LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4330. A0. 1874. Maandag 23 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRI.TS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. STABS-RE RICHTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres ran Pliilippus Van der Hej'den Az., meubelmaker, wonende alhier, daarbij verzoekende otn in het perceel in de Janvossenslceg n°. 36 eene vuring te mojjen doen plaatsen, Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari '1824 Staatsblad n°. 19); Doen ie weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, teil opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 2Gsten Maart aanstaande, 's voormiddags te elf uren;'zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester etl Wethouders voorn., v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Maart 1874. LEIDEN, 31 Maart. Een gisteravond van den luit.-generaal Van Swieten ontvangen telegram, gedagleekend ATJIN 16 Maart, en den zOsten te Penang aangeboden, luidtDe politieke toestand is onveranderd. Van Toekoe Kali was een brief van adhaesie ontvan gen hij werd echter door vijandig gezinde hoofden bewaakt en belet in liet hoofdkwartier te komen. De vijanden, zeide men, hadden reeds driemaal in vergadering besloten lot een algemeenen aanval en het besluit door het slachten van karbouwen beze geld, maar telkens waren de hoeloebalangs en anderen niet opgekomen en kon de aanval niet plaats hebben. De tegenstand bleef bloot passief, behoudens bet maken van versterkingen in het binnenland. Sim pang Olim en Perlak hadden om beslissing te nemen, uitstel gevraagdde eerste voor zes, de andere voor drie maanden. Radja Ban dara, die ontkend heeft de schrijver te zijn van den brief in de Penang Coura.nl van '29 Januari, heelt zijne bemiddeling bij de Atjincesche hoofden aangeboden, welke aangenomen is. De werkzaam heden aan den Kraton vorderen goed. De rivier zal beheerscht worden ten eerste door de versterkte positie van passar Aljin, gelegen vóór eri op de oostflank van den Kraton met een brug over de rivier; ten tweede door een fort te Penajong op 1800 meier beneden den Kraton, bezet door 100 man en gewapend met 4 kanonnen, waar een tweede brug over de rivier ligtten derde door een redoute voor 50 man, 1500 rneter lager. Het schijnt dat het raadzaam is Groot-Atjin tot vrijhaven te verklaren. Voor kolen-depót is eene geschikte plaats aan de noordoostzijde van Poeloe Bras gevonden. Gisteren is van Reuters Office onderstaand telegram ontvangen PENANG, 20 Maart. De Nederlanders versterken Atjin en voorzien hunne magazijnen van voorraad. Generaal Van Swieten vertrekt tegen den 20sten Maart naar Batavia. Generaal-majoor Verspijck zal achterblijven met 2000 man. Een derde expe ditie zal hare operatiën beginnen in October, indien niet voor dien tijd de vrede gesloten is. Uit Erlangen wordt gemeld, dat Prof. Selenka van Leiden aldaar is beroepen als hoog leeraar in de zoölogie en vergelijkende anatomie. Met den aanvang van het zomersemester zou hij zijne lessen aldaar openen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 103115 vol wassen personen en van 3745 kinderen. Van de zes adspiranlen, die van Maandag '°t Donderdag in Den Haag aan liet examen voor officier bij het O.-I. leger deelnamen, zijn 5 toegelaten en 1 afgewezen. Toegelaten .zijn de heerenKirchner, van het 1ste reg. infanterie La Feber, 4de reg. Le Grand en Menno, 6de reg.De Weerlh, reg. grenadiers en jagers. Daarna is het examen voor het volgende zestal aangevangen. Gisteren had te Rotterdam in eene plech tige openbare zitting der arrondissements-recht- bank de installatie plaats der heeren Mrs. G. A. Van Hamel en W. H. 's Jacob, de eerste benoemd tot substituut-officier en de laatste tot rechtor- plaatsvervanger. Beiden werden door den presi dent en officier hartelijk welkom geheeten en met hunne benoeming gelukgewenscht. In warme taal bedanklen de geinstalleerden voor deze toespra ken en bevalen zich in de welwillendheid en vriendschap van rechtbank, parket en balie aan. Namens de laatste sprak hen de deken der orde van advocaten te Rotterdam, Mr. P. Hoynck van Papendrecht, toe, en uilte den wensch, dat zij lang met lust en ijver hunne betrekkingen moch ten waarnemen. Bij ministerieele beschikking van 19 Maart is aan G. J. Van Leeuwen te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 27 Maart tot en met Vrijdag 15 Mei e. k., vergunning verleend voor een stoombootdienst lot vervoer van vee, van het stoomgemaal de Lijnden (Vijfhuizen) naar Leiden en tusschengelegen plaatsen. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aan den Rijndijk te Voorschoten is benoemd de lieer C. Van de Graaf, hulponderwijzer te Rotterdam. Volgens bericht van generaal J. Van Swieten is den 13den Januari jl. gewond de kapitein .1. H. C. Godin, van het 9de bataljon. Tot leeraar in de schei-, aard- en delfstof- kunde aan de hoogere burgerschool te Wagenin- gen is benoemd Dr. J. J. Van Renesse, thans leeraar aan het gymnasium in Den Haag. Het testament van mevr. de douairière Ekstein-Cortheijligers zal waarschijnlijk aanleiding geven tot eene procedure, vermits zij, zoo als gemeld is, haar vermogen heeft gelegateerd aan de Nederlandsche vrijmetselarij, en deze niet erkend is als rechtspersoon. Te Nieuwediep is aangekomen Zr. Ms. ram- monitor Hyenain 1869 op 's Rijks Marine-werf te Amsterdam op stapel gezetterwijl een tweede insgelijks aldaar gebouwde ram-monitor, de Pan ier, er verwacht wordt. Beide schepen zullen ver der afgetimmerd worden en in conservatie blijven. In het bij de Tweede Kamer ingediende verslag omlrent den toestand der Rijksacademie van Beeldende Kunsten le Amsterdam wordt door de Commissie van Toezicht over die instelling op de wenschelijkheid gewezen van uitbreiding van het getal docenten, waarin naar haar oordeel zal kunnen worden voorzien door de aanstelling van leeraren in bijzondere vakken, zoodat niet voor alle onderdeelen van het onderwijs hoog leeraren zullen behoeven te worden benoemd. De Commissie vestigt hierbij ook het oog op de intellectueele en meer literaire ontwikkeling der kweekelingen. Bij het vergelijkend examen voor twee vacatures btj de Rijksnormaallessen te Deventer met twee rijksbeurzen a f 300 tusschen 9 man nelijke en 4 vrouwelijke kweekelingen, werden door H. Lijs en J. G. Onland, beiden te Kampen, de meeste punten behaald. Deze zullen ter be noeming aan den Minister worden voorgedragen. De publiek geveilde inventaris en casco van het op 19 Sept. 1873 in de nabijheid van Ouwerkerk (Zeeland) verongelukte stoomschip Multatuli is gekocht door den lieer W. A. Van Maenen van Antwerpen. Er zullen pogingen aan gewend worden om het casco uit de vijftig voeten diepte te lichten. Door den Nederlandschen consul-generaal te Londen is de heer W. Lemasurier aangesteld tot zijn vice-consul op Guernsey. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën zijn de heeren P. J. J. Boogaert, ingenieur lste kl. voor het stoomwezen te Maastricht, Dr. A. C. Oudemans Jr., F. J. Van den Berg, hoog leeraar aan de Polytechnische school le Delft, en F. Ph. J. Mahieu, algemeen opziener op het stoom wezen der spoorwegdiensten in Den Haag, be noemd, de eerstgen. tot voorzittend lid, en de laatstgen. tot leden der commissie, belast met het in Nederland afnemen van het vergelijkend examen over de in de bekendmaking van het Departement van Koloniën dd. 23 December 1873 omschreven vakken, ter bepaling wie van de hiervoren bedoelde candidaten in aanmerking kunnen komen voor de vervulling der vacature van ingenieur der 2de kl. van hel stoomwezen in Ned. Indië. Z. M. heeft den heer K. J. Van Hemert, gewezen koopvaardijschipper te Amsterdam, be noemd tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij aldaar, in de plaats van wijlen den heer P. Buys Jr.; den officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht II. Moermans, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den milit. dienst, ten gevolge van in en door den dienst onstane lichaams gebreken, met 1 April a. s. op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 700. Eene keurige uitvoering van een prachtig stuk ziedaar in weinig woorden liet verslag van de voorstelling, gisteravond door de Fransche operislen in onzen schouwburg gegeven. Maillarls opéra-comique Lara behoort tot de beste stukken van het tegenwoordig repertoire en ze is voor eene voorstelling op een tooneeltje als liet onze hij uitstek geschikt. En wanneer dan de hoofdrollen vervuld worden door een vier- of vijftal artisten, die we reeds lang hebben leeren waardeeren, dan kan het niet anders of de op voering moet uitmuntend slagen. De heer Jourdan vervulde de titelrol, die van den graaf Lara, zoo als we bijna iedere andere van hem gewoon zijn, dat ismeesterlijk. Inderdaad, die hem ziet en hoort, moet wel meenen dat hij 't geheim heeft gevonden, waarnaar zoo menigeen tevergeefs heeft gezocht, 't geheim van eene eeuwige jeugd. Wat eene levendigheid, welk een vuur, wat een harts tocht ontwikkelt deze tenor-léger in zang en spel Wie, die 't niet wist, zou '1 hem aanzien dat hij de jongelingsjaren reeds zooverre achler zich heeftGeen wonder dat hij daverend werd toe gejuicht en eenige malen teruggeroepen. De lieer Horeh (Ezzelin), hij zijn optreden reeds met ap plaus ontvangen, verdiende eveneens ten volle de sympathie, hem bewezenmaar niet minder vol deed de heer Brion, die als Lamhro zeer goed, somwijlen zelfs uitstekend was. Ook de heer Bonnet voldeed als Antonio vrij wel. De dames Mezerav en Massart, een door 't pu bliek terecht zeer gewaardeerd tweetal, die in elke rol bijval moeten vinden, waren allerliefst. De eerste zong weer al een nachtegaal en de laatste kwam inderdaad, zoowel in zang als actie, de volmaaktheid zeer nabij. Koor en orkest droegen beiden tot de goede uitvoering bij en de medewerking der danseuses bood velen eene aangename afwisseling aan.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1