Na afgelegd examen is in Groningen tot candidaat-notaris benoemd Jhr. Mr. W. J. Quintus, burgemeester der gemeente Noorddijk. Door de Commissie uit het prov. Gerechtshof van Limburg is als candidaat-notaris toegelaten Mr. J. "Wilmar, zoon, advocaat te Maastricht. Volgens een bericht van den Nederlandschen consul te Port Louis, van 4 April, is een hevige orkaan, die op Mauritius gewoed heeft, oorzaak dat de oogst van het suikerriet aldaar, welke op 130,000 tonnen geraamd was, 30 a 40 pCt. minder zal opleveren. Voor het geneeskundig gedeelte van het staatsexamen, dat 25 Mei te Amsterdam zal aan vangen, hebben zich in het geheel 57, zoo bur gerlijke als militaire, candidaten aangemeld. Aan de naamlooze vennootschap „De meel fabriek" te Ravestein is, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Gennep en Rotterdam; de vergunning voor een schroefstoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee en het sleepen van schepen tusschen Amsterdam en Rotterdam, aan J. G. Stuven te Amsterdam verleend, is verklaard te zijn vervallen, te rekenen van 30 Mei a. s. De Minister van Oorlog heeft ten aanzien van den overgang van miliciens sergeanten en korporaals bepaald, dat zoo zij met eene vrijwillige verbintenis als soldaat overgaan bij een ander corps, zij daardoor de aanspraak niet verliezen op de premie van ƒ300 gulden. In overeenstemming met den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht heeft de Minister van Oorlog bepaald dat de volle portiën spijs en drank voortaan zullen worden toegediend aan alle in de ziekeninrichtingen ter verpleging opgenomen militairen, voor wie het tegendeel niet door den officier-van-gezondheid wordt bevolen. Z. M. heeft machtiging verleend de divisie- rnaréchauseé van Noord-Brabant en Zeeland met éen brigadier te paard te vermeerderen, zoodat eene brigade maréchausseé zal gevestigd worden te Middelburg. Z. M beeft bepaald dat de vergoeding we gens reis- en verblijfkosten bij het doen van dienstreizen aan de studenten voor den militairen geneeskundigen en pharmaceutischen dienst naar de vierde klasse, aan den magazijnmeester bij 's Rijks magazijn van kleeding, equipeering, enz., te Woerden, en aan den werktuigkundigen inge nieur bij de directie van 's Rijks artillerie stapel en constructie-magazijnen, beiden naar de derde klasse van het tarief bij art. 2 van het besluit van 15 Dec. Staatsblad n°. 62) zal worden toegekend. De onderofficieren van het bataljon mineurs en sappeurs die met gunstigen uitslag het examen voor opzichter van fortificatiën hebben afgelegd en als zoodanig niet onmiddellijk worden geplaatst, zullen, overeenkomstig koninklijk besluit, bij dat corps vervangen en als overcompleet gevoerd worden. Het personeel bij 's Rijks magazijn van mili taire kleeding, uitrusting, enz. te Woerden is bij Kon. besluit uitgebreid met een opzichter over de werkplaatsen, op een daggeld van 1.60, een meester kleedermaker op een daggeld van ƒ1.50 en twee werklieden der 1ste klasse, ieder op een daggeld van 1.35. De kapt.-luit.-ter-zee W. F. H. Cramer wordt eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduinmet den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luit.-ter-zee der 1ste kl. J. P. Van Rossum, aan wien met dat tijdstip het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van Delfland H. P. Van der Mandele, met ver plichting van inwoning te Delft, en Mr. B. L. Rasch; van Amstelland, prov. Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, W. J. Doude van Troostwijk benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts wien Groningen als standplaats is aange wezen, R. Bosscher, veearts teVeendam; aan H. W. Croes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zwartewaal, en in zijn plaats benoemd G. L. W. Ridder; aan L. Mulder, eervol ontslagen majoor der infanterie, te Utrecht, op zijn verzoek vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierse len van ridder der Kroonorde 4de kl., hem door Z. M. den Koning van Pruisen, Keizer van Duitschland, geschonken. Gemengd Nieuws. Fronsdorf, de Duitscher die den 25sten Dec. jl. nabij het station Driebergen een stuk ijzer op de rails van den Rijnspoorweg neer legde, waardoor menschenlevens in gevaar werden gebracht, is naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht en zal voor genoemd feit aldaar terechtstaan. De diamantwerkers te Amsterdam zullen den Koning een eigenaardig geschenk aan bieden. In een blauwfluweelen album, dat de namen der gevers bevat, zijn penteekeningen ver zameld, door den heer Sequeira vervaardigd, welke alle werkzaamheden, aan het diamantvak verbonden, aanschouwelijk teruggeven. Op het fluweel prijken een ruwe, een gekloofde, en een geslepen diamant. Gisternacht werden de heer J. Col ij n en zijne huisgenooten, te Dordrecht, uit hun slaap gewekt door een geweldig knallen, gevolgd door een dikken rook, zoodat zy niet anders dachten dan dat het geheele onderhuis in brand stond en zij zich (allen sliepen boven) langs eene plank naar beneden lieten glijden, met uitzondering van de meid, die, op een ander gedeelte van het boven huis slapende, nog gelegenheid had half gekleed langs de achterdeur een goed heenkomen te zoeken. Toen allen in veiligheid waren en men in het ouderhuis een onderzoek instelde, bleek dat het knallen en de rook veroorzaakt waren door het zelfontbranden van een mand, waarin 5 flesschen met Bengaalsch vuur. Gelukkig dat door den dikken rook de vlam geen gelegenheid had zich verder mede te deelen, zoodat alleen de zolder eenigszins geschroeid was, en de twee inmiddels aangerukte brandspuiten geen dienst behoefden te doen. Gistermorgen is te Rotterdam dooi den schipper C. v. d. W. uit de Vest nabij den Doele gevischt een naakt kinderlijkje, hetwelk naar het politie-bureel der 1ste afdeeling is over gebracht. Een 74jarige bediende bij een der ververschingstenten in het Haagsche Bosch had, terwijl hij gistermiddag op een ladder eenig werk aan den gevel van het gebouwtje verrichtte, het ongeluk te vallen, hetgeen zijn onmiddellijken dood ten gevolge had. Hoezeer slakken te Parijs een geliefd voedsel geworden zijn, kan hieruit blijken dat de opbrengst eener belasting, welke men daarop heften wil, op 200000 franken geraamd wordt. Als een bewijs, hoe luisterrijk de stadsverlichting in den avond van het feest dei- viering van de 25-jarige regeering van Z. M. in Den Haag belooft te zijn, wordt medegedeeld, dat de aanvankelijk aanbestede voorraad van 50.000 illumineerglazen geheel is uitgeput, zoodat een levering van nog 25.000 illumineerglazen daarvan het gevolg is geweest. Men bedenke slechts dat het geheele Voorhout, op een aantal rijen met dubbele slingers, de Kneuterdijk, Vijverberg en Tournooiveld zullen geïllumineerd worden, de muziektempels, gemeentegebouwen enz. niet eens medegerekend. Als nabedrijf in de zaak legenden dienstknecht van de Gitsbach bij Heerlen (Limburg), die een menigte stuks vee van zijn meester heeft dood gemarteld, verneemt men, dat tegen een persoon uit eene naburige gemeente eene gerech telijke instructie is ingesteld. Deze persoon zou in dien tyd door den pachter geroepen en betaald zijn, om zijne macht te gebruiken, ten einde de ziekte onder het vee te doen ophouden. Daartoe heeft hij de meiden en de stallen, onder het uil- spreken van eenige form uien, gezegend. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat door de afdeeling Westland van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw dezer dagen naar de internationale tuinbouwtentoon stelling te Florence zijn verzonden o. a. zeer fraaie perziken en blauwe druiven. INGEZONDEN. DE MUILBANDEN. Een inwoner van Leiden vraagt in naam van zyn hond en van het Leidsche hondengeslacht, of men welhaast zal overgaan tot intrekking der verordeningdat honden niet anders dan gemuil band op straat mogen verschijnen, daar bij geen hunner gevallen van dolheid of sporen daarvan zich meer hebben voorgedaan. Men kan immers altijd, volgens gewoonte, deze verordening weder in het leven roepen, zoo spoedig men van een dollen hond zal hebben gehoord. Ook hem begint bet te vervelen zijn hond van den muilband te moeten voorzien, telkens (en dit valt dikwijls voor) als hij hem wil laten uitgaan. Mijnheer de Redecteur! Vergun mij een paar regelen in U Dagblad te mooge zien. Ik paseerde gisteren avond het stad- huiz. Het huiz daar voorheen de Regten aan de mensch is besprooken daar hoord men thans vier voetige dieren klagen en jameren, dus in plaats getreden voor tweevoetige. Hoe lang zoude dat nu nog duren dat harnaste en kwelle dier dieren, maar ik vraag u Mijnheer de Redecteur thans in onze eeuw welke dieren behoeven het meest onschadelijk gemaakt te worden de tweevoetige of den viervoetige, hoe lang zoude dat nu nog duren mijn dunk dat het nu tijd word, wij Lefen imers in een vrijland! is het niet erg genoeg w'y Burgers belasting moeten betalen voor de honden, maar zoude UE. niet denken dat waneer meer belasting op de givtige sterke drank kwam, die juist de dolhijd leverd en de pest in onz land is, en wat minder belasting op veele zaken kwam die onz zoo druken die onz ter neder slagen die onz ziek maken en ijndelijk veel men- schen dol maken in onz Nederland dat is juist de ziekte die onz mankeerd, maar zoude u niet geloven dat daar ook een muilband om is; dus Mijnheer de Redacteur Nu zijn wij gemuilband en de honde gemuilband, maar infien wij Leven vrij leven de Koning! ik hoop dat die arme dieren spoedig verlost worden laaten wij onz herineren daar wij haast dat lieve veest moogen vieren dat wij van de Spanjaard bevrijd wierden die herrinering mag aan onze thans Burgemeester een genoege zijn zoo een brave Broeder gehad te hebben die zijn land en stad als man verde digd heevt en een waaren krijgsbroeder was (maar ik geloov niet) dat die Burgemeester zig in die dagen heevt opgehouden met honden arangeeren ik hoop UE. Heer die paar woorden op genomen mag hebben Noem UE. D.w. Dienaar H. B. Leijden 5 Meij 1874. BUITENL AND. Fran kr ij k. De heer Guizot heeft zich tot de justitie ge wend, om recht te verkrijgen tegen de ex-Keizerin, aan wie hij 50,000 fr. heeft doen aanbieden, ter voldoening van de som (met inbegrip van den intrest), die wijlen de Keizer in der lijd aan den zoon van Guizot had verstrekt, om hem uit zijne geldelijke verlegenheid te helpen, doch welk be drag de Keizerin geweigerd heeft aan te nemen. De rechtbank, die zich voor een paar dagen met deze zaak heeft bezig gehouden, heeft bepaald dat de uitspraak over eene week zal volgen. Uit de van verschillende zijden ontvangen berichten blijkt, dat de op nieuw ingevallen koude wel hier en daar eenig nadeel aan de wijn gaarden heeft toegebracht, maar de wijnoogst nog geenszins in gevaar gebracht heeft. De staat der te velde staande graangewassen is voortreffelijk. Duitscliland. Bismarck's gezondheidstoestand wordt gestadig beter. Bij eenigszins warmer weder zal hij zich naar Varzin begeven. De Bondsraad heeft de drukperswet vast gesteld, zoo als die in den Rijksdag was aange nomen. opname van het hertogdom Lauenburg in het Pruisische staatsverband, welke quaestie sedert 1867 aanhangig is, zal nu spoedig ver wezenlijkt worden. Het bezwaar, dat het bezit der domeingoederen daartegen opleverde, is opgehe ven. De landdag van dat hertogdom heeft namelijk

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2