LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4357. A0. 1874. Zaterdag 25 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomroers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AP VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 24 April. jln de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. De Vries, F. G. Strengers, G. Bijdendijk, M. Coetenier, C. Verba, Verboon, Heus, Mej. A. Hespen, allen te Amsterdam; Beek, Mej. A. C. De Wit, E. J. Kebink, B. Bakker, De Groot, allen in Den Haag; H. Van Houten, te Harlingen Wed. Rib geb. Graaf, te HeusdenJ. M. Poes, te LeidenBakker, te OegstgeestP. Branger, L. Gillemans, Wed. M. C. Veepke, I. Smolders, W. Delmeet, allen te Rotterdam; M. Heemskerk, te Utrecht; Mej. M. Mariet, te Voorschoten; S. Belt, te Zoeterwoude. Brief kaartenMej. M. Hoog, te Leiden; Joannée, te Rotterdam. De Feestcommissie alhier heeft het plan op 't Kroningsfeest o. a. een optocht te organiseeren van drieduizend schoolkinderen, allen met oen vlag in de hand, en met oranjesjerpen, strikken of linten getooidde meisjes zullen in 't wit gekleed zijn. De stoet zal de voornaamste straten doortrekken, voorafgegaan door muziekcorpsen en door eene wacht huzaren te paard begeleid. Een wagen, hespannen met zes paarden en prijkende met de portretten van HH. MM. den Koning en de Koningin, zal voorts den tocht opluisteren. In het verslag over het Rijksmuseum van oudheden en het Rijks-Ethnographisch museum te Leiden, gedurende het jaar 1873, wordt ge zegd: „Slechts voor het eerste der beide Rijks verzamelingen kan van eenige belangrijke aan winsten melding worden gemaakt. De hoogst ongunstige omstandigheden die zich legen voort gaande uitbreiding, bloei en nuttige werking onverbiddelijk in den weg stellen, hieven en blij ven niet alleen nog voortduren, maar zij werden voor het laatstgenoemde museum nog in het afge- loopen jaar verzwaard." Aan de onderafdeeling Javaansche oudheden der Aziatische monumenten werd door het Ministerie van Koloniën eene fraaie reeks van gouden versierselen toegevoegd die op Java opgedolven, door het Indisch bestuur legen de geschatte melaalswaarde aangekocht en voor het Rijksmuseum bestemd werden. Ook werd o. a. eene zeer belangrijke aanwinst verkregen door aankoop van een viertal voorwerpen die ruim 35 jaren geleden, in den omtrek van de gemeen ten Mook en Middelaar, en een vijfde in de Wijchensche vlakte gevonden waren. Gisteren werden in Den Haag 4 candidaten geëxamineerd voor onderwijzer in de gymnastiek, waarvan 3 werden afgewezen, terwijl 1 is toe gelaten J. L. Ph. Duijser, uit Den Haag. Voor de akte van bekwaamheid in landbouwkunde had zich 1 candidaat tot het afleggen van examen aangemeld, die toegelaten werd: J. W. Franken, uit Den Haag. Acht candidaten waren opgekomen ter bekoming van de akte in de Engelsche taal. Vijf hunner werden afgewezen en drie toegelaten J. Van Gelder, uit Rotterdam; J. Ch. Kesler, uit DelftJ. P. Van Santen, uit Delft. Voor het teeke nen eindelijk werden 4 candidaten tot het examen toegelaten, waarvan 3 afgewezen werden en 1 toegelaten is: J. C. Pabst, uit Den Haag. De Sumatra, met de Eng. mail uit Java en China, is den 20slen dezer van Alexandrië vertrokken en werd gisteren te Brindisi gewacht. Voor de betrekking van procureur bij de arrondissements rechtbank in Den Haag zijn door dat rechtscollege voorgedragen1°. Mr. J. D. Veegens, procureur te Brielle; 2°. Mr. G. Van Rossem, procureur te Hoorn; 3°. C. W. Marga- dant, candidaat-procureur te Rotterdam. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat Dr. J. Cramer, predikant te Amsterdam, voor zijne benoeming tot hoogleeraar in de god geleerdheid aan de Groningsche hoogeschool heeft bedankt, en dat wel wegens het kleine honorarium, aan genoemde betrekking verbonden. Naar men verneemt zijn de onderhandelin gen tusschen de besturen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en het Nederlandsch Tooneelverbond over de oprichting eener Tooneel- school reeds zoover gevorderd, dat deze school in September of October zal worden geopend te Amsterdam in een daartoe ingericht gebouw op de Prinsengracht hij de Reestraat. Ook moet er door het Hoofdbestuur besloten zijn gedurende het volgende tooneelseizoen het tijdschrift telken veertien dagen in vellen te doen verschijnen, opdat de tooneelkroniek meer actualiteit dan thans hebbe. In een brief uit Den Haag aan de iV. Midd. Ctwordt o. a. geschreven, dat van al de onder stelde huwelijken van den Kroonprins met freule A. of B. niets aan is, ook al zal Z. K. H., hierin aan ieder ander jongmensch gelijk, wel eens deze of gene jeugdige schoone onderschei dend bejegenen. Echter moet er ernstig sprake zijn van een huwelijk van den Kroonprins met de dochter des konings van Denemarken. Voorts meldt die corr. nog, dat de heer Nierstrasz, lid der Tweede Kamer, zijn ontslag uit den zeedienst zou nemen. Eerlang zou hij voor verhooging in aanmerking komen, maar hij verlangt zulks niet en treedt daarom terug. Het Hbl. zegt hij het bericht omtrent het huwelijk van den Kroonprins De eenige Deensche prinses, die hier bedoeld kan zijn, is H. K. H. prinses Thyra Amelia Carolina Charlotte Anna, geboren 29 Sept. 1853. Hare twee oudere zusters zijn reeds gehuwd; de oudste met den prins van Wales, de tweede met den grootvorst-troonopvolger van Rusland. Naar men verneemt, zijn de werken bij Everdingen door den Minister van Oorlog aan den minsten inschrijver niet toegewezen, als zijnde de ingeschreven som verre boven de raming, die f 272,000 bedroeg. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin de aanstaande festiviteiten te Rotterdam wel met haar tegenwoordigheid vereeren, doch vóór het diner naar Den Haag lerugkeeren, terwijl Z. M. de Koning het diner en de verdere feestelijkheden zal hijwonen. Mejuffrouw Jacobs, van Sappemeer, heeft gisteren aan de hoogeschool te Groningen, met gunstig gevolg, haar candidaats-examen in de ge neeskunde afgelegd. Aan de iV. R. Ct. wordt uit Amsterdam gemeldWij vernemen, dat aan de leden der kiesvereeniging De Grondwet door het bestuur is toegezonden de schets van een programma voor de liberale partij ten einde aan datgene vorm en gestalte te geven, wat thans op het vaandel dezer partij behoort geschreven te worden. Dat programma, het uitvloeisel van rijp overleg van stadgenooten, die verschillende nuances der liberale partij vertegenwoordigen, zal wellicht het middel worden om de eenheid bij de partij, aller eerst in Amsterdam en ook in het geheele land, te herstellen. Hetzelfde programma is ook in Burgerplicht voorgesteld. -Het departement Nijmegen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat reeds vier inrich tingen tot stand bracht, n. 1. een bewaarschool voor minvermogenden, een bewaarschool voor meergegoeden, een school voor gewoon lager en meer uitgebreid lager onderwijs, en een meisjes school van meer uitgebreid lager onderwijs, heeft thans, overeenkomstig een voorstel der plaatse lijke commissie, tot de oprichting eener oplei dingsklasse besloten voor hulponderwijzeressen, die met behoud van volkomen zelfstandigheid toch onmiddellijk aan de hoogste klasse der meisjes school zou aansluiten. Een ontwerp-reglement is goedgekeurd. Het directoraat der opleidingsklasse is toevertrouwd aan den heer P. Van den Burg, onder-directeur der scholen voor middelbaar onder wijs. Met hem zullen 3 of 4 onderwijzers, ge durende 12 uren in de week, aan de toekomstige onderwijzeressen les geven in de verschillende vakken, die het examen eischt. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat heiast zal zijn met den dienst van hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zuid-Hol land, 1ste district, de hoofd-ingenieur L. H. J. J. Mazel, en als arrondissements-ingenieur dienst zullen doen: in het 10de district, de ingenieur 2de kl. W. H. Hubrecht, standplaats Den Haag; in het 8ste district de ingenieur 2de kl. M. B. J. Hogerwaard, standplaats Utrecht, en in het 6de district, de ingenieur 3de kl. C. De Bruijn, standplaats 's-Hertogenbosch. De offic.-van-gezondh. 2de kl., Dr. A. E. Post, thans in garnizoen bij het reg. veld -art te Utrecht, wordt met 1 Mei e. k. bij het garnizoen in Den Haag overgeplaatst. Z. M. heeft goedgekeurd, dat de Vereeni- ging tot veredeling en bevordering van volksver maken te Utrecht, voorlaan den naam zal voeren van„Vereeniging tot veredeling van volksverma ken te Utrecht". De luit. ter zee 1ste kl. J. P. Noorduyn, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en met 1 Mei a. s. vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. J. L. Duker; de luitenant ter zee der 2de klasse E. P. H. graaf van Limburg Stirum, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Tijger, wordt op non-activiteit gesteld en met 1 Mei a. s. vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse M. J. P. Westveer. Z. M. heeft den heer W. Verhoeven ont slagen als burgemeester der gemeente Schijndel; aan G. M. Koentz, gewezen adjunct-commandant van het huis van correctie te Hoorn, verleend een pensioen van f 150 'sjaars; aan W. J. Tonc- kens, gewezen kantonrechter te Meppel, een pen sioen van f 600 's jaarsbenoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Win schoten Mr. J. Fresemann Viëtor, advocaat en notaris aldaar. Z. M. heeft den 2den luit. A. De Koter, van het lste reg. inf., op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; aan den voor den dienst in Oost-Indie bestemden soldaat J. Schilbach, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. Gemengd Nieuws. Uit Dundee wordt gemeld, dat de Sevilla, kapt. Sivertsen, van Alloa naar Stock-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1