LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4340. A0. 1874; Zaterdag 4 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. A/zonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEXTEEN Von 1—G regels,f 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolcrc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. TWEEDE ZITTIXC VAS DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrek- Lelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive van den Generaal-Majoor, Militie- Commissaris in het 3de district der provincie Zuid-Holland Doen te wetendat de tweede zitting van den Militieraad ■toor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis.op Maandag den 13 en Dinsdag den 14 April 1871, op eerstgemelden dag des voormiddags te halflien, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of num merv erwis s e I a a r verlan gen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secre tarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren, Zon- en feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uit spraak heeft gedaan RIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of e en nummer- ver wis se laar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR.ANDELER, Burgemeester. E, KIST, Secretaris. Leiden, 2 April 1874. COiSrCXJl^REISrTIE. Dat alle eerste levensbehoeften in de laatste jaren op een schrikbarende wijze in prijs zijn gestegen is een zoo overbekende en voor hen, die slechts over een matig inkomen hebben te beschikken, tevens zoo gevoelige waarheid, dat we die zeker niet behoeven te herhalen. In éen op zicht echter mag dat verschijnsel vrij onnatuurlijk lieeten, en zou men juist het tegenovergestelde, nl. een daling der prijzen hebben moeien ver wachten, en wel op grond van de steeds meer en meer gehuldigde concurrentie. Mogen slechts weinig woorden van vreemden oorsprong door de lagere volksklasse in hun juiste beteekenis wor den gebezigd, wat „concurrentie" is weet ieder, bewijs genoeg dat dit beginsel in de geheele maatschappij is doorgedrongen, waartoe zeker veel heeft bijgedragen de steeds toenemende publiciteit door middel der dagbladen, vooral sedert de af schaffing van het dagbladzegel. Het zou dan ook zeker geen gewaagde stelling zijn te beweren, dat zonder de concurrentie de stijging der prijzen nog veel hooger zou zijn. Jammer echter dat zich ook hier misbruiken voordoen, waarvan wij dage lijks het slachtoffer zijn, niet alleen wat onze beurs, maar ook wat onze gezondheid en soms ons leven betreft. De winkelier spant al zijne krachten in om zijne waren goedkooper te geven dan zijne mede dingers in hetzelfde artikel. Eindelijk zijn alle geoorloofde middelen, die dat doel kunnen doen bereiken, uitgeput e» hij neemt maar al te dik wijls de toevlucht tot ongeoorloofde. De waren, die hij verkoopt, bevatten niet meer datgene, waarvoor hij ze uitgeeft, maar zijn vermengd met andere goedkoopere, veelal voor de gezondheid schadelijke, soms doodelijke bestanddeelen, en in dien met juistheid kon worden aangegeven, hoe veel ongesteldheden en ziekten er ontstaan ten gevolge van vervalschte levensmiddelen, zou men een vrij wat hooger cijfer verkrijgen dan menigeen wellicht vermoedt. Sterk sprekende voorbeelden, zooals het Mid- delburgsche, dat een zoo algemeene sensatie heeft teweeggebracht, komen gelukkig zelden voor. Laat ons er echter bijvoegen, dat het nog verre van bewezen is dat hier opzettelijke vervalsching heeft plaats gehad; ja 't is het waarschijnlijkst, dat hier aan een onwillekeurige bijkomende oorzaak moet worden gedacht, althans als het vermoeden waarheid behelst, dat er in de be doelde vleeschspijs sporen van strychnine zijn gevonden. Toch waren de dieren, van wier vleesch het gerecht bereid was, door keurmeesters onderzocht en goedgekeurd. Een bewijs dat zelfs die prijzenswaardige surveillance nog niet voldoende is te achtenmen moest de waren onderzoeken in den vorm waarin zij worden verkrijgbaar ge steld. Vooral in onze stad verdient dat aanprij zing, daar zelfs de te Middelburg genomen voor zorg hier schijnt te worden verwaarloosd. Eenigen tijd geleden toch dat er in de algemeene ver gadering van de „Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid" sprake was van het keuren van levensmiddelen, werd het feit medegedeeld dat de politie, ofschoon bewust dat er door zeker persoon bedorven vleesch zou worden ingevoerd, bij gebreke van de noodige wettelijke bepalingen niet bij machte was geweest zich tegen dien invoer te verzetten. Er werd nog bijgevoegd, dat bedorven vleesch niet bepaald schadelijk voor de gezondheid zou zijn, waarbij nog werd aange haald, dat het zelfs een algemeen gebruik is dat sommige soorten van wildbraad slechts worden toebereid wanneer zich daarbij een begin van be derf vertoont. Dat laatste is nu wel waar, maar in dat geval heeft rnen te doen met een op natuurlijke wijze ontstaan bederf, terwijl men bij rundvleescli, dat in dien afwijkenden toestand verkeert, daarvan volstrekt niet altijd zeker is. Wie zal uitmaken hoevele andere artikelen van dagelijksch gebruik op onverantwoordelijke wijze worden vervalscht? Of is het niet meer malen gebleken dat, om slechts een paar voor heelden te noemen, suiker met marmer, meel met gips of krijt wordt vermengd? Terecht is er op gewezen dat te Leiden vooral door de lagere standen enorme hoeveelheden koek en dergelijke lekkernijen worden verbruikt, waarvan de bestand deelen op verre na niet altijd even deugdelijk zijn. Zeker zou het wenschelijk zijn dat er strenge maatregelen werden genomen om die bedriege rijen tegen te gaan, te meer dewijl voornamelijk de volksklasse daarvan het slachtoffer is, die, slechts over bekrompen middelen kunnende beschik ken, gewoonlijk slechts naar goedkoope waren zoekt zonder om de soliditeit te denken. Het gevolg van dit alles is dat de rechtscha pen winkelier, die aan onzedelijke concurrentie het hoofd niet kan bieden, juist ten gevolge van zijn degelijkheid zich in een slechts geringen bloei zijner zaken mag verheugen. Het publiek werkt dus zijdelings het bedrog in de hand, looft er als 't ware een premie voor uit. Monopolie, hoe afkeurenswaardig ook, is toch zeker te verkiezen boven oneerlijke concurrentie. LEIDEN, 2 April. De miliciens van de lichting 187*1 uit deze gemeente en omstreken, zullen bij de verschillende corpsen worden ingedeeld op Maandag 4 Mei e. k., waartoe zij zich des morgens te halfnegen moeten bevinden in het Cecilia-gasthuis in de Sionsteeg alhier. De onderofficieren C. F. H. Carnpen, W. D. Hubner. C. D. De P.oon, D. Bisschop en J. J. A. Verbrugge hebben voldaan aan het examen tot overgang bij den hoofdcursus en zijn daartoe naar Maastricht vertrokken orn verder opgeleid te wor den voor den rang van 2den luitenant bij het wapen der infanterie. Het Arrondissements-comité Rotterdam, in zake het kindergeschenk aan Z. M. den Koning, heeft in antwoord op het jongste schrijven van het Centraal-comité het volgende in overweging gegeven: Ieder arrondissement wordt hij de aan bieding van liet geschenk vertegenwoordigd door éen kind; de aanwijzing van dat kind wordt overgelaten aan elk Comité; voor een behoorlijke ;eieiding van dat kind wordt, zoo noodig, door de Arrond.-comilé's gezorgd; voor de huisvesting zorgt het Centraal-comité. De kosten van een en ander te dragen door het Centraal-comité. Dit Co mité wijst aan, welk Arrondissement een jongen, welk een meisje afvaardigt. Bij de aanbieding van het geschenk worden de kinderen vergezeld door een Commissie van zeven personen, bestaande uit: den heer Seybel, twee leden van het Cen traal-comité, vier leden uit de Arrondissements comités. Deze laatsten worden gekozen door het Centraal-comité uit de candidaten, waarvoor elk Arrond.-comité er éen benoemt. Het Arrond.-comité Rotterdam zag gaarne, dat de andere Comités zich met bovenstaand voorstel konden vereenigen en daarom hun antwoord aan het Centraal-comité in dien geest inrichtten. Door bovenstaande wijziging van het voorstel van 's-Her- togenbosch zou bij de aanbieding de geheele Ne- derlandsche schooljeugd zijn vertegenwoordigd, terwijl bovendien de veel geringer kosten de uitvoering mogelijk maken. Uit goede bron wordt vernomen, dat de Koning besloten heeft de gelden, die hem op 12 Mei zullen worden ter hand gesteld, le bestemmen tot bevordering van de kunst. Z. M. die, gelijk men zegt, le Amsterdam te paard den intocht zal doen, wordt ont vangen door eene eerewacht, welk geleide door Z. M. welwillend is aangenomen. Mr. H. L. M. Luden zal het commando voerencommissarissen zijn Jhr. P. Hartsen, C. Van der Vliel, Julius E. Bunge en A. II. Van Bosse. Na 's Konings intocht zijn de gezamenlijke weeskinderen voornemens Z. M. met gezang op den Dam te verwelkomen. Naar het Vad. verneemt, heeft het census- onderzoek den Min. van Binnenl. Zaken geen aan leiding gegeven om zijn census-ontwerpte wijzigen. Vanwege Z. M. is het aanzienlijk huis op den Kneuterdijk in Den Haag, op den hoek van liet Hartogstraalje, dat vroeger bewoond werd dooi den Raadpensionaris Joan De Witt en laatst het eigendom was van Baron Fagel, aangekocht, om le worden ingericht lot paleis voor Z. K. II. Prins Alexander. Het stoomschip Irouaddy, met de Oost- Indische mail, is den 27sten Maart van Fort-Said naar Marseille vertrokken, en werd aldaar gisteren verwacht. De heer J. Kemps, stationschef en agent van het goederenvervoer bij den Rijnspoorweg in Den Haag, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 30 jaren in dienst der Maatschappij is getreden. Bij deze gelegenheid werden den jubi laris door het personeel verschillende geschenken aangeboden, terwijl het bureel smaakvol met planten en bloemen was versierd, waartusschen de jaartallen 1844 en 1874. Van verschillende collega's en beambten van andere stations wer den den heer Kemps gelukwenschen toegezonden. Naar men verneemt heeft Z. IC. H. Prins

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1