LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4841. Dinsdag A0. 1874. 7 April. STADS-BE RICHTEN. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Noramcro0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf q.os. Iedere regel meer0.17$. Groot ere letters naar plaatsruimte. Uithoofde van hel Paaschfeest zal deze Courant Maandag-avond niet worden uitge geven. JACHT EN VISSCHElllJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van heD, die zieh voor bet aanstaande seizoen 1874/75 in bet bezit wenschen te zien van Jacht- of Yiscllftkteu, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den lödcn April deze3 jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. ^Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco verzoekschriften tot bet bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt i9, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invalling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, y. d. BRANDELER. Leiden, 13 Maart 1874. LEIDEN, 4 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 159 kinderen, als 74 zoons en 85 dochters, waaronder zijn begrepen 4 tweeling- geboorten overleden 91 personen, als10 man nen, 18 vrouwen, 29 zoons en 34 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 12; gehuwd 14 paren. Gedurende de maand Maart zijn in de Volksgaarkeuken alhier afgeleverd 3849 porliën, als: 3553 warme spijs, 233 vleesch en 63 spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 98111 vol wassen personen en van 3341 kinderen. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, is den 2den dezer te Suez aangeko men, na in de Roode Zee veel slecht weer te hebben doorgestaan. Het zal via Napels de reis voortzetten. Alles wel aan boord. Volgens ontvan gen telegram uit Nieuwediep van gisteren was het stoomschip Celebes van Batavia via Suez laafst te Marseille, bij het binnenkomen op Steenen- dam geloopeu doch weer afgebracht. Te Brou wershaven is aangekomen het stoomschip Hamp ton, van Batavia via Suez naar Rotterdam bestemd. Bij ministerieele beschikking is aan P. Smit Jr., tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. Door de directie der Holl. IJzeren Spoor weg-maatschappij zijn benoemd tot stationschefs: te Leiden, de heer Duy velshof, Ihans te Uitgeesl te Uitgeest de heer Van Gils, thans te Wormer- veer; te Wormerveer en te Veenenburg de heeren De Bruyn en Vogel, thans commiezen tot hoofd opzichters voor AmsterdamRotterdam, de heer Van Vlaanderenvoor HelderZaandam, de heer Smit, en voor den Ooster-spoorweg, de heer Van Doorn, thans opzichters. Blijkens een Regeeringstelegram van Buiten zorg, Donderdag-morgen ontvangen, had de Radja van Gighen de voorwaarden aangenomen, waarop hij in zijn gezag wordt gehandhaafd. Aan hem wordt eene akte van erkenning uitgereikt en de blokkade voor Gighen opgeheven. Pedir, Endjoeng, Merdoe, Samalanga, Pasan- gan, Pelok Sanioi en Kloempong Doewa hebben uilstel voor de Nederlandsche souvereiniteits-erken- ning gevraagd. Van andere Staten was nog geen bericht ontvangen. [Door de late ontvangst in enkele nummers >an Donderdag-avond niet medegedeeld.] Door den heer J. H. Van Peursem, te Utrecht, is een prachtig gelijkend portret van Z. M. den Koning in oleographie uitgegeven, be werkt door de heeren Tresling en C0., lithografen des Konings te Amsterdam. Het is vervaardigd naar eene photographie op dezelfde grootte, bij Zr. Ms. photograaf te Vervey besteld. Na eenige kleine veranderingen op den wenk van door Z. M. aangewezen bevoegde autoriteiten aangebracht, werd de beeltenis sprekend geacht. Wij maken te meer op deze keurige uitgave opmerkzaam, daar de prijs van het portret, naar verkiezing op mahoniehouten paneel of op'karton opgezet, slechts f 2.50 bedraagt. De Minister van Oorlog heeft dezer dagen aan het gemeentebestuur van Haarlem eene mis sive doen toekomen, waarin hij de medewerking van dat bestuur verzoekt voor het bekomen van de noodige gebouwen, tot huisvesting der troepen van de op te richten Indische brigade, of het verkrijgen van gemeentegrond tot oprichting van kazernen. Op 12 Mei e. k. worden te Amsterdam verwacht alle ministers van het corps diplomatique, de leden van den Raad van State en van de Eerste en Tweede Kamer, de Commissarissen des Konings en de burgemeesters uit de voornaamste gemeenten van ons vaderland. Behalve Z. M. den Koning, die, wanneer in het programma geene wijziging komt, te paard zijn intocht zal doen, zullen H. M. de Koningin en alle Prinsen van het vorstelijk Huis, benevens het militaire Huis des Konings, deel van den stoet uitmaken. De Koningin zal in een galarijtuig plaats nemen. Het declamatorium, dat in den Schouwburg zal worden ten tooneele gebracht, is gedicht door den heer H. Binger, muziek van Heinze. De Vereenigde Tooneelisten zullen een gelegenheidsstuk van W. J. Hofdijk opvoeren. Met het bouwen der eere poorten wordt een begin gemaakt. Die op het Koningsplein zal geheel uit bloemen bestaan. De Willemspoort wordt in een tempel herschapen. Naar aanleiding van de jongste benoeming zullen de volgende mutaties in het corps inge nieurs van den waterstaat plaats hebben. Tot hoofdingenieur in Overijsel zal worden aange steld de heer J. v. d. Toorn, teGorcum; de heer W. J. S. J. Blom zal gaan van Zierikzee naar Gorcum, en de heer P. H. Kemper van Den Haag naar Zierikzee. Door Z. M. den Koning-Groothertog zijn de heeren F. Laurent, hoogleeraar aan de universi teit van Gent, Gloesener, oud-hoogleeraar aan de hoogeschool te Luik, en Ronnberg, directeur bij het Departement van Binnenl. Zaken in België, tot commandeurs der orde van de Eikenkroon benoemd; de heer Steichen, oud-hoogleeraar aan de militaire school en lid van de Kon. Academie van België, tot officier dier orde. Dr. A. De Jongh, conrector aan het gymna sium te Utrecht, die onlangs zijn veertigjarig jubilé vierde, heeft wegens 65jarigen ouderdom eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. De Haagsche kermis zal dit jaar op Maan dag den 11 den Mei beginnen en eindigen Dinsdag den 19den. In de jongste zitting van de afdeeling Natuurkunde der Kon. Academie van Weten schappen is mededeeling gedaan, dat door den Minister van Binnenl. Zaken eene extra-subsidie van f 15,200 verleend is, ter bestrijding van de voor het jaar 1874 geraamde uitgaven voor de waarneming van den overgang der planeet Venus voorbij de zon. Blijkens eene mededeeling van de Belgische postadministratie is het vertrek der pakketbooten, beurtelings varende tusschen Antwerpen en New- York en tusschen Antwerpen en Philadelphia, nader gewijzigd. In de maand April zal het ver trek op den 15den en 29sten plaats vinden. De volgende vertrekdagen zijn op 13 en 27 Mei be paald. Te rekenen van laatstgenoemden dag heeft er geregeld 's Woensdags om de veertien dagen een vertrek uit Antwerpen plaats. Ter vervulling der vacature van leeraar in de Fransche taal en geschiedenis, aan de Hoogere Burgerschool te Maastricht door het overlijden van den heer J. Ph. Dumoulin ontstaan, is door het college van Burg. en Weth. aldaar aan den Minister van Binnenlandsche Zaken slechts éen candidaat voorgedragen: de heer F. J. Goemans, Ihans hoofdonderwijzer te Wervershoef, bij Medem- blik. Z. M. heeft aan den heer H. Th. P. Van Wensen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 1ste luitenant bij de dd. schutterij te Leiden. Z. M. heeft aan A. Raemaekers, te Roermond, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 11 Januari 1874, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft de 1ste luits. W. C. Willemsen en F. N. Knoch, alsmede de 2de luits. J. Bueno de Mesquita, J. R. De Wolf! en J. R. G. De Veer, allen van het wapen der art. in W.-I., in rang en ancienneteit overgept. by het wapen der art. hier te lande; bepaald, dat de 2de luits. De Wolff en de Veer voornoemd, na hunne overplaatsing, nog gedurende den tijd van drie jaren in West-Indië zul len blijven, als gedet. van het leger hier te lande; den 2den luit.-kwartiermeester K. F. C. Van Vliet Harsvetdt, van het 7de reg. inf., voor vijf jaren gedet. bij de landmacht in West-Indië. Z. M. heeft aan den maj. der inf., comm. der troe pen en van het garn. in Suriname, J. C. F. Van Eps; aan den kapt.-kwartierm. N. Nielson: aan den kapt. der inf. H. Knoch; aan den kapt. der art. P. F. Boer; en aan den lsten luit.-magazijnm. der art. J. Lammers, een eer vol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pens.; aan den kapt.-kwartierm. Nielson voornoemd, verleend den titutaiien rang van maj.; bij de landm. in Suriname bevorderd: tot maj. der int., comm. der troepen en van het garn., den kapt. M. Römer Price; tot kapt. der inf. den lsten luit. A. Boomgaart; bij de landmacht op Curasao, tot lsten luit. der inf., den 2den luit. E. A. Van Romondt; benoemd tot kapt. der art. bij het leger in Ned. Indië, F. F. G. Richard, tot dusverre kapt. der art. bij de landmacht in W.-Indië. Gremengd Nieuws. Gisteren omstreeks halfdrie had in de Maarsmansteeg alhier een knecht van de Amsterdamsche pakschuit het ongeluk zoodanig van een zwaar beladen wagen te vallen dat het voorwiel over hem heen ging en de ruggegraat licht kneusde. De gevolgen schijnen evenwel niet van zeer ernstigen aard te zijn, daar de man een half uur later alléén naar huis is gegaan. Gistermorgen is aan de Schoollaan te Rijswijk het lijk van een werkman aan de meel fabriek aldaar opgehaald. De overledene laat een weduwe met zes kinderen na. In het geding van het classicaal bestuur contra den heer Koeken heeft de recht bank te Breda overeenkomstig de conclusie van den officier van justitie beslist. De heer Koeken is verwezen in de kostende door de gedaagde partij gestelde incidenleele eisch, dat de rechtbank beslisse dat de sommatie van het classicaal be stuur aan het verkeerde adres, immers aan hem en niet aan den kerkeraad, werd gedaan, is hier door afgewezen. Het Provinciaal Gerechtshof te Am sterdam heeft Donderdag het vonnis bevestigd der arrondissements-rechtbank, waarbij de tooneel- directeur H. Morrien is vrijgesproken van de aan klacht, dat hij den acteur H. Lorjé moedwillig

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1