en Noorwegen geschonken; aan den heer A. J. "W. Van Delden, voorzitter der Kamer van Koop handel en Nijverheid te Batavia, het aannemen der decoratie van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den President van de Fransche Republiek geschonken; A. H. Jansen, thans ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Purmerend, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Helder; opgeheven het belastingkantoor te Halsteren, zooals het thans bestaat, en de gemeente Halsteren toege voegd aan het ontvangkantoor te Bergen-op-Zoom, onder beheer van den ontvanger L. M. Van Kootenvoorts het kantoor der gemeente Nieuw- vosmeer vereenigd met dat te Steenbergen, onder beheer van den ontvanger J. A. Bouwhuysen. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Warffum van 20 Maart: In den Westpolder, onder de gemeente Ulrum, zijn zestien polderwerkers verdronken. Men was bezig dien polder in te dijken en, ofschoon de nieuwe dijk nog niet zwaar genoeg was om tegen stormgetij bestand te zijn, waren er reeds ver scheiden polderkeeten geplaatst. Toen nu heden de storm uit het N.-W. opstak, vergezeld van storm vloed, werd de polder overstroomd en kwamen de genoemde werklieden in het water om. Bij 't verbranden van 'tbeddegoed eener vrouw, die in 't Ziekenhuis te Meppel was opgenomen, werden eene som van ƒ117 aan contanten en eenige gouden sieraden gevonden. £)e vrouw leefde grootendeels van aalmoezen. Zaterdag-ochtend heeft de heer S. te Rotterdam, met behulp van een voorbijvaren den schipper, na zeer veel inspanning een man uit het water van den Goudschen Singel gehaald, die reeds gezonken was en op den bodem lag. In een nabijzijnde tapperij gedragen, bleek het dat de drenkeling in beschonken toestand in het water gesprongen was, met het doel zich te verdrinken, omdat hij door een lichaamsgebrek niet meer in staat was door werken in zijn onderhoud te voor zien. Hij is, op last van een geneefheer, naar het stedelijk ziekenhuis overgebrecht. Men bouwt in Engeland het eerste stoomschip, waarin de salon voor de passagiers vrij, beweegbaar zal worden opgehangen in de scheepsruimte. Bessemer hoopt daardoor het vraag stuk betrekkelyk het wegnemen der zeeziekte te hebben opgelost. De salon der reizigers zal name lijk kunnen schommelen om twee assen, die lood recht elkander kruisen, waardoor zij zich altijd horizontaal zal kunnen stellen, welke helling ook het schip door de golving en de deining zal kunnen nemen. Deze inrichting herinnert ons aan de scheepslampen en het scheepskompas, die ook in twee of drie ringen ophangen en zich altijd horizontaal plaatsen. Het stoomschip heet ook Bessemer. De hangende salon zal ongeveer 22 m. lengte en 9 m. breedte hebben. Het schip verkrijgt een lengte van 110 m. en 12 a 13 m. breedte. De voortbeweging wordt verkregen door twee raderen met schoepen, elk van 10 m. breedte. De machines bezitten 4.600 paardenkracht. De vorm van het vaartuig is achter en voor dezelfde; het is van twee roeren voorzien, en moet 20 Eng. mijlen per uur afleggen. Men meldt uil Meppel: Hoe ver de overdreven zuinigheid iemand brengen kan, leert liet volgende. Eene vrij bejaarde naaister werd vóór eenige dagen ongesteld. Een paar heeren, die door tusschenkomst der buren hiervan ver wittigd werden, brachten haar daarom een bezoek en zagen tot hunne verbazing, dat hare woning meer op een beestenstal dan op een woonverlrek geleek. In de eerste plaats werd haar genees kundige hulp aangeboden en daarna haar vertrekje schoongemaakt, waaruit niet minder dan p. m. 12 manden asch, vuil en vodden werden opgeruimd. Het dek barer legerstede bestond uit een paar oude zakken. Het scheen dus, dat ze aan alles behoefte had. En toch vond men een chiffonnière en een kist gevuld met o. a. 10 hemden, 4 dekens, 8 paar kousen, enz. Bovendien nog ƒ14 aan klinkende specie. Tengevolge der doorgestane ellende is de vrouw gevaarlijk ziek. Te Hoorn en in den omtrek heerscht de kwade droes onder de paarden. Na onteige ning zijn Zaterdag drie der door die ziekte aan getaste beesten aldaar afgemaakt. Ook is bekeu ring ingesteld door den rijks-veearts tegen den eigenaar van een aan genoemde ziekte lijdend paard, omdat het tegen den bepaalden last van den veearts, van Enkhuizen naar Hoorn was over gebracht. BUITENLAND. Frankrijk. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp, volgens hetwelk de verkiezingen voor de gemeenteraden voor een onbepaalden tijd uitgesteld worden (maar uiterlijk tot 1 Januari 1875), heeft, nadat zij den minister van binnen- landsche zaken had gehoord, met 8 tegen 7 stem men besloten tot verwerping der voordracht te concludeeren. De Bonapartist Chauchard heeft zijne can- didatuur in het departement Haute Marne inge trokken. De Nationale Vergadering heeft Zaterdag de nieuwe belastingen goedgekeurd. Verscheidene afgevaardigden verlangden, om 's lands belang, dat over een ingekomen rapport betreffende de ver sterkingen van Parijs in geheime zitting zou wor den beraadslaagd. De heer Decazes verklaarde, dat daartoe geen reden was. Wij handelen, zeide hij, overeenkomstig ons recht om ons te verdedi gen; Frankrijk loont iederen dag dat liet een vredelievende politiek volgt. De Nationale Vergadering heeft 100,000 frj toegestaan, om een commisie van geleerden uit te zenden ter waarneming van den overgang in Dec. van de planeet Venus over de zonneschijf en van den aankoop der daartoe benoodigde werktuigen enz. Vroeger was reeds 200,000 fr. voor hetzelfde doel bestemd. De aanvankelijk op acht bepaalde stations der waarneming van dit slechts tweemalen in eene eeuw voorkomende natuurverschijnsel zijn tot vier teruggebracht, namelijkJapan, China, de St.-Paulusrots en het eiland Campbell. De weten schappelijke commissie zal in Mei op reis gaan. Onder de personen die dezer dagen naar Chiselhurst waren gekomen om den keizerlijken prins te complimenteeren, behoorde ook zekere vrouw Lebon, die thans reeds 81 jaren oud is en zich steeds heeft doen kennen door haar vurige Bonapartistische gezindheid. Toen Napoleon I van Elba terugkwam, werd zij aangewezen om hem bij zijn landing een ruiker aan te bieden. Zij is thans de oudste van de dames de la halle en in het bezit van een fortuin, dat door sommigen op meer dan 21/2 millioen franken begroot wordt. Na den val van het eerste keizerrijk hoopte zij diens zoon eenmaal als Napoleon II den Fran- schen troon te zien bestijgen, bezocht hem dik wijls in zijn ballingschap en nam na zijn dood den rouw aan. Haar zoon liet zij eveneens Napo leon noemen. Zij was het die in 1852 na den 2den Dec. het bal der Halles organiseerde, waarop 5000 personen aanwezig waren. Napoleon III, die toen president der Republiek was, omhelsde haar bij het binnentreden der balzaal. Duitschland. Op de aanspraak, welke veldmaarschalk Von Wrangel Zondag ter gelegenheid van 's Keizers geboortefeest bij de ontvangst der generaals hield, antwoordde de Keizer ongeveer het volgende: „Daar gij allen als vertegenwoordigers mijner ge- heele armee voor mij verschijnt, mag ik u niet verzwijgen dat opnieuw eene crisis daarover dreigt te ontstaan. Wat ik vroeger 4 jaren lang uit plichtgevoel en overtuiging najoeg, waaraan ik vasthield en wat ik ten slotte ook doorzette, boven alle verwachting werd ik daarvoor beloond docr het ontzaglijk groot succes van mijn leger en dat mijner bondgenooten. Dit gevoel geeft mij moed om ook nu geduldig vol te houden, want ik wensch, niet orn oorlog te voeren maar om den Europee- schen vrede te verzekeren, vast te houden aan datgene wat reeds zoo schitterende bewijzen zijner deugdelijkheid heeft gegeven." Door de rechtbank te Metz zijn eenige gees telijken tot vestingstraf veroordeeld, wijl ze het herderlijk schrijven van den bisschop van Nancy van den kansel hadden voorgelezen. Tien pastoors werden veroordeeld lot veertien dagen arrest, twee tot een week; vier wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De pastoor van Lucey, die over de sterkste passages van het herderlijk schrijven had gepreekt, werd veroordeeld tot drie maanden vestingstraf. Spanje. Er was Zaterdag te Madrid een gerucht in omloop, dat bij Bilbao de veldslag tusschen de republikeinsche troepen en de Carlisten begonnen was; maar dit gerucht heeft zich niet bevestigd In een dépéche uit St. Jean de-Luz wordt het plan voor het Noorderleger, in den Krijgs raad te Castro vastgesteld, als volgt omschreven Generaal Lorna zal met voldoende macht door Balmaseda voortrukken, terwijl de vloot de Ner vion zal opvaren en het hoofdleger de Carlistisch posities te Somorostro zal aanvallen. Deze gecorn bineerde beweging zal eenige dagen oponthoud veroorzaken. Generaal Serrano heeft door middel van een optische telegraaf gemeenschap niet Bilbao. Groot-J3rit»niiië. In het huis der gemeenten heeft de Lord-kan selier der schatkist medegedeeld, dat voor den veldtocht tegen de Ashantijnen een suppletoir crediet van 900,000 pd. st. noodig zal zijn. He! crediet van 800,000 pd. st. voor het loopend jaar is toegestaan. Oostenr.-Hong. Ntonarcliie. Graaf Franz Zichy is benoemd tot gezant Konstantinopelvrijheer Calice, thans minister resident te Peking, tot diplomatiek agent ei consul-generaal te Bucharest; vrijheer Schwart, gewezen directeur-generaal der Weener tentoon stelling, tot gezant bij de regeering der Vereenigde Staten, en de plaatsvervanger van den consul generaal te Londen, ridder Schaffer, tot ministei resident voor China en Japan. In de plaats vis Schaffer wordt voorloopig benoemd de diplomatiek agent en consul-generaal Schreiner. "Vereenigde Staten. De Senaat heeft de wet aangenomen waad 28,000,000 dollars worden beschikbaar geste' om het leger te reorganiseeren. Het effectief vas hel leger zal met 5000 man verminderd worden, Het Gouvernement heeft beslag gelegd op hc. vrijbuiterschip Edgard Stuart. Turkije. De Turksche regeering heeft een schikkio geteekend met de contractanten der leening 1873 waarbij zij 200,000 niet geplaatste obligatie terugkoopt voor 297,/a franken per obligatie, betalen binnen zes maanden. De contractante zien af van alle vordèringen en rechten vü optie op de overige 800,000 obligatiën, en k bepaling is vervallen, dat de regeering g«" nieuwe leening zou mogen sluiten vóór Fek 1875. De regeering hoopt door het saldo u obligaties van de leening van 1873 de gelden ontvangen, noodig orn de vordering in April- voldoen en in de overige behoeften te voorziet Laatste Berichten In de zitting der Tweede Kamer van hedei is de discussie over het wetsontwerp tot vast stelling van het tarief van gerechtskosten in strat- zaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt aangevangen. De heer Van Lijnden stelde a' motie van orde voor: dat dit tarief, eerst H Kon. besluit vastgesteld en na eene werking drie jaren door de wetgevende macht i worden bekrachtigd, overeenkomstig de wet van 15 December 1838 (Staatsblad n°. 43). bestrijding door de heeren Godefroi, Greint Van Baer en den Minister van Justitie is «F motie verworpen met 34 tegen '17 stemmen e& daarna art. 1 van het ontwerp aangenomen. geheele verdere zitting was gewijd aan de behan deling van de verdere artt. en daarop voorgestelde amendementen. De Eerste Kamer van de Staten-Generaal is, tot hervatting van hare werkzaamheden, bijeen geroepen tegen Donderdag 9 April, des avond* te acht uren. De cursus van de Normaal-schietschool m Den Haag zal dezen zomer worden bijgewoond door den 2den luitenant van het corps marinier*

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2