te Birdaard, gem. Dantumadeel, ten bedr. van f 265 's jaars, met intrekking van het pensioen van f 245, hem verleend 5 Sept. 1870. Gemengd Nieuws. De zaak tegen pastoor Van den Bosch, te Denekamp, is uitgesteld tot 23 April. De beklaagde was afwezig. Er zullen nieuwe getuigen gedagvaard worden. Den 20sten Nov. van het vorig jaar werd te 's-Hertogenbosch in de Tolbrugkazerne een soldaat gearresteerd, die in een vlaag van woede eenige scherpe patronen afschoot. Die daad werd toen gequalificeerd als misdaad tegen den dienst en de subordinatie. De krijgsraad heeft thans uitspraak gedaan en verklaard, dat de beschuldigde heeft gehandeld in een staat van krankzinnigheid en hem dus vrijgesproken. De arr.-rechtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in de dezer dagen ver melde stralzaak van G. H. L. Smit. Bij het uitvoerige vonnis is de beklaagde vrijgesproken van 3 der hem bij de dagvaarding te last gelegde bedriegelijke oplichtingen, en te dier zake veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 4 jaren en 6 jnaanden, 9 geldboeten van f 25 en voor den tijd van 10 jaren ontzet van de burgerlijke en burgerschapsrechten. Voorts is de officier van justitie niet-ontvankelijk verklaard in zijne vorde ring, voor zooveel daarenboven veroordeeling van den beklaagde ter zake van 22 (in de dagvaar ding niet omschrevene) bedriegelijke oplichtingen gerequireerd werd, en heeft de rechtbank verklaard, dat geene termen bestaan om de zaak, uithoofde van gepleegde valschheid in de door den beklaagde aangegane contracten, ten crimineele te verwijzen. De gezagvoerder van het stoomschip Herder, 19 Febr. van Hamburg naar New-York vertrokken, rapporteert den 24sten Febr., op 49° 51' NBr. en 22° 53' WL. door een vreeselijken orkaan te zijn beloopen. Des morgens van den 25sten brak eene zware stortzee over het schip, die een gedeelte van den voorsteven, hekken van den bak en het voorluik wegsloeg, waarbij de 4de stuurman den arm en 2 matrozen de beenen braken, terwijl nog vele anderen gewond werden. De barometer viel tot op 27,90 en de wind schoot uit naar het NW. De stuurhut en schijnlichten werden weggeslagen, waardoor veel water in het schip en de machinekamer drong. Men kon geen stoom genoeg maken om het schip goed te be sturen, daar de vuren gedeeltelijk uitsloegen en de ijzeren platen van het dek in de machinekamer door het water opsloegen, zoodat eindelijk het schip dwars van de zee viel. Des avonds van den 26sten kwam een ontzettend hooge stortzee op het schip aanrollen, die zes booten stuksloeg, waarvan er drie overboord spoelden. Men arbeidde voortdurend met stoom- en handpompen om het binnendringende water meester te worden, waarbij de passagiers ook met emmers behulpzaam waren; doch het water voortdurend stijgende, sloegen eindelijk de vuren geheel uit. Het weder een weinig bedarende, kon men den 27sten weder stoom maken. Den 28sten verhief de orkaan zich met verdubbelde woede, en de zeeën, die voort durend over het schip heen braken, sloegen nu alles van het dek wat nog overgebleven was. Slechts door aanmoediging van den gezagvoerder en belofte van eene extra maand gage, was het mogelijk de stokers, die door voortdurenden arbeid geheel uitgeput waren, aan hel werk te houden. Des avonds van den 28sten bedaarde eindelijk de storm, en dewijl men door voortdurend pom pen en baliën niet op het water won, besloot de gezagvoerder naar Queenstown af te houden, alwaar men den 3den Maart arriveerde. Donderdag 11. zij n te Harderwijk twee Zwitsers binnengebracht, die plan hadden, na het ontvangen van hun handgeld, naar Engeland te deserteeren. Reeds waren ze op de boot die ken naar Londen zou voeren. Zij hadden vele voor zorgen genomen om zonder stoornis de reis te doen, maar ze zijn door de Rotlerdamsche politie in hel uitvoeren van hun plan verhinderd. Aan het station van den Centraal- spoorweg te Utrecht had Zondag-namiddag een ongeluk plaats. Een werkman, op eene locomotief willende slappen, terwijl deze in beweging was, stapte mis en raakte met eeri voet onder het wiel, zoodat dit lichaamsdeel van het been werd afgesneden. In een buitengewoon P olitieblaadj e wordt bekend gemaakt, dat volgens bericht van de politie te Dusseldorf sedert 15 Februari jl. voortvluchtig zijn de twee navolgende gevaarlijke inbrekersC. E. Herlitt, kantoorbediende, uit Angerburg, zich ook noemende goudwerker Grie- mann of Luttchen, en F. E. C. Dohmeijer, oud 24 jaren, schoenmaker, uit Walkenried, zich ook noemende A. YVeisslever. Zij reizen onder val- sche namen en hebben hun weg over Amsterdam genomen. Bij ontdekking wordt daarvan mede- deeling ingewacht bij het Depart, van Justitie. Te Middelburg is van het clipper- schip 's-Gravenhage een der matrozen vermist; men vermoedt dat hij overboord gevallen en in het kanaal is verdronken. De Locomotie f meldt het volgende: Een korporaal, behoorende tot een garnizoen van N. I., werd betrapt op heeter daad van smokke larij van opium en deswege voor een raad van justitie op Java terechtgesteld, welk lichaam hem veroordeelde tot drie maanden gevangenis straf en f 3000 boete. Het tijdstip waarop dit vonnis werd geveld, is nog niet zoo ver verwij derd dat de straf kan zijn ondergaan, vooral indien de boete door gijzeling moest worden ge kweten, in rede van eene maand voor elke f 200. Inlusschen bevindt bedoelde persoon zich niet in de gevangenis, maar is tot sergeant bevorderd en behoort tot de strijders in Atjin, waar hij misschien nog wel in de gelegenheid is een ridderorde te bevechten. De bevordering tot ser geant is opmerkenswaardig als bewijs van het denkbeeld dat door militaire autoriteiten wordt gehecht aan de qualificatiegoed gedrag, die voor een korporaal vereischt wordt om voor be vordering in aanmerking te komen. Zijn smokke laars-proces was toch bij zijn bataljonschef bekend. Het mede te velde trekken met het bataljon waartoe hij behoort, is mede opmerkenswaardig. Zoo die sergeant zich voor den vijand onder scheidt, zal hij misschien nog langs telegraphi- schen weg door Z. M. geridderd worden, op het oogenblik dat hij nog onder de tuchlelingen in 's lands centrale gevangenis behoorde te ver- loeven. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens het Mémorial diplomatique is er in den laatsten tijd eene aanmerkelijke verbetering gekomen in de verstandhouding tusschen de Ka binetten te Berlijn en te Versailles. De meer be hoedzame houding der Fransche bisschoppen heeft daartoe het hare bijgedragen. Het Kabinet te Berlijn zou aan de Fransche regeering te kennen hebben gegeven, dat, afgezien van de godsdien stige quaestie, er niets tusschen beide landen bestaat, dat tot eenig misverstand aanleiding kan geven. Tengevolge der betere verstandhouding zou Pruisen vast besloten zijn alles te vermijden, wat het werk van Frankrjjks inwendige organisatie zou kunnen belemmeren. Victor Hugo heeft een nieuw drama in vijf bedrijven geschreven, getiteld: „Torquemada". Hij heelt het reeds aan eenige zijner vrienden voor gelezen. Doch het moet zulke bijtende toespelingen op eentge bestaande toestanden behelzen, dat aan de opvoering niet gedacht zou kunnen worden. Er wordt verzekerd, dat Mac Mahon het plan heeft, om, in zoover het van hem afhangt, aan Parijs hare vorige rechten als hoofdstad terug te geven, en dat hij bij zijne Ministers ernstig aandringt op het indienen van een voor stel in dien zin bij de Kamer. De bezoeken, die Mac Mahon in den laatsten tijd aan Parijs heeft gebracht, moeten hem versterkt hebben in de overtuiging, dat zoolang Versailles de zetel der P»egeering blijft, aan geen verbetering van den handel en de nijverheid te Parijs te denken valt. In elk geval zal de Maarschalk gedurende de Paasch-vacantie te Parijs zijn verblijf houden. Het rechtsgeding tegen den overste Stoffel zal, bij gebrek aan bewijzen, niet doorgaan. De Engelsche stoomboot Lacoilia, die met 278 Algerijnsche bedevaartgangers uit Alexandrië vertrokken was, heeft met hevige stortzeeën te kampen gehad, tengevolge waarvan vooi de aan komst te Tunis 117 pelgrims overboord zijn ge slagen en verdronken. België. Een monster-proces, dat gisteren voor de assises van Namen een aanvang heeft genomen, trekt in hooge mate de aandacht van het Belgisch pubiek. Zekere Jean Joseph Jaumart, oud 62 jaren, geboren te Bothey en gedomicilieerd te Ixelles, staat terecht wegens valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan ten nadeele van de wettelijke erfgenamen van baron Pasquet d'Acosse, den 14den Juni 1870 te Bothey op vergevorderden leeftijd overleden. Jaumart wordt beschuldigd een door hem vervaardigd testament te hebben ondergeschoven, waarbij hij tol univer seel erfgenaam door den overleden, baron wordt benoemd. De omstandigheden, waaronder de mis daad plaats greep, zijn bijzonder ingewikkeldde akte van beschuldiging beslaat in druk 40 pagina's groot octavo, en 250 getuigen, zoo i charge als 4 décharge, moeten gehoord worden. Men verwacht dat het proces minstens een geheele maand zal duren. Duitsclrlan d. Uit Straatsburg wordt geschreven Sinds eenige dagen bevindt zich binnen deze veste de Fransche reiziger in wijnen, generaal Cremer. Aan zijne talrijke begunstigers en anderen heeft hij weder eene sierlijke adreskaart gezonden, waarop te lezen staat: „Le général Cremer, voyageur en vins." Het schijnt onzen dapperen strijder aan gindsche zijde der Yogeezen niet naar den zin te gaan althans onlangs heeft hij nog in een bierhuis uitgeroepen houdt u maar stilgij hebt hier twintig duizend maal meer vrijheid dan de Fran- schen Bij het laboratorium der patronenfabriek te Moabit in Pruisen zijn thans, in plaats van soldaten, 200 vrouwen in dienst gesteld. De bisschop van Kulm is wegens herhaalde met de wet strijdige aanstelling van geestelijken veroordeeld tot eene geldboete van 2400 rd. en subsidiair tot 16 maanden gevangenisstraf, terwijl het districlsgerechtshof van Gnesen den kanun nik Woiciechowski wegens de onwettige aanstel ling van een pastoor le Sobota tot eene geld boete vari 300 rd. en subsidiair tot 4 maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld. Groot-Britannië. Zondag werd in Hydepark eene demonstralie aan den dag gelegd ten gunste eener amnestie voor de Feriians. Wanordelijkheden hadden hierbij niet plaats. In het rapport der commissie van enquête omtrent den guano-voorraad in Peru, wordt de voorraad ten zuiden van Iquique geschat op meer dan tien millioen ton, van de beste qualiteit. Er zijn op Cambden House, het verblijf van de ex-keizerlijke familie, ter gelegenheid van de meerderjarigheid van den prins, 0200 kaartjes, allen van Franschen, afgegeven. De prins heeft aan den hertog van Padua zijn dank betuigd voor de trouwe herinnering aan de nagedachtenis des Keizers. Verder verklaarde hij dat de openbare meening in Frankrijk, ondanks het vertrouwen, hetwelk de loyauteit van Mac Mahon inboezemt, voor een beroep op het volk is. Hij zal zich aan die uitspraak onderwerpen, hetzij dat de meer derheid gunstig is voor het tegenwoordig gouver nement in Frankrijk, hetzij de naam van Napo leon voor de achtste maal uit de stembus te voorschijn komt. Volgens telegram van Gibraltar, is de Queen Elizabeth van Glasgow bij Tarifa gestrand. Verscheidene passagiers zijn verdronkenhet weer was zeer onstuimig. Blijkens een ander telegram, zijn 14 man verdronken, 12 gered en 8 nog aan boord, llet gouvernernents-stoomschip Cort had order bekomen om adsistentie le verleenen. Oostenr.-Hong. Alonarchie. In het Huis van Afgevaardigden hebben Prato en de zijnen gisteren een voorstel ingeleverd tot instelling van een zelfstandigen Landdag voor Zuid-Tirol. De eerste der confessioneele wet ten is na de derde lezing onveranderd aangenomen. De Pesther Lloyd deelt mede, dat hel, tengevolge van ontstane moeielijkheden in het vor men van een coalitie-ministerie, onwaarschijnlijk geworden is, dat Baron Sennyey geneigd zal zijn

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2