LEIDSCH DAGBLAD. NTo. 4328. A0. 1874. Vrijdag 20 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolcrc letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 1» Maart. Uit een Regeeringstelegram van Buitenzorg, gedateerd 18 dezer, blijkt dat volgens een bericht van Singkel, het stoomschip Metalen Kruis, dat de havens van de Westkust bezocht heeft, om de Neder? landsche souvereiniteit te doen erkennen, in zijne zending geslaagd was te Analaboe, Poe- loekajoe, Soesoe, Laboean, Hadji en Moeki. Terbangen moest nog antwoordenmet de overige slaten had men nog geen communicatie gehad. Het Metalen Kruis kwam den 17den dezer te Singkel aan de gezondheidstoestand aan boord liet te wenschen over. Bij het Hoofdcomité van het Roode Kruis hier te lande is een schrijven ontvangen van het Centraal-comité te Batavia van 31 Januari jl., ten geleide van een afschrift van een brief, gedateerd Atjin 17 Januari 1874, van generaal Van Swieten, luidende als volgt Het Cenlraal-comité van hel Roode Kruis in Ned. Indië verdient in hooge mate de erkente lijkheid van de expeditionnaire zee- en landmacht strijdende in de wateren of op den bodem van Atjin. Veroorloof mij bij u de tolk te zijn dei- dankbaarheid van officieren en minderen, die of de goede werking van het Roode Kruis gadege slagen of zijne vruchten ondervonden hebben. Het is echter niet alleen het nut en aangename der toegezonden versnaperingen en andere artikelen die wij loven, waaronder de pijpen en tabak het meeste gewaardeerd worden, maar ook de zorg waarmede de verstrekkingen geschieden en de toewijding waarmede aan liet hoofdbeginsel van het Roode Kruis voldaan wordt. Wij roemen vooral de goede keuze uwer gedelegeerden, die met ware menschenmin hunne taak begrijpen, en ze volbrengen met een moed en volharding, die onze bewondering heeft opgewekt, hetzij aan de sponde van den bezwijkenden cholera-lijder of onder het vijandelijk vuur aan den gewonden krijgsman. Terwijl de weleerw. heeren H. Ruleman Vogel en F. De Bruyn, respectievelijk Prot. veldprediker en R.-K. aalmoezenier, zich meer speciaal doch niet uitsluitend bezighouden met de lijders op de sche pen (zieken en gekwetsten) is de heer G. Von Bultzinglövven aan den wal werkzaam. Bij alle gevechten is hij tegenwoordig en schroomt hij niet hulp te verleenen, niet zelden onder' het vijandelijke vuur, nu eens om een eerste verband te leggen, dan om uit zijn voorraad lafenis te geven, altijd en overal om te doen wat mogelijk is. Dat de drie gedelegeerden voor hun weldadig streven op het slagveld en aan het ziekbed een ruim veld hebben gevonden, geluigt het groote aantal ge wonden, waaraan zij de liefderijke zorgen van het Roode Kruis hadden te brengen. En dat zij het goed deden, daaromtrent bestaat slechts éen stem, die zich resumeert iu de woorden, die ik zoo vaak heb liooren uiten„het Roode Kruis is een nuttige en liefdadige instelling." Behoef ik nu nog te zeggen, dat wij allen dankbaar zijn den milden gevers in Nederland en in Ned. Indië, dat zij het Centraal-comité alhier in de gelegenheid stelden, om aan het oogmerk der instelling in zoo ruime mate te voldoen, aan het Centraal-comité dat zij die taak aan zulke goede handen heeft toever trouwd? Ik vertrouw genoeg gezegd te hebben, om dit duidelijk en zeker te doen uitkomen. Door de Commissie voor de oprichting van het Asyl voor oude en verminkte zeelieden te Brielle is bekend gemaakt, dat de tot nog toe bijeengebrachte giften ruim 80,000 bedragen. Tot het vestigen van een ondersteuningsfonds voor de later in het gebouw op te nemen invaliden, heeft men van die som ruim 30,000 afgezon derd, zoodat thans nog een halve ton beschikbaar blijft. Voor dat bedrag kan alleen het middelge deelte van het gebouw opgericht en aan enkele zeelieden woning verschaft worden, terwijl voor de geheele voltooiing bovendien nog ƒ100,000 henoodigd is. Tot de verkrijging dier som heeft de Commissie een nieuw beroep gedaan op de liefdadigheid harer landgenoolen. De inrichting wordt alleen bestemd voor gehuwde oude zeeliedenj aan welke ieder eene vrije woning, bestaande uit eene woonkamer, slaapkamer, keuken, kelder en zolder verschaft wordt. De heer Tulders, architect van het gedenk- teeken te Tilburg, is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De eerste steen voor het gesticht van ouden van dagen te Egmond-aan-Zee zal op den 24sten dezer, te 1 uur 's namiddags, worden gelegd door Z. IC. H. Prins Hendrik. Naar men verneemt zullen ook de leden van de Staten-Generaal bij het aanstaande feest op 12 Mei te Amsterdam o. a. bij den dienst in de Groote Kerk officieel vertegenwoordigd zijn. Een concert, dezer dagen door de lieder tafel „Rolte's Mannenkoor'' en de Rotterdamsche Symphonie- en Harmonie-vereeniging gegeven ten voordeele der gekwetslen in den oorlog tegen Atjin, heeft f 790 opgebracht. Blijkens besluit van 23 Jan. 1874 zijn de voorwaarden van inschrijving voor de gouverne mentswissels in Ned. Indië gewijzigd. Voortaan zullen die wissels, in stede van op 3 maanden na zicht, op 8 dagen na zicht worden afgegeven. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 21 dezer niet plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amslerdam is bij de benoeming van een Isten hulponderwijzer aan eene der open bare tusschenscholen de candidaat van B. en W., zijnde de Israëlietische hulponderwijzer, niet be noemd, maar is benoemd de candidaat van school opzieners, namelijk de hoofdonderwijzer Orbaan. - Z. M. heeft aan den O.-I. ambtenaar H. J. ICraijenhof van de Leur, gewezen opziener 3de kl. bij het boschwezen in Ned. Indië, laatstelijk met verlol hier le lande, wegens ziekte, met ing. van 1 Jan. 11., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. H. J. Van der Reest is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned. Indië, om te worden geplaatst als ondcropziener 2de kl. over de smederij, den koper- en hlikslagerswinkel bij den urtillerie-construcliewinkel te Soerahaja. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Teteringen, E. Oomen; van De Lier, J. A. Van der Goes, secret, aldaar; van Oud- en Nieuw- Gastel, G. A. Blankers. Gemengd ISfieuws. Als ver moedel ij ke dader van den moord van een stationschef van de ceintuurbaan te Brussel, is, zooals in der lijd gemeld werd, zekere E. Leclercq in hechtenis genomen, op geen anderen grond dan dat hij, hoewel een vriend van den vermoorde zijnde, zijne begrafenis niet had bijgewoond. Het vermoeden bleek weldra onge grond, maar de ongelukkige, reeds ongesteld bij zijne inhechtenisneming, werd door de zaak zóo geschokt, dat hij 't bestierf. Hij laat eene moeder en eene zuster na, die hij onderhield. In de Valk, eene buurtschap op ruim een uur afstand van Lunteren, waren Dinsdag ochtend 4 boerenarbeiders bezig een zwaren boom van een wagen te laden. Op een der smalle rade ren gelegd, werd de boom door een arbeider met den rug gesteund, doch glipte over 't rad en gleed met zoodanige kracht langs den rug van dezen arbeider, dat hij dood voorover viel. Zijn nekspieren waren gebroken. De ongelukkige laat eene vrouw en acht kinderen achter. Het te Wildervank verspreide ge- rucht, als zou de praam van schipper Te Velde met de opvarenden in het Schildmeer gezonken z'yn, is gelukkig ongegrond bevonden. Te Bergen, in Noorwegen, is de h a- ringvangst in den afgeloopen winter totaal mislukt de geheele vangst bedroeg nauwelijks 17,000 ton. Het Prov. Gerechtshof van Noord-Hol land deed gisteren uitspraak in zake Francino. Het overwoog dat er geen poging tot brandstich ting in den zin der wet was, aangezien begin van uitvoering ontbrak. Verder nam het Hof aan, dat er van geen dolus bleek, daar de feilen, den beschuldigde ten laste gelegd, alleen geschied waren uit verregaande baldadigheid. Het omgooien van de kachel met het doel om het vuur aan de petroleum mede te deelen, was niet bewezen. Dientengevolge sprak het Hof Francino vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Men meldt uit Bedijkte Schermer: Vrijdag voor 8 dagen verspreidde zich het gerucht, dat er een hoogst treurig ongeval had plaats ge vonden in de woning van een walermolenaar onder Schermerhorn. De dochter, een meisje van 17 jaar, sedert den dood der moeder met de huishouding belast, had, naar men verhaalde, de onvoorzichtigheid gehad spijzen te koken in een niet genoegzaam vertinden koperen ketel. De vader en de eenige zoon, 14 jaar oud, hadden heiden van die spijzen gebruikt, met het nood lottig gevolg dat de vader een geruimen tijd de hevigste benauwdheden had ondervonden en dat de zoon zeer spoedig bezweek. Met algemeene deelneming werd van het gebeurde kennis geno men. Die deelneming vermeerderde nog, toen men vernam dat de dochter aan een der vrachtrijders van Schermerhorn op Alkmaar de hestelling Had opgedragen van een hoeveelheid arsenicum. Men onderstelde eerst, dat het kind in wanhoop zich zelf het leven wilde benemen. Geheel anders blijkt echter de toedracht der zaak te zijn. Nog is het juiste niet hekend; maar de dochter, be nevens een zekere P. S. uit het dorp Schermer horn, zijn in hechtenis genomen en beiden moe ten reeds gewichtige bekenienissen gedaan hebben. Het lijk van den zoon werd opgegraven, ten einde het aan een lijkschouwing te onderwerpen. Ter terechtzitting van het Prov. Ge rechtshof in Gelderland van Dinsdag werd be handeld de strafzaak legen H. Verschoor, arbeider te Culenborg, beschuldigd van moedwilligen dood slag. In den avond van den 25sten Dec. 1873 werd er ten huize van de wed. Den Helt, onder Acquoi, eene verloting van St.-Nicolaas-goed ge houden, ten gevolge waarvan daar verscheidene personen, wel een dertig- of veertigtal, bijeen waren. In den loop van den avond ontstond lus schen eenige der verzamelden geschil, dat gevolgd werd door een gevecht, waarin betrokken werden de beschuldigde en de landbouwer A. Van Brug gen. Bij die gelegenheid trok Verschoor zijn mes. Op het gezicht van dat mes, of wel om huiten den Iwist te blijven, liep een gedeelte van liet gezelschap het huis uit. De beschuldigde echtei

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1