ingang van 15 Mei, tot plaatsv. kantonr. te Nieuweramstel Mr. J. M. Van Halmael, adv. te Amsterdam, tot idem te Amsterdam (3de kanton) Mr. J. G. A. Faber, adv. aldaar en Mr. M. F. De Monchy, adv. aldaar; lot subst.-griff. bij het prov. gerechtsh. in Zuid-Holland Mr. C. H. Q. Van Strijen, thans subst.-griff. bij het prov. ge rechtsh. in Noord-Brabant, en Jhr. Mr. F. A. P. Wittert, thans griff. bij het kantong. te Amers foort; den off. van adm. 3de kl. H. Kits van Heiningen, op zijn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen en benoemd lot 2den luit.-kwar- tierm. bij het leger in Ned.-Indië; op verzoek, aan den met verlof in Europa aanwezigen off. van gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië G. J. Wienecke eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mil. dienst, met toek. van pensioen. Ciremengtl IN ieuws. V r ij dag-a vond is onder de gemeente Cappelle aan den IJsel, aan 's-Gravenweg, brand ontstaan in eene boerenhofstede van A. Koolmees. De geheele woning lag spoedig in de asch; de belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. Te Nieuwedorp, gemeente 's-Heer Arendskerke, heeft, naar 't gerucht loopt, eene poging tot vergiftiging plaats gehad. De justitie doet onderzoek. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Ook met het barkschip Holla tl dia is aangebracht een prachtige koningstijger voor het Kon. Zoöl. Genootschap te Amsterdam. Woensdag ontdekte de echtgenoole van den heer A. K., aan den Rolterdamschen straatweg bij Delft woonachtig, door het hulpge roep „moeder! moeder!", dat haar zesjarig zoontje op belangrijken afstand van den wal in de Schie dreef. De moeder, ofschoon nog niet geheel van een kraambed hersteld, ontzag zich niet zich te water te begeven, om haar kind te redden. Zij zou liet slachtoffer barer moederliefde zijn gewor den, zoo niet een voorbijvarende schipper en inmiddels toegeschoten hulp van den wal, moeder en kind hadden gered. INGEZONDEN. Niet alleen op intellectueel, ook op moreel gebied streeft de menschheid vooruit. De weteDschap is hemelsei), de folterin gen zijn helsch. Het zijn woorden van den anoniernen. schrijver der brochure die we hier wenschen te be spreken, welke wij als motto dezer regels onder de aandacht brengen van het Leidsch publiek, van de studeerende jongelingschap en van hare leids lieden; woorden die wij oordeelen aller opmerk zaamheid te verdienenwoorden die we hopen dat algemeen sympathie zullen wekken. In andere bladen is reeds melding gemaakt van eene zaak die eene soort van question brü- lante begint te worden. Nu een tweede op lage van de hier voor ons liggende bladen ons toeroept, dat zij het waardig zijn de aandacht tot zich te trekken van groot en klein, van geleer den en ongeletterden, van man en vrouw, nu mogen wij niet zwijgen, maar willen we u drin gend uilnoodigen te lezen en te oordeelen of hier niet gezonde taal gesproken, eenzijdigheid en overdreven sentimentaliteit vermeden worden. Komt, ziet en oordeelt, gij wijzen der eeuw, en gij dwazen die met ons om uwe liefde met al wat lijdt vaak wordt bespot en verguisd, oordeelt allen of hier niet aan aller overtuiging wordt recht gedaan; of hier niet de klip der hatelijk heid zoowel als die der zwakheid wordt verme den. Kalm en waardig wordt vóór en tegen gewikt en gewogen; worden verschillende mee ningen gerespecteerd; wordt slechts naar waar heid gezocht, wordt slechts dwaling bestreden. Zulk een geschrift over zulk een onderwerp is voorwaar in dezen tijd van critiek en van spits vondigheden een niet genoeg te waardeeren zeld zaamheid. Zulk een woord verdient alom gekend, verspreid, behartigd te worden. Aan zulk een woord willen we den weg helpen hanen tot aller hart. Het vooruitstreven van het menschdom, ook Zie de advertentie hierachter. op moreel gebied, is duidelijk op te merken, als wij onze tegenwoordige maatschappij vergelijken bij die van vóór een en twee duizend jaren. De vrouw heeft thans hare plaats naast den manzij arbeidt er aan zich in dat recht te bevestigen; (mogen hare pogingen door wijs heid en gematigdheid, voor overdrijving en onver stand, voor onnatuurlijkheid en verzaking harer vrouwelijke plichten bewaard blijven!) De slaaf heeft zijne vrijheid erlangd, zoodat hij thans met onzen dienstbaren stand gelijkstaand, alleen die afhankelijkheid ondervindt die allen is opgelegd, aan elk op zijn eigen standpunt, en die wij niet mogen noch kunnen vernietigen. De armen en ouden van dagen, die vroeger aan ellende ten prooi gelaten werden, worden thans verzorgd en beschermd. De krankzinnigen eri de gevangenen worden hoe langer hoe meer als menschen, als onze deernis verdienende natuurgenooten verpleegd. Men begint te begrijpen dat de jonge kinderen niet aan willekeur en winzucht mogen opgeolferd worden. Moge de strijd op dit gebied ten hunnen voordeele beslist worden Thans ligt de beurt aan de dieren. Zij toch staan niet op zich zelf, maar vormen belangrijke schakels aan den algemeenen ketenzij zijn onze kostbare bondgenooten in den strijd om het leven, in de bearbeiding van onzen aardbol; hun wel zijn is een vereischte van het welvaren der maat schappij en der individus; het is plicht elk deel van het heelal recht te laten wedervaren, wat onder ons staat te verzorgen en te beschermen; wat ons nut is, op de verstandigste wijze te behandelen. Men begint dit in te zien, daarvan getuigen de Vereenigingen t. b. v. d. die hier en daar worden gevestigd. Maar twee groote klippen staan deze pogingen in den weg: het gebrek aan Rijkswetten ten opzichte der bescher mingszaak, en het steeds meer veld winnen der vivisectie. Tot zelfs in onze meisjesscholen is dit kwaad doorgedrongen. Men wijst ze reeds aan, de v r o u w e l ij k e leerlingen die verbaasd staan, wanneer iemand naïef genoeg is nog medelijden te koesteren voor die gevoelende wezens welke door smart belet worden de eer te waardeeren die de hooggeleerden hun aandoen; ot die het wagen te spreken vóór de gemartelde voorwer pen, die in een onzer academie-steden de buren van het physisch laboratorium uit den slaap dur ven houden door hunne klaagliederen Om de eerste te verkrygen werden reeds ver geefse he pogingen aangewend, en gordde zich thans een Dameskring aan om den vorst nog maals deze groote belangen aan te bevelen. Het in Den Haag circuleerend request aan Z. M. zal ook hier aan de onze zaak toegewijde Dames worden aangeboden ter onderteekening. Ten einde de tweede te beperken zond de Ver. t. b. v. d. in Den Haag een adres in dat door Prof. Harting bestreden, door verschei den bladen besproken werd, en daarna de bro chure in het leven riep, die wij u wenschen aan te bevelen. Moge deze stem gehoord, ons verzoek ingewil ligd worden, en de lectuur van de goede, gema tigde en toch krachtige taal van een ongenoemden eene goede plaats bij velen vinden, opdat er meer eenheid kome in leer en leven, theorie en prac- tijk; opdat barmhartigheid weder het zuurdeeg worde dat ons geheele volk doortrekke, dat ons belette de gevoelens van liefde en goedheid te verkrachten, de waarde der wetenschap te ver kleinen, ja dien schat te verpesten, en ons volk tot de barbaarsche tijden terug te voeren. De wetenschap is hemelsch, de folteringen zijn helsch. Overtuigen we ons liever met De Lamartine van onze verplichting jegens de mindere mede schepselen, waar hij zegt: La chaine a mille anneaux va de l'hornme a l'insecte. Que ce soit le premier, le dernier, le milieu, N'en insulter aucun, car tous touchanta Dieu! Th. T. B. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Maart. Het gedrag en de handelingen van den heer Bulzingslówen, veitegenwoordiger van het Roode Kruis te Atjin, hebben zoozeer de sympathie onder de expeditionaire troepen opgewekt, dat hij vereerd is met den titel van lsten ban keur honorai»* by het Ned.-Ind. leger en toege voegd aan "het 14de bataljon. De persoonlijke moed en menschlievende hulp, die hij gedurende deze expeditie betoonde, wekken terecht de be wondering en dankbaarheid van officieren en min deren op. Met zekerheid verneemt men, dat eene som is afgezonderd, of weldra afgezonderd zal worden, voor het Kroningsfeest van 12 Mei. Om trent de wijze, waarop die gelden zullen worden besteed, is nog niets bekend. Door de onderwij zers in Indië zal Z. M. een album met Javaansche landschappen en typen aangeboden worden. Het naar den Koning genoemde gymnasium Willem III geeft een afzonderlyk aandenken en zal den feest dag bovendien vieren met een bal. Van eene soort van nationale bijdrage, te schenken door al de in Indië gevestigde Nederlanders te zamen, is tot heden geene sprake geweest. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn dc volgende beschikkingen genomen. Civiel-Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ingenieur 1ste kl. S. Westerhaan Muarling. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de kl. op het resid.-kaiit. te Batavia Ch. J. H. Serlé, en de gew. mandoer by 's lands gevangenis te Samarang J. Witteveeneervol, wegens ziekte, de grlff. bij den landraad te Salatiga H. E. Bach. Ingetrokken: Op verzoek, de benoeming van den contr. 1ste kl. H. Visser, tot ads.-resid. vau Batipoe en de X Kolta's. Benoemd: Tot ads.-res. van Batipoe en de X Kolta's D. F. Van Braam Morris; tot contr. 1ste kl. bij het binnen), best. op de bezitt. buiten Java en Madura H. Visser; bij de algemeene rekenkamer, tot 2den coinm A. J. Bruckner, tot 3den comm., C. G. G. Fransz; tot huipond. aan de openb. lagere school te Fort de Koek M. 1'. Boogaard; tot 2den halpond. aan de openb. l9te lagere school te Padang W. F. Comrnerell; bij den post- en telegraafd. tot kantoorchef 3de kl., F. W. Harbord, 4de kl. J. H. Tïelman en J. K. Wiggers; tot adj.-comm., E. C. Dnmas, H. T. Den liartog, J. A. Van Helsdingen, J. G. W. Hoekstra en J. F. Scheltema, de eerste bij het telegraaf kantoor te Samarang, de tweede bij het p09t- en telegraafkan toor te Cheribon en de drie laatsteu bij het tel.-kantoor te Weltevreden. Ontslagen: Op verzoek, eervol, dc opz. 3de kl. bij het mijnw. J. Van Dijk. Benoemd: tot pres. van den landr. te Muntok Mr. F. J. Tijndall de Veer; tot grill", bij den landr. te Muntok G. 1.. Yan Taborgentot griff. bij den landr. te Samarang W. R. J. Schoutentot 3den comm. bij het dep. van onderw., eered. en nijverh., D. J. Van der Star; tot comm. 3de kl, bij den post- en telegraafd., M. F. Heijune- mao, J. J. J. Vau Driesschc cn J. F. H. Van Hemert. In de residentie Rembang: tot griff. bij den landraad te Rembang, M. L. Tijltot idem te Toeban, *C. E. Middleton; tot idom te Bodjonegoro, W. N. G. J. Claasz, tot idem te Blora, J. W. Hornung; by het boschwezen: tot opz. 2de kl. W. P. Le Couge, tot opz. 3de kl. J. Folkeringa; tot buitengew. subst.- griff. bij dc reebtb. te Soerabaja, C. J. F. Van Haaseu; dooi den Landr. te Demak tot lste en 2de bnitengew. sabst.-griffs. H. J. W. Van Lawick van Pabst en J. 11. Brankhorst, door den Landr. te Berbek (Kcdiri), tot buitengew. subst.-griffier, P. W. L. Esink. Ontslagen: eervol, als ads.-rc3. van Bundong D. Pies; op verzoek, eervol, met behoud van aanspr. op pen sioen, de opz. 2de kl. by het boschwezen op Java en Madnra K. F. E. Van Damme; eervol de opz. 3de kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werkeD A. F. C. J. De Seyff. Be noemd: tot hoofdinsp. voor de koffieeultde resid. vau Ban tam B. Van Baak. jDepartement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ncderl., wegens ziekte, aau den off. van gez. lste kl. C. H. E. Deelken; een tweejarig vorlof naar Ncd., wegens ziekte, aan den lsten luit. J. J. De Graaff. Bevorderd: tot lsten luit.- kwartierm. bij de rail. adm de 2de luit.-kwartierm. D. H. Löling. Departement der Marine. Benoemd: tot rekenaar ten dienste van de magnet, en meteorol. waarnemingen in Ned.- Indic, de gezagv. van den Gouvernements-stoomsleeper Kapitein van Os, J. H. Vos. X£5 TJ X 1? Jb£ IV 3Lj Al. IV XX OuitscJiland.. Het rapport over de wet op het beheer van vacante bisdommen is aan de leden van den Pruisischen Landdag rondgedeeld. De conclusie strekt tot aan neming der wet, met verandering van redactie op enkele punten. Intusschen hebben de heeren Von Syliel, Wehrenpfennig en Petri een amende ment ingediend, om aan de gemeenten het recht tot het verkiezen van een pastoor niet alleen toe te kennen wanneer een bisschoppelijke zetel vacant is en de waarnemende bisschoppelijke autoriteit geen pastoor benoemt, maar ook dan wanneer de Bisschop, ten gevolge zijner oppostie tegen de wet, niet in de vacature der pastoorsplaats voor ziet. Spanje. Uit Madrid wordt van 2 Mei gemeldSerrano is gisteren Portugalele binnengetrokken. Twee divisies staken naar den rechteroever van den Nervion over, onder bevel van Serrano. De Car- listen verlieten Castrejana. Het derde legercorps onder Concha is te Pio Santa Agueda. De Car-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2