zijn, en tot den geregelden en ongc- stoorden afloop der geheele feestviering, ieder naar zijn vermo gen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 8 Mei 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt Ier kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geeue personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de LeidscJte Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 9 Mei 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat de gemeente secretarie op aanstaanden Maandag, den IIden Mei, zal gesloten zijn, terwijl alleen het bureel van den Burger lijken Stand op dien dag zal geopend zijn des namiddags van een tot drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Mei 1874. LEIDEAf, 9 Mei. Hedenmiddag had alhier op het kerkhof aan de Groenesteeg de begrafenis plaats van Professor Taco Roorda. Op het kerkhof waren de leerlingen en een klein aantal vereerders van den ontslapene samengekomen. Onder deze laatste merkten wij enkele Hoogleeraren van deze Academie op Bij het graf werd door Professor P. J. Veth in een kort en warm woord hulde gebracht aan den ambtge noot en den trouwen vriend, die als mensch en als geleerde, in den kring der zijnen en in de buitenwe reld, zich zoo ten volle achting en liefde had ver worven. Hoewel genoemde Hoogleeraar aan het graf niet wenschte uil te weiden over de groote verdiensten van Roorda, kon hij niet nalaten eene gedachte uit te spreken met hel oog op eene nog verwijderde toekomst, deze namelijk, dal eenmaal, wanneer Nederland zich meer dan tot nu toe zal hebben gekweten van zijne verplich tingen aan den Javaan, de tijd zal aanbreken dat Roorda's verdiensten op het gebied der Javaansche taalstudie algemeen zullen worden gewaardeerd en erkend. De heer J. H. F. Termeulen, student aan de Indische Rijksinstelling alhier, sprak het in eenvoudige taal des harten uit, wat de leerlingen van Roorda gevoelden, die hem thans moesten missen. De heer J. J. Meinsma, direc teur van de Delftsche Instelling van Onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde, leer ling, vriend en verwant van Roorda, bracht den meester een aandoenlijk woord van dankbare hulde. Ten slotte werd nog namens de familie het woord gevoerd door Mr. G. Th. H. Henny, Secretaris-generaal by het Departement van Kolo niën, den schoonzoon van Professor Roorda, die de aanwezigen dank zeide voor hunne betoonde belangstelling in den onvergetelijken man, bij wiens geopend graf hij de toekomstige Indische ambtenaren aanspoorde om in den geest van den meester eenmaal hun leven en hunne krachten te wijden aan het welzijn van den Javaan. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning- Groothertog, bij gelegenheid van de voleinding der studiën van Z. K. H. Prins Alexander, benoemd tot officieren van de Ëikekroon de Proff. J. T. Buys, R. P. A. Dozy, R. T. Fruyn, P. L. Rijkeen I. De Wal. Z. M. heeft benoemd tot officier der Orde van de Ëikekroon den heer J. M. Engelhart, eerstaanwezend officier van gezondheid bij het garnizoen alhier. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer W. J. Wintgens, geb. in Den Haag, met een Academisch proefschrift, getiteld de rechtsvordering tot verkrijging der Erfenis volgens het Nederlandsche recht. De kinderoptocht op a. s. Maandag, waarvan, volgens achterstaande advertentie, de route eenigs- zins gewijzigd is, zal niet door huzaren maar door infanterie begeleid worden. Aanstaanden Maandag te 12 uren zal door de troepen van het garnizoen, waarhij zich de Vereeniging van het Metalen Kruis heeft aange sloten, eene groote parade worden gehouden, waartoe de troepen zullen worden opgesteld in de Breestraat, de muziek van het 4de reg. inf. ter hoogte van de Sociëteit Arnicitia, dan de Vereeniging van het Metalen Kruis en eindelijk de alhier garnizoen houdende infanterie, artillerie en cavalerie. De parade zal gecommandeerd wor den door den heer majoor J. J. G. baron Taels van Amerongen, commandant van het detache ment veld-artillerie. Van de infanterie, alhier in garnizoen, zullen Zondag-morgen met den trein van halfnegen naar Amsterdam vertrekken de 1ste luitenant F. H. Gerritsen en 40 onderofficieren en minderen, om gedurende de feesten aldaar dienst te verrichten. Morgenochiend zal in de Lulhersche kerk, en 's avonds te 6 uren in de Pielers- en Hooge- landsche kerken een dankstond plaats hebben, terwijl die plechtigheid in de Christelijk-Gerefonneerde kerken zal geschieden a. s. Dinsdag-avond te halfacht, op de Hooigracht opgeluisterd door eene uitvoering van het zanggezelschap „Polyhymnia." Ook in de Roomsch-Katholieke kerken zal het zilveren jubilaeum plechtig worden gevierd. Ter gelegenheid van het Kroningsfeest zal door Mrn- Regenten van de R.oomsch-Kalholieke armen aan de zom«r- en winterbedeelden dier godsdienstige gezindheid eene buitengewone soep- uitdeeling worden verstrekt en wel op Dinsdag 12 dezer. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, heeft de heer K. C. Feun Maandag alhier de ge legenheid opengesteld tot eenig amusement. Des middags is er in zijn koffiehuis „Den Burg" van 25 uren matiriée, terwijl des avonds het be kende concert- en operetten-gezelschap van den heer Carl Henrici eene buitengewone soirée musicale zal geven. Wij twijfelen niet of een ruime opkomst zal de moeite en kosten door den heer Feun gedaan loonen. Gedurende deze week zijn dagelijks in hel Werkhuis alhier opgenomen van 8496 vol wassen personen en van 3139 kinderen. In het hoofdkiesdistrict Leiderdorp zijn voor de Provinciale Stalen herkozen de heereri Mr. F. A. G. Van Limburg Stirurn Noord wijk en Jhr. Mr. De la Bassecour Caanvoor Zoetermeer is gekozen Mr. G. J. Patijn en moet eene herstem ming plaats liebb n tusschen Mr. P. D. Kley en den lieei J. H. C. Van der Kun; voor Alphen zijn herkozen de heeien K. N. Hengeveld en J. Herrewijn Jz. Hel gemeentebestuur van Zoeterwoude zal a. s. Dinsdag ter gelegenheid van het Kroningsfeest aan de armen en mingegoeden uit den werkenden stand in die gemeente eieren en brood uitreiken. Te Hazerswoude heeft het Gemeentebestuur 250 beschikbaar gesteld om daarvan op het Kroningsfeest eene uitdeeling van spek en brood te doen aan minvermogenden, De voorgevel van het gebouw van het Provinciaal Gouvernement in Den Haag zal hij gelegenheid van het feest van 's Konings jubileum geheel geïllumineerd worden, te weten de kroon lijst, de verschillende vensters en deurposten. Van de fabrieken „Sophia Koningin der Nederlanden", van de firma S. J Spanjaard 1e Borne, zal eene députalie, uit de werklieden ge kozen, vergezeld van een lid der firma, door H. M. de Koningin op het Koninklijk Paleis te Am sterdam ten gehoore worden toegelaten, ter aan bieding van een door de arbeiders bekostigd pracht alburn, voorzien van het wapen Harer Ma jesteit in massief zilver, en andere versieringen in zilver, en bevattende de namen van al de werklieden en de photographie van de fabrieken. Op Vrijdag 15 dezer zal in Den Haag des namiddags van 5 tot 7 uren op het Oranjeplein een volksfeest plaats hebben, opgeluisterd door het spelen van een muziekcorps. Naar men bericht zullen goochelaars en accrobaten daar hun be kwaamheden ten toon spreiden, en de jeugd worden onthaald op de kluchten van de poppenkast. Op het programma der te Lisse op 28 Mei te houden feeslelijkheden kornt o. a. voor: een groote oplocht, voorstellende den intocht van Koning Willem III in 1849 in Amsterdam. Volgens De Tijd hebben de genealogische studiën van den heer Everts, directeur van hel seminarium le Rolduc, aan het licht gebracht, dat Z. M. de Koning in rechte lijn afstamt van Keizer Karei den Grooten. Aanleiding tot deze studiën zou gezocht moeten worden in de bijzon derheid, dat niet minder dan vijf der onmiddellijke voorouders van Z. M. den Koning, allen Hertogen en Hertoginnen van Limburg, in de oude abdij kerk van Rolduc begraven lirgen. „Hel werd ons vergund (zegt De Tijd) een prachtig album in oogenschouw te nemen, waarin de gansche stam boom, van den grooten Keizer rechtstreeks opklim mende tot Z. M. onzen Koning, op acht folio perkamentbladen is voorgesteld, en dat, naar wij vernemen, Z. M. den 12den Mei a. s. ten geschenke zal worden aangeboden. Dit meesterstuk van minialuurteekening, dal in uitvoerigheid van be handeling en rijkdom van ornamentatie met de middeleeuwen kan wedijveren, werd, op aanwijzing van den Zeereerw. geschiedvorscher, vervaardigd door den Zeereerw. heer G. Slits, professor aan dezelfde inrichting." Bij 's Konings bezoek in de hoofdstad wordt gewoonlijk door verschillende personen gebruik gemaakt van het oogenblik dal Z. M. uit het rijtuig stapt, om hem eigenhandig een verzoek schrift aan te bieden. Hierdoor ontslaat menig maal gedrang, en ernstige ongelukken kunnen er door veroorzaakt worden. Om dit gevaar te voor komen, worden de personen, die voornemens zijn zulk een request aan te bieden, uilgenoodigd het in persoon aan het Paleis te brengen, in te gaan aan de achterzijde, waar zich een geëmplooieerde zal bevinden, belast om de namen enz. der requestranten op te schrijven en de requeslen aan den Koning te overhandigen. De Groothertog en Groothertogin van Sak- sen-Weimar zijn gisteravond, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, die hen tot Arnhem tegemoet was gereisd, in Den Haag aangekomen en aan het Rij «spoorstation verwelkomd door HH. MM. den Koning en de Koningin en Z. K. H. den Prins van Oranje, waarna zij door HH. MM. in een staatsiekoets naar Buitenrust werden geleid. Het stoomschip Maas, van New-York naar Rotterdam, is gistermorgen le 10 uren Lezard gepasseerd. In Den Haag moet voor de nieuwe vacature voor de Prov. Staten herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mr. F. De Bas Jz. en Mr. L. G. Greeve. Donderdag is in eene vergadering der kiezers- vereenigingen Burgerplicht en Grondwet te Am sterdam met 37 tegen 19 stemmen aangenomen de motie van Dr. H. F. R. Hubrecht om het bekende programma le stellen in handen van het bestuur, om daarover een zaakrijk praeadvies le geven, vooral met betrekking tot de vraag in hoever het strookt met de beginselen van het reglement. Blijkens een bericht van het Nederlandsche consulaat te Elmina van 2 April, zijn de kust plaatsen tusschen Cape Coast en Assynië voor- loopig voor den handel opengesteld, in afwachting der definitieve opheffing van de blokkade. Z. M. heelt pensioen verleend aan D. Jacobs, gew. hoofdonderw. te Heteren, 233D. Van Eek, gew. hoofdonderw. te Asperen, /550;J. De Jong, gew. hoofdonderw. te Voorschoten, 421; G. Douw, gew. hulponderw. te Delfshaven, ƒ154) L. H. Posthumus, gew. hoofdonderw. te Goulum, gem. Leeuwarderadeel, ƒ395; H. Jans, zich

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2