LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4331. A0. 1874. Dinsdag 24 Maart. PLICHTSBETRACHTING. PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Kommer#0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)ER ADVERTEJiTIEN Van 1—G rebels.1.05. Iedere regel meern 0.174- Grooterc letlcrs naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Onze eeuw heeft nu eenmaal den naam van „eeuw van vooruitgang" en, in die zoete over tuiging voortlevende, zijn wij zoo gewoon geraakt met minachtend schouderophalen ie spreken van den jan-saliegeest van vroeger dagen, dat dit voortleven wel eens gevaar zou kunnen loopen voortdommelen te worden, zoodat we, zeker met de behoorlijke dosis eigenwaan, haast zouden vergelen, dat we ons niet in het bezit van zoo veel goeds zouden mogen verheugen, hadden we liet niet verkregen door voort te houwen op het geen liet voorgeslacht deed. Toch zijn er ver schijnselen genoeg aan te wijzen die er van ge tuigen, dat wij wel wat vlug zijn met ons zelf het brevet van mannen van den vooruitgang toe te kennen. Vanwaar onze niet te ontkennen ach terlijkheid op het gebied van kunst, toegepast op industrie? Vanwaar de vermindering van den bloei onzer scheepvaart? Vanwaar die betreurenswaar dige toestand, welke aanleiding gaf tot zoovele adressen van adliaesieMaar we zouden ons iiier bijna hebben gewaagd op een lerrein, dat we beloofd hebben met onze lezers nimmer te zullen betreden. Gelukkig dat er mannen worden gevonden, in slaat en bezield met den wil om den vinger op zoo menige wondeplek te leggen en aan te toonen, waar en hoe er genezing moet worden aange bracht. Daartoe hij te dragen is een verdienstelijk werk, en wanneer ieder dat naar vermogen tracht te doen, zal veel wat in onzen niaatschappelijken toestand, hoe benijdenswaardig ook in vergelijking met dien van andere landen, toch altijd nog beter kon zijn, ook werkelijk beter worden. Ieder naar vermogen, want, in welke betrek king ook geplaalsl, men zal daarloe kunnen bij dragen ook zonder zich builen zijn werkkring ie begeven, en dat wel door trouwe plichtsbetrach ting. Niet slechts hij, die zijn naam schenkt aan een of andere nieuwe uitvinding oelent een groo- len invloed uit op tijdgenoot en nakomeling, maar ook hij die, zij 't ook in de nederigste betrekking, met getrouwheid zijne plichten waarneemt. Mogen zijne daden al niet schitterend zijn, de goede invloed, dien hij op zijn omgeving uitoefent, doet zich ontegenzeglijk gelden, en in dien zin zijn wij allen door den geest, waarin wij wer ken, verantwoordelijk voor de richting waarin zich liet nageslacht zal bewegen. De eenvoudige werkman, wien plichtverzuim een gruwel is, staat op een hooger standpunt dan de door rang of stand boven hem verheven medeburger, die zijne verplichtingen slechts gebrekkig nakomt, en er wordt menigeen na een welbesteed leven graf waarts gedragen, die, al is hij onbekend hij het groote publiek, tocli niet te vergeefs heeft geleefd. Hoeveel te meer nut sticht dan niet hij, van' wien het op zoo treffende wijze, als dezer dagen met den inspecteur van politie Schreuder in de hoofdstad het geval was, bekend wordt, wat een vaste wil, wat een sterk ontwikkeld plichlbesef vermag bij de vervulling der toevertrouwde taak. Wel terecht wordt hij in menig bericht een energiek ambtenaar genoemd, wiens nagedach- tenis aanspraak heeft op den eerbied van allen, die zoo zeldzamen dienstijver als de overledene beloonde, weien te waardeeren. Een verminking, zoo zwaar dat zij na een hevig lijden den dood tengevolge had, was niet in staat den waardigen man de hem toevertrouwde taak te doen opgeven. Het moge te bejammeren zijn dat de verdienste lijke ambtenaar zoo vroeg hier zou zeker het zoo dikwijls misbruikte „al te vroeg" op zijn plaals zijn aan de maatschappij werd ontrukt, zulke mannen zijn door hun verscheiden voor hunne landgenoolen niet verloren, en na hun dood leeft hun geest ook onbewust voort onder hunne medeburgers, ja onder een gehsele natie. In een land, waar velen worden gevonden, begaafd met een geestkracht als de overleden politie-beambte, kan geen oude sleur worden gehul digd, blijft alle jan-saliegeest verbannenwant ieder begrijpt er zijn roeping, en hieruit zal dan ook volgen dat de meest verdienstelijken ook de eerste plaatsen in de maatschappij zullen bekleeden, waaraan niemand zal hel wel willen ontken nen nog wel het een en ander ontbreekt. De richting van onzen tijd is ongetwijfeld goed, maar niet door allen en niet overal en altijd wordt zij met genoegzamen ernst gevolgd. Die toestand legt op veel, dat niet is zooals liet wezen moest, een vernis, dat den toets der degelijkheid niet kan doorstaan, maakt menigeen tot een huichelaar en geeft in plaats van werkelijken vooruitgang slechts den schijn daarvan. Daarom een billijker Aiaalstaf gevolgd! Niet gevraagd wie en wat men is, maar hoe men 't is. Eer bied voor mannen als de A'nisferdamsche inspec teur; in zijn nagedachtenis die gehuldigd van allen, die zich onderscheidden door trouwe plichtsbe trachting! Mannen als hij strekken hun land tot eer, en de natie, die er vele zoodanigen lelt, be hoeft niet aan de toekomst te wanhopen. LEIDEN, 33 Maart. Gisteravond arriveerde alhier de generaal- majoor J. Beeckman, commandant der 2de divisie infanterie, ten einde eene wapenschouwing te houden over liet 2de en 3de bataljon van het 4de regiment infanterie, welke bataljons tot genoemde divisie behooren. Deze wapenschouwing heeft hedenmorgen plaats gehad, terwijl morgen voor middag te halfnegen heide bataljons naar liet exercilieterrein onder Wassenaar zullen marchee- ren, om aldaar voor den divisie-commandant te manoeuvreeren. Bij de lieden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen (50, 30.50, 7 en 3.20, de laagste 60, 30, 6.10 en 3.05. Bij de lieden gehouden openbare aanbe steding van eenige vertimmeringen aan liet schoollokaal op de Oude Vest, is aannemer ge worden C. G. Van Oerle, timmerman alhier, voor ƒ2187. Heden herdacht E. J. Abspoel zijn 25jarige bediening aan de Stadswaag alhier, alwaar hij door het vertrouwen en zijn humaniteit elf jaren geleden door de overige waagwerkers als hoofd man was gekozen. Zaterdag, 28 Maart, zal van Rotterdam naar New-York vertrekken liet stoomschip Maas, kapt. E. M. Chevalier, waarmee de gelegenheid is opengesteld lot het verzenden van gewone brieven, monsters en drukwerken. De dépêches worden te 8 uren 's morgens aan liet postkan toor te Rotterdam gesloten. Laatste lichting ie Leiden den 27sten, te 12 uren 's nachts. Het stoomschip Holland is op 20 dezer van Penang naar Nieuwediep vertrokken, en liet stoomschip Madura zal op 26 dezer met volle lading en een groot aantal passagiers van Batavia naar Nederland vertrekken. In buitengewone hijvoegsels van de Zaterdag avond verschenen Staats-Courant zijn opgenomen de rapporten van den luitenant-generaal Van Swielen, enz., waarvan de Minister van Koloniën in de zitting van de Tweede Kamer van Zaterdag de openbaarmaking heeft toegezegd. Aan de lltrechtsche lioogeschool is bevor derd tol doctor in de geneeskunde de heer G. Ynzonides, geboren te Weisrijp (Friesland). Op liet noordelijk zendingsfeest te Assen zullen spreken de heerenBrummelkamp van Kampen, Creutzberg van Arnhem, Gunning van Den Haag, Hessels van Bedum, Ivuyper van Amsterdam, Loonian van Amsterdam, Segers van Leiden, Smitt van Den Haag, Van Toorenenbergen van Groningen, Gerth van Wijk van Groningen, De Wilde van Schiedam. De nadere regeling zal op het programma bekend gemaakt worden. Het feest blijft op den 8sten Juli bepaald. Door de Commissie ad hoe uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal is verslag uitgebracht omtrent de in hare handen gestelde slukken be trekkelijk aanvragen om concessie lot aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland en naar Vlaardingen. De Commissie raadt de Kamer aan, de meening uit te spreken, dat voor de verbinding van ons spoorwegnet met den nieuwen Maasmond geene vergunning behoort te worden verleend, indien niet hel in aanbouw zijnde gemeenschappelijk station van de Staats- en Hollandsche IJzeren spoorwegen le Rotterdam als uitgangspunt wordt genomenen tevens den wensch te kennen te geven, dat, alvorens dergelijke vergunning verleend wordt, de vraag, of de bedoelde werken niet behooren te worden aangelegd voor rekening van den Staat, nauwkeurig worden overwogen en, in dat geval, in overleg met de Vertegenwoordiging beslist. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag, des voormiddags te 11 uren. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is in de achlsle klasse gerangschikt liet vacante ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Gieten c. a., waaraan eene vermoe delijke belooning is verhonden van 2080 en na aftrek eener som van ƒ550 voor kosten van be heer, daaronder begrepen de helooning voor de sub-ontvangers te Nieuw-Buinen, Borger) en jje Gasselter-Nijeveen op p. m. 1530 zuiver'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcommies, hij het Departement van Justitie Mr. J. F. Alewijn, thans commiestot subst.-griffier hij den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. B. Ermerins, thans subst.-griffier hij het Prov. Gerechtshof in Zuid- Holland tot notaris binnen het arrond. Groningen, ter standplaats de gemeente Groningen, Mr. P. L. De Gavere, candid.-notaris, thans griffier bij het kantongerecht te Zaandam, uit welke betrek king hem eervol ontslag is verleend, een en ander in le gaan met 15 April 1874; aan J. P. Van der Mey, directeur der stearine-kaarsenfabriek te Brussel, verlof verleend lot liet aannemen van het ridderkruis der orde van Karei III, hem bij het besluit van 4 Januari 1873 door Z. M. den Koning van Spanje geschonkenvergundaan Mr. R. E. N. D'Abo, te Soerakarta, liet aannemen der decoralie van commandeur 2de kl. der Wasa- orde, hern door Z. M. den Koning van Zweden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1