Gorcum; A. Van Gilst, uit Ridderkerk; Th. J. Van Loo, uit Zuidland; J. H. Manders, uit Schie dam; F. C. Van den Ooru, uit BerkelH. Plooij, uit Overschie; G. Stout, uit GiessendamJ. F. Van Tricht, uit Gorcum; J. Verweij de "Winter, uit Naaldwijk; J. S. Wieneke, uit Delfshaven. Een der candidaten voor de hulponderwijzers akte werd verhinderd zijn examen voor te zetten, en éen trok zich terug. Zaterdag vierde de heer H. W. Roelants, luit.-kol. commandant der schutterij te Schiedam, zijn 60-jarigen werkelijken dienst, bij welke gele genheid hem door het Dagelijksch Bestuur en verschillende hoofd- en verdere officieren der dienstd. Schutterij zoo van Schiedam als van elders gelukwenschen werden gebracht. Door eenige officieren der Schutterij werd den jubilaris een geschenk aangeboden, bestaande in twee kristal len madera-kannen met zilveren voet, en door het corps muzikanten een kristallen bierstel, mede met zilveren voet. Van den Minister van Binnen- landsche Zaken en den Commissaris des Konings ontving de jubilaris een schriftelijken gelukwensch. Des avonds werd hem door het kader der Schut terij eene serenade gebracht. Aan den componist W. F. Thooft is dezer dagen, vóór zijn vertrek naar Duitschland, namens de R.otterdamsche Dames-zangvereeniging een lauwerkrans aangeboden, waaraan een zilveren versiering met toepasselijke inscriptie. Bij de Regeering is bericht ontvangen, dat de opening der internationale tentoonstelling te St.-Petersburg, van planten en voorwerpen be treffende de spinnerij, is bepaald op 13 Junia.s. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van vlas industrie, te Rotterdam, aan welke programma's der tentoonstelling zijn toegezonden. Bij beschikking van 10 April jl. is de ver gunning voor een stoomsleepdienst langs de rivie ren in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland, aan P. Smit Jr., te Slikkerveer, verleend bij beschikking van 24 Nov. 1871, overgeschreven ten name van J. Bitter, te Schiedam. Uit de bij het Departement van Koloniën ontvangen vergelijkende overzichten van de op brengst der verpachte middelen in Nederlandsch- Indië over de jaren 1873 en 1874 blijkt 1°. dat het totaal der pachtschat en vermoedelijke winst op de opium bedraagt in 1873 f 7,541,780, in 1874/9,703,470; meer in 1874 /2,161,600. 2°. dat het totaal van het rendement der ver pachte middelen op Java en Madura (de opium pacht uitgezonderd) bedraagt over 1873 /l,491,018, in 1874 1,601,004; meer in 1874109,986.— 3°. dat het totaal van het rendement der verpachte middelen op de Buitenbezittingen bedraagt in 1873, 1,758,728, in 1874 1,936,891; meer in 1874: f 178,163. De Staats-Courant behelst overeenkomstig het Kon. besluit van den 21 sten Maart 1874 de overeenkomst, door Nederlandsche en Pruisische commissarissen op 12 Augustus 1872 gesloten tot regeling der grensscheiding tusschen de Neder landsche gemeente Dinxperlo en de Pruisische gemeente Süderwick. Naar men verneemt, is bij de Hooge Regee ring door den ingenieur C. G. J. Pietersen in Den Haag concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een paarden-spoorweg van Mid delburg naar Vlissingen en naar de badplaats Domburg. Het Hbl. deelt mede, dat de kostbare ver zameling autografen, door den heer Diederichs nagelaten, voor een onzer wetenschappelijke instel lingen is bestemd. De heer M. Koomen, hoofdonderwijzer te Goudriaan, heeft, op grond van zijn ruim zeven tigjarigen leeftijd en ongeveer vijftig jaren dienst, tegen den lsten Juli a. s. zijn pensioen aange vraagd. Z. M. heeft aan E. F. Van Grasstek, gewezen adsistent-chirurgijn bij de gevangenissen te Leiden, verleend een pensioen van 133; benoemd met ingang van 20 April tot griffier bij het kantongerecht te Bergum Mr. J. Pelinck Stratingh, advocaat te Groningen; tot griffier bij het kantongerecht te Delden Mr. E. A. F. Thomas, advocaat te Deventer. Gemengd Nieuws. Voor het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland stond Vrijdag terecht E. Hollestelle, oud 22 jaren, dienstmeid te Heinkenszand, beschul digd van kindermoord, voor de eerste maal gepleegd. Het O. M. eischte een tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren. De advocaat van de besch., Mr. H. M. Van Diggelen, concludeerde tot vrijspraak, op grond dat niet bewezen was dat het kind bij de geboorte had geleefd. Het Hof heeft de besch. aan het haar ten laste gelegd feit schuldig verklaard, doch verzachtende omstandig heden gevonden in haar jeugdigen leeftijd, haar vroeger onbesproken gedrag en hare volledige bekentenis, en haar dienovereenkomstig veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren. De meesterknecht in de branderij „De Zoutkeet" te Delfshaven had Zaterdag het ongeluk met de hand tusschen een door stoom gedreven werktuig beklemd te geraken, waardoor de vingers verpletterd zijn en ook het overige der hand deerlijk verwond is. Dezer dagen heeft professor Baehr, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, in een bijeenkomst van het Haagsche schaakgenoot schap uitstekend geslaagde proeven genomen met met een door hem uitgevonden zelfopteekenend schaakbord. Een hem geheel onbekende schaak partij heeft hij onder dictée op zijn bord afgespeeld en later gereedelijk opgeteekend. Het mechanisme schijnt even eenvoudig als ingenieus. M. J. Coerver, metselaar te Bocholtz, en te Maastricht in hechtenis, heeft cassatie aan- geteekend tegen het vonnis van het Prov. Gerechtshof in Limburg, waarbij hij, wegens manslag, tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren is veroordeeld. Gerard Rijcken, boter- koopman te Maastricht, heeft berust in het vonnis van het Provinciaal Hof, waarbij hem, ter zake van manslag op zijne huisvrouw, eene tuchthuis straf voor den tijd van vijftien jaren is opge legd. Men meldt van de Kaap de Goede Hoop in dato 5 MaartZondag-namiddag kwam de Satsuma de baai binnen met een lading steen kool van Cardiff, bestemd naar deze haven. Aan boord van dat schip is 29 Januari 11. op omtrent 1000 mijlen van de kust van Brazilië muiterij uitgebroken. In het journaal wordt daaromtrent door den opperstuurman het volgende geschreven: „Op 29 Januari 's morgens om 5 uur had ik de wacht te kooi. Ik werd wakker door een rumoer buiten mijn hut. In de kajuit komende, was het eerste wat ik zag den kapitein geheel met bloed bevlekt en een touw om zijn nek. Dit moet geschied zijn, terwijl hij te kooi en in slaap was. Behalve de muitelingen was er op dat oogenblik niemand bij hem. Een van hen had een hakmes in de hand en bedreigde daarmede het hoofd van den kapitein; een ander had een revolver. Half ver schrikt bij het van bed komen, vooral daar ik niet wist wat er gaande was, greep ik onmiddellijk den man beet, die met het opgeheven wapen gereed stond den kapitein het hoofd te kloven, en inmiddels vloog de kapitein zelf naar dek om hulp te erlangen." Verder blijkt nog, dat het muitende gedeelte van de bemanning, bestaande uitsluitend uit jonge menschen, waarvan de oudste 27 en de jongste 18 jaar telde, hun maatregelen met bijzonder overleg genomen hadden, want toen de kapitein en de eerste stuurman op het dek kwamen, ijlden de muiters gezwind naar een boot, die zij bevorens met provisiën geladen hadden en reeds langs het schip lag, waarmede zij onmiddellijk de vlucht namen. De levensmiddelen, het water uitgezonderd, waren voldoende om een maand lang te kunnen strekken. Kort na deze gebeurtenis ontmoette het schip de Zweedsche brik Dahlkarsla, mede naar Tafelbaai bestemd en die aan de Satsuma twee personen van haar bemanning afstond om het ontbrekende gedeelte aan te vullen. De belhamel in bovengemelde muiterij was de zoogenaamde hofmeester, die benevens drie anderen zich strafschuldig had ge maakt en wist aan de Kaap daarvoor te zuilen moeten boeten. De kapitein noemt in zijn journaal alle vijf doortrapte schurken. BUITENLAND. Frankrij li. In de zaak van het dagblad Ville de Paris vervolgd omdat het eene voortzetting zou zijn van de Avenir National, bij arrest van den generaal Ladmirault verboden, heeft de crimineele karner van het Hof van cassatie gecasseerd het arrest van het Hof van appèl van Parijs, waarbij de heer Prevot, in zijne qualiteit van gérant van het dagblad Ville d.e Paris, tot geldboete en gevangenisstraf was veroordeeld. Uit deze rech terlijke beslissing volgt, dat de besluiten, waarbij dagbladen worden verboden, geen wettige sanctie hebben en dat overtreding dezer besluiten niet strafbaar is. Duitscliland- De heer Teutsch, lid van den Rijksdag, heeft van een aantal dames te Mühlhausen een bronzen beeld, voorstellende den Elzas, ten geschenke ont vangen, als bewijs van sympathie wegens zijne bekende rede in den Rijksdag tegen de annexatie van Elzas-Lotharingen. In de Zaterdag gehouden zitting van den Bondsraad heeft de president, de heer Delbrück, medegedeeld dat Pruisen bereid was het compro mis in de zaak der legerwet, om namelijk toe te stemmen in de vaststelling van het cijfer der legersterkte voor den tijd van zeven jaren, indien art. 42 (bepalende dat de officieren van alle gemeentelijke lasten zijn vrijgesteld) in zijn oor- spronkelijken vorm wordt hersteld, aan te nemen. De overige gevolmachtigden in den Bondsraad hebben na die rnededeeling onmiddellijk aan hunne Regeeringen instructiën gevraagd. De conserva tieven en vrije conservatieven in den Rijksdag hebben aan het compromis hunne adhesie geschon ken, maar het niet onderteekend. Van de For- schritts-partij wordt op ongeveer twaalf stemmen voor het compromis gerekend. Spanje. Op verzoek van de gravin van Calderon heeft maarschalk Serrano beloofd Santurce, waar eene Carlistische ambulance met 1870 gekwetsten is, niet te bombardeerenhij heeft geweigerd dezelfde belofte omtrent Portugalete te doen. Het laatste is natuurlijk: te Portugalete zijn door de Carlisten batterijen aangelegd, wat te Santurce het geval niet is. Uit Barcelona wordt getelegrapheerd, dat Tristany verscheiden belangrijke plaatsen is door getrokken, zooals Villanueva, Villafranca enz., waar hij processies heeft doen houden en contributies heeft geïnd. Den 7den April was hij te Martorell met klokgelui binnengehaald en heeft men hern 1000 douros uitbetaald. Hij werd dienzelfden dag te Igualda verwacht, waar evenzeer processies zouden worden gehouden. Eene dépêche uit Bayonne deelt mede, dat de douaniers te Negresse op de grenzen van Spanje een wagen, door een priester en eene vrouw begeleid, met 11,700 metalen patronen, hebben aangehouden. Groot-Britannië. Uit Gape Coast Castle is bericht ontvangen, dat het vredes-tractaat van generaal Wolseley door den Koning der Ashantijnen is onderteekend en door zijn gevolmachtigde is geratificeerd. Naar 't schijnt, worden de inkomsten van Britsch-Indië gaandeweg met een ontzettend ver lies bedreigd, en wel door 't achteruitgaan van de opium-cultuur, die niet minder dan tien mil- lioen pd. st. (een vijfde van de geheele revenu) aan de Britsch-Indische schatkist placht op te brengen. In China neemt namelijk 't aankweeken van opium ieder jaar toe, zoodat in dat land ('t groote débouché voor de bedwelmende lek kernij) 't inlandsche product, ofschoon van min dere hoedanigheid, langzamerhand 't Britsch- Indische van de markt gaat verdringen. In Hin- dostan zelf is, evenals in Nederlandsch-Indië, de consumptie van opium door voorschriften beperkt. Bijna al de Britsch-Indische opium werd tot dus ver in China van de hand gezet. Thans laat 't zich aanzien, dat Engeland een van zijn vrucht baarste monopoliën verliezen zal. De bekende, kortelings nog te Londen zoo luid vernomen kreet van „death in the rnilk-can' doet zich thans weer uit Liverpool hooren. Eene

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2