LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4346. A0. 1874. Maandag 13 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. Sf ADS-BEltlCHTEN. JACHT EX VISSCHEUIJ. ^De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1874/75 in het bezit tvenschen te zien van Jacllt- of Yiscliakteil, of wel van eene Uostéloöze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blauco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevnld on onderteekend, vóór den I5den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. "Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en hel visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invalling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 13 Maart 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien de missive van den Inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland, van den lOden April 1874, n°. 2088; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Slaatsbl. n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Mazelen in de gemeente epidemisch voorkomen, en dat in de af- geloopen week geene personen aan die ziekte zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 11 April 1874. LEIDEN, 11 April. Heden werd hier de 20ste algemeene ver gadering gehouden der Vereeniging van Zuid- Hollandsche onderwijzers en onderwijzeressen, om, bij overlijden hunner weduwen, kinderen of andere erfgenamen, te verzekeren eene toelage in ééns. Uit het jaarverslag bleek dat er niet minder dan 8 leden door den dood aan de Vereeniging ont vielen en 2 voor hun lidmaatschap bedankten. Aan de erven der overleden deelnemers werd uitbetaald een bedrag van 3490,50. Het aantal sterfgevallen was sedert 1838, het jaar der op richting, geklommen tot 135 en de som der uitkeeringen tot f 47320,85, d. i. gemiddeld aan ieder lid pi. m. ƒ350 en per jaar pl. m. ƒ1310. Tot de Vereeniging traden in het afgeloopen jaar toe: 1 donateur in de 4de klasse; 4 leden in de 1ste klasse; 1 lid in de 3de klasse en 1 lid in de 6de klasse. Op 1 Januari 1874 telde dus de Vereeniging: 1 donateur lste klasse; 7 dona teurs en 1 donatrice 4de klasse1 donatrice 6de klasse; 109 leden lste klasse; 2 leden 2de klasse; 58 leden 3de klasse; 19 leden 4de klasse; 28 leden 5de klasse en 27 leden 6de klasse, en bedroeg alzoo de som der uitkeeringen voor de erven van een lid der lste klasse 533,50; 2de klasse f 478,50; 3de klasse 422,50; 4de klasse 337,50; 5de klasse 239 en 6de klasse ƒ126,50. Met een ernstig woord tot aanbeveling der Vereeniging in het welbegrepen belang van weduwen en weezen werd het verslag gesloten. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indié benoemd tot 2den luit. de sergeanten D. La Feber, van het 4de, J. H. J. Reiche, van het 6de en J. F. H. Janssen van het 8ste reg. inf., E. P. C. Sol en T. P. O, Döderlin de Win, beiden van het instructie-ba taljon, K. W. Steinmetz, van het reg. grenadiers en jagers, A. Picard, van het 4de, A. Ernste, van het 8ste, F. P. H. Roersch, van het 6de en J H. A. Kirchner, van het lste reg. inf.; de sergeanten-titulair J. Beets en J. C. R. Schenck, beiden van het 8ste reg. inf.; de serg. K. J. De Weerth, van het regiment grenadiers en jagers, S. Menno, van het 6de, A. Van den Brandeler en J. P. Moorrees, beiden van het 2de, alsmede F. A. Le Grand, van het 6de reg. inf., en ein delijk M. E. J. Van den Bossche, van het reg. grenadiers en jagers. Bij de gisteren geopende tentoonstelling van tuinbouw-voortbrengselen tc Amsterdam zijn o. a. bekroond: J. Mater, chef bij de firma P. F. Von Siebolt te Leiden, voor eene verzameling bont- bladerige koude kasplanten, gouden medaille en voor primula's de verguld zilveren medaille; P. Hooftman Jr. te Boskoop, verg. zilv. med. voor coniferen; en T. De Loos en Zoon te Boskoop, bronzen med. voor bontbladerige heesters. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 86107 vol wassen personen en van 3041 kinderen. Ter voorziening jn de vacature, ontslaan door het bedanken van Mr. F. Serrurier, heeft het prov. Gerechtshof in Gelderland de volgende voordracht opgemaakt voor raadsheer in dit Col lege: 1°. Mr. E. H. Karsten, rechter te Tiel, 2°. Mr. G. A. Visseher, subst.-officier te Arnhem 3°. Mr. P. Van Bemmelen, rechter te Leiden, 4°. Mr. J. H. André de la Porte, rechter te Arnhem, 5°. Mr. J. J. Del Baere, president der Rechtbank te Goes en 6°. Jhr. Mr. B. Sandberg, officier van justitie te Almelo. Uit Penang wordt van 10 April door Reuters Office gemeld: Verscheidene Atjineesche havens zijn door Nederland voor den handel ge opend verklaard. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is aan Mr. G. J. H. Heere, te Raamsdonk, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op alle rivieren, stroomen en kanalen in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland, waar sleepbooten worden toegelaten. Van de 23 candidaten, die zich gisteren in Den Haag aan het examen voor hulponder wijzer hebben onderworpen, werden door de Pro vinciale Commissie 7 afgewezen en 14 toegelaten, \e weten de heeren: P. F. Fuchs, C. J. T. Gail- lard, J. J. Herman, J. L. Mussert, A. S. Schoe- vers, P. G. Smelik, H. P. Teeuwisse, en D. H. Wanders, allen uit Den Haag; A. J. Fijan en C. De Hoop, beiden uit Gouderak; J. Hoek, J. Landsman en H. J. De Wijn, allen uit Rot terdam, en A. G. Van Willigen, uit Moordrecht. Twee candidaten zijn onder het examen ver trokken. De Minister van Financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat op het Rijks- telegraafkantoor te Amsterdam behoefte bestaat aan adsistenten. Zij, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending, vóór 1 Mei a. s., aan het Departement van Financiën, van een eigenhandig op zegel geschreven adres, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen der Konink lijke Academie van Wetenschappen zal a. s. Maan dag eene gewone vergadering houden. Het bericht betreffende het publiceeren van de lijst van gesneuvelden enz., blijkt niet geheel juist en volledig te zijn geweest. Aan allen, die zich bij het Dep. van Koloniën om naricht aan gaande de hunnen hadden aangemeld, is 5 April bericht gezonden; bij gedrukten brief in geval van verwonding; bij briefkaart wanneer de be doelde persoon niet voorkwam op de lijst; door tusschenkomst van burgemeester of ondershands per telegraaf in geval van overlijden. De heer Lodewijk Mulder heeft van Z. M. den Keizer van Duitschland de Kroonorde 4de klasse ontvangen. Naar men verneemt zou de heer Dr. J. Crarner, pred. te Amsterdam, bedankt hebben voor de benoeming tot hoogleeraar in de godgeleerdheid te Groningen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den Raad der Kon. Ned. Yachtclub subsidie verleend tot hel uitloven van prijzen bij den wedstrijd, op 21 Mei te houden, als wanneer tevens het 25jarig bestaan der Vereeniging zal worden herdacht. Door den Nederlandschen consul-generaal te New-York is de heer J. R. Planten aangesteld tot zijn vice-sonsul aldaar. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de ar- rond.-rechtbank te Groningen Mr. B. Dorhout Mees, thans procureur bij het Prov. Gerechtshof in Groningen, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend, een en ander in le gaan 1 Juni a. s. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Hulst den heer C. Bergsrna, thans te Noordwijk. Gemengd Nieuws. De N. WinschCt. zegt dat hel monument te Heiligerlee door den invloed van het weer reeds vrij ernstig beschadigd is, en dat het reddeloos zal worden bedorven als men niet spoedig afdoende maatregelen neemt om hierin te voorzien. Het monument is van eene weeke steensoort, slechts aan de buitenzijde kunstmatig verhard. Het water is tusschen de groep en het voetstuk gedrongen, in den weeken steen opge klommen, en heeft, door de uitzetting, de harde huid doen barsten. Woensdag-ochtend is in een geul in de Grienden, nabij de Vyf Sluizen, onder Schiedam, gevonden het lijk van een tot dusver onbekend manspersoon, reeds in staat van ontbinding ver- lteerende, zoodat het gelaat onkenbaar was. Het gemeentebestuur van Weenen heeft, bij wijze van proefneming, aan den stede lijken hoofdingenieur den bouw opgedragen van een oven, bestemd voor het verbranden van lijken. In een der veenderijen van de ge- meente Borger heeft men het verbrande lijk van een man gevonden. Men denkt dat hier het onmatig gebruik van sterken drank weder de oorzaak is; naar het schynt had de man vuur willen halen, om zyne hut te verwarmen, maar is hij, door drank bedwelmd, onderweg in brand geraakt en jammerlijk omgekomen. De jager Van H., die zich onlangs in de kazerne in Den Haag een geweerschot door het hoofd gejaagd heeft, is in het garnizoens hospitaal aan de bekomen wonden overleden. Volgens een gerucht moet er in de nabijheid van De Wijk een misdaad hebben plaats gehad. Zekere persoon was jl. Zaterdag-avond bezig eenigen huiselijken arbeid te verrichten. In het donker werd hij buiten geroepen. Hij ging er heen, doch werd na eenige oogenblikken door den roependen verraderlyk aangevallen en deerlijk met een mes gewond. De zaak moet in handen dei; politie zijn, welke den vermoedelijken dader reeds op 't spoor is. Uit Hoogeveen wordt nog gemeld: Het is later uitgekomen, dat Blok zich niet bij den burgemeester van Hoogeveen heeft aange-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1