LEIDSCH A0. 1874 Dinsdag 28 April. STADS-RE RICHTEN. N°. 4359 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po>ln 1«^0* Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsi.f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolerc tellers naai- plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gen bij deze ter algemeene kennis, dat het stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden in de Lakenhal op den Ouden Singel met aanvang van Vrijdag den lsten Mei e. k. voor het publiek wordt opengesteld. Het Museum kan worden bezichtigd op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 oren en des Zondags zonder betaling van 's middags 12 tot 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 April 1874. LEIDEN, 27 April. Bij de heden gehouden openbare verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prij zen ƒ25.50, ƒ5.10 en 2.55, de laagste 25, 5 en 2.50. Naar wij vernemen willen de predikanten der Nederd. Ilerv. Gemeente alhier de banken in de Armenkerk, die geverfd moeten worden, met leuningen voorzien. "Wie zou aan de armen die geriefelijkheid niet gunnen? En waarom zou een armenkerk hierin achter moeten staan bij de overige kerken? Slechts een enkele gulden wordt er gevraagd. Wien het vergund is iets meer te geven, zal zich daarvan door die beschei- dene vraag niet laten weerhouden. Wij vestigen op achterstaande advertentie, die ons weder de opening van het badseizoen aan kondigt, de aandacht van Leidens ingezetenen. Dat Rhynzigt met zijne nuttige strekking en tal van bekoorlijkheden onder de beste inrichtingen van onze stad kan gerekend worden, is ten volle bekend. Wij raden dan ook weder iedereen aan die met deze inrichting eens kennis wenscht te maken, aan Rhynzigl een bezoek te brengen. De heer S. zegt in den Spectator: Voorgegaan door den gemeente-architect, willen sommige heerer. de stad Leiden verfraaien, door de schoone Hoogewoerdspoort te sloopenDit dwaze plan heeft reeds van onderscheidene zijden protesten uitgelokt, en het is te hopen dat het verijdeld zal worden. Het zou wel goed zijn na te gaan wat de Leidenaars der XVIIde eeuw dachten toen zij dat monument oprichtten. Bïtractcn nijt het Borgerm.ren-Geregtsdagboek aangaande de zaken van den Fabricq, begonnen den 22. July 1649. de Burgemeesters en Regierders der stadt Leyden gezien ver- scbeijdc teyckeniDgen, gemaakt van een nieuw te bouwen ofte te verplaetsen poort 't eijnde de nieuwe Hogewoert, hebben goetgc- vonden de binncpoort van de Oude Hogewoertsche Poort, te doen stellen buijten aan de nieu te bouwen poort, en aan de nieuwe binnen Poort alleen tc doeD maaken de fondamenten tot deselve Poort, en daar uijt op te halen twee pijlasters om daer aeu houtc deuren te hangen. Actum den 9. Maart van den Jaere 1659. den 23. April 1659. Is d'cerste steen van deze poort gelegt by de soon van de Burgemr. Willem Simons Hasias gcuacmt Claes Hasios. den 26. Meij 1669. Hebben die van de geregtc dezer stede goedgevonden dat do Hogewoertspoort tot meerdeb cieraad der8elver stede verder sal worden opgeboat met een torentge tot soodanigen hoogte met een klokje en in sulcker vongen als bij de teyckeniDge van Mr. WiUem van Helmaan de Geregte voorat, vertoont is opgestelt. den 1. Augusti 1669. Heeft Jacobus van der Meer Zoone van de Hr. Mr. Herman van der Meer Burgermr. ten overstaan van Dr. Johan Eleman, Mr. Willem Paedts, Willem Simons Hasius, en den voorne: zijne vader burgermr. Mitsgaders Johan van den Berg thesaurier Extraordinaris de eerste steen geleijt op nieus aen de nien te bouwen Hogewoerdsche binnepoort, mitsga ders de Toom aldaer te stellen. O „meerder cieraad derselver stede"! Welke is Uw toekomst! Volgens ontvangen telegram, is het Ned. stoomschip Madurakapt. Ordeman, van Batavia naar het Nieuwediep, gisterochtend te Aden gear- rive« rd en zou 's avonds de reis voortzettenalles wel aan boord. Het Nederlandsch stoomschip Celebes, kapitein Bakker, van het Nieuwediep naar Batavia, is 25 dezer van Southampton ver trokken. Het stoomschip Maas, kapt. Chevalier, is Zaterdag van New-York naar Rotterdam; het stoomschip Rotterdamkapt. Jansen, gistermor gen van Hellevoetsluis naar New-York vertrokken. De Commissie van Rapporteurs over het census-ontwerp heeft, met het oog op den inhoud der in hare handen gestelde stukken, onlangs door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer ingezonden, voorgesteld, dat te dezer zake een nieuw onderzoek in de afdee- lingen zal plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn Departement, na yergelijkend onderzoek, twee tweede klerken zullen aangesteld worden op een jaarwedde aanvankelijk van 400 voor elk hunner. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op Vrijdag 8 Mei e. k. Daartoe worden alleen toe- gelalen zij, wier aanvragen wegens uitmuntend handschrift bijzondere aandacht verdienen. Belang hebbenden moeten op genoemden datum niet ouder zijn dan 23 jaren. Men verneemt dat de Minister van Finan ciën aan de hjnopzieners bij den Rykstelegraaf eene belangrijke verhooging van jaarwedden heett toegestaan. Zaterdag werden in Den Haag geëxami neerd voor de akte als onderwyzeres in deFran- sche taal 11 candidaten, 6 werden afgewezen en 5 toegelaten, als: mej. A. P. J. Bruining, C. N. M. De Cocq, A. E. Jolles, J. M. Van der Linden en S. F. Spengler, allen uit Den Haag. Voorts werd de uitslag bekend van het examen voor de akte als hoofdonderwijzeres. De 7 candidaten wer den allen toegelatenMej. J. W. F. Boerema, uit Den Haag; mevr. C. A. M. Heijkoop, geboren Goudal, uit Den Haag; mej. M. H. G. C. Kolf van Oosterwijk, uit Stad aan 't Haringvliet; mej. M. Koopal, uit Hendrik-Ido-Ambacht; mej. L. W. Ovink, uit Den Haag; mej. J. C. Ranneft, uit Gorcum; mej. M. S. Schippers, uit Den Haag. Met het oog op de mogelyke vestiging eener Indische brigade te Haarlem, is aldaar een adres aan den Gemeenteraad ter teekening neder- gelegd, waarin wordt te kennen gegeven, dat zeer veel ingezetenen dat plan liever niet verwezenlijkt zouden zien, en dat de ruimten, indien die mochten kunnen gevonden worden, in plaats van met kazernen, veeleer bebouwd mogen worden met goede sierlijke woonhuizen of gezonde arbei derswoningen. Reeds vele en daaronder van de meest geachte ingezetenen hebben dat adres van hunne handteekening voorzien. Door Burg. en Weth. van Amsterdam is aan den Raad het voorstel gedaan om tot be strijding der kosten door de gemeente te maken bij de aanstaande Meifeesten, ƒ35,000 uit het batig slot van 1873 beschikbaar te stellen. Met de ƒ15,000, reeds op de begrooting van 1874 voor de Jeesten uitgetrokken, is het totaal bedrag dus ƒ50,000. De feestcommissie geeft ongeveer een gelijke som uit. In de circulaire, door de commissarissen der Overijselsche Bank aan de aandeelhouders gericht, komt onder anderen voor, dat de beide directeuren het geheele kapitaal der Vennootschap voor hun eigen beschikking genomen hebben tot het efïectueeren eener operatie te Parijs. Daartegen komt de heer L. E. J. Scheurleer in een ingezonden stuk in het Handelsblad op: Nimmer, zegt hij, was het zijne bedoeling het kapitaal der Bank te zijnen behoeve aan te wenden; nimmer heeft daarto« eenige afspraak tusschen zijn mededirecteur en hem bestaan; wel heeft Jacob Wolff voor eenigen tijd in eene dépêche aan een Bankiershuis te Amsterdam gezegd, dat, ingeval de operatie winst opleverde, zij zou verdeeld worden tusschen,de Oyerijselscbë Bank en hare directie, terwijl het eventueel verlies uitsluitend ten nadeele der direc tie komen zou, doch deze verdeeling van winst en verlies laat de heer Scheurleer voor rekening van Jacob Wolf!. Omtrent de aanstaande feesten te Vlissin- gen meldt men, dat twee Belgische muziekcorp sen, een ujt Gent en Brugge en een uit Lier, ver schillende uitvoeringen zullen geven. Voorts zal de markt d giorno worden verlicht. Het Ned. eskader, dat aldaar onder bevel van schout-bij- nacht F. A. A. Gregpry, directeur en comman dant der Marine te Willemsoord, in de eerste dagen van Mei gestationeerd zal worden, zal uit zes oorlogschepen bestaan. Aan boord van een dier bodems zal zich waarschijnlijk het muziek corps van het Kon. instituut voor de marine be vinden. Het voornemen moet bestaan deze sche pen op den avond van het vertrek van den Keizer van Rusland te illumineeren. Ook de bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, gen.-majoor Van der Schrieck en de kolonel-commandant van het 3de reg. infanterie zullen bij de komst van der. Czaar te Vlissingen tegenwoordig zijn. Van Toean Iskander, directeur van de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Man dhéling op Sumatra, die op dit oogenblik met drie kweekelingen op weg is naar Nederland, waar zij zich onder leiding van den heer Hekker te Amsterdam verder wenschen te bekwamen, ontving dezer dagen een geacht ingezetene van de residentie een schrijven, waarin o. a. het volgende voorkomt: „De val van den kraton van Atjin heeft hier een goeden indruk gemaaktin de Padangsche Boven landen beantwoordde men het kanongebulder, dat den val der heilige vesting verkondigde, met „komoani koewal sakali, sa'orang tidah ada jang bisa melawan dia," hetwelk in het Neder landsch beteekentDe compagnie is sterk, niemand is zoo knap, dat by haar weerstand kan bieden. Dezelfde inlander schrijft, dat er in de Padangsche Bovenlanden niet de minste sympathie voor Atjin bestaat, en dat het woord „Atjinees" er zelfs als een scheldwoord wordt gebruikt. Naar men verzekert, is te Maastricht een groot terrein in de Brusselsche straat aangekocht om er een klooster te bouwen voor Kruisheeren, en wel ter plaatse waar vóór tachtig jaar het Josaphalsdal, ook den Beijard genaamd, stond, dat ten gevolge van eene Fransche bom eene prooi der vlammen werd. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. P. D. Van Cilters Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonrechter te Middelburg; benoemd tot raadsheer in het Prov. Gerechtsh. in Gelderland, Mr. E. H. Karsten, thans rechter in de arrondiss.- rechtbank te Tiel. Z. M. heeft pensioen verleend aan G. Ree rink, postbode, 118; J. H. Schiphorst, idem, ƒ115; C. J. Van Aalst, comm. lste kl. bij's Rijks belastingen, 392; J. Held, idem, 412; M. Kooy, idem, 426; J. A. Roy, hoofdcomm. bij idem, 508; J. P. Prince, deurw. der dir. bel., 848W. Beneens, comm. 2de kl. bij 's Rijks bel., 303; J. F. A. Schreinemacher, landm lste kl. bij het kad., ƒ716; S. Verhaven, brieveng., ƒ39 B. T. Elias, ontv. der dir. bel., ƒ2775; M. G^

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1