Hendrik mede deelgenomen, om het maatschappelijk kapitaal van den Nederlandsch-Westfaalschen Spoorweg bijeen te brengen. Een nieuw bewijs van de belangstelling van dien prins in den bloei der vaderlandsche welvaart, tot wier ontwikkeling bij reeds zooveel deed. Door den Gemeenteraad te Haarlem is besloten, een bedrag van ƒ1100 aan te wijzen tot aankoop, ten behoeve van het stedelijk museum, van 3 schilderijen, het eene een gezicht op de Groote kerk aan de zijde der Oude Groenmarkt, vervaardigd door P. Wouwerman, welk stuk de tegenwoordige eigenaar aan de gemeente afstaat voor denzelfden prijs van ƒ500, waarvoor hij het de vorige week in de veiling heeft aangekocht: het tweede, rnede voor 500, voorstellende de Groote kerk van binnen in 1693, vervaardigd door I. Van Nickele, thans toebehoorende aan Dr. A. v. d. Willigen Pz., en het dei de, voor ƒ100, voorstellende Kenau Hasselaar en 3 andere figuren uit den tijd der belegering in 1572. Het vergelijkend examen voor ingenieur van het stoomwezen in Ned. Indië dat gisteren moest plaats hebben, is bij gebrek aan candida- ten niet doorgegaan. Van de drie, die zich had den aangegeven, is slechts éen opgekomen. Een adres van ingezetenen van Kampen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ligt ter onderteekening. Het houdt in het verzoek, dat de Minister zoodra mogelijk alles voorbereide, wat kan leiden tot het verleenen der concessie voor de indijking en droogmaking van het zuidelijk deel der Zuiderzee, overeenkomstig het ontwerp van de meerderheid der Staatscommissie „opdat, kon het zijn, het daartoe betrekkelijk besluit van Z. M. den Koning op 12 Mei ter goedkeuring en onderteekening werde aange boden." Men spreekt er van, dat gelijksoortig adres dooi de Kamer van Koophandel van Kampen en door ingezetenen van Oldebroek, Elburg, Harderwijk, Nunspeet en andere plaatsen zal worden aange boden. De Staats-Courant deelt mede dat een gedeelte der voorgenomen telegraphisclie verbin ding van de Porlugeesche kust, over het eiland Madera en de Kaap-Yerdische eilanden, met Zuid- Arnerika, de kabel namelijk tusschen Madera en St. Vincent (een der Kaap-Verdische eilanden), gelegd en in werking is. Telegrammen voor St. Vincent worden van Lissabon per poslstoorn- boot kosteloos naar Madera overgebracht en van daar naar hunne bestemming overgeseind. Het tarief voor een enkelvoudig telegram van hoogstens 20 woorden bedraagt ƒ23.50 gl. boven den gewonen prijs voor Lissabon ad 4.25 Voor de verzending van berichten van St. Vincent naar alle bestem mingen in Zuid-Amerika is een poslporlo van 1 verschuldigd. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn twee muntbiljetten, te zamen groot ƒ20, door een onbekende, onder het postmerk Leiden van 31 Maart jl., ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Z. M. heeft den 2den luit. E. Stoppendaal, van het 3de reg. vesting-artillerie, in rang en anciënneteit overgeplaatst bij het wapen der art. van het leger in Ned.-Indië; op verzoek eervol ontslag verleend, met 30 April e. k., aan D. Van Weel Jz., als vertegenwoordiger van de besturen van den Molenpolder en den polder den Uitslag, gemeente Den Bommelbenoemdtot heemraad van den polder Heukelum, A. Sprong; tot hoog heemraad van de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe, H. Schram de Jong; lot hoog heemraad van de Vijf Heerenlanden, F. A. De Leeuw; tot rechter in de arrondiss.-rechtbank te Amsterdam Mr. J. Van Eik Jz., thar.s subst.- griffier bij die rechtbanktot subst.-griffier bij de arrondiss.-rechtbank te Amsterdam Mr. C. C. Van Valkenburg, advocaat aldaar; benoemd tot tele grafist 3de kl. J. A. A. Schwan, thans klerk, H. Tjebbes, thans adsistent, en T. H. E. Sauveur en S. Hoven, beiden thans klerk bij de Rijks telegraaf. Gemengd Nieuws. Het is opmerkelijk, zoo rneldt men uit Nieuwediep, hoeveel schepen tegenwoordig bij het ankeren gevaar loopen door de ondeugd zaamheid der ankerkettingen. Elk oogenblik ziet men dat op de reede van Texel en in de Haven, hetzij bij stroom of bij eenigszins harden wind, de ankerkettingen brekendezer dagen was dit weer het geval met twee schepen met kostbare ladingen, de Colorado en de Axel. Het eerste verloor de beide ankers op de ree, het tweede verloor een anker in de haven. Het is gelukkig te achten dat hiermede bij onze Marine-schepen niet zoo lichtvaardig wordt gehandeld; daar worden de ankerkettingen door middel van de hydraulische pers aan eene zware proef onder worpen. Als eene bij zonderheid kan gemeld worden, dat zich te Haamstede, in de prov. Zeeland, een echtpaar bevindt, nog gezond en krachtig, hetwelk op den dag van Zr. Ms. Zil veren Kroningsfeest het gouden huwelijksfeest hoopt te vieren. Naar men verneemt zal, en zulks om de zeldzaamheid, Z. M. daarvan op dien dag per telegraaf bericht worden gegeven. Zoo er in ons vaderland een tweede dergelijk geval te vinden is, verzoekt men opgave daarvan aan het hulppostkantoor te Haamstede. Aangaande het stranden van de Griek- sche brik Idra (niet zooals eerst vermeend werd de Alessandrawordt nader gemeld: Vroeg in den morgen zag men hier van den wal een Grieksche brik op de zandbank De Elleboog zit ten. Bij nader onderzoek bleek het schip een lading graan te hebben, aangevoerd van de Zwarte Zee, met bestemming naar Antwerpen. Het was naar men zegt, door de onbekendheid van den loods (een Engelschman) met dit vaarwater, op de bank geraakt. Hoewel het lievig woei en het naderen van de bank steeds zeer gevaarlijk is, begaven zich eenige garnalen-visschers met een hoogaards, onder be stuur van visscher C. Van Oijen, naar het bedreigde vaartuig, om, zoo mogelijk, de bemanning te red den, welke echter weigerde het vaartuig te ver laten, terwijl ze den loods met geweld daarin verhinderde. In den loop van den ochtend stoom den nu twee sleepboolen naar de brik om haar zoo mogelijk van de bank te sleepen. Hoewel dit onmogelijk bleek, bleef de bemanning weige ren de brik te verlaten, en bond zij den loods, die in zee wilde springen, op het achterdek vast. Intus- schen had de Belgische loods Basteyns zich van de sleepboot aan boord van de brik begeven, en bleef daar op, hoewel men het hem ten sterkste afraadde. Tegen den middag, met het opkomen van het water en terwijl de wind toenam, begon de brik zoo te werken, dat zij omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat de bemanning, bestaande uit '12 man, en de beide loodsen hun graf in de golven vonden, behalve een matroos, die, op een stuk hout drijvende, door den Hollandschen loods- kotter n°. 2, schipper Schot, gered werd. Men schrijft uit Aalten: Eenige arbeiders, voor het Gemeentebestuur alhier werk zaam met het slechten van wallen en het dem pen der daaraangrenzende gracht te Bredevoord (eene oude vesting) in deze gemeente, vonden onlangs in die wallen een kanon van zwaar kali ber, dat aanvankelijk scheen verroest, doch bij eenige zuivering nog vrij goed geconserveerd bleek te zijn. Het dagleekent waarschijnlijk uit een lang vervlogen tijdvak, toen deze sterke dooi de graven Van Loon aangelegde, en Maarten Van Rossum weder versterkte vesting herhaaldelijk door de Prinsen Maurits en Fredrik Hendrik op de Spanjaarden werd veroverd en door Barend Van Galen, Bisschop van Munster, in 1672 werd genomen en lot bloedigen strijd aanleiding gaf. Een aangenaam contrast levert de tegenwoordige bestemming dier reeds in de vorige eeuw geslechte vestingwerken met het verleden op, nu ze door het dempen der grachten in een vruchtbaren grond herschapen worden, die hooge pachtprijzen aan de burgerlijke gemeente beloven, terwijl op een gedeelte er van eene fraaie nieuwe R. K. kerk zal worden gebouwd, waardoor, in verband met eene nieuw aan te leggen straat, dit eenigszins vervallen stadje aanmerkelijk zal worden verfraaid. Met bovenvermeld kanon, dat nog met kogels van verschillende grootte was gevuld, werden proeven genomen, ten einde te zien of het bij de feest viering van 12 Mei kan dienen tot het lossen van saluutschoten. Gistermorgen te 6 uren is te Rotter dam uit eene sloot aan de Slaakkade door twee agenten van politie opgehaald het lijk van een spekslagersknecht, die er den vorigen avond schijnt ingevallen en verdronken te zijn. Misbruik van sterken drank is de oorzaak van dit ongeluk. De korporaal B. van het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht, die op den avond van den 25sten jl. het ongeluk heeft gehad, in de Willemskazerne van de trappen te vallen en daardoor eene zware beleediging aan het achter hoofd bekomen, is Dinsdag-nacht aan de gevol gen overleden. Gistermorgen is te Utrecht in de Nachtegaalstraat bij de nieuwe gebouwen een ladder omgevallen, die een jongen trof, en wel zoo, dat hij dadelijk aan de gevolgen is overleden. ING EZ O IV DEN. Mijnheer de Redacteur! Waarom worden de nummers waarop prijzen zijn gevallen bij de verloting voor het standbeeld van P. Az. Van der Werf, niet publiek in de couranten geannonceerd, zooals zulks bij dergelijke loterijen steeds wordt gedaan, en zooals de nemers der loten met alle recht mogen vorderen? Worden de prijsnummers publiek gemaakt, dan gaan alleen diegenen wien het geluk ten deel i: gevallen naar de zaal, om den prijs te ontvangen, nu worden allen zonder onderscheid gedwongen er heen te gaan; en daar er maar zeer -weinig prijzen zijn, voor het betrekkelijk groot getal loten, ziet men niet dan teleurgestelde gezichten; dal kan worden voorkomen door de lijst publiek te maken. Leiden 2 April 1874. p. BUITENLAND. Eranki-ij k. In het manifest der „Union républicaine" wordt gewezen op de hernieuwde pogingen der monar- chalen lot herstel der monarchie, op den voort gang der republikeinsche gezindheid onder de be volking, en op de pogingen tot verminking van het algemeen stemrecht. De Vcreeniging doet een beroep op de eensgezindheid en de lucht van alle republikeinen, en zegt dat alleen door eene onl binding der Nationale Vergadering de crisis, welke in het land heerscht, kan bezworen worden. Omtsclilancl- Graaf Frankenberg heeft in den Rijksdag voor gesteld, voorlaan per telegraaf te stemmen. In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk klachten gere zen over het groot verlies van tijd, veroorzaakt door de tegenwoordige wijze van stemming. Wan neer de Voorzitter reden heeft om te verwach ten, dat slechts enkele leden zich voor of tegen een voorstel zullen verklaren, houdt bij stemming bij zitten en opstaan. Dan is de telling spoedig afgeloopen. In onderscheidene zittingen echter zijn een aantal voorstellen en amendementen aan de orde geweest, waaromtrent de voorzitter op dezelfde wijze liet stemmen, maar die met zuil eene geringe meerderheid werden aangenomen ol verworpen, dat de juistheid van den uitslag der telling herhaaldelijk werd betwistzoodat er dan toch tot eene hoofdelijke omvraag moest worden overgegaan. Dat hiermede in eene vergadering van ruim 400 leden telkenmale veel tijd verloren gaat, spreekt van zelf. Om hierin te voorzien, heeft de heer Frankenberg, en met hem de geheele Duitsche Rijkspartij, in overweging ge geven, gebruik te maken van een aanbod dei- firma Siemens en Halske, om een lelegraphischen toestel in te voeren. Volgens de beschrijving geschiedt dan de stemming als volgt: Ieder afge vaardigde heeft op zijn lessenaar twee knoppen, de een geteekend met voor, de andere met tegen. Wanneer er nu gestemd moet worden, drukt hij op een van beiden, en op 't zelfde oogenblik staat op de lijst der leden, (op eene plaat aan den wand der zaal), achter zijn naam vermeld of hij voor of tegen heeft gestemd. Onder die lijst hangen twee metalen schijven, waarvan de eene aanwijst hoeveel leden voor en de andere hoeveel tegen gestemd hebben, hetwelk wordt gecontroleerd op eene derde plaat, die het geheele aantal uitgebrachte stemmen aangeeft, waarvan de juistheid door de presentielijst kan worden geconstateerd. Op die wijze is de geheele stemming in eene halve minuut afgeloopen en de uitslag medegedeeld. De heeren Siemens en Halske hebben aangeboden, zulk een toestel to

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2