gesteld en hem vergund zich gedurende dien tijd buitenslands op te houden; de kapt. A. M. Van der Heide van het 4de reg. inf., alhier in gar nizoen, is benoemd tot kapt. der Isle klasse. Naar wij nader vernemen, zullen de meisjes, die aan den optocht alhier op het Kroningsfeest deelnemen, niet, zooals vroeger werd gemeld, in 't wit behoeven gekleed te gaan, maar worden de ouders ten opzichte van de kleeding hunner kin deren geheel vrijgelaten. Een Regeeringstelegram, aangeboden te Singa pore den 27slen en gedateerd ATJ IN den 22sten dezer, meldt: Te Gighen is onder een saluut van 21 schoten de Nederlandsche vlag geheschen. Het is een belangrijk feit, dat zeer vermoedelijk op anderen gunstige gevolgen hebben zal. Pedir, tot dusver zoo vijandig gezind, heeft een aanbod van toenadering gedaan. Het gerucht dat van dien staat vele hulptroepen in Aljin zijn, is onwaar. [Wegens te late ontvangst gisteravond in een deel onzer oplaag niet medegedeeld.] Een Regeeringstelegram uit ATJIN van 25 April meldtDe hoofdmacht keert den 26sten naar Java terug. De plaatselijke toestand is rustig. De Citadel van Antwerpen vertrekt naar Pedir; de Timor naar de Oostkust en de Watergeus naar de Westkust, voor de regeling van poli tieke zaken. Kolonel Pel is benoemd tot militair en civiel bevelhebber te Atjin. Het Vaderland verneemt, dat generaal Van Swieten, die, zooals bekend is, in de laatste dagen van April van Atjin naar Batavia vertrekt, slechts eenigen tijd tot regeling van zaken te Batavia zal blijven en nog in den loop van dit jaar naar Nederland terugkeeren. De Commissie voor het lager onderwijs in Zuid-Holland heeft gisteren examens afgenomen voor de Fransche taal. Van de 9 candidaten wer den 6 afgewezen en 3 toegelaten, te wetenmej. H. C. Duyfjes, uit GorcumJ. C. Meijer, uit Rot terdam en A. M. Mikkers, uit Vianen. De examens voor hulponderwijzeressen zijn gisteren aange vangen. Gisteren heeft Mr. C. Pijnacker Hordijk het ambt van hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Athenaeum te Amsterdam aanvaard, met het houden eener redevoering over het nut van Athenaea en kleine universiteiten. Uit Culemborg wordt gemeldBij zijn ver trek naar Oosterbeek is den heer L. Fangman, genees- en heelkundige alhier, dezer dagen, uit hoogachting en erkentelijkheid, een keurig cadeau in brons aangeboden door eene commissie, die namens zijne talrijke vrienden met die laak was belast. Deze gemeente verliest in den heer Fangman een edel menschenvriend en een be kwaam heel- en geneeskundige en zijn heengaan is voor velen een gemis, dat niet licht zal worden vergoed. Naar men verneemt, zal Ds. J. P. Hase- broek optreden als voorganger bij de godsdienst oefening, die in den ochtend van 12 Mei e. k. in de Westerkerk te Amsterdam gehouden wordt. Die plechtigheid zal, gelijk bekend is, door de vorstelijke familie worden bijgewoond. Door de Haagsche kiesvereeniging „De Grondwet" is candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Prov. Staten in plaats van prof. Evers, die voor de candidatuur bedankt had, Jhr. Mr. J. K. J. Quarles van Ufford, gewezen referendaris bij het ministerie van koloniën. Door den voorzitter der Tweede Kamer is gisteren medegedeeld, dat de Commissie, belast met het opstellen van een adres van gelukwen- sching aan Z. M., met haar ontwerp gereed is. Het is naar de afdeelingen gezonden en zal in comité-generaal behandeld worden. Na het onlangs gehouden examen vooreen klerk bij het Provinciale Griffie van Zuid-Holland werd daartoe benoemd de heer D. C. Verschuur. De gepens. luit.-kol., thans militie-commis saris, C. A. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaa', heeft in de vorige week zijn 60-jarige loopbaan :jüs officier herdacht. Iu de tweede helft van September e. k. zal door de „Sociélé centrale d'agricullure et d'insectologie générale", in het „Palais de l'in- duslrie" te Parijs, eene tentoonstelling van nut tige en schadelijke insecten en hunne voortbren- selen, benevens een ihsectkundig congres worden gehouden. Ter bekormng van nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden zich wenden tot de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, de Gelder- sche Maatschappij van Landbouw, de Maatschappij van Landbouw in Limburg, de Nederlandsche Enthornologische Vereeniging en de redactie van de Landbouw-courant^ aan welke programma's zijn toegezonden. De Minis!er van Financiën verwittigt be langhebbenden dat, te beginnen met 1 Mei e. k., de gelegenheid zal bestaan om uit Nederland naar Nederlandsch-Indié kleine geldsommen door be middeling der postadministratie over te maken. Stortingen lot bovengemeld einde, door denzelfden voor denzelfden persoon, worden tot geen hooger bedrag dan van f 150 toegelaten. Van denzellden persoon wordt mede niet meer dan eene som van f 150 in elke acht dagen, in een of meer keeren, ten behoeve van denzelfden persoon, door de kantoren aangenomen. Tot het doen der op gaven, die voor de overmaking van het bedrag vereischt worden, maken de afzenders gebruik van de formulieren, die voor binnenlandsche post wissels worden gebezigd. Blijkens bericht van Zr. Ms. zaakgelastigde te Lissabon is dd. 14 dezer in Portugal eene wet in werking getreden, welke de volgende bepa lingen bevat1°. Vaststelling der rechten op ongeraffineerde suikers (tot dusverre per typen geregelu) op tachtig reis per kilogram voor alle qualileilen. 2°. Vermindering der rechten op dui gen en ijzeren of houten hoepels voor vaatwerk, op >/a pCt. der waarde. 3°. Vermindering van het tonnegeld voor alle stoomboolen die lading innemen of aanbrengen, of die passagiers in- of onIsche pen, van 50 op 30 reis per kub. meter. Tot dusverre waren stoombooten, wat passagiers alleen betrof, echter vrijhetgeen thans niet meer het geval is. Met den lOden Mei worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip Satnbasde luite nant-ter-zee der 2de klasse W. E. Hazenberg, als oudste officier; de luitenanls-ter-zee der 2de klasse N. W. Van Arnmers en L. G. Krol; de adelborst der 1ste klasse C. A. De Brauw; de officier van gezondheid der 2de klasse J. P. M. Trousselot; en de officier van administratie der 3de klasse L. G. Duhne. Z. M. heeft den 2den luit. E. A. Pols van het 7de reg. inf. op zijn aanvrage op non-activi teit gesteld; benoemd bij het wapen der inf. tot kapt. 2de kl. den lsten luit. J. L. De Bock van het wapen, thans gedetacheerd bij het leger in Ned.-lndië, bij het Isle reg. tot kapt. 2de kl. den lsten luit. C. H. N. De Ronde, van het reg. grena diers en jagers; in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers den kapt. J. H. Weenink, van het 1ste reg. inf. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Mep- pel Mr. A. E. J. Nijsingh, thans plaatsverv. kanton rechter, advocaat en lid van den gemeenteraad aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Zaandam Mr. P. Dwars, thans idem te Loenen; aan Mr. P. F. A. Ketelaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Amersfoort den officier van administratie der 3de kl. G. H. Slot, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontsl.Zr. Ms. adj. in buiteng. dienst, den vice-adm. O. A. Uhlenbeck,den kapt. ter-zee J. Vos en de kapt.-luits. ter zee J. L. Nierstrasz,A. W. Keuche- nius, C. A. W. Halverhout en R. P. Struick, wegens langdurigen dienst en den kapitein-luit. ter zee J. L. Nierstrasz op zijn verzoek op pensioen gesteld, onder dankbet. voor de diensten den lande bewezen en onder toekenning aan den kapt.-luit. ter zee Nierstrasz van den titulairen rang van kapitein ter zee met vergunning tot het dragen van den activiteitsuniform van dien rang; aan voornoemde vlag- en hoofdolficieren een jaarlijksch pensioen verleend, alsaan den vice-admir. Uhlenbeck f 3000; aan den kapt.-ter-zee Vos f 1800; aan ieder der kapt.-luits.-ter-zee Nierstrasz, Keu- chenius en Halverhout van 1500, aan den kapt.- luit.-ter-zee Struick van 1400; bevorderd: tot vice-admiraal, den schout-bij-nacht F. A. A. Gregory; tot schout-bij nacht, den kapt.-ter-zee J. M. I. Brutel de la Rivière; tot kapt.-ter-zee de kapi- tein-luits.-ter zee G. H. Bakker, W.F. L. De Viiese en Jhr. M. W. Bowier; lot kapt,-luit.-t.-z. de lüits.- t.-z. 1ste kl. W. J. Schotten van Aschat, J. A. Baart de la Faille, W. F. H. Cramer, H. Van Goens, Jhr: E. P. E. De Stuers en J. A. Greveen tot luit.-t.-z. lste kl., de luits.-t.-z. 2de kl. W. F. Blaauw, G. Van Herwaarden, H. J. Van der Mandele, F. H. baron van Verschuer, C. A. Woldringh, M. F. Reeringh en B. M. Van der Weide; voornoemden kapt.-ler-zea G. H. Bakker, wegens langdurigen dienst, een jaar lijksch pensioen toegekend van 1500; benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, den kapt. van den generalen staf bij hel Fransche leger, L L. C. Demasur, militair atlaché bij de Fransche legatie in Den Haag en te Brussel. Gemengd INieuwê*. Bij de ruzie in de Molensteeg alhier is, gelijk nader blijkt, aan vrouw v. d. K. geen snede in den nek toegebracht, maar is zy ge vallen en heeft daardoor eene wond aan het achterhoofd bekomen. Onder de volksspelen, die voor 12 Mei te Arnhem zijn aangekondigd, behoort het „varkenstrekken." Dit bestaat in het durven aan grijpen en vasthouden van een ingezeept mager varken, dat uit zijn aard eenigszins kregel zyn moet of dient opgehitst te worden, wil het spel aan zijn doel beantwoorden en kan alzoo geene andere strekking hebben dan dierenplagerij. Men herinnert zich dat voor eenige jaren in diezelfde slad, ter gelegenheid van een feest, een soortge lijk volksspel was aangekondigd, waarbij het var ken te mak was. Het volk trachtte het beest eerst wilder te maken door ingieting van jenever en toen ook dit niet mocht baten, sneed een slachtersknechl het dier levend den staart af. Het Museum Boymans te Rotterdam heeft een fraaie schilderij van Ary Schefïer van diens dochter ten geschenke ontvangen. Verleden week werd voor de correc- lioneele Rechtbank te Maastricht behandeld de zaak van den 17jarigen boerenknecht, die eenigen tijd geleden te Heerlen, ten nadeele van zijn meester, elf koebeesten en twee paarden zoo gruwelijk mishandelde, dat zij aan de gevolgen bezweken. De beschuldigde legde een volledige bekentenis at en wel op de meest cynische wijze. Het Openbaar Ministerie eischte een gevangenis straf van 6 maanden en diie boeten van p. m. 1000 gulden. Jl. Woensdag uitspraak doende in deze zaak, heeft de Rechtbank den boerenknecht veroordeeld tot zes maanden principale gevangenis straf en tot verschillende gelddoeten, als: eene van f 800 of zes maanden gevangenisstraf, eene van /160 of een maand idem, en eene van 80 of 14 dagen idem. De kassier W. J. Wolff, vader van den gewezen directeur der Overyselsche Bank, is op verzoek zijner crediteuren failliet verklaard. Aan de verpleegden in de gestichten Veenhuizen zal op'sKonings aanstaande Kronings feest op 12 Mei aan ieder 2,/J hectogram rund- vleesch worden verstrekt, terwijl ze den namiddag vrij van arbeid gesteld zullen worden. Het schip Fairy Queen is op de Ier- sche kust met man en muis vergaan. De geheele equipage behoorde te Ipswich tehuis. Door de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij is een uitgestrekt terrein aangekocht op den Overtoom bij het Leidsche Bosch. Zy zal aldaar stallen, koetshuis en verdere inrichtingen bouwen, ten einde ook aan de lijn Dam-Vondel- straat eene belangrijke uitbreiding te kunnen geven. Te Oldenzaal isZondag een der arbei ders aan 'tslation bij het changeeien der wagens er onder geraakt; de wielen gingen over zijn eene been, zoodat het onder de knie moest afgezet woi den. INliKZOJNDEN. X. is ten hoogste ingenomen over de belang stelling, welke onze Achtbare Regeering toonen zal in den aanstaanden gecombineerden opiocht der schooljeugd, die op 11 Mei moet plaats hebben. Doch zoo het waar is, dat deze optocht moet beschermd worden door een deel rui leis. alhier

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2