pen, afdeeling natuurkunde, deed de heer Van der "Willigen verslag over den stand der werkzaam heden van de commissie voor den Venus-overgang. De photographische toestel van Dallmeier te Lon den was eenige dagen geleden te Leiden aange komen en de heer Olland had op zich genomen den voet van dezen toestel in veertien dagen te voltooien. Van den heer Merz te München was ook het helioskopisch oculair ontvangen, zoo mede de factuur van den heliometer. De heer Van de Sande Bakhuyzen had een toestel verzonden, tot voorloopige onderzoekingen omtrent de zwarte streep die zich vertoont ter plaatse van het inwendig contact van zonsrand en planeet, naar Indië aan den heer Oudemans. De beide tenten voor den photographischen toestel en den helio meter stonden te Leiden opgeslagen. Onderhande lingen waren aangeknoopt om voor de expeditie een zeker aantal chronometers ter leen of in huur te verkrijgen, ten einde het lengte-verschil tusschen de plaats der waarneming op Réunion en eenig astronomisch bepaald punt op Mauritius te meten. Aan den heer Dr. P. J. Kaiser was door Z. M. een buitenlandsch verlof met behoud van jaarwedde verleend geworden van 1°. Juli 1874 tot ultimo Februari 1875. Voor den heer E. Van de Sande Bakhuyzen hoopte de Commis sie hetzelfde te erlangen. Wegens dergelijk verlof aan den heer Oudemans had de Minister van Koloniën aan den Gouverneur van Nederlandsch- Indië geschreven. De expeditie zou den 2den Au gustus aanstaande per Fransche mail van Mar seille vertrekken, met al de noodige instrumenten, tenten enz., om den 29sten Augustus St. Denis te bereiken. De heer Oudemans was uitgenoodigd geworden, om zich te Aden aan het gezelschap van hier aan te sluiten. Tot verkrijging van officieele ondersteuning en aanbeveling van het Fransche gouvernement, alsmede van den vrijen in- en uitvoer van instrumenten enz., werden de noodige stappen gedaan, die ongetwijfeld tot eene gewenschte uitkomst zouden leiden. De Minister van Koloniën heeft den 28sten April jl. aan den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal het volgende doen toekomen: „Ter voldoening aan het mij, uit een heden ont vangen telegram van den civielen R.egeerings- commissaris en militairen opperbevelhebber bij de expeditie in Atjin, gebleken verlangen, heb ik de eer aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal den dank van Zee- en Landmacht alsook van den opperbevelhebber over te brengen, voor het votum, door haar in de zitting van den 9den dezer als dankbare hulde aan de vloot, het leger en dien opperbevelhebber uitgebracht". Het letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis" in Den Haag vierde gisteren zyn veertigjarig bestaan. Drie tooneelstukjes werden bij die gelegenheid opgevoerd, terwijl na afloop van het eerste, den heer W. J. Van Zeggelen, president, namens de leden een kristallen bloem- standaard op zilveren voet werd aangeboden. Voor de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten wordt door het Ilaagsche Dagblad o. a. aanbevolen Mr. J. Heemskerk Azn., tegenover Mr. C. A. Van der Kemp, aftredend lid, die door de kiesvereenigingen „Vaderland en Koning" en „de Grondwet" candidaat gesteld is. Te Rotterdam had gisteravond de eerste algerneene vergadering plaats van aandeelhouders in de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgvereeni- ging (Le Gras, Haspels en Van Zuijlen). Het personeel, voor zoover het reeds geëngageerd is, bestaat uit elf dames en elf heeren. Van de voornaamste Amsterdamsche artisten is de stellige toezegging van medewerking ontvangen. Het bedrag waarvoor aan de leening van f 10,000 lot dusver is deelgenomen, beloopt ƒ8625. Er werd bepaald, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om de leening tot een bedrag van 15000 op te voeren. Verscheidene der aanwezige deelhebbers stemden er dadelijk in toe hunne inschrijving te verdubbelen. Gisteren zijn in Den Haag aangekomen de officieren, onder-officieren en manschappen die van de regimenten infanterie en huzaren, alsmede van het corps mariniers, bij de Normaalschietschool gedetacheerd zijn orn gedurende den zomer zich te oefenen in het schijfschieten. Het Vaderland meldt, dat de heer Nicolai in persoon zyn oratorium „Bonifacius" zal dirigee- ren, dat in Juni a. s. te Middelburg wordt uit gevoerd. De Holl. Spoorweg-Maatschappij is voor nemens den 12den Mei een extra-trein's morgens uit Den Haag te organiseeren, uitsluitend bestemd voor de autoriteiten, welke uitgenoodigd zijn de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij te wonen. Thans wordt met zekerheid bericht, dat de hoofdcommissie voor het Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest besloten heeft, het feest dit jaar te Middachten te houden op Woensdag den lsten Juli. Er zullen extra-treinen rijden van Zwolle, denkelijk in verband met Kampen, van Almelo- Enschedé, van Amsterdam, van Rotterdam en van Den Haag, deze in verband met extra-treinen van Leiden, Schiedam en Delft. Bovendien zullen er nog byzondere treinen rijden van Arnhem. De openingsrede zal worden gehouden door den heer H. V. Hogerzeil, predikant te Arnhem. De heer C. Matzen is erkend en toege laten als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Soerabaja. De Minister van Oorlog heeft op non-activiteit gesteld op verzoek.- den luit.-kol. Jhr. W. U. C. ridder Van Rappard van het 2de reg. vest.-art. en den lsten luit. J. P. Wijnstroom, van het 3de reg. huzaren, tevens eervol ontheven uit de functiën van instructeur bij den cursus voor den rang van 2den luit. bij de cavalerie; in actie ven dienst hersteld: bij den geneeskundigen dienst der landmacht den off. van gez. 2de kl. L. J. Weijdung en den apoth. 3de kl. L. C. Beukers, beiden van dat personeel; bij het 7de reg. inf. den lsten luit. der inf. J. Scheuer; overgeplaatst naar Delfzijl kapt. C. Van Lemmerenen naar Wierickerschans den lsten luit. F. C. H. L. Van Erkelens, plaatsel. adj. 2de kl. te Grave; bij de koninkl. mil. academie den lsten luit.-administrat. van kleeding en wapening J. Bogaerts van het reg. veld-artillerie; bij het 6de reg. inf. op zijn verzoek kapt. L. J. J. A. Joost van den staf der inf. werkzaam bij de normaal schietschool, eervol ontheven van zijne betr. tot gemelde inrichting en de 2de luits. L. Roelants en J. C. Alberti beiden van het 1ste, voorlaatstgenoemde met 1 Mei; bij het 8ste kapt. G. S. A. De Ronde en den 2den luit. J. Cochius van het 1ste reg.; bij het 2de reg. vest.-art. kapt. F. Coers van het 3de reg. vest.-art.; bij het 3de reg. vest.-art. den lsten luit. S. J. Van Nooten, van het 2de reg. vest.-art., eervol ont heven van zijn betr. tot de artill.-instructie-compagnie bij de divisie koninkl. marechaussée van Limburg den 2den luit. K. Dorstman van die van Noord-Brabant en Zeeland; eervol ontheven van de functiën van eerst- aanw. ingenieur te Heusden kapt. G. L. Kepper, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs; weder bij het leger ingedeeld bij het 2de reg. inf. den lsten luit. Jhr. J. P. Bloijs van Treslong, van het wapen der inf., gedet. ge weest bij het leger in O.-L; werkzaam gesteld bij het Depart, van Oorlog den lsten luit. G. J. D. M. Riesz van het 8sle reg. inf. gedet. bij de milit. verkenningen, zijnde hij in verband daarmede in zijn rang overgeplaatst; bij den staf der inf. en bij de normaal schietschool kapt. W. C. D. Van Rijen, adj. bij het 2de reg. inf., uit welke betr. hij eervol is ontheven en in zijn rang overgepl. bij den staf der inf.; gedetacheerd bij het kolon. werf depot den tsten luit. D. C. A. Smit van het 5de reg. inf. en bestemd tot instructeur bij den cursus tol opleiding van onder-officieren en korporaals voor den rang van 2den luit. der cavalerie den lsten luit. Jhr. C. Janssens, van het 2de reg. huzaren. Z. M. heeft met ingang van 15 Mei be noemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Wou- brugge J. Waller, burgemeester der gemeente Koudekerk. Gemengd Nieuws. Aan boord van het te Nieuwediep bin- nengekomen stoomschip Borneo bevindt zich een prachtige koningstijger, voor het Kon. Zoöl. Ge nootschap te Amsterdam. Te Hellevoetsluis is in den nacht van Woensdag op Donderdag de machinist van de sleepboot De Kinderdijk, zonder dat men begrij pen kan op welke wijze, in de haven van't kanaal door Voorne verdronken. Dichtbij de sleepboot rnoet zijn lijk reeds spoedig zijn opgevischt. Te Delfshaven is het zesjarig pleeg dochtertje van den aldaar in lossing liggenden schipper A. v. d. M. levenloos uit het water op gehaald. Het was overboord gevallen, zonder dat dit gezien was. Een der knechts van de boot van Rot terdam op Arnhem is Dinsdag nabij Culemborg overboord gevallen en verdronken. Pogingen tot redding waren vruchteloos; de ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. Uit Schoonhoven wordt bericht, dat de schipper D. B., van wien wij in ons vorig nummer melding maakten, Woensdag gevankelijk naar Rotterdam is vervoerd. Het passief der kassiersfirma J.H. Schuymer en* Zonen te Amsterdam moet, volgens nadere berichten, ongeveer 600,000 bedragen, welke som echter bij een nader onderzoek van den verwarden toestand nog wel grooter kan blijken te zijn. De ontvluchte heeft, naar men wil, ongeveer ƒ130,000 medegenomen. Gistermorgen bevond zich in eene ta'p- pery aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam een timmerman, tevens vuurwerkmaker, die twee potjes bengaalsch vuur in den zak hadwaarschijnlyk door wrijving is dit vuurwerk ontbrand, waardoor de kleederen van den man vuur hebben gevat. Ofschoon dadelijk in het water gesprongen, heeft hij zulke ernstige brandwonden bekomen, dat hij per vigelante naar zijne woning moest worden vervoerd. Hij verkeert in een ernstigen toestand. Gistermorgen is te Rotterdam door twee werklieden voor de deur van een pand aan de Crooswijksche Kade gevonden een meisje van ongeveer vier weken oud, tamelijk wel gekleed, welk kind aldaar te vondeling gelegd zijnde, door de bemoeiingen der politie voorloopig is verzorgd. Op de kleederen van het kind bevond zich een met potlood in het Engelsch geschreven briefje, aanduidende den naam en eenige beschikkingen makende voor de toekomst van het kind. De heer J. S. G. Gramberg, secretaris te Timor, heeft voor een paar jaar moeilijkheden gehad met zijn resident, tengevolge waarvan hij op non-activiteit werd gesteld. Thans wordt be richt, dat het hooggerechtshof in die zaak een beslissing heeft genomen. De heer Gramberg is volledig in 't gelijk gesteld en benoemd tot griffier bij 't omgaand gerecht te Bankallan (Madura.) Gisteren is in Den Haag op het Plein een aanvang gemaakt met het opslaan der ten ten voor de aanstaande kermis. Te Breda had onlangs op de civile terechtzitting der rechtbank groote ontsteltenis plaats. Mr. J. G. A. Gouverneur, ongeveer 30 jaar als procureur bij die rechtbank gefungeerd -hebbende, werd, na zijne conclusiën in zijne zaken te hebben genomen, bij het einde dier zitting, ruim elf uren, door eene zoo hevige beroerte ge troffen, dat hij twee uren daarna in de audiëntie zaal overleed. Door den procureur-generaal te Utrecht is tegen P. C. V., wisselwachter aldaar, wegens het moedwillig toebrengen van slagen aan den Amsterdamschen student G., een straf geëischt van zes maanden cellulaire gevangenis. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het is weer zooEr zal te Leiden wel haast feest gevierd worden, maar eerst moet er tot vervelens toe het noodige vooraf over worden geschreven. Ieder wil zijne opinie zeggen. De een heeft dit gehoord, waarmede hij zich niet kan vereenigeneen ander hoort dit plan, hetgeen hij liever zóó zou hebben; een derde zou niet gaarne zijne kinderen aan den optocht laten deel nemen, wanneer er ruiterij bij iseen vierde vraagt, waarom op den 11 den Mei het feest hier moet plaats hebben, juist als een aantal ingeze tenen naar Amsterdam zijn, enz. Vanwaar dat geschrijf? Aan wie de schuld? Men hekelt, men keurt af en men vindt goed plannen, waar aan misschien niet eens is gedacht. Zulk ge schrijf is natuurlijk voor hen, die nu eenmaal de regeling der zaken op zich genomen hebben, volstrekt niet aangenaam. Hunne taak is op zich zelve reeds alles behalve benijdenswaard. Maar toch geloof ik, dat zij zich vele onaan genaamheden konden besparen, door wat meer publiciteit aan de zaak te geven. Zelfs de hier verschijnende nieuwsbladen, die herhaaldelijk omtrent de feestvieringen van elders berichten vermelden, schijnen niet in de gelegenheid te zijn iets zekers omtrent die te Leiden mede te dee- len. Men zou daardoor niet alleen vele nieuws gierigen tevreden stellen, maar zich ongetwijfeld tevens van onaangenaam en vervelend geschrijf

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2