Goppieters, wed. van P. P. T. Pierssens, in leven ontv. der registratie, f 1365; A. E. Willems, wed. van J. W. Cremers, in leven ontv. der dir. bel. en acc., f 351; J. E. Fikke, wed. van J. Lobry, in leven comm. Isle kl. bij 's Rijks bel., f 140; D. Van Gorkum, comm. Isle kl. bij idem f 487; G. Van der Meer, idem, f 480; Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, lid van den Raad van State, f 3334 'sjaars. Gremengd Nieuws. In de Molensteeg alhier had heden middag een hevige twist plaats tusschen eenige beschonken personen, waarbij aan zekere vrouw v. d. K. door een hunner eene snede in den nek werd toegebracht, zoodat zij vreeselyk bloedde. Zaterdag-avond had de huzaar B. aan den Groenhazengracht alhier, terwijl h'y bezig was tafels schoon te maken, het ongeluk te water te geraken. Hij zwom naar den kant en werd weldra door eenig te hulp gekomen kameraads op het droge gebracht. De zaak van den Duitscher, thans in hechtenis, die eenige maanden geleden door het leggen van een stuk rail op den spoorweg te Driebergen een vreeselijk ongeluk doen ontstaan, is naar den Procureur-Generaal verwezen. Uit een onderzoek, ook in Duitschland ingesteld, is gebleken, dat die persoon, zich noemende Fei lop, eigenlijk is genaamd Frohnsdorf en als deserteur uit het Pruisische leger met valsche papieren in Holland is gekomen. Omtrent de gevangenneming van J. L. S. te Delfshaven wordt nader vernomen, dat de agent van politie Th. Manders, te Rotterdam, met de opsporing en aanhouding van S. was belast geworden. Op verzoek van den aangehou dene werd hem vergund ongeboeid mede te gaan nauwelijks echter was hij builen de Gouverne- straat gekomen, of hij sprong in de zich aldaar bevindende vrij breede sloot, die den Binnenweg van de landerijen scheidt, ten einde op die wijze te ontvluchten. De agent van politie sprong hem echter onmiddellijk na en bereikte al worstelende met hem de overzijde, waar S. zich op allerlei wijze tegen zijne aanhouding verzette en aan M. door bijten onderscheiden wonden aan beide handen toebracht. Nadat dit eenigen tijd geduurd had, gelukte hel S. andermaal in eene sloo. te sprin gen, waar M. hem opnieuw achtervolgde, en zoo lang wist vast te houden, totdat een inmiddels toegeschoten onderinspecteur van politie uit Delfs haven en een burger, die zich eveneens te water begaven, hern te hulp kwamen, en aan S. verdere ontvluchting werd belet. Zaterdag -middag is te Delft in het singelwater, nabij de Oostpoort, door een der werklieden van de gemeente-reiniging opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind, dat reeds in verren slaat van ontbinding verkeerde. Te Amsterdam is een paar, dat op 12 Mei drieënzestig jaar door den band des huwe lijks vereenigd zal zijn, waarbij komt dat de man ook Willem heet, evenals Z. M., en heeft onze Koning vijfentwintig jaar de kroon gedragen, die oude man voert den naam van Kroon. De mineur v. D., sedert 5 dagen te Utrecht vermist, is te Naarden door de militaire autoriteit gevat, en in burgerkleeding te Utrecht bin nengebracht. Hij zal voor deze feiten voor den krijgs raad terechtstaan. Van het reg. veld-artillerie teUtrecht is een kanonnier wegens aanhoudend wangedrag uit den militairen dienst verwijderd on buiten de grens van de gemeente gebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Maart. De stoomer Java is den 15den des namiddags van Padang ter reede van Batavia gekomen. Aan boord bevonden zich majoor Meijs, de kapiteins Visscher, Soeter en Matheron, de luitenants Miseroij, Comfurius, Popelier, Kroesen en Bollen, benevens 32 onderofficieren, ongeveer 210 mindere man schappen en 19 inl. vrouwen. Den volgenden ochtend werden officieren en manschappen, onder welke nog een aantal gesvonden en zieken, aan wal gebracht en op de meest onbekrompen wijze door de goede zorgen van eene Commissie van JJet Roode Kruis, door de heeren Van Delden, Hulst ij n, J. A. Schroder, Klein en anderen ont vangen en onthaald. De heer Kleyn heette de terugkeerenden met eene gepaste toespraak wel kom, hetgeen met een driewerf „hoera!" begroet werd. Algemeen trok de deerniswaardig gewonde luitenant Comfurius, die de beide oogen verloor, de aandacht en wekte de belangstelling en het medelijden der talrijk verzamelde menigte op. Een soldaat, wiens tong door een schot van den vijand verbrijzeld was, werd door eene weldadige hand met een niet onaanzienlijke gift geld verrast. De ongelukkige trachtte zijn dank te stamelen, maar kon door de hem toegebrachte verwonding schier geen woord uitbrengen. Door goede maat regelen was voor een behoorlijk en spoedig vervoer naar de bovenstad zorg gedragen. Het hospitaal te Batavia begint meer en meer met zieken en gewonden uit Atjin gevuld te worden. Velen der zieken lijden aan uitput ting, en de vreeselijke warmte die hier in de laatste weken heerscht, zal, zoo vreest men, niet bevorderlijk zyn aan een spoedig tot krachten komen. Onder de officieren te Samarang circuleert een inteekeningslyst, om een som bijeen te bren gen, ten einde daarvoor een lijfrente te koopen voor den lsten luitenant Comfuiius, die volgens de bestaande bepalingen 1350 pensioen 'sjaars ontvangt. By besluit van den Gouverneur-Generaal van 11 Maart, zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging „Planten- en Dierentuin te Batavia" en is die Vereeniging mitsdien erkend als rechts persoon. Aan een schrijven uit Atjin ontleent het Pad. Hbld. o. a. bet volgendeKolonel Pel blijft met 2500 man aldaar achter, terwijl de overige troepen naar Java retourneeren. Hem blijlt het civiel en militair bestuur aldaar opge dragen. Er is bepaald, dat de ambtenaren ter be schikking bij het binnenlandsch bestuur in Ned.- Indié voortaan den titel voeren van adspiranl- controleur. Uit Padang wordt gemeld, dat majoor Gils en overste Engel beterende zijn. Ook de kapt. der Madureezen, wiens dood gemeld werd, is hersteld of herstellende. Den lsten dezer vertrok van Pasoeroean per stoomer Conrad, Raden Bagoes Abdoel Moehri, tweede zoon van den regent van Sitobondo, naar Nederland, met het doel zich te Leiden te ves tigen, aldaar te studeeren, en na afgelegd groot examen A en B of als ingenieur terug te keeren. Men schrijft van Pontianak: De onderwer ping vordert naar wenSch. Bij den Panabahan van Sintang bevinden zich verscheiden Dajaks, onder welke een groot deel der vrouwen en kin deren uil het huis van Pandong, den pleger van den moord op vier tijdelijk in onzen dienst zijnde inlanders, in de Mesikoe. Men heeft zich van deze laatste nog niet meester kunnen maken, maar de waarn. adsistent-resident van Sintang is den 7den Maart weder met een detachement en Sintangsche hulptroepen naar de Mesikoe opge trokken om, zoo men zegt, Pandong in hechtenis te nemen of het huis, waarin hij wordt verborgen gehouden, te verbranden. De adsistent-resident Stoll is den 17den Februari aan de gevolgen van zijne op 27 Januari bekomen wond overleden; ook een Europeesch soldaat en een gids hebben er het leven bij ingeschoten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den control. 1ste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura A. Salmon Vzaan den comm. der 2de kl. bij de posterijen A. A. Schmeinck en aan den ambt. L. \V. Van Buel, laatst boekh. bij de in- en uitvoerrechten en acc. te Soerabaya; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java en Madura, D. W. Horst. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit de betrekking van adj.-secr. van het best. over de Prot. kerk in Ned.-lndië, Dr. L. W. U. De Roo; uit 'stands dienst, de gewezen contr. der 1ste kl. by het binnenl. best. in de residentie Wester-afdeeling van Borneo, W. De Val, thans met verlof in Nederland Benoemd: tot lid bij het College van curatoren van liet gymnasium Willem 111 te Batavia, kol. B. E. J. H. Becking; tot inspect, van het Boschwezen in Nederl.-Indië, R. SiufTken; tot grifT. bij den resid.-raad te Soerakarla, J. P. E. inen. Departement van OorlogBevorderd bij de infanterie: tot maj., kapt. J. H. C. Godin; tot kapts., 11. T. F. Van Sijll, J. Van der Hout, J C. P. Welffer, F. A. M. J. baron Van Voorst tot Voorst, L. T. Van der Upwich, A. C. N. Leers en A. J. Van Ginkel, tot 1ste luits., G. G. Wnten- rood, L. F. Botter, H. Bérail, C. Van der Veen, J. W. Van Vooren, E. Van Heerde en F. J. W. Van Rooij. BUITENLAND. Fi'ankrij k. De verhouding der regeering tot de uiterste rechterzijde is aanmerkelijk verbeterd. Eene over eenstemming wordt zeer waarschijnlijk geacht, ia welk geval de Nationale Vergadering 't eerst de gemeentewet in behandeling zal nemen. Duitscliland.. In de troonrede, waarmede de Keizer te een uur den Rijksdag sloot, besprak hij eerst de leger- wet; daarop was de waarborg voor de bescher ming van het Vaderland en de Europeesche vrede gegrondvest. De Regeering had het compromis aangenomen om vastheid in de ontwikkeling van het staatsgebouw te verzekeren en om grondsla gen voor eene algemeene overeenstemming tot verdere ontwikkeling van de jongst verkregen nationale instellingen te verkrijgen. De Keizer zeide, dat de eisch tot ondersteu ning, welken zijne politiek in de laatste besluiten van den Rijksdag gevonden had, de overtuiging bevestigde, dat het Vaderland een schoone toe komst tegemoet gaat en dat Europa, ziende welke zorg wordt gewijd aan de geestelijke, zedelijke en stoffelijke krachten van Duitschland, daarin een zeker onderpand voor den vrede en de veilige ontwikkeling der beschaving kan zien. De Rijksdag heeft Zaterdag bij derde lezing de drukperswet met de amendementen definitief aangenomen. De wet tegen de uitoefening van kerkelijke ambten door onbevoegden is, zooals zij bij de tweede lezing gewijzigd was, bij derde lezing definitief aangenomen met 214 tegen 103 stemmen. De rechtbank van Zabern (Saverne) in den Elzas heeft de kerkelijke wetten toegepast op den bisschop van Nancy en hem tot twee maanden vestingstraf veroordeeld, omdat hij aan een pastoor in het Duitsche gedeelte zijner diocese gelast had een herderlijken brief voor te lezen, waarmede de Duitsche autoriteiten geen genoegen hadden. Spanje* Uit Hendaye wordt van den 23sten bericht, dat dien dag een paar kleine gevechten hadden plaats gehadeen te Fontarabië, waar van de oude citadel twee kanonschoten zijn gelost, die door de Carlisten met geweerschoten beantwoord werden. In dien tusschentijd keerden 25 wagens, die langs den spoorweg aangekomen waren, met ammunitie beladen, terug. Het andere gevechtje had te Irun plaats. Het garnizoen daar, saam- gesteld uit vrijwilligers en miquelets, deed een uitval om vee te halen uit de boerderijen in den omtrek, en om eenige Carlisten te verdrijven uit een huis van waar zij de communicatie met Sint Sebastiaan kunnen beletten. Nadat de miquelets drie kanonschoten uit het oude telegraafkantoor hadden gelost en van weerszijden' eenige geweer schoten waren gewisseld, is het garnizoen, op het bericht dat uit Oyarzun versterking voor de Carlisten opdaagde, in Irun terruggekeerd zonder zijn doel te hebben bereikt. Een miquelet is gekwetst geworden en een zwaar gekwetst Carlist krijgsgevangen gemaakt. Yereenigde Staten. Uit New-York wordt gemeld: De Missisippi is buiten hare oevers getreden en heeft de vallei van Onachilay, de stad Monroe en 27 plantages overstroomd. Duizenden personen sterven van honger. Telegrammen. MADRID, 26 April. Bilbao bezit nog voor eene maand levensmiddelen, zonder dat ontbering geleden worde, en nog een maand, wanneer de ingeze tenen zich eenige ontbering opleggen. De Carlisten concentreeren 18000 man bij Balmaseda en voeren 16 a 24 kanonnen met zich, die voor Bilbao gebruikt zijn. KONSTANTINOPEL, 27 April. Bij eenige gezanten is uit Alexandrië het bericht ontvangen, dat de heer de Lesseps zich onderwerpt aan de voorwaarden, door de internationale commissie gesteld. PARIJS, 26 April. Het bof te Lyon heeft Gillet en Carnet tot vijf jaren gevangenisstraf

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2