LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4336. A0. 1874. Maandag 30 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommer>0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17 a. Grootcrc lcllers naai plaatsruimte. LEIDEN, 2§ ITIaart. Wederom leed de geneeskundige praktijk alhier n groot verlies door het overlijden van den ieer C. Honig, gepensioneerd officier van gezond heid 1ste klasse en praktizeerend geneesheer. Bijna 7 jaren was hij verhonden aan het ziekenfonds Boerhaave" en als zoodanig zeer gezien bij leden, directie en collega's. Be overledene bereikte den ouderdom van 75 jaren en was voorzitter van Ide Vereeniging het „Zilveren Kruis" en vice- .oorzitter van het „Metalen Kruis." Bij velen zal zijn naam nog lang in dankbare herinnering blijven. Het Leidsche Studentencorps ontving dezer agen een eigenhandigen brief van den Luitenant- eneraal Van Swieten, gedagteekend Atjin '2 'ebruari, om het corps namens leger en vloot lank te zeggen voor het telegram, liern den 28sten anuari toegezonden. Heden zijn alhier bevorderd tot Doctor in Rechten de heeren: R. Van Luttervelt, geb. e Tiel, en F. C. H. Lorch, geb. te Samarang, iden rnet Stellingen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het iVerkhuis alhier opgenomen van 96109 vol wassen personen en van 3645 kinderen. Blijkens een Regeeringstelegram van ATJIN, lagteekend 24 dezer, kwarn er meer neiging tot oenadering. Dit hadden eenige hoofden doen blijken onder evenwel nog openlijk in onderwerping ge- omen te zijn, omdat men nog dacht dat de ex- leditionaire troepen tegen den regentijd den lerug- ocht zouden aannemen. De waarheid (schrijft de ipperbevelhebber) zal spoedig blijken. Gighen heeft de Nederlandsche souvereinileit rkend. Van andere staten geen verder bericht, et is waarschijnlijk dat zij, wanneer onze bedoe- ingen beter hekend zijn, zich evenals Groot-Atjin et ile Nederlandsche heerschappij zullen verzoenen. [Wegens de late ontvangst gisteravond in een ledeelte onzer oplaag niet medegedeeld.] Naar Het Vaderland meldt, is de heer J A. Beijerinck, laatstelijk inspecteur van den Waterstaat, overleden. Het vaderland verliest in hem een hoogst verdienstelijk burger, aan wiens ■onvermoeide werkzaamheid en kunde de droog making van de Haarlemmermeer en van de ootdorpsche plassen te danken is. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor- 'erd tot doctor in de rechten de heer C. P. J. losch van Drakestein, geboren te Utrecht. Be Minister van Koloniën, ad interim 'linister van Marine, brengt ter kennis van be- snghebbenden, dat van 1°. April tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid is openge- teld voor zes artsen mits zij niet ouder zijn an 30 jaren, om als officier van gezondheid 2de i bij de zeemacht in dienst te treden. De 'ïbintenis geschiedt voor slechts vier jaren; de 'emie bedraagt f 6000. De vierde algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap zal worden gehouden Zaterdag 11 April a. s., te Amsterdam. Op de punten van beschrijving komen o. a. voor: Voor bracht van Prof. P. J. Veth, over het voornaamste, 'bat in het afgeloopen jaar tot vermeerdering der tennis van den aardbol is verricht. Freule Tinne, be Nederlandsche reizigster in Afrika, voordracht SJn den heer N. IV. Posthumus. Het Nederlandsche stoomschip Borneo, van Javia naar het Nieuwediep, is Donderdag te Port aaid aangekomen en zou gisterochtend naar Mar- 5eille vertrekkenalles wel aan boord. -Volgens telegram van Batavia van gisteren is de stoomboot Wyberton met volle lading en passagiers naar Rotterdam vertrokken. De Ceylon met de Eng. mail uit Batavia wordt heden te Brindisi gewacht. Gisteren is te Haarlem de heer B. J. C. Van Eersel, gepensioneerd kapilein van het O.-I. leger, op plechtige wijze geïnstalleerd als ridder der Milil. Willemsorde 4de kl. De kolonel garnizoens commandant hield een toespraak en de troepen der cavalerie en infanterie hebben voor den ge decoreerde gedefileerd. Bij deze plechtigheid waren eenige ridders dier orde tegenwoordig en de officieren der stedelijke schutterij. Naar men verneemt, zou er concessie aangevraagd zijn voor een spoorweg van Kuilen burg naar Tiel over Buren, in verband met een zijtak naar Leerdam. Er wordt zelfs bijgevoegd, dat voor de benoodigde gelden reeds door een aantal bankiers geteekend is. B. en Ws. van Den Haag hebben, ingevolge een door Mr. A. Kerdijk gedaan verzoek, hij den gemeenteraad een voorstel ingediend, om aan dien heer vergunning te verleenen wekelijks een avond te mogen beschikken over een lokaal der gemeenteschool aan het Kerkplein aldaar, len einde voor hulponderwijzers en hulponderwijzeres sen een cursus te geven over de beginselen onzer Staatsinstellingen. Z. M. heefi de zilveren medaille van ver dienste toegekend aan de heeren N. J. De Vries en W. H. Rusman, scheepsgezagvoerders, als erkenning van de door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen diensten, gebleken uit de over legging van uitmuntende scheepsjournalen. A. s. Woensdag zal in Den Haag een examen worden afgenomen van miliciens, die zich daartoe hebben aangemeld, ten einde in het militiekader (korporaal of sergeant) te worden opgenomen. Vijf jongelingen zullen aan dat examen deelnemen. Er heeft zich te Rotterdam eene com missie gevormd, die zich ten doel stelt eene ver eeniging te stichten onder den naam„Het Rot- terdamsche Schoolfonds". Het doel dezer vereeni ging is aan kinderen van bijzonderen aanleg, te Rotterdam woonachtig, wier ouders of verzorgers niet in staat zijn hun meer dan gewoon lager, middelbaar of gymnasiaal onderwijs te laten geven, de middelen te verschaffen om dit onderwijs te ontvangen. Z. M. heeft benoemd: tot 2den luit. admi nistrateur van kleeding en wapening: bij het 2de reg. huzaren, den sergeant-majoor J. J. Koning, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4de reg. huzaren, den sergeant-majoor J. Ligter, van het instructie-bataljon; en hij het reg. veld-artil- lerie, den sergeant E. A. P. M. C. De Booy, van het 5de reg. infanterie. Gemengd Nieuws. Een paar opgeslotenen in de gevan genis te Turnhout hebben zich op een zeer doel matige manier in vrijheid weten te stellen. Zij wisten een der bewakers, die de gewone nachtronde deed, in hunne plaats op te sluiten en den directeur benevens een anderen bewaker, die beiden op het hulpgeschrei van den „gevangene" toeschoten, denzelfden weg te doen opgaan. De slimme gauwdieven voorzagen zich daarop uit de garderobe van den directeur van passende kleêren en trokken als heeren de gevangenis uit. Daily Neivs deelt mede, dat een Ne derlander, die door den Koning der Ashantijnen lang gevangen was gehouden, den Engelschen den weg naar Coomassie gewezen heefi. De Rechtbank te Almelo heeft Don derdag uitspraak gedaan in de vermelde zaak van den architect T., en, hem schuldig verklarende aan de bij dagvaarding ten taste gelegde feiten, hem veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf voor den tijd van éene maand en in de kosten der procedure. Donderdag-avond is een dergebrui- kers van de leverworst, afkomstig uit den spek- ;erswinkel in de Langendelft, te Middelburg, na een hevig lijden overleden. De man was bijna 63 jaren oud en woonde met zijn gezin boven den hewusten winkel. Eene buitengewoon groote menigte was Donderdag op de zitting van het prov. gerechts hof van Limburg aanwezig, om de terechtstelling bij te wonen van G. Rijcken, oud 51 jaren, ;eboren te Broeksittard, koopman in boter, laats telijk langs het Kanaal te Maaslricht woonachtig, thans aldaar in hechtenis. Hij wordt beschuldigd, in den namiddag van 3 Januari jl., in zijne woning aan zijne huisvrouw een doodelijke verwonding met een mes te hebben toegebracht. Reeds in 1859 was hij wegens aanranding van de eerbaar heid, later, in 1867, wegens diefstal, en in 1869 wegens het toebrengen van een messteek aan zijne vrouw, voor het gerecht verschenen doch telkenmale was het hem gelukt een vrijspraak te verkrijgen. Evenals in 1869 grondde hij thans zijne verdediging op de bewering, dat hij bezig zijnde met een mes een stokje te snijden, door zijne vrouw zwaar was beleedigd en uitgescholden, haar in drift had aangegrepen en dat zij daarop, op hem onbekende wijze, in het mes was gevallen. Nadat tien getuigen a charge en drie a decharge waren gehoord, nam de adv.-gen. zijn requisitoir, en eischte schuldigverklaring aan moedwilligen manslag met voorbedachten rade, en veroordeeling tot levenslangen dwangarbeid. Zijn uitvoerig requi sitoir maakte op de aanwezigen bijzonder veel indruk. De verdediger, Mr. Leop. Wenmaekers, ambtsbehalve den beschuldigde toegevoegd, meende uit de plaatselijke gesteldheid, uit eenige getui genissen inzonderheid die der geneesheeren zoowel als uit hetgeen verder van de zaak was hekend gewoiden, te kunnen opmaken, dat hier geene premeditatie had bestaan, maar de plotselinge dood der vrouw slechts aan toevallige omstandig heden was te wijten, en dat dit toeval alleen de oorzaak van een verschrikkelijk ongeluk was geweest. Hij concludeerde dienvolgens tot vrijspraak van den beschuldigde. Het Hof besloot op Don derdag 2 April a. s. in deze zaak vonnis te wijzen. Het prov. gerechtshof van Limburg heeft Donderdag uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen M. J. Coerver. Het Hof heeft hem schuldig bevonden: 1'. aan moedwilligen manslag en 2°. aan verbreking van afsluitingen; hem wegens eerstgemelde misdaad tot eene tuchthuis straf voor den tijd van tien jaren, en voor wandbedrijf van verbreking van afsluitingen in het lokaal tot opsluiting dienende, tot een geld boete van f 25 veroordeeld. Op de gymnastiekschool te Gouda is Woensdag-morgen een der leerlingen, voordat de les begonnen was, met zijn been in de bajonet van een geweer terechtgekomen, hetgeen een diepa wonde veroorzaakte.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1