LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4365 A0. 1874. Dinsdag 5 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 1827 Staatsblad n°. 17), ceu aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar iu do verplichting valleD. Dat deze inschryving zal geschieden in tien afzonderlijke re gisters, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1840 tot 1848 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, oit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hnn paspoort verkregen eu zich alhier hebben geves tigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds dc laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden ingeschreven achter in de registers, waartoe zij volgens hanncn oaderdotn behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1849 rullen worden geplaatst in een nienw, te weten: het eerste van den jare 1874 en het tiende, of dat der ge borenen in 1889, van het vorige jaar, zal komen tc vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitge- slotencn te bebooren, en das ook niet die personen welke reeds hun ontslag uit den schutterlijken dienst hebben bekomeu. Dat de registers van iuschryving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 (Staatsblad n°. 6), zullen worden geopeud op Vrijdag deD I5den Mei aanstaande, cn op den lsten Juni daaraanvolgende zullen worden gesloteo. Dat derhalve de personen, welke zich v<5or gemelde slnitiDg op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en das ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of dc in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke hnn fioaal ontslag hebben bekomen on niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd vau de Regeeriog aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woordambtshaloe, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezeu tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lolingbij de Schnttery ÏDgelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te bonnen aauzien beatondeuterwijl in zoodauig geval het huwe- lyk hun ook geenc aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te wordenalles onverminderd zoodanige strafbepalingen al9, uit krachte der wet vau den 31 sten December 1832 (Staats blad n®. 67), op hen mochteD kuDnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zooveel hij niet van eeu geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeelmg burgerlijke staud), van heden af, van des voormid- dags 10 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders gebo ren zijn, zich dat ben ijs voor do inschrijving zullen moeten aanschaffenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, hij gemis zijner geboorte-akte, door eeDc verkeerde opgave van het geboortejaar abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woon plaats, benevens het straatnommer hunner woninghun beroej) en dal hunner ouders, zoo die nog iu leven zijn, alsmede de tijd van inwoDiDg alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd ziju, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslachtwordende de gehawden aangemaand, om zich van een extract nit het hnwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte waarin zy wpneD, het getal hunner kinderen te doeu certiüceeren, ten einde daarvan by de iuschryving te doen blijken, zollende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iege lijk, in die termen vallende, bij dezo wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis cn wel: Op Vrijdag den 15den Mei 1874, de bewoners van wijk I, II en III Op Zaterdag den 16den Mei 1874, de bewoners van wijk IV en V; Op Maandag den 18den Mei 1874, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk Op Dinsdag den 19den Mei 1874, do bewoners van wijk VU en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren met uituoodiging, om op den be laaiden dag zich stiptelijk te aangeJuider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens dc wet, voor den lsten Juli aanstaande geheel moeten zijn afgelcopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majeateits beslait van den 7den September 1828 (Staatsblad n°. 55), roepen bij deze aile personen, welke als gehuwd of als wedaw- naars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de ter men zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeeue rol dor Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vroowen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblyven, en das alsau in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schntters-rol geplaatst moeten worden, om van dus danige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor middags tusschen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der insohrijving, eu dus uiterlijk tot den 14den Mei aanstaande zollende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn vorznimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn iogelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesver baal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe tc passen de strafbe paling van art. 1 der wet vau den Gden Maart 1818 Staats blad n°. 12), hondende een geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dageD, hetzij afzonderlijk of wel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking eu door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretarie. Leiden, 1 Mei 1874. LEIDEN, 4 Del. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prij zen ƒ51.00, ƒ26.00, ƒ5.10 en ƒ2.60, de laagste ƒ51.00, ƒ25.50, 5 en 2.55. De leden van hel Leidsch Departement der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hielden j.l. Donderdag de gewone maandelyksche vergadering, waarop o. a. tot nieuwe directeuren werden voorgesteld de heeren A. A. G. Van Iterson te Gouda, Charles Van Doorn te Tilburg. Dr. D. De Loos te Leiden, prof. E. H. v. Baurnhauer te Haarlem, generaal F. A. T. Delprat te Amsterdam, respect, in de plaats van de heeren Dr. A. Vrolik in Den Haag, A. *B. Ledeboer te Tilburg, J. P. A. Francois te Rotterdam, Jhr. J. R. T. Ortt te Haarlem en wylen prol. H. C. Van Hall. Vrijdag j.l. 's namiddags te circa éen uur werd het stoffelijk overschot van den heer P. F. W. De Timmerman, directeur der stedelijke gas fabriek en oud-luitenant-kolonel der schutterij, op de begraafplaats bij de Groenesteeg ter aarde besteld. Enkele vrienden en belangstellenden, eene Commis sie uit het dagelijksch bestuur en eene Com missie uit de officieren en uit het verdere kader der Schutterij woonden die plechtigheid by. Aan de geopende groeve nam de Burgemeester het woord, om er op te wijzen hoe de overledene gedurende het vierde gedeelte eener eeuw met eere aan het hoofd van eene der belangrijkste stedelijke inrichtingen had geslaanhoe hij als commandant der Schutterij in moeielijke omstan digheden steeds een krachtige steun van het dage lijksch bestuur was geweesthoe zijn officieren hem hadden geacht, getuige de pogingen, die zij had den aangewend, om hem te behouden, toen hij zijn eervol ontslag had aangevraagd, getuige de eeresabel, die zij hem later aanboden, en tot het dragen waarvan hij op hun verzoek door het geëerbiedigd hoofd van den Staat werd gemachtigd, en om ten slotte de overtuiging uit te spreken, dat de overledene ongetwijfeld bij velen, evenals bij hem, steeds in zegenend aandenken zou blijven. De zwager van den overledene, de heer De Klopper uit Amsterdam, blijkbaar aangedaan, voegde het hoofd van het gemeentebestuur en de verdere aanwezigen eenige woorden van dank toe, voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Zaterdag werden in Den Haag geëxami neerd voor de akte in de Ëngelsche taal 10 can- didalen; 1 trok zich terug, 2 werden afgewezen, 7 werden toegelaten, als: mej. A. J. Carabain, E. L. Egeling en C. H. Verwohlt, uit Den Haag; mej. J. A. R, S. De Jongh, uit Voorschotenmej. C. Spieringshoek en J. C. Spieringshoek, uit Rot terdam mej. C. G. Van Thielen uit Leiden. Voor de vrouwelijke handwerken werden geëxamineerd 13 candidaten, waarvan 4 afgewezen en 9 toege laten, als: mej. G. J. Baas, uit Voorburg; mej. M. Bergeijk, uit Gorcum; mej. J. C. Van Essen en mej. Y. Zee, uit Delft (heiden alleen voor nut) mej. A. R. W. R. Van Hoëvell, uit Dordrecht mej. J. T. Kramers, uit Veur mej. E. E. Leupen, uit Dordrecht; mej. J. De Vletter, uil 's-Grave- sande. Gisteravond gaf de Vereeniging „Harmonie'* tot sluiting van het winterseizoen eene uitvoering in de Stadszaal. Daarvoor waren gekozen twee blijspelen, n.l. „de Donderalleider", naar het Fransch van J. P. Hagen, en „de Verloting", naar het Hoog- duitsch van W. Hempel, die beide zeer ten ge noegen van het vrij talrijk opgekomen publiek werden afgespeeld. De vorderingen, die wij in veler spel mochten opmerken, waren inderdaad bevredigend en kunnen tot een goede toekomst leiden. Ook de nieuwe coupletten, op de Mei- en Octoberfeesten vielen zeer in den smaak der aan wezigen en werden op zeer aardige wijze voor gedragen. Met trots mag de Vereeniging op het afgeloopen speeljaar terugzien. De uitvoering werd besloten met een hal, waaraan behalve door de leden met hunne darnes, door vele geintroduceer- den werd deelgenomen en dat getuigde van de goede harmonie, die hen allen vereenigde. De miliciens voor de lichting 1874 uit deze en omliggende gemeenten zijn alhier heden morgen bij de verschillende corpsen van het leger ingelijfd, als: 9 bij het reg. grenadiers en jagers, 161 bij het 4de reg. inf. te Leiden, 27 bij het 4de reg. te Haarlem, 5 bij idem te Gouda, 1 bij het 2de reg. te Maastricht, 25 hij de cava lerie, 10 vesting-art., 3 veld-art., 1 rijdende art., 6 by het bataljon mineurs en sappeurs, 5 bij het corps pontonniers en 11 bij de zeemilitie. Het stoomschip P. Calandy van de Neder- landsch-Amenkaansche Stoomvaart-maatschappij, is met goed gevolg van de werf van de heeren R. Napier Sons te Glasgow te water gelaten. Te Amsterdam zal niet alleen op 12 Mei de Beurs, volgens besluit van den Gemeenteraad, officieel gesloten zijn. maar zal er ook op 11,13 en 14 Mei feitelijk geen Beurs gehouden worden. Aan de leerlingen der openbare scholen wordt op dezelfde dagen vacantie gegeven. De 2de luitenant bij het corps mariniers JE. A. G. De Petit wordt rnet den 6den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord ten einde het bevel te voeren over het op dien bodem ingescheepte detachement mariniers, ter vervanging van den eervol ontslagen 2den luitenant bij dat corps N. Van de Roemer. De luit.-ter-zee 1ste kl. F. J. P. M. Mulder, dienende als eerste olficier aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den lsten Juni aanstaande vervangen door den luit.-ter-zee 1ste kl. C. L. Van Woelderen. De luit.-ter-zee 2de klasse. F. J. Beekman, dienende als eerste officier aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilwordt met den lOden dezer op non-activiteit gesteld en met den l lden daar aanvolgende vervangen door den luitenant-ler-zee der 2de klasse P. Zegers Veeckens. Z. M. heeft eervol ontslagen Mr. A. J. Enschedé, op verzoek, met ingang van 1 Juli, als plaatsv. kantonr. te Haarlem; benoemd mét'

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1