Gemengd Nieuws. Dezer dagen stond voor de correc- tioneele Kamer der arrond.-rechtbank te Amster dam terecht zekere G. F., ter zake dat zij, als kinderjuffrouw dienende, niet minder dan vier familiën in de stad, een aantal voorwerpen zou hebben ontvreemd, te zamen een zeer aanzien lijke hoeveelheid goederen vormende. Daaronder bevonden zich o. a. porseleinen borden, schalen en schoteltjes, uit de woning van den bankier Fuld, verscheidene parapluies, een gouden dames horloge, een damestasch, een ledikant-gordijn, een aantal dameshemden en broeken, zakdoeken, kinderkleederen, hoofdzakelijk uit het magazijn van een agent in het manufactuurvak, waarbij zij in dienst was. Haar moeder en twee harer zusters stonden mede terecht en wel ter zake van mede plichtigheid aan die diefstallen, door deze, wetende dat zij gestolen waren, te verbergen en te helen. G. F. erkende hare schuld en trachtte die geheel op zich te ladende moeder en de zusters ont kenden alle medewetenschap en gaven alleen toe dat zij, na de arrestatie der eerste beklaagde, orn haar te sparen, het goed hadden verborgen. Vroeger wisten zij niet dat een en ander door diefstal verkregen was. De subst.-officier van justitie, Mr. H. J. Kist, achtte echter alle schuld bewezen, en requireerde tegen de eerste beklaagde een veroordeeling tot een cellulaire gevangenis straf van 1 jaar, tegen de tweede en derde van 6 maanden en tegen de vierde van 1 maand. A. s. Dinsdag uitspraak. Onlangs waren twee kinderen, een jongen en een meisje, van een der wachters aan het slation van den Holl. spoorweg in Den Haag in een waggon, die aldaar op het terrein stond, geklommen om te spelen, toen dit voertuig aan den trein werd gehaakt die gereed stond naar Delft te vertrekken, zonder dat de kinderen het bemerkten. Spoedig daarop stelde de trein zich in beweging, en de kinderen, die zich alleen in den wagen bevonden, moesten tegen hun zin meerijden. Onderweg is de jongen uit een der raampjes op den weg gevallen, misschien wel doordien hij wat ver naar buiten reikte om alarm te maken. Het meisje bleef stil zitten en kwam behouden te Delft, waar zij haar weder varen verhaalde. Daarop werd onmiddellijk naar Den Haag getelegrafeerd welk ongeval den knaap was overkomen. Aanstonds begaf men zich op weg om den jongen op te sporen, en weldra vond met het kind en, tot ieders verbazing, geheel ongedeerd. Het meisje werd met den eerstvol- genden trein naar Den Haag teruggezonden. Het Prov. Gerechtshof te Maastricht heeft den wever Reinhold en den schrijnwerker Kisterman, wonende te Vaals, die beschuldigd waren van onderscheidene diefstallen, veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Men meldt uit ElLurg: Door het storm achtige weder van Donderdag-avond is eene vis- schersschuit in zee, niet ver van deze haven, gezonken. De schipper en zijn knecht hebben zich niet zonder levensgevaar gered. De schuit had eene lading van 9'/2 last haring, terwijl aan geldswaarde nog ongeveer fl00 verloren is gegaan. Donderdag-middag kwam een land bouwer uit Waddinxveen van de Goudsche rnarkt. Op den Bloemendaalsclien weg geraakte zijn paard met den wagen en eene daarin zittende vrouw in het water; de eigenaar en de man dier vrouw sprongen er nog bijtijds uit. De gemeente-veld wachter J. M. Bruinedijk, juist tegenwoordig, sprong te water en had de zelfvoldoening de vrouw er uit te halen. Een paar dagen geleden haalde men te Maastricht uit het voedingskanaal even buiten de gewezen Boschpoort het lijkje op van een pasgei boren kind, hetwelk zich in een vischnetje be vond. Dit is in circa 14 dagen het derde kin derlijkje, dat aldaar gevonden wordt. BUITENLAND. Franltrijk. In de Nationale Vergadering heeft de heer Ganivet een voorstel ter tafel gelegd om de zit ting van 28 dezer lol 4 Mei e. k. te schorsen en eene permanente Commissie te benoemen. Dit voorstel is urgent verklaard. De Hertog van Padua, de woordvoerder op .het verjaarfeest van den Keizerlijken prins, is als rnaire van Courson ontslagen wegens de rol, die hij bij de manifestatie te Chiselhurst speelde. Een gerucht dat Pruisen ijzermijnen zou hebben aangekocht nabij Bilbao, heeft te Parijs ongerustheid verwekt. Die mijnen schijnen evenwel niet door de Piegeering, maar door den heer Krupp te zijn gekocht. Duitscliland. De Commissie voor de militaire wetten heeft, na tweede lezing, met 22 tegen 6 stemmen de eerste paragraaf en eveneens de vaststelling van de sterkte der armee in vredestijd op 384000 verworpen. Daarop heeft de minister van oorlog verklaard, dat zonder de aanneming van 't be doelde cijfer de regeering van de verdere behan deling van het ontwerp moest afzien. De Norddeutsche verneemt, dat Prins Bis marck zijn krachten herwint en weer beter slaapt. Uit Stuttgart wordt omtrent een kerkroof op den Rothenberg het volgende gemeld: De Grieksche kapel aldaar, de grafplaats van Koning Wilhelm en zijne gemalin, die in den nacht van Zaterdag op Zondag is uitgeplunderd, was door de Russisch keizerlijke familie rijk begiftigd. Tot de voornaamste kostbaarheden behoorde een pracht- bijbel in massief gouden band, ter zwaarte van 12 pond en ter waarde van 80,000 zilveren roebels; voorts afbeeldingen van heiligen, met edelgesteenten versierd, en deels in gouden, deels in zilveren lijsten, een groot en een klein crucifix met paarlen en juweelen bezet, kostbare altaar-sieraden, zilveren hanglampen, een zilveren model der Izaaks-kerk te St.-Petersburg, enz. Dit alles, te zamen eene waarde van honderdduizenden, is gestolen. De daders hebben de massief ijzeren deur, ter dikte van 12 duim, door middel van buskruit laten springen, om in het gebouw te kunnen komen, daar het hun blijkbaar mislukt is het slot open te breken. Dc oolitie is natuur lijk ijverig in de weer om de schuldigen op het spóor te komen. Grroot-Britannië. De Daily News verneemt, dat het Gouver nement eerstdaags alle Fenians, die gevangenisstraf ondergaan, in vrijheid zal stellen. De Times deelt mede, dat er eene be vredigende schikking tot stand gekomen is tusschen Sadyk Pacha en hen die de Turksche leening van 1873 gesloten hebben. Turkije heeft aangeboden, de coupons die 1 April vervallen, op minder bezwarende voorwaarden te voldoen dan de laatste maal. De beide huizen van het Parlement hebben het adres van antwoord op de uitgesproken troon rede goedgekeurd. Amerilïa. De regeering van de Argentijnsehe Pmpubliek heeft aan een Engelschen ondernemer concessie verleend voor den aanleg van een spoorweg van Buenos Ayres naar Chili. De weg zal 480 Eng. mijlen lang zijn en meestal over vlakke pampa's loopende regeering van Chili verleent eene vaste jaarlijksche subsidie van 20,000 pd. st. en die van de Argentijnsehe Republiek eene rente garantie tot een maximum van 300,000 pd. st. 'sjaars, onder voorwaarde dat de spoorweg in Februari 1881 geheel voor hel verkeer zal geopend zijn. Voor elke maand van vroegere openstelling wordt eene premie van 2000 pd. st. toegezegd. De kosten van den geheelen weg worden op zes millioen ponden sterling geschat. Telegrammen. WEENEN, 20 Maart. Het Huis van Afgevaar digden heeft het tweede der confessioneele wets ontwerpen na de derde lezing inet 192 tegen 38 stemmen aangenomen, 't Debat over de begrooting is begonnen. PESTH, 20 Maart. Het Kabinet is thans als volgt samengesteld: Bitto, Minister-president; Ghyczys, FinanciënBartol, Minister van Koop handel; Szabary, Binnenlandsche Zaken; Pauler, Onderwijs; en Wenkheim, Chiczy, Szende en Peiacevitsch voor de overige portefeuilles. Morgen zullen de nieuwe Ministers den eed alleggen. De zittingen van den Rijksdag zullen voor korten tijd geschorst worden. ROME, 21 Maart. De onderhandelingen, ten doel hebbende om aan de Zuider-spoorweg- maatschappij de exploitatie der spoorwegen in de provincie Rome over te doen, zijn kortelings hervat. Naar verzekerd wordt, zijn de pogingen om Garibaldi over te halen in Spanje de Carlisten te helpen bestrijden, niet geheel opgegeven. LONDEN, 21 Maart. Lord Salisbury heeft aan gekondigd, dat het Gouvernement voornemens is om eene leening van '10 millioen te sluiten, ter tegemoetkoming in den nood van Indië. Drie millioen zouden daarvan onmiddellijk noodig zijn. Laatste bei'icliten- In de zitting der Tweede Kamer van heden had, na aanneming met 40 stemmen tegen 8 van het wetsontwerp lot overbrenging van enkele be voegdheden der arrond.-rechtbanken bij de kan tonrechters, de interpellatie van den heer Idserda over de spoorwegen plaats. De heer Geertsema heeft geantwoord dat met een consortium ban kiers onderhandeld is over den aanleg van spoor wegen ook in Noord-Holland en Weslfriesland en de aansluiting Almelo-Zwolle. Hij hoopte spoedig een ontwerp tot concessie-verleening aan den Raad van State in te dienen en aan de Kamer vóór het zomer reces het wetsontwerp. Zooveel mogelijk spoed zou lnj betrachten, terwijl hij ook zeer gezind was om den aanleg van buurtspoorwegen te bevorderen. Overigens zou hij geen voordracht indienen, als hij niet over tuigd was van de financieele macht van het con sortium. De heer Gericke bevestigde de sluiting van het traclaat van Pruisen en Oldenburg over de aansluiting te Ihrhove, zoomede van een traclaat tusschen Nederland en Duitschland. Daarmee was de interpellatie afgeloopen. Alvorens de discussie over de rechtbanken plaats had, werden door den heer Messchert van Vollenhoven zijne vragen aan de Piegeering nopens Aljin kortelijk toegelicht. De Minister van Ko loniën verklaarde zich bereid tot volledige open baarmaking en zeide dat aan alle eischen van personeel en materieel wordt voldaan. De lijsten van gesneuvelden, enz. waren nog niet ontvangen, maar zijn in de Java-Courant van 10 Maart opge nomen. De credieten voor uitgaven bedragen pl. m. 14 millioen en nog 28 millioen blijven op den dienst van 1874 beschikbaar, die de Minister hoopt dat niet gebruikt behoeven te worden. Aanvankelijk was de bedoeling met Aljin een traclaat te sluiten in den geest van het Siak-tractaat, maar nieuwe toestanden hebben nieuwe voorzieningen noodig gemaakt. Naar aanleiding van het telegram van gen. Van Swieten van 29. Jan. 1874 vroeg de gouv.- generaal of het niet het best was Atjin onder het direct bestuur van ons gezag te brengen en met de onderhoorigheden tractaten te sluiten, daar wij met een ruw, onbeschaafd volk te doen hadden, dat een zendeling van den generaal ver moord had, enz. Na rijp beraad zijn in dien geest inslructiën gegeven, om Atjin blijven te verster ken, de onderhoorigen te dwingen het Ned. opper bestuur te erkennen. Een politiek verslag, met de jongste mail ontvangen, van gen. Van Swieten aan den heer Loudon, zal in de Slaals-Courant worden gepubliceerd. De Regeering zal ter tege moetkoming aan het verlangen naar ineer inlich tingen alle stukken overleggen, onder voorwaarde van geheimhouding en verzegelde terugzending vóór 9 April, als de Eerste Kamer bijeenkomt. Ook wil de Minister overleggen, niet onder ge heimhouding, het proces-verbaal der enquête omtrent de eerste expeditie. Ter markt te Leiden aangevoerd. 20 en 21 Maart. Wintertarwe 19 hectoliter 13.50 a 14.50. Zomer- Tarwe 19 hectol. 12 50 a 13.50Winterrogge 15 heet. /'9.00 a ƒ9.25. Zomerrogge 15 hectol. f 10.00 a 110.50. Zomergerst 18 hectol. 7.75 a/'8.00. Chevalier-gerst 18 hectol. 9.00 a f 9.25. Zware Haver 15 hectol. 5.25 a f 5.75. Lichte Haver 15 hectol. 4.25 a f 4[.75. Dui- venboonen 11 hectol. f 9.75 a/10.00 Paardenboonen 14 hectol. f 8.50 a 9.00. Ossen stuks a Stieren, stuks a fKalfkoeien 34 stuks 168.00 a f 274.00 Varekoeien 58 stuks f 130.0Ü a 212.00. Vette koeien 18 stuks/' 215.00 a324.00 Kalveren (vette) 32 stuks /'38 0U a 85.00 Kalveren (magere) 99 stuks f 4.00 a 8.50 Hamels (magere) 486 stuks f 17.00 a f 30.00 Hamels (vette) 38 stuks f 32.00 a 36.00. Lammeren (magere) stuks a Varkens (magere) 36 stuks 16.00 a 36.00 Varkens (Biggen) 90 stuks 5.00 a 13.00. Grasboter 6190 kilogr.; 1ste qualit. 4 vat f 68.00 a 72.00. Schei- 2de qualileit vat /Oi.OO a f 67.00 Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.70 a 1.80; Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1 575 a f 1.676 Lange Zwarte Turf 2000 dubb. hectol. 0.275 a f 0.30 Ter markt aangebracht 'll(J runderen, 131 kalveren 554 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2