keuring bekrachtigd is. Plannen bestaan om in de Nieuwe Kerk Z. M. plechtig te begroeten. Er zou dan eene cantate uitgevoerd worden, muziek van den heer Joh. J. Verhulst, woorden van den heer J. J. L. Ten Kate. Voor de uitvoering zijn uitnoodigingen gedaan aan 400 dames en heeren leden van zangvereenigingen, voor de koren, en aan mej. Wilhelrnina Gips, te Dordrecht, en aan den beer W. Deckers, te 's-Hertogenboscb, voor de solo-partijen. De regeling dezer plechtigheid wacht nog op den uitslag van een verzoek van den Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde ge meente, strekkende om de ontvangst van Z. M. op zulk een uur te stellen, dat gelegenheid worde gelaten aan de leden der verschillende gezindten om het feest met eene godsdienst-oefening aan te vangen. Vrij zeker zal ook eene gala-voorstel ling in den stadsschouwburg gegeven worden, althans is door Z. M. aan de Feestcommissie ver gunning verleend Hds. pensionnaire mej. Franciska Stoetz uit te noodigen de solo-partij op zich te nemen, in vereeniging met de zangvereeniging Euterpe, bij de uitvoering eener compositie van den heer G. A. Heinze. Tot president der Nederlandsche Handel maatschappij is benoemd de heer N. Trakranen, Oud-Minister van Koloniën. Naar men verneemt, zal in Den Haag op 18 Juni e. k. het examen aanvangen voor de adspirant-landmeters bij het kadaster, die bevor derd wenschen te worden tot landmeter 3de klasse. De Commissie tot het afnemen van dat examen is samengesteld als volgtvoorzitter de heer A. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster bij het Departement van Financiënleden de heeren J. A. Molhuijsen, inspecteur der registratie en domeinen, J. J. Slaterus, E. Barenbroek en A. W. E. Kwisthout, landmetersde heer Baren broek tevens secretaris. Door het kiescollege van de Ned. herv. kerk in Den Haag is beroepen Dr. J. A. Gerth van Wijk, predikant te Groningen. Naar men verneemt, is het besluit lot oprichting der Indische brigade door Z. M. den Koning onderleekend. De infanterie van dat corps zal te Haarlem, de artillerie te Delft in garnizoen komen. Het commando over de brigade zal door een luit.-kolonel worden gevoerd. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen gesteld is het verzoekschrift van den heer Mr. C. P. K. Winckel wegens zijne uitzet ting uit Ned. Indië, heeft rapport uitgebracht. De meerderheid erkende, dat door den oorlog in Atjin een buitengewone toestand was ontstaan, en dat de geïncrimineerde dagblad-artikelen ge schreven zijn in een geest, die de vrees wettigde eener voor het gezag nadeelige en voor de openbare rust en orde op Java gevaarlijke terugwerking. De commissie stelt voor de mededeeling van 't besluit der uitzetting voor kennisgeving aan te nemen. Te Zaandam zal in den loop van den zomer eene tentoonstelling van Zaanlandsche oud heden worden gehouden. De merkwaardige en rijke verzameling, door wijlen den gevierden schrijver van de Geschiedenis der Zaanlanden, Jb. Honig Jsz. Jr. nagelaten, zal voor deze tentoonstelling den grondslag vormen. Bij ministerieele beschikking is aan C. De Groot, te Papendrecht, tot wederopzegging ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in de prov. Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, voorzoover aldaar sleepbooten worden toegelaten. X. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en dom.te Steenwijk, J. J. Fabius, thans te Woerden; te Hoogeveen, L. N. Heijl, thans te Holwerd; te Holwerd, F. Harting, thans te Gennep; te Beelsterzwaag, F. Van Dalsen Sonteijn, thans te Sittard; te Sittard, A. J. Kolf, thans te Kortgene; te Gennep, D. E. C. Fran- karnp, surnum.te Kortgene, M. Van den Bergh, surnumerair. Gemengd Nieuws. Aan de fabriek van zinkwerken van den heer F. W. Braat te Delft is men thans bezig met de vervaardiging van een reusachtige vaas van zink, die niet minder dan zes meter hoogte en drie meter middellijn beslaat. Die vaas is be stemd om, ter gelegenheid van het kroningsfeest, op bet Oranjeplein te Amsterdam een kolossalen oranjeboom te dragen. De heeren Crocé, Spinnelli en Sivet, be- hoorende tot de Fransche luchtvaart-vereeniging, zijn jl. Zondag te Parijs opgestegen, in de Poolster, en wel tot een hoogte van 7200 meters, waar zij te midden van ijsnaalden een temperatuur van 21 graden onder nul uitgestaan en merk waardige luchtverschijnselen waargenomen hebben. Woensdag-middag had te Delft een droevig ongeluk plaats. Twee knaapjes, de een vijf en de ander drie jaren oud, kinderen van den tuinier P., woonachtig in de Lakenraam, speelden in eene schuur. Het oudste der kinderen nam een geweertje, dat aldaar stond en legde het op zijn broertje aan, niet wetende dat het geladen was. Het schot ging af en de kleine tuimelde doodelijk in de keel getroffen ter aarde. Eenige oogenblikken later gaf hij den geest. De wissel wachter van Vulpen, die gepasseerden Zondag, op het station Boxtel, door een trein werd overreden, en wien het linkerbeen en de rechter voel werden geamputeerd, is Woensdag-ochtend, ten gevolge van de tevens bekomen hersenschudding, in het gasthuis te Boxtel overleden. Men meldt uit Neuzen van 25 Maart: Sedert Maandag zijn hier in de woningen van drie ingezetenen van wege de justitie huiszoekin gen gedaan, in verband staande met het uitge ven alhier van valsch Belgisch bankpapier. Dien tengevolge zijn in arrest genomen en gevankelijk naar Goes getransporteerd S. Bobbe, winkelier in manufacturen enz., en diens gehuwde dochter; de man dezer laatste, hoewel in voorloopig arrest genomen, is echter weder ontslagen. Op beide gearresteerden rust het vermoeden van valsche Belgische bankbiljetten van 1000 franken te heb ben uitgegeven of daartoe behulpzaam te zijn geweest. De aanbehuwdzoon van genoemden Bobbe, te Brussel woonachtig en aldaar het vak van graveur uitoefenende, wordt als de vervaardiger aangewezen en moet reeds te Brussel zijn gearres teerd, terwijl men, naar gezegd wordt, door diens bekentenis te weten is gekomen, dat een pakket nagemaakte bankbiljetten naar hier was gezonden, welke dan ook hier, in de welput achter de woning van de gearresteerde dochter van Bobbe, zijn gevonden. Gisternacht is er brand ontstaan in de sigarenfabriek van den heer De Hartog in de Zwanensteeg te Arnhem. Spoedig nam de brand zoozeer toe dat de geheele fabriek een prooi dei- vlammen is geworden. Slechts de muren zijn blijven staan. Van den inboedel is weinig gered en de bewoners moesten met hunne kinderen ongekleed bij de buren vluchten. De voorraad tabak en de meubelen waren niet verzekerd. De brandweer heeft zich moeten bepalen lot het behoeden der omliggende gebouwen, waarin zij gelukkig is ge slaagd. Eerst tegen vijf uren achtte men den brand gebluscht. Een der manschappen van de veld-art. is, bij eene poging tot redding van den inboedel, door de steenen van een neervallenden schoorsteen aan het hoofd gewond. Uit Middelburg wordt gemeld: Dins- dag-avond verzamelde zich in den Langendelft, vóór de woning van den spekslager, die de be ruchte leverworst verkocht had, eene groote menigte, die meer en meer aangroeide en later in den avond met bonderden was toegenomen men zong, schold en wilde de glazen inwerpen. De politie mocht er spoedig in slagen, de gemoe deren tot bedaren te brengen en de menigte te doen uiteengaan. Woensdag-avond herhaalde zich dit, terwjjl het getal wederom grooter was en meestal uit jongens bestond; men bleef echter thans niet voor bedoelde woning staan, doch ver genoegde zich met de gansche stad al zingende door te trekken. Te tien uur was ieder weder huiswaarts gekeerd en alles rustig. Het Hof van Zuid-Holland heeft gis teren J. K. J., timmerman te Heilo, die bij arrest van het prov. gerechtshof in Noord-Holland, van 31 October 1873, tot twaalf maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld was ter zake van medeplichtigheid aan bedriegelijke bankbreuk, door met den bankbreukige samen te spannen, ten einde gelden tot diens boedel behoorende daaraan te onttrekken, vrijgesproken, daar niet voldoende bewezen was, dat hij met arglist of ter kwader trouw had gehandeld. Men verneemt, dat de heer Jos. Rus- sel, nu zijn beroep in cassatie door den Hoogen Raad is verworpen, zich metterwoon naar Smeer maas (België) heeft begeven, ten einde de cellu laire gevangenisstraf van zes maanden te ont wijken, waartoe hij is veroordeeld. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Clapier heeft gisteren het verlangen geuitr, dat leden der Nationale Vergadering, die aanspoorden tot een collectieve onthouding van de stemming, overeenkomstig het reglement zouden gecensureerd worden. De heer Buffet verklaarde dat hij onmogelijk kon weten, wie de onthouding provoceerde. De Vergadering besloot, dat de inter pellatie van den heer Pelletan over zes maanden aan de orde zal zijn. Het ontwerp der Regeering, waarbij het brevettenstelsel voor bet beroep van boekhande laar en uitgever weer wordt ingevoerd, heeft bij de commissie, belast met het onderzoek dier voor dracht, veel oppositie gevonden. Daar zij het met het gouvernement niet eens kon worden, heeft zij de hervattling harer werkzaamheden verdaag! tot na de parlementaire vacantie. In de Anamitische provincie Tonkin heeft, nadat op bevel der Fransche autoriteit te Saigon, de hoofdplaats der kolonie Cochin-China, de sterkten, die de Franschen tijdens de zending van den onlangs gesneuvelden kapitein Francis Gamier naar Tonkin in dat gewest bezet hadden, weder ontruimd waren geworden, de Chineesche bevolking aldaar eene geduchte weêrwraak over de geleden nederlagen genomen. Zij heeft meer dan tachtig, door inlandsche Christenen bewoonde dorpen of gehuchten verwoest en ruim drie hon derd Christenen, waaronder drie inlandsche gods dienstleeraars, omgebracht. Omtrent het lot der in Tonkin werkzame Fransche en andere missiona rissen verkeerde men bij het afzenden der berichten nog in het onzekere. 1 >iiit8c]il;in«l. Bij de tweede lezing in den Rijksdag van het voorstel Völk-Hinschius tot invoering van het burgerlijk huwelijk zijn de eerste 42 paragrafen aangenomen met de wijziging, dat de geestelijken van de betrekking van ambtenaar van den bur gelijken stand worden buitengesloten en de ge meentelijke ambtenaren daarvoor worden aange wezen. De Bisschop van Breslau is door de Recht bank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde onwettige benoeming van een geestelijke. De uit spraak was gegrond op het feil, dat de bedoelde geestelijke in functie is getreden, niet alleen zonder door den Bisschop te zijn aangesteld, maar zelf! in weerwil dat het Vicariaat had verklaard, in de ter zijner plaatse beslaande vacature niet t! kunnen voorzienzoodat de geestelijke op eigen verantwoordelijkheid de functiën van zijn voor ganger had overgenomen. Volgens de officieuse berichten is prins Bismarck nog lijdende; de beterschap vordert slechts zeer langzaam en hij zal zich een geruimen tijd van alle werkzaamheden moeten onthouden. Spanje. Uit Madrid wordt van gisteren gemeldOf- ficieele berichten uit Somorrostro melden dat de troepen der Regeering steeds avanceeren, in de richting van San Pedro Albanto, het hoofd verdedigingspunt der Carlisten. De batterijen zijn geavanceerd tot Santa Julaina Cameras. In San Pedro woedt een hevige brand. Sivero heeft de belangrijke positie Montano genomen, van waar hij de reede bestrijkt. Het eskader werkt met goed gevolg mede. Men gelooft dat de Mont Albanto spoedig zal genomen zijn. In een later bericht van dienzelfden dag wordt de overwinning der regeeringstroepen bevestigd. Zij hebben overnacht op de veroverde stellingen. Gedurende den nacht is het vuur gestaakt. De troepen verloren 15 man en 2 officieren aan dooden, 435 soldaten en 17 officieren aan ge kwetsten. Aan de Times wordt in eene correspon dentie uit Bayonne medegedeeld, dat Santa Cruz, de welbekende pastoor, die op 't punt stond zich

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2