men om door de golven niet van 't dek gerukt te worden. Zaterdag j I. liad te Vianen het vol gende voorval plaats. In het huis, bewoond door J. H. C., was diens huisvrouw H. L. 's nachts te voren aan eene besmettelijke ziekte overleden en daar het woonvertrek tevens tot ziekenvertrek gediend had en de lijderes daarin was overleden, achtte de burgemeester de toepassing van art. 13 der wet tegen besmettelijke ziekten noodig en gelastte, dat het lijk des avonds te 6 uren naar het lijkenhuis op de begraafplaats der R. IC. ge meente zou worden overgebracht. Toen op het bepaalde uur de lijkwagen voor het sterfhuis gekomen was en de dragers aldaar aanwezig waren, meende men dat tegen dezen maatregel, in het belang der bewoners te nemen, geen verzet zou plaats hebben, daar de man der overledene daarin scheen te berusten; doch al ras bleek het, dat die meening onjuist was, daar de vader, daartoe aangespoord door zijne kinderen, het lijk niet wilde laten volgen. Niettegenstaande de politie daar ter plaatse aanwezig was, mocht het haar niet gelukken, wegens het krachtdadig verzet en den hefligen tegenstand, dien zij bij de aldaar vergaderde volksmenigte ontmoette, tot het ver voer van het lijk over te gaan. De burgemeester besloot daarop van de toedracht der zaak den Officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Gorcum per telegraaf kennis te geven en verdere instructies af te wachten, waarvan het gevolg was dat de Officier, vergezeld van twee veldwach ters, zich van Gorcum naar Vianen begaf en de overbrenging van het lijk naar het lijkenhuis des avonds te elf uren zonder verderen tegenstand plaats vond. Maandag-avond overleed te Middel- burg de oudste inwoner dier stad, de heer J. S. Frederiks, die den 24slen Mei a. s. den ouderdom van 102 jaren zou hebben bereikt; hij was steeds in het volle bezit van al zijne vermogens en deed van tijd tot tijd nog wandelingen. Te Scherpenisse kwam dezer dagen een militair, De Groot genaamd, bij zijn neef een verlof van een dag of wat doorbrengen. Een revolver, door De Groot gekocht en tevens geladen, was na de aankomst een voorwerp van nauwlettend onderzoek; onvoorzichtig wordt aan den trekker getrokkende haan spant zich. slaat neer en hel losbrandende wapen drijft een punligen kogel in den buik van den gastheer. De wond is gelukkig niet doodelijk, maar de doctoren verklaren toch, dat zij den kogel niet uit het lichaam kunnen verwijderen. Men meldt uit Schoonebeek: Een zekere Limbeek, in 't Schoonebeekerveen woon achtig, leed sedert ongeveer drie jaren aan een gebrek in 't hoofd, waarvoor hij heinde en ver baat had gezocht, maar niet gevonden. Ten gevolge van een gedurig bloeden uit den mond, nam de man zoodanig in krachten af, dat hij, volgens 't algemeen gevoelen, niet lang meer zoude kunnen leven. Eindelijk begaf hij zich nog op recomman datie, naar den heer Schoemakers, med. doctor en chirurgijn te Almelo, die spoedig inzag, dat polypen, welke zich tusschen 't gehemelte en de hersenen bevonden, de oorzaak waren van 's mans ongesteldheid. Niet alleen was het bloedverlies hiervan een gevolg, maar tevens zijn belemmerde spraak; het gehemelte lag als 't ware op de tong. De operatie, zonder welke deze vleeschuitwassin- gen niet konden worden verwijderd, geschiedde met den besten uitslag; door eene lossing van 't gehemelte en een deel van den neus werden er niet minder dan negen polypen weggenomen, waaronder éen ter dikte van een klein hoenderei. Eene maand na de verrichte kunstbewerking was de man totaal genezen. Op de hondententoonstelling te Am sterdam heeft een fiaaie hond, die den dag te voren voor veertig gulden van eigenaar was ver wisseld, zich 's nachts door zich te verwarren in den ketting, waaraan bij in het hok was vast gelegd, opgehangen. Zondag-morgen vond men in de haven te 's-Hertogenbosch het lijk van den juist drie weken geleden vermisten brigadier der huzaren A., geboren te Venlo. Hij was nog in volle wapen rusting. Men kent de oorzaak van dit ongeval niet, doch er loopen geruchten, dat hij met opzet in bet water zou geworpen zijn. KOLONIËN, BATAVIA, 5 Maart. Men verhaalt, dat een Europeesch soldaat van onze troepen in Atjin, die zich bij verschillende gelegenheden derwijze had onderscheiden, dat hij voor een eervolle vermelding was voorgedragen, op zekeren avond, na acht dagen niet uit de kleeren geweest te zijn, op post staande, door slaap overmand, tegen een boom leunde en in die houding werd gevonden door een officier van de ronde, die van het voorgevallene onmiddellijk rapport maakte. De opperbevelhebber der expe ditie, van het gebeurde omstandig onderricht, vaardigde een order uit, waarbij het feit werd geconstateerd, dat bedoelde fuselier, slapende op zijn post tegenover den vijand gevonden, volgens de krijgswetten met den kogel gestraft behoorde te worden, doch de opperbevelhebber, in aan merking nemende het uitstekend gedrag van dien soldaat bij onderscheiden gelegenheden en de zware vermoeienissen, gedurende vele dagen uit gestaan, besloten had hem ter zake niet te doen vervolgen. Generaal Van Swieten herinnerde ver der de officieren aan Napoleon I, die 's nachts na een groot gevecht de ronde doende, eveneens een schildwacht slapende vond, doch den man liet slapen, zijn geweer nam, en op post bleef staan tot de soldaat werd afgelost. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. J. F. Haase; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr. 1ste kl. bij het binn. best, op Java en Madura F. L. Wit- tenrood, en aan den hoofdond. te Ngawi (Madioen) H. L. Berckenhofl'. Ontslagen: eervol, de contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura A. H. Fabius. Benoemd: tot subst.-griffier bij den raad van just, te Soerabaja, Mr. R. J. Dannenborglrtot postrn., H. L. Wei ter; tot hulppr. ten dienste der inl. christen-gem. te Babauw (Timor), J. F. Niks, tot hoofdond. aan de openb. lag. school te Ngawi (Madioen) E. J. Bosch. Bij het binnenl. best, op Java en Madura, lot contr. 'lste kl., J. C. Castens; 2de kl., J. G. Mijer; tot ambt. ter besch., G. A. Van Lookeren Campagne. Bij het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java en Madura, tot contr. lste kl., E. W. E. Burger; 2de kl., H. E. D. Engelhard en Jhr. W. H. W. De Koek; tot ambt. ter. besch., J. Esch- bach en G. A. L. W. Sol. Bij den post- en tele graafdienst, tot comm. 2de kl. W. C. W. Van Bergen en C. E. A. Duchateau. Benoemd: Tot buiteng. subst.-griff. bij de rechtb. te Madjalengka buiten bezw. van den lande, E. Sieburgh; door den landraad te Wonosobo (Bagelen)tot buit. subst.-griff., buiten bezw. v. d. 1., W. J. Dinger, door den landraad te Joana (Japara)tot idem A. Van Velsen, door den landraad van Sidho- Ardjotot idem, J. W. Ch. Van Steeden. Ontslagen: door den landraad te Sam- pang (Madura), wegens vertrek, als buit. subst.- griff., builen bezw. v. d. 1., J. A. Schultz, en benoemd: tot idem, T. A. Schubert; ontsla gen: door den landraad te Poerwokerto (Banjoe- mas) wegens vertrek, als buit. subst.-griff., buiten bezw. v. d. 1., L. Th. Maijer, en benoemd: tot idem L. C. A. J. Lange. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den maj. der art. A. N. Coblijn. Bevorderd: Bij de art. tot kapt. K. J. A. Pape, tot lslen luit., J. H. Van Holst Pellekaan; bij de caval. tot lsteri luit., A. Uijt den Bogaard. BUITENLAND. I>uitschland.. In den Rijksdag is gisteren het debat geopend voor de tweede lezing der legerwet. Nadat de beer Von Benningsen zijn bemiddelend voorstel met een beroep op de vaderlandsche gezindheid der nationale partijen had aanbevolen, heeft de Minister van oorlog, generaal Von Ivameke, namens de regeering eene verklaring voorgelezen, hoofd zakelijk van dezen inhoud: Bij het ontwerpen van art. 1 (legersterkte voor onbepaalden tijd) lag het niet in de bedoeling, een gelijk men heeft beweerd „eeuwigdurend" cijfer te doen vast stellen, of den Rijksdag afbreuk te doen in zijn recht van budget. De bedoeling wasin den tegenwoordigen toestand van Europa, ter hand having van den vrede en ter verdediging tegen eiken aanval, de onvoorwaardelijk noodige leger sterkte voor zoolang vast te stellen, totdat de Rijksdag en de Bondsraad gemeenschappelijk daarin eene verandering zouden maken. Het verschil tusschen het voorstel Benningsen c. s. en het regeerings-ontwerp is niet van zulk een omvang en beteekenis dat de regeering daarom het voor stel zou willen afwijzen. Naar hare overtuiging zal uit de resultaten in een tijd van zeven jareu blijken, dat het thans verlangd sterktecijfer vast gesteld moet blijven en zal het na dien termijn voor altoos of voor langen tijd worden aange nomen. De Bondsregeeringen meenen te mogen verwachten, dat de Rijksdag alsdan, bij beraad slaging over de begrooting voor oorlog, haar even bereidwillig als thans zal tegemoet komen. De Minister kon derhalve namens de Bondsregeeringen mededeelen, dat deze met het voorstel van de heeren Von Benningsen c. s. instemmen. Deze verklaring van den Minister werd met levendigen bijval begroet. Heden voortzetting van het debat. Reeds negen leden der Fortschritts-partij hebben verklaard, voor het compromis te zullen stemmen. Spanje. Tarragona wordt niet meer door de Carlisten ingesloten. De commandant van Tarragona heeft een convooi levensmiddelen en ammunitie naar Tortosa gebracht en het goed vertrouwen in die streken geheel hersteld. Een bataljon jagers van Havanna, sterk 850 man, is uit Lerida naar het noorderleger vertrokken. De vrijwilligers van Mara aan den Ebro hebben de colonne van Palaceos te Compasines in Catalonië verrast, en ten slotte na twee uren strijdens het huis, waarin zij zich verscholen hadden, met de hajonet genomen. De Carlisten verloren daarbij 22 dooden, waaronder twee chefs. Uit Bayonne wordt van 12 April getele- grapheerd, dat verscheiden invloedrijke personen van de Carlistische partij naar Durango ontboden zijn, waar Don Carlos zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Een telegram uit San Pedro de Abanto meldt dal Serrano door tusschenkomst van Elio aan Don Carlos voorstellen tot eene schikking heeft gedaan, die echter beslist van de hand zijn gewezen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Heerenhuis heeft gisteren al de artikelen aangenomen van de confessioneele wetten en de voorstellen van de minderheid in de Commissie verworpen. De aartsbisschoppen en bisschoppen hebben vóór den aanvang der discussie over de afzonderlijke artikelen de vergaderzaal verlaten. Turlzije. Uit Konstantinopel wordt gemeld: Het Ita- liaansche dagblad, dat aan De Lesseps het plan toeschreef om loodsrechten te heffen op het Suez- kanaal, was slecht ingelicht, want den lsten December heeft Edhein Pacha namens de Porte de verklaring afgelegd, dat in de voorwaarden voor de doorvaart van het kanaal geene wijzigingen gebracht kunnen worden, dan met toestemming van de Porte. Telegramm en. ALEXANDRIE, 12 April. Hel Egyptisch Gou vernement heeft eene nationale niet aflosbare leeuing gesloten van vijf millioen pond sterling, rentende 9 percent, uitgegeven a pari. De leening is geheel binnenslands volteekend. BARCELONA, 12 April. Het Carlistenhoofd Bassols is in hechtenis genomen. De Carlisten onder Tristauy en Saballs, 6000 man sterk, ver eenigen zich bij Vichmen gelooft, dat zij Berga zullen aantasten. De kapitein-generaal houdt twee colonnes gereed, om zich naar het bedreigde punt te begeven. Gevolmachtigden van Gerone hebben met de Carlisten eene overeenkomst ge troffen, krachtens welke van de blokkade dei- stad tegen betaling van 100,000 pesetas zal wor den afgezien.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2