LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4358. A0. 1874. Maandag 27 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters, naar plaalsruiralc. STADS-BEJRICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 187*2 {Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn over leden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lcidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 25 April 1874. LEIDEN, 25 April. Dr. J. M. Van Bemmelen heeft heden het hoog leraarsambt bij de wis- en natuurkundige facul teit aan de Leidsche hoogeschool aanvaard met het houden eener redevoering over den invloed der chemie op de verschillende vakken van industrie en het nut der chemie in 't algemeen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8798 vol wassen personen en van 2936 kinderen. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter der commissie, ten overslaan van welke het eind examen, bedoeld in art. 8 der wet van 17 Juli 1869 tot regeling van het onderwijs bij de Kon. Mil. Academie, zal worden afgenomen, den gene- raal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf; tot leden dier commissiede kolo nels A. O. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel, comm. van het 4de reg. huzaren, en E. J. Jacobs, inspect, der artill.; den luit.-kol. A. Tutein Nolthenius, van het corps ingen., mineurs en sappeurs, en de hoogl. C. H. G. Grinwis, J. Pijnappel Gz. en J. Bosscha Jr., respectievelijk aan de Hoogeschool te Utrecht, bij de Rijksin stelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden en aan de Polytechnische school te Delfttot lid en secretaris den kapitein M. E. F. Simon, van den staf der artillerie. Het stoomschip Conrad, kapitein Graadt van Roggen, is gisteren te Nieuwediep binnengekomen. Het Nederl. stoomschip Celebes, van Nieu wediep naar Batavia, is Donderdag-avond, na 30 uur stoomens, te Southampton aangekomen en zou gistermiddag te 5 uren de reis voortzetten. Alles wel aan boord. Gisteren zijn in Den Haag begonnen de examens van vrouwelijke candidaten. Voor de akte in de Hoogduilsche taal werden 9 candi- daten geëxamineerd; 4 werden afgewezen en de 5 overigen toegelaten, als mejuffr: A. H. Van Breda en C. E. Reusen uit GorcumG. E. Braat uit Dordrecht; J. M. Gleuns uit Delft en M. E. Kok uit Den Haag. Wij deelden gisteren mede, dat de oprich ting eener Tooneelschool reeds zoover gevorderd zou zijn, dat men de opening in September of October te Amsterdam mag tegemoet zien. Dit gerucht wordt door sommigen slechts onder reserve medegedeeld, daar men het onwaarschijnlijk acht, dat deze zaak reeds zoo spoedig verwezenlijkt zou worden. Mogelijk staat deze zaak in verband met een ander gerucht, dat vrij algemeen schijnt ver breid te zijn, namelijk dat de gelden, die den Koning op 12 Mei uit naam van de Nederlandsche natie zullen worden ter hand gesteld, voor de oprichting van deze school bestemd zullen zijn. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Donderdag 30 April. Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben ter kennis gebracht van de ingeze tenen, dat Z. M. het verzoek van het Gemeente bestuur, om het fee3t der herdenking van Zr. Ms. vijfentwintigjarig Koningschap op den 12den Mei c. k. te Amsterdam te vieren, heeft aangenomen en dat HH. MM. de Koning en de Koningin daartoe Maandag den 11 den Mei e. k. hunne plechtige intrede te Amsterdam zullen doen. Z. M. de Koning heeft aan het Bestuur der Vereeniging voor officieren der schutterij in Neder land doen weten, dat Z. M. gaarne het huldeblijk van officieren der schutterij zal aannemen, en dat de aanbieding daarvan zal kunnen plaats hebben te Amsterdam, den 13den Mei, des ochtends te 10 uren aan het Paleis. Ook te Liverpool hebben zich eenige daar gevestigde Nederlanders vereenigd, om gezamenlijk het 25jarig feest der troonsbestijging van Z. M. den Koning te vieren. Tot directeur der hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Almelo is benoemd de heer W. Middelveld Viersen, leeraar te Nijmegen. Door de architecten B. Brouwer en J. J. C. Wijs is aan den Haagschen Gemeenteraad een plan aangeboden voor een park te Scheveningen, op het terrein begrensd tusschen den straatweg naar Den Haag, den badhuisweg en de aldaar gelegen villa's. Het middelgedeelte van dat park zal worden bestemd voor villa's, wandelingen met plantsoen, fonteinen enz. en in verband daarmede gebouwd een groot casinogebouw met colonnades voor magazijnen, ateliers enz. Voorts straten aan te leggen voor woonhuizen met tuinen, restau rants, holels en die gebouwen en inrichtingen, die met den geheelen aanleg in verband staan. Zij verzoeken daarvoor den benoodigden gemeen tegrond aan den Raad, onder voorwaarden gelijk staande aan die welke vroeger voor den afstand van gemeentegrond aan den heer Oudshoorn wer den bepaald, zich verbindende den grond benoo- digd tot de plaatsing van een station, zoo de aansluiting van een spoorweg ooit mocht totstand komen, kosteloos af te staan. Verder is op liet overgelegde plan aangeduid een gebouw voor een circus of voor kunsten en wetenschappen. De adressanten geven voorts te kennen dat zij, in dien op hun verzoek gunstig mocht worden be schikt, het voornemen hebben opgevat om het geprojecteerde park te doen bestemmen tot eene eeuwige herinnering aan de feestviering van 12 Mei a. s., en op dien dag dus den eersten steen wenschen te doen stellen. In een gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Haagsche brood- en meelfa briek is aan commissarissen machtiging verleend tot het aangaan eener leening van f 60,000, om te voorzien in het aanschaffen van een derden stoomketel en de verbouwing en uitbreiding der fabriek. Volgens een hij het Departement van Marine ontvangen bericht is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javaonder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee A. J. Van Mansveld, den 23sten Maart jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. By ministerieele beschikking is aan de Zuider- zee-stoombootmaatschappij te Amsterdam tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Kampen en Hoorn. Ingevolge bepaling van Z. M. den Koning zullen te dezen jare in werkelijken militairen dienst worden opgeroepen: 1°. tot het honden van herhalingsoefeningen bij de 1ste, 3de en 4de divisie infanterie en reserve brigade (regiment grenadiers en jagers), tegen den 20sten Mei, de milicien-verlofgangers der lichting van 1870; tegen 20 Jani, die der lichting van 1871 en tegen 12 Ang. die der lichting van 1872, welke lichtingen respectievelijk met groot verlof zullen gezonden worden op 22 Jani, 2G Juli en 16 September. Bij de regimenten vesting artillerie: tegen 16 Jnli, de milicien-verlofgangers der lichting van 1870, met uitzondering van die hehoorende tot de torpedo compagnie, znllende de opgekomen artilleristen in het genot van groot verlof worden gesteld, nadat zij dertig dagen onder de wapenen hebben doorgebracht. Bij het corps pontonniers tegen 16 Juli e. k. de milicien-verlofgangers der lichting van 1874, die eveneens, na dertig dagen onder de wapenen te zijn geweest, met groot verlof zullen vertrekken. 2°. tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepenverecnigingenbij de 2de divisie infanterie de milicien-verlofgangers der ÜchtiDgen van 1870, 1871 en 1872. Bij het 3de en 4de escadron van het lste regiment huzaren en bij de veld-escadrons van het 3de regiment van dat wapen de milicien-verlofgangers der lichting van 1871. Bij de compag nieën hospitaal-soldaten de milicien-verlofgangers der lichting van 1871. Al deze verlofgangers moeten den 12den Aug. onder de wapenen komen en 17 Sept. met onbepaald verlof vertrekken; bij de 3de, 4de, 5de, 9de en 11de en 13de compagnie van het lste regiment vestiDg-artilleric en de 10de compagnie van het 2de regiment van dat wapen, voor den tijd van 30 dagen, do milicien-verlof gangers der lichtiüg van 1871. Tegen den 3den Ang. de milicien-verlofgangers van 1871 van het 3de reg. vesting-artillerie en die behoorende tot de 2de, 6de en 12de compagnie vau het lste reg. van dat wapen, znllende zij met onbepaald verlof gezonden moeten worden op den 27sten dier maand; van 27 Augustus tot 23 September de railicien- verlofg.mgers der lichting van 1S71, behoorende tot de 7de, 8ste, 10de en 14de compagnie van het lste reg. vesting-artillerie en die van het 2de reg., met uitzondering van de 10de compagnie van 15 Jani tot 25 Juli, bij het bataljon minears en sappeurs, de milic.-verlofgangers der lichtingen van 1870 en 1871. De miliciens der lichting van 1870, die voor het tijdstip der oproeping gehuwd zijD, zullen voor ditmaal bniten oproeping gelaten worden. In verband met deze maatregelen zullen de miliciens der lichtiDg van 1873 op 21 Mei e. k. met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken. - Hot door eenige leden der liberale partij te Amsterdam, behoorende deels tot de kiezersvereenïging de Grondwet deels tot de lciezersvereeniging Burgerplicht, geformuleerd programma luidt als volgt: I Volledige Scheiding van Kerk en Staat. Eerbiediging van de zelfstandigheid der Kerkgenootschap pen; wering van alle inmenging der Kerkgenootschappen in het Staatsbestuur; streven naar de losmaking van den fmancieelen band tusschen den Staat en de Kerkgenoot schappen, onder waarborging van verkregen rechten. II. Onderwijs. Bevordering van de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des volks door goed, goedkoop, waar noodig kosteloos lager onderwijs van overheidswege. Voor zooverre stoffelijke en zedelijke middelen tegen school verzuim te kort schieten, invoering van leerplichtigheid, waar onoverkomelijke bezwaren aan de toepassing niet in den weg staan; zorg voor voldoende opleiding, en zooveel noodig voor lotsverbetering der onderwijzers; uitbreiding van het middelbaar onderwijs als algemeen beschavend element, en tot opleiding voor beroep en bedrijf; inrich ting van het hooger onderwijs op zoodanigen voet, dat het dienstbaar zij aan de bevordering van de wetenschap en aan de opwekking van wetenschappelijken zin. III Uitbreiding van het Stemrecht, allereerst door de verlaging van den census in de groote gemeen ten, waardoor die in betere evenredigheid wordt gebracht met den census in de landelijke districten. Bij uitbreiding van het stemrecht worde in acht genomen, dat zijn grens moet worden gesteld, waar het gevaar loopt te kunnen worden uitgeoefend door hen, van wie een zelfstandig oordeel en" eene zelfstandige keuze niet kunnen worden verwacht, maar dat aan de andere zijde zoo min mogelijk worden uitgesloten zij, die de waarborgen aanbieden van geschiktheid en zelfstandigheid. IV. Hervorming van's lands verdediging: a. door betere en ruimere toepassing en aanmoediging van het stelsel van aanwerving van vrijwilligers en verbetering van hun toestand, b. door afschaffing der plaatsvervan ging, met opheffing der bezwaren voor sommigen uit een maatschappelijk oogpunt aan de vervulling van den dienst plicht verbonden, c. door invoeriDg van verplichte oefening in den wapenhandel, in verband met eene verbeterde in richting der schutterij. V. Rechtspleging. Verbetering der strafwetgeving zoowel door de invoering van een nieuw wetboek van strafrecht en wijziging van het wetboek van strafvorde ring als door hervorming der bijzondere bepalingen, welke te dien aanzien voor land- en zeemacht gelden; voort zetting der partieele herziening en wijziging van onze burgerlijke en handelswetgeving; verbetering en vereen voudiging van de rechtspleging; vermindering vanjbet aantal rechterlijke colleges in verband met verhoogde bezoldiging der rechterlijke ambtenarenmin-kostbare, snelle en deugdelijke rechtspraak voor ieder verkiijgbaar; betere regeling van de administratieve rechtsmacht, in verband met algeheele uitvoering van de laatste van artikel 146 en de tweede van artikel 150 der Grondwet. VI. Sociaal Vraagstuk. Bevordering van al datgene, wat het stoffelijk en zedelijk welzijn des volks kan ver- hoogen, in het bijzonder: wettelijke beperking van den fabriekarbeid van kinderen; invoering van Post-Spaarban-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1