De longziekte is te Haarlemmermeer uitge broken op de Badhoeve van Mr. J. P. Amersfoordt; 128 siuks hoornvee zijn aldaar aanwezig. De veestapel bestaat uit eigen aanfokal het aan wezige vee is in jeugdigen leeftijd éénmaal inge ënt. Een os is afgemaakt. De Kerk. Ct. deelt mede, dat door het provinciaal kerkbestuur van N.-Holland emeritaat is verleend aan den heer A. Kuyper, theol. Dr. en predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, in te gaan 16 Maart e. k. A. Z., de onbekende, die in de Haagsche Niemusb. de op 12 Mei verjarende kinderen opriep, heeft, gelijk door dit blad gemeld wordt, van iemand uit Dordrecht twee zeer prachtige, echt Japansche bloemvazen ontvangen waarvan de weerga hier te lande te vergeefs zal worden gezocht. Deze vazen, voorzien van twee prachtvolle bloemruikers, die de directrice eener meisjesschool tedaartoe wenscht bij te dragen, zullen, door een paar nog niet aangewezen kinderen, met een commissie, afgescheiden van die voor het „algemeen" kindergeschenk, als bijzondere kinder gave van de op 12 Mei jarige kleinen, den Koning en de Koningin worden aangeboden, vergezeld van een album, bevattende de portretten jan eenige kindertjes en van de leden der speciale commissie. Een en ander zal zoo geregeld worden, dat 't een bepaalde verrassing zal zijn voor HH. MM. De Minister van Financiën heeft bepaald dat in het loopende jaar kunnen worden aange steld tien adspirant-verificateurs voor den actieven dienst der directe belastingen enz., voor welke betrekking in een der laatste maanden van dit jaar een vergelijkend examen zal worden afgenomen. De dirigeerende officiei van gezondheid Dr. F. J. Van Leent, geplaatst bij het hospitaal dei- marine te Willemsoord, wordt met den laatsten April aanslaande op non-activiteit gesteld. De off.-van-gezondheid 2de klasse H. Moer man en P. C. Buyze, respect, geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee en gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, terwijl worden geplaatstbij het hospitaal der marine te Willemsoord de ofl'.-van-gezond- heid 2de klasse W. H. Visscher van Aalst; aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee de ofl.- van-gezondheid 2de klasse M. Steensma; in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de off.-van-gezondheid 2de klasse A. Pieters en 3de klasse G. P. J. Theunissen, en gedet. respect, aan boord van Zr. Ms. oefenings-vaartuigen Vulkaan en Ternate. Z. M. heeft op non-act. gesteld den kapt. P. J. Van Sloten, van het 8ste reg. inf., in afw. dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft benoemd tot lid van den mili tieraad in de prov. Overijsel, voor de lichting der nationale militie van het jaar 1874, J. H. Van Barneveld, lid van den gemeenteraad van Avereest goedgevonden: 1°. aan den afgetreden Minister van Marine L. G. Brocx, met ingang van 18 Dec. jl., toe te kennen een pensioen van 4000; 2°. aan den gewezen inspect, van financiën bij het loods wezen bij hel depart, van marine Jhr. H. P. F. Hooft, wegens ongeschiktheid voor de waarneming van zijn ambt, door lichaamsgebreken, met ingang van 1 Januari jl., te verleenen een pensioen van ƒ1939; den klerk bij de directie der marine te Amsterdam J. Ruwers, ter zake van lichaamsge breken, eervol ontslagen uit 's Rijks dienst, onder toekenning van pensioen. Gremengd INieirvvs. Men meldt uit Alphen, lage zijde: Laatstleden Donderdag heeft, naar men zegt, zekere G. J. P., alhier woonachtig, bedelaar van beroep, op een zijner uitstapjes zijn achtjarig kind zoo danig mishandeld, dat het nog dienzelfden dag is overleden. Men meldt uit Maastricht: Zaterdag- namiddag begaf zich de knecht van den land bouwer D. in den overdekten vergaderbak, waarin het vuilnis uit koe- en paardenstallen bijeenloopt. Nauwlijks bevond hij zich op de daarin geplaatste ladder of hij viel, door de opstijgende gassen be dwelmd, naar beneden. Zijn meester, de lieer D., die hem ter hulp snelde, onderging hetzelfde lot, terwijl een op het hulpgeschrei toegeschoten brouwersknecht, die zich insgelijks in den put waagde, mede een slachtoffer zijner menschlievend- heid werd. Het mocht niet gelukken hen tijdig ter hulp te komen. Toen men er eindelijk in slaagde hen boven te halen was het te laat. Allen hadden opgehouden te leven. Uit Wildervank schrijft men: Alge meen loopt hier het gerucht, dat de diep geladen praam van schipper Te Velde, van Veendam, op Schildmeer gezonken zou zijn, en dat daarbij de schipper met zijn geheele gezin, uit vrouw en 5 kinderen bestaande, is omgekomen. koloniën, BATAVIA, 5 Februari. Blijkens eén rapport van den luit.-generaal J. Van Swieten is het aan drie der vier volgelingen, die Mas Soemo Widikdjo vergezelden bij zijne zending tot overbrenging van een brief aan den Sultan van Atjin, gelukt aan de handen der Atjineezen te ontkomen. Omtrent hun wedervaren wordt het volgende medegedeeld Het gevolg van Widikdjo bestond uit een Maleier, twee Javanen en den jeugdigen raden Tegoeh. Zij vertrokken 23 December uit het bivak nabij de missigit gekomen, werden zij aangehouden door een troep volk, dat, toen zij hun doel had den bekend gemaakt, een der hoofden ging roe pen. Weldra verschenen twee panglima's, bene vens Toekoe Talang, die de brieven aannamen met de bewering, dat zij de radja's waren. Onder het omstaande volk gingen stemmen op om de gezanten te vermoorden en dat advies werd sterk ondersteund door een kettingganger, een Chinees en een Bataviaschen huisjongen, die naar den vijand moet zijn overgeloopen. Aan Widikdjo werd zijn zilveren sirihdoos ontnomen. Gelukkig kwam er een hadji tusschenbeide, die zeide, dat ten tijde van den vorigen Sultan nooit leed mocht worden gedaan aan een brenger van een brief. Zij werden hierop teruggezonden; zelfs was er een jongmensch, die aan Widikdjo zijn gouden kalkdoosje gaf, als ver goeding voor de hem afgenomen zilveren sirihdoos. Zij hadden nog geen kwartier uurs den terugtocht aangenomen, toen Widikdjo en de zijnen werden teruggehaald, van hunne wapens en kleinoodiën beroofd en gevankelijk opgebracht naar de kam pong Batok, waar zij twee dagen gevangen bleven. In den laten avond van 25 Dec. werd Widikdjo vandaar weggehaald; bij die gelegenheid werden alle gevangenen gebonden, maar, uilgenomen Widikdjo, die zóo weggevoerd werd, werden alle spoedig weder losgelaten. Toekoe Talang deelde hun mede, dat men lot den dood van Widikdjo besloten had, omdat hij een voornaam persoon was. Widikdjo lachte toen ongeloovig, maar den anderen dag kreeg zijn gevolg de tijding, dat hij verdronken was. Raden Tegoe werd eenige dagen later naar Panglima Polim's verblijf overgebracht. De drie anderen bleven bij Toekoe Talang, die hen als volgelingen gebruikte om zijn geweer en sirih doos te dragen. Zij kregen weinig en slecht eten, en moesten van 's morgens tot 's namiddags in de zon zitten ten aanschouwe van het publiek. Den llden Januari jl. werden ook zij. gebonden, met de mededeeling, dat zij den volgenden dag zouden vermoord worden. Hunne welgeslaagde poging tot ontvluchting was daarvan het gevolg. Mas Kerta Soedira beet zijne banden stuk, maakte toen de beide anderen los, en omstreeks 7 uur 's avonds vluchtten zij in de rivier, die zij eerst den volgenden ochtend om 5 uur nabij onze voor posten verlieten. Alleen Soera Melangi waagde zich een oogenblik aan wal, maar viel in handen van eenige Atjineezen, die hern weder naar de rivier brachten en onder water hielden, tot zij hem dood waanden. Zij gaven hem nog twee lanssteken in de borst, en legden hem in een kuil, waarover eene laag aarde werd verspreid. Soera schijnt toen te zijn bijgekomen, verliet zijn graf, en haalde weldra zijne makkers in. Hij be reikte onze voorposten, waar hij uitgeput neder- zeeg. Naar de hoofdambulance overgebracht, stierf hij des anderen daags aan zijne wonden. Den 2den is door den Resident van Batavia aan Radjah Barhan Oedin, commandant van het derde district aldaar, uitgereikt de Militaire Wil lemsorde 4de klasse, wegens den door hern sedert '1S62 aan het Gouvernement betoonden moed, beleid en trouw. Door den gouv-generaal van Nederlandschlndiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pen sioen, de gew. klerk bij den lsten alg. pakhuism. te Batavia N. F. Brugman; op verz., eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, de ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Cheribon F. J. L. Van Maanen op verzoek, wegens ziekte, uit zijne betr., de eerste kl. op het ads.-res.-kantoor te Loemadjang, J. Raaf. Benoemd: Tot ing. 2de kl. van het kadaster, B. J. Hiddink; met bep., dat hij werkzaam wordt gesteld in de res. Batavia,; tot landm. 3de kl. bij het kad., J. A. W. Van Bergen en W. Van der Rest; tot 2den deurw. bij den raad van Justitie te Samarang, R. J. L. E. Ruitenbach, thans die betr. waarnemende; lot contr. 1ste kl., Jhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Altenstadt; tol contr. 2de kl., L. T. Maijer; tot ambt. ter besch. J. F. N. Van Oosterzee; bij de alg. rekenk. tot 2den comm. J. A. Corver en G. A. L. W. Sol; tot 3den comm. Ph. Du Mosch, H. J. L. J. Van Lingen en W. H. Wittenroodbij de in- en uitvoerr. en acc.: tot ontv. te Cheribon, J. D. Grevelink; tot verific. 5de kl. J. Van den Berg; tot 3den huipond. aan de openb. 2de lagere school te Soerabaja, J. II. Toorop; tot 'lsten huipond. aan de openb. lagere school te Cheribon, C. Wegenaar; tot eersten klerk bij het Depart, van Justitie, N. H. A. M. Van Dijck; tot eersten klerk op het ads.-res.-kantoor te Loemadjang W. F. Brugman. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verz., eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens vol brachten diensttijd, met beh. van recht op pens., de maj. der inf. J. II. Swaving. Departement van Marine. Benoemd: Bij de Gouvernements Marine; tot machinist-leerling lste kl., G. Hagenzieker. BU1TENL AN D. Frankrij li. Ook rondom Lyon zullen nieuwe vestingwerken worden aangelegd. De stad zal op grooten afstand met gedetacheerde forten worden omringd. De plannen zijn gereed, en met de werken zal weldra een begin worden gemaakt. OuitscHland. De Pujkswet op de vaccinatie is Zaterdag in den Rijksdag, bij derde lezing, aangenomenevenzoo de wet op de strandvonderijen. Prins Von Bismarck bevindt zich op weg van beterschap. jri-oot- E 5i-it:iimi«"-. Uit Cape Coast wordt van 22 Febr. gemeld: De Engelsche troepen zijn bijna alle weder inge scheept. Generaal Woseley zal den 7den Maart vertrekken, omdat hij eerst de aankomst van den nieuwen gouverneur Berkeley afwacht. De troepen hebben op den teruchtocht van Coomassie met groole moeilijkheden te worstelen gehad, daar de rivieren door den regen sterk gezwollen waren Oosteni-.-Hong. .Monarchie. De Academie voor Oostersche talen en weten schappen te Weenen verkeert in bijzonder bloei- enden toestand. Zij telt tegenwoordig 34 inwonende studenten, die allen opgeleid worden voor den consulairen dienst. De openbare cursus, die in de academie gehouden wordt voor Arabische, Per zische en Turksche taal, wordt door 76 toehoor ders gevolgd, waaronder verscheidene officieren van het leger, studenten in de rechten en in de geneeskunde (die zich later in het Oosten wilier vestigen), ingenieurs en eenige Rijksambtenaren. Het plan bestaat om ook een leerstoel voor de Chineesche en Japansche taal op te richten; de uitvoering daarvan wacht slechts op de benoeming van den leeraar. Deze Academie telt 13 profes soren, waarvan enkelen, ats o. a. directeur Barle, eene Europeesche vermaardheid hebben. Het Huis van Afgevaardigden heeft bij tweede lezing aangenomen het ontwerp van wet, regelende de uitwendige rechtsbetrekkingen dei' Katholieke Kerk, overeenkomstig het voorstel dei' Commissie. Ook is besloten het Oostenrijksch ge deelte van de Breslauer diocese te scheiden van het Pruisisch gedeelte. Telegrammen. ROME, 15 Maart. De Voce della Verita en de Osservatore Romano zijn door het Italiaanse!» Gouvernement verboden.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2