LEIDSCI DAGBLAD. iV. 43oG. A0. 1874. Vrijdag 24 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYEKTEXTIEN Van 1—6 regels,f 1.05. Iedere regel meer0.17^. Groot ere letters naar ..plaatsruimte.. LEIDEN, 23 April. Gisteren hebben in Den Haag van de 5 eandidaten die zich voor de akte in gymnastiek hadden opgegeven, allen met gunstigen uitslag het exarnen afgelegd, te weten de heeren C. Goedeljee uit Leiden D. Gh. Oudshoorn uit Brielle; A. P. J. Pruyn uit Leiden; G. G. Wemroerslager uit Gouda; H. Matheeuwissen uit Rotterdam. Ook werden de examens voortgezet voor de akte in de Fransche taal. Acht eandidaten hadden zich daarvoor opgegeven3 werden afgewezen en 5 toegelaten, als de heerenS. Claus en P. H. Jaquet uit Den Haag; L. A. E. Van der Leij uit Leerdam; J. W. H. Mulder en A. S. Schoe- vers uit Den Haag. Zondag jl. werd in Den Haag in de school van den heer Gisolf eene bijeenkomst gehouden van eenige gyrnnastiek-onderwijzers, ten einde de belangrijkheid te bespreken van de oprichting eener Vereeniging van onderwijzers in de gym nastiek uit deze provincie. Alle aanwezigen spra ken als hunne meening uit, dat eene zoodanige Vereeniging zeer nuttig kan werken aan de uit breiding der gymnastiek. Door b. v. in plaatsen waar aan de gymnastiek-beoefening weinig of niets gedaan wordt, openbare lessen en populaire lezingen te houden, zal men kunnen medewerken, om de vooroordeelen, die helaas nog zoo menig vuldig tegen de gymnastiek gekoesterd worden, eenigszins op te heffen. Met algemeene stemmen werd dan ook tot de vorming van eene Vereeni ging besloten. Nog sprak men over den inhoud van het te vormen reglement, hetgeen, zooals gewoonlijk, aanleiding gaf tot veel gedachtenwis- seling. Het samenstellen van een concept werd aan den heer Disse opgedragen, die zich deze taak liet welgevallen. Het kiezen van een Bestuur werd tot de eerstvolgende vergadering, welke den 31sten Mei te Schiedam zal plaats hebben, aan gehouden. Nadat door een der leden den overigen dank gezegd was voor hunne tegenwoordigheid en hij den wensch uitte, dat deze bemoeiingen mochten strekken tot een talrijker opkomst op de volgende vergadering, werd deze bijeenkomst gesloten. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren, werd, zooals wij reeds kortelijk gemeld hebben, o. a. behandeld: De conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek van het besluit van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, waarbij aan Mr. G. P. K. Winckel, te Samarang, het verblijf in Neder- landsch Indië is ontzegd gewprden. De meerderheid der Commissie, bestaande uit de heeren Wint- gens, Godefroi en Van Nispen van Sevenaer, had voorgesteld, het aan de Kamer medegedeelde besluit van den Gouverneur-Generaal, voor kennis geving aan te nemen. De geheele Commissie had tevens voorgesteld te besluiten het verzoekschrift van Mr. Winckel ter afdoening opnieuw in handen te stellen van hare Commissie voor de verzoek schriften. De heer Mirandolle stelde ook namens den heer Van Houten, beiden uitmakende de minderheid der Commissie, voor, het gedeelte der conclusie door de meerderheid der Commissie voorgedragen, aldus te lezen: „De Kamer, van oordeel, dat door de motieven, en het besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië dd. 3 Mei 1872, houdende ontzegging aan Mr. C. P. K. Winckel van het verblijf in Ned. Indië. de maatregel niet wordt gerechtvaar digd, neemt de overgelegde stukken voor kennis geving aan." Nadat de heeren Mirandolle, Van Eek, 's Jacob, Van Zinnicq Bergman, Teding Van Berkhout, Godefroi, Van Houten, Luyben, C. Van Nispen, Fabius en de Minister van Koloniën het woord hadden gevoerd, werd het gedeelte dei- conclusie, voorgesteld door de meerderheid der Commissie, met 45 tegen 16 stemmen aange nomen. Het tweede deel der conclusie, door de geheele Commissie voorgesteld, werd met 55 tegen 5 stemmen aangenomen. De heer Van Koetsveld, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente in Den Haag, herdacht gisteren de 25jarige vervulling zijner betrekking aldaar. De heer Mr. H. J. Koenen, die als lid dei- Provinciale Staten van Noord-Holland, voor Amster dam, dit jaar moest aftreden, heeft den kiezers medegedeeld, dat hij wegens redenen van ge zondheid niet weder in aanmerking wenscht te komen. Aan de ingezetenen van Pvotterdam is offi cieel te kennen gegeven, dat Z. M. de Koning met H. M. de Koningin, vergezeld van de ove rige leden van het Vorstelijk Huis van Oranje, op den 21 sten Mei aanstaande, de stad met een bezoek zullen vereeren, ten einde de feestelijkheden, die bij gelegenheid van 's Konings 25jarige Re geering alsdan zullen plaats hebben, benevens den wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yacht- club, bij te wonen, en den eersten steen te leggen van de brug over de Maas. Uit Amsterdam wordt gemeld: Reusachtig zijn de toebereidselen voor het Meifeest. Jan Eduard De Vries is bezig decoratiën te vervaar digen voor het declamatorium van Binger, dat op 13 Mei in den schouwburg zal worden ten ehoore gebracht, en in de Nieuwe Kerk is alles druk in de weer om de zitplaatsen op te slaan en de versieringen aan te brengen. De inrichting der kerk kost plus minus f 14000 aan de stad. Naar men zegt, is de lijst der uit te noodigen personen voor de plechtigheid in de kerk reeds opgemaakt; het is wel te hopen dat de journalis tiek niet vergeten is. In Amsterdam zou zoo iels mogelijk kunnen zijn. Particulieren (om slechts enkelen te noemen, Gebr. Hulscher uit „die Port van Cleve" en Roeterneijer) hebben toestellen in de maak gegeven, die alles, hetgeen totnutoe in Amsterdam is gezien, overtreffen. Wat den Keizer aller Russen betreft, dat hij te Amsterdam komt is zeker, maar hoe laat hij op 12 Mei komt en hoe lang hij in de hoofdstad vertoeven zal is voor de dit minores nog een geheim. Het Oosterdok zal in den avond van 12 en 13 Mei feestelijk en op geheel nieuwe wijze wor den verlicht vanwege de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, die de uitvoering aan den heer J. O. Van Koten heeft opgedragen. Men verneemt dat op 12 Mei des morgens te halfnegen in de Wester-, Oude- en Oosterkerk der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam gods dienstoefening zal worden gehouden en die in eerstgenoemd gebouw door Z. M. den Koning worden bijgewoond. De Haagsche ingezetenen die zich vereenigd hebben met het doel eene eerewacht samen te stellen, ter begeleiding van HH. MM. den Koning en de Koningin bij hunne aankomst in de residentie op 15 Mei e. k., hebben een groot aantal hunner stadgenooten uitgenoodigd, tot dat einde zich bij hen aan te sluiten en op Zondag 26 dezer te willen bijwonen eene vergadering in de groote zaal der Vereeniging, ter bespreking van hetgeen tot uitvoering van het beraamde plan noodig zal zijn. Aan het U. D. wordt geschreven, dat aan het departement van Oorlog wordt gewerkt aan een nieuw reglement voor het beheeren, enz. van de militaire zieken-inrichtingen. Aan de Utrechtsche Hoogeschool zijn gis teren bevorderd tot doctoren in de geneeskunde de heeren S. Fijan en A. H. De Lang. In eene gistermiddag gehouden vergadering van de conservatieve Kiesvereeniging Vaderland en Koning in Den Haag zijn al de aftredende leden der Provinciale Staten voor het hoofdkies district Den Haag opnieuw candidaal gesteld voor de op 7 Mei e. k. te houden periodieke verkiezing. Voor de buitengewone vacature, ont staan door het bedanken van den heer S. A. Van Hoogstraten werd als candidaat der Kies vereeniging geproclameerd notaris Mr. J. De Bas, in Den Haag. De heer W. Harmens is erkend en toege laten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Harlingen, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. De heer D. Fontein is erkend en toegelaten als consulair agent van Italië te Harlingen onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s. benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere bur gerschool te Utrecht, J. C. Costerus, dusver tijde lijk leeraar aan die schoolen tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, J. Cardi- naal, dusver tijdelijk leeraar aan die school; de heeren Jhr. G. Hartsen en M. H. Insinger, wier diensttijd als commissarissen van Rijkswege bij het Rijksentrepot-dok te Amsterdam zich lot na het arresteeren van de balans over het afgeloopen boekjaar uitstrekt, bij het verstrijken van dien termijn, in dezelfde betrekking opnieuw benoemd den heer E. P. De Monchy, wiens diensttijd als commissaris van Rijkswege bij genoemd entrepot dok zich eveneens tot na het arresteeren van de balans over het afgeloopen boekjaar uitstrekt, en die niet voor herbenoeming in aanmerking wenscht te komen, met dankzegging voor de bewezen dien sten, eervol ontslagen, en in zijne plaats benoemd den heer A. W. Van Eegben, zeehandelaar te Amsterdam; het aan H. II. Vitringa, burgemeester van Ermelo, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secre taris dier gemeente goedgekeurdmet ingang van 1 Mei e. k. benoemd tol tijdelijk leeraar aan de Pvijks- hoogere burgerschool te Zwolle, C. J. J. Vinck Blok, tijdelijk leeraar aan de Pvijks- hoo gere burgerschool te Helmond; den lsten luit. J. P. L. Gelpke, van het 4de reg. inf., op zijn verzoek, voor den tijd van twee jaren, op non- act. gesteld; op zijn verzoek, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden offic. van gezondh. der 1ste kl. van het leger in Ned.-Indië J. Th. Bosmans, met ingang van 1 Mei a. s., een eer vol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is in Den Haag een schippersknecht, oud 16 jaren, aan het Zieken in het water gevallen en was weinige oogenblikkea daarna een lijk. De geneeskundige hulp, door twee doctoren verleend, vermocht niets; de jongeling scheen in den val door een toeval te zijn ge troffen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1