■wacht bericht is ontvangen, dat het hem, bij alle inspanning, bepaald onmogelijk was op den be stemden tijd gereed te zijn en de aflevering van het monument eerst minstens twee maanden later zou kunnen geschieden. Naar men verneemt, zal de opening van den Oosterspoorweg voor het gedeelte Amster damAmersfoort en HilversumUtrecht door den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten medio Mei plaats hebben. Voor het maken van drie ijzeren lichtop- - standen en het opstellen er van op den zeedijk en op den inlaagdijk van den Eendracht polder en op den inlaagdijk van den Kleinen Huijssens- polder, gemeente Zaamslag, bij Neuzen, waarvan gisteren aan het Departement van Marine de aanbesteding plaats had, waren zes biljetten ingekomen; minste inschrijvers de heeren G. J. W. De Jongh en A. W. M. Jongeneel te Oude water, voor f4881. De heer J. A. Van Bemmelen, custos van de bibliotheek van Teylers Slichting te Haarlem, is door de „Société Nationale des Sciences Natu relles de Cherbourg" tot correspondeerend lid benoemd. De Nederlandsche Bank had op 20 April bij een muntmateriaal van f 130,518,876.22 voor eene som van f 123,865,253.70s minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 49,456,101.48 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. In eene particuliere correspondentie uit Brussel in de N. B. Ct. leest menDe Koning van België heeft een buitengewoon gezantschap benoemd, met het doel den Koning en de Ko ningin der Nederlanden, bij gelegenheid van het 25jarig regeerings-jubileum op den 12den Mei a. s. te Amsterdam namens de Vorstelijke familie te gaan begroeten. De aanvoerder daarvan zal de markies d'Assche wezen, een trouw vriend uit de jeugd van uwen Souverein en heden nog, indien ik mij niet vergis, Kamerheer van Z. M. Hij zal worden vergezeld door graaf Ferdinand de Lannoy en graaf Joseph d'Ursel, legatie-secretaris. Overi gens zal ook hier het Meifeest niet geheel onop gemerkt voorbijgaan. Behalve dat verscheidene Nederlanders voornemens zijn dien dag de drie kleur uit te steken, heeft het bestuur der Ne derlandsche Vereeniging van Weldadigheid het initiatief genomen tot 't houden van een feest maal bij inschrijving, waartoe eene lijst op het Ned. consulaat zal worden nedergelegd. De naam der Vereeniging brengt mij de eigenaardige plech tigheid te binnen, die hier Zondag werd gevierd. De tentoonstelling van het kabinet schilderijen van den heer Suermondt, door haar ten voordeele van de „Société royale de philantropie" en der „Société pour les pauvres honteux" gehouden, werd namelijk op dien dag gesloten, na ruim 9000 fr. voor beide vereenigingen te hebben opge bracht. De burgemeester der stad, de heer Anspach, drukte, uit naam der besturen van de twee ver eenigingen, zijne erkentelijkheid in eene zeer welsprekende redevoering uit en deelde tevens mede, dat, ter herinnering aan de expositie, in het ziekenhuis een krib, genaamd naar den heer Van Lansberge, den Nederlandschen gezant bij het Belgische hof, ten eeuwigen dage ter beschik king van door de Vereeniging aan te wijzen zieken der Nederlandsche nationaliteit zal blijven. Misschien is hel niet overbodig te herinneren, dat deze tentoonstelling niet moet worden verward met de expositie van oude kunst, die reeds op het einde van 't vorige jaar werd gesloten en waarvan de opbrengst uitsluitend voor de Nederl. Vereeniging was bestemd. Zondag a. s. zullen hare leden zich in eene algemeene vergadering vereenigen, ten einde de door haar in het alge meen, en door middel van die tentoonstelling in het bijzonder verkregen resultaten te vernemen. De luit.-ter-zee der 2de kl. A. Werumeus Buning wordt met 1 Mei a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en zulks ter vervanging van den luit.-ter-zee der 2de kl. T. Dalhuisen, wiens plaatsing aan boord van dat wachtschip wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. 7. AT v>op" ,..rr "'.r, Mei e. k. aan den kamerbewaarder bij het Dep. van Bin- nenlandsche Zaken A. Muller, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil die betrekking, door hem gedurende meer dan vijf'.ig jaren met ijver en nauwgezetheid bekleed, en in zijn plaats be noemd H. F. Bordewijk, thans bode bij genoemd Departement. Z. M. heeft bepaald, dat met 1 Mei e. k. aan het onivangkant. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Simpelveld c. a.. zal worden verbonden een tractement van f 1000 'sjaars, en eene jaarl. vergoeding voor bureelkosten van ƒ380 onverminderd het genot van zes cent, voor ieder patentplichtige toegekend, tot goedmaking der kosten van beschrijving voor het recht van patent. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks negen uren viel een meisje, v. D. genaamd, terwijl zij aan 't spoelen was, in het Levendaal en bezeerde zich daarbij deerlijk aan het hoofd. Een opperman had het geluk haar te redden. Voor eenige dagen kwamen te 's-Her- togenbosch twee personen met een beer en een hond aan. Zij vroegen vergunning om met deze dieren verlooningen te geven, hetgeen echter door de politie geweigerd werd, omdat zij een verdacht voorkomen hadden. Zij gaven op Franschen te zijn, uit Uston, dep. Arriège. Daar zij overvloedig van geld, zelfs van goudgeld voorzien waren, kon men ze niet over de grenzen des Rijks brengen. Zij werden echter de stad uitgeleid en verzocht het Rijk te verlaten, hetgeen zij dan ook beloof den te zullen doen. Ter zelfder plaatse was een paar dagen vroeger eene andere bende verdacht volk gekomen, zich geneerende met den verkoop van kaarten. Ook zij werden door de politie de stad uitgeleid. Zij hadden wel geene papieren van herkomst, maar waren van veel geld en bank papier voorzien. Door den secretaris der Feestcom missie te Pddderkerk wordt bericht, dat aldaar geen plan bestaat om bij de volksvermakelijkhe den ter gelegenheid van het kroningsfeest zich ook te amuseeren met het steken naar een opge hangen levende gans. Te Amsterdam heeft een der oudste en meest geachte kassierskantoren zyn betalingen gestaakt. De chef was Zaterdag, zooals hij zeide, voor een paar dagen op reis gegaan, doch is niet teruggekeerd. Hoewel van den stand der zaken nog weinig bekend is, gelooft men dat er bitter weinig actief is. In de Kerkstraat te Scheveningen is gistermorgen een tweejarig meisje overreden; de straat willende overloopen toen juist een kar, met éen paard bespannen, kwam aanrijden, ge raakte zij daaronder, een wiel ging over het hoofdje en kort daarop was het kind reeds een lijk. Sergeant Bates, de bekende Ameri kaan, die verleden jaar Engeland en Schotland doortrok met de vlag van zijn Vaderland en ner gens werd lastig gevallen, maar integendeel zeer hartelijk ontvangen, heelt nu een ander, nog avon tuurlijker plan gemaakt. Hij wil met twee mak kers een Fransch en een Duitsch soldaat, die beiden den jongsten grooten oorlog hebben mede gemaakt, naar Londen gaan. Daar wil hij dan zien, dat bij van elk Europeesch Land een sol daat voor zijne onderneming wint en dan zal hij den „grooten internationalen marsch der 19de eeuw" organiseeren. Allen zullen de vlag van hun land dragen en te voet van Calais naar St. Petersburg trekken. Ze zullen aan al de hoofd steden van verschillende landen een bezoek bren gen. Bates wil ook een Home-Ruler engageeren, die de vlag van het groene Erin zal torschen, en voor een wit zijden vlag, met het opschrift „Vrede op aarde", zoekt hij nog een drager, bij voor keur een neger. De Pall Mall stelt voor er Koning Coffee nog bij te nemen. H. M. zal hem voor die gelegenheid zijn parasol zeker wel willen teruggeven of voor eenigen tijd leenen. Gisteren stond voor het prov. ge rechtshof van Noord-Holland terecht Klaas De Jager, uit IJselmonde, gedetineerde in het huis van arrest te Hoorn, beschuldigd van verwonding van een beambte in de uitoefening zijner bedie ning. Besch. erkende het feit, doch loochende het boos opzet. Het Hof heeft hem veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. BUITENLAND. Frankrij k. De algemeene raad der bedevaartgangers is voornemens tegen het einde dezer maand naar Rome te vertrekken, om den Heiligen Vader, ter gelegenheid van zijn naamdag, in de volgende maand een adres van gelukwensching, geteekend door omstreeks 100,000 personen, die in 1873 ter bedevaart zijn uitgetrokken, ter hand te stellen. De raad zal vergezeld worden van deputation van provinciale comités voor de bedevaarten, van deputation der Katholieke Comités en van eene commissie uit de voornaamste bedevaartplaatsen. De clericale bladen zullen te dezer gelegenheid speciale verslaggevers naar Rome te zenden. De bisschop van Nancy, tot wiens diocese ook het voormalige arrondissement Ch&teau-Salins behoort, dat bij den Frankforter vrede aan Duitsch- land is afgestaan, was voor de rechtbank te Zabern gedagvaard ter zake voor een door hem ten vorigen jare uitgevaardigd mandement, dat een dertigtal pastoors van den kansel hadden afge kondigd en waarin verscheidene zinsneden voor kwamen, vijandig jegens Duitschland. Het proces is den 18den dezer begonnen. Het Openbaar Ministerie heeft geëischt, dat de beklaagde tot eene gevangenisstraf van drie maanden zou wor den veroordeeld. De uitspraak zal plaats hebben in eene volgende terechtzitting. Volgens den Mo nileur de la Moselle is de bisschop te Parijs ontboden, en men gelooft dat dit in verband stond met bovenbedoelde zaak. Uit de lijkschouwing moet gebleken zijn dat de heer Beulé, de gewezen Minister, een zelfmoord heeft begaan, 't Is bovendien bekend, dat Beulé in de laatste dagen van zijn leven met eenige zijner vertrouwde vrienden sprekende, ge zinspeeld had op zijn aanstaanden dood. Duitscliland.. In den Rijksdag had gisteren de eerste lezing plaats van het wetsontwerp tot verhindering der bekleeding van kerkelijke ambten door daartoe onbevoegden. De minister van justitie, de heer Leonhardt, betoogde, dat de agitatiën van clericale zijde een exceptioneelen toestand in 't leven hadden geroepen, waartegen ook exceptioneele wetten werden gevorderd. De regeering zou zich gaarne van de verplichting tot het indienen van dergelijke wetten ontheven ziendoch zoo noodig zou zjj daarmede nog voortgaan. Na een langdurig debat werd tot de tweede lezing besloten. Er is te Berlijn bericht ontvangen, dat de Duitsche expeditie, onder Gerard Rohlfs, naar de Lybische woestijn, laatstleden Vrijdag te Cairo is teruggekeerd. Spanje. Uit Figueras wordt getelegrapheerd, dat volgens een gerucht de staf van Saballs bij Vich krijgs gevangen zou zijn gemaakt, maar dat Saballs en andere Carlistische chefs er in geslaagd zouden zijn de Fransche grenzen over te trekken. Saballs is dus volgens de berichten te gelijker tijd bij Don Carlos, bij Don Alphonsus en op de vlucht voor de regeeringstroepen. Don Carlos, Karei VII, heeft bij besluit van 16 April zijn gouvernement ingericht!! Tot minister van oorlog is generaal Elio, van binnen- landsche zaken en financiën graaf Del Penal, en van buitenlandsche zaken Vinalet benoemd. Uit Figueras wordt gemeld, dat Saballs en Tristany zich naar Perpignan begeven hebben om don Alfonso te raadplegen, en uit Barcelona dat de bende van Mora bij het fort Torre Dembara geslagen is. Groot-Britannië. De regeering acht de tot 5 millioen pd. st. verhoogde leening voor Indië geheel toereikend. Zij beschouwt de laatste dagbladberichlen uit Indië voor een deel als overdreven, daar de correspondenten het geheele getal sterfgevallen als hongerdood hebben opgegeven. Tevens heeft de regeering tot een hervorming van de parle mentscommissie voor Indiê besloten. In een

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2