EIDSCH DAGBLAD. i\°. 4324. A0. 1874. Maandag 16 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEI EN, gezien de artt. 10, 34 en 35 der Wet van 4 Joli 850 (Staatsblad n°. 37)doen te weten, dat de lijsten der ersonen, die tot het verkiezen van leden der Twcedo Kamer van e Staten-Generaal, der Provinciale Staten eu vau den Gemeen- ~raad bevoegd zijn, op heden vastgesteld en gedurende de eerst- omende veertien dagen voor een ieder ter lezing nedergelegd ijn op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder aangeplakt op de kleine Pers van het Raadhuis; voorts at van die lijsten zijn afgelaten de navolgende personen, die ~n of meer der voor het kiesrecht gevorderde vereischtcn ver ren hebben of overleden zijn, als: Mr. F. Canter Alta, J. P. Dricssen, B Eigeman, A. Fuchs, V. C. Groenevelt, N. C. De Gijselaar, P. A. Fortuvn Harreman, Van der Hcnst, P. Herdingh Hz., A. J. Klok, Dr. G. W. Plaat, J. H. C. Martin, A. A. Peltenbarg, Jhr. Mr. J. N. ran Puttkammer, Prof. G. C. B. Suriogar, O. A. VanTricht, J. De Vries, P. Zandvliet, G. H. Blanken, W. Brakel, J. B. rink, D. Hagemans, L. Den Houter Bz., J. Leunen, J. Par- entier, A. 11. Spoorman, Ds. J. G. Toussaint, J. C. Van Venetie, J. Vcrmoy, J. O. De Vries, J. Welvaars, die overleden zijn J. M. Van Dishoeck, H. J. Mathlencr, J. Parmentier, J. B. liggers, M. De Wekker en M. J. Wouters, die een hunner urgerschapsrechten verloren hebben; Mr. J. J. Van Angelbeek, J. J. Benzeraaker, M. G. Van en Bos, J. Brandhoff lsselman, II. G. Cramer, J. H. Eichman, rof. J. C. G. Evers, II. P. Van Bonoval Faure, Dr. F. C. J. an Goens, S. H. De Leeuw, A. J. Van Mannekus, P. Mor- iestevn, G. P. De Neve, W. C. De Wetstein Pfister, N. F. erk, Mr. L. J. W. baron Sloct van de Beele, J. K. Steen- off, Prof. J. II. Stuffkcn, H. De Vogel, Mr. S. C. Snellen ran Vollenhoven, Dr. H. C. Van Eyk van Voorthuizen, N. V. Beuzemaker, C. II. De Bolster, Mr. J. M. Callcnfels, Dr. G. Hamaker, G. .T. Van Leeuwen, J. J. Planjer, M. Polak, B. Post, J. W. Rahc', J. Rntgers, Dr. J. Sassc, C. Spaan erman, W. T. Van Stuwe, W. Von Wrangel auf Lindenberg, 'ie in den loop des jaars de gemeente hebben verlaten; J. J. Bratel de la Riviere, J. Van Diggelen, L. J. Engels, "Van Gessel, J. De Groot, J. H. Van den Hoek, Mr. A. P. Schmidt, C. Scgaar, J. Selicr, C. H. Tiemeijer, W. Vcrkouw, W. Van Wingen, J. P. Abel, J. W. C. Albert, Jhr. Mr. 1. Van Alphen, J. Van Beek, C. K. Biegman, It. Bronkhuyzen, Buys, J. W. F. Couve'e, "W. Daemen, R. Van Dorp, W. nessen, W. H Van Druten, J. Fles, J. C. Van Gelder, J. oebertas, F. J. Keyzer, J. Leugeriok, H. Mulder, H. S. Pel, Piket, W. C. F. Van der Plas, T. Platteel, A. A. Regens- org, J. De Ridder, I. Van Tongeren, P. Van Rijn, J. J. erhoeff, A. J. Verhoog, J. J. Werner en M. Van der Wal, niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze leden voor den Gemeenteraad I W. J. Bakx, J. Boom, G. A. Van Deventer, J. J. Filippo, J. Fonteyn, G. W. Foppe, J. Z. F. Hoek, E. C. Iloubolt, s. J. E. Inckel, C. J. Van der Kaay, J. C. Klikee Jr., A. oetser, W. Kooreman, P. Meerburg, F. M. Taverne, G. J. Van 'Bossenbroek, A. G. Verwijs, H. J. Wanna, die niet tol en bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden oor de Ticeede Kamer der Staten-Generaal en voor de Pro- inciale Staten. Eq wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Borgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargem. E. KIST, Secretaris Leiden, 14 Maart 1874. LEIDEN, 14 Maart. Gedurende deze week zijn dagelijks in het kerkhuis alhier opgenomen van 99114 vol wassen personen en van 3345 kinderen. Z. M. heeft benoemd bij den plaatselijken staf lot kapitein plaatselijken adjudant 1ste kl. den Isten luitenant J. G. W. "Wollweber, plaats, adj. 2de kl. te Leiden. - Heden is alhier bevorderd lot doctor in |de letteren de heer F. Goslings, geb. te Har togen, met een acad. proefschrift, getiteldOb servationes ad Scholia in Thucydidem. Openbare vergadering van den Raad van ktate, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, °P Woensdag 18 Maart a. s., des voormiddags *e elf uren. Blijkens den vergelijkenden staat van de opbrengst van 's Rijks middelen over de twee afge- °open maanden, is er weder een aanwas van n?lra 50,000 boven het vorige jaar. Die voor dgang, oogenschijnlijk gering, klimt wanneer men e op de cijfers. Op de directe belastingen is minder betaald 80,000; op de suiker 440,000. op de registratie minder ontvangen 70,000. Dit verschil zou nog niet opgewogen zijn door de meerdere opbrengst van bet recht van succes sie tot 280,000. Daarbij zijn gekomen een meerdere opbrengst van de in- en uitgaande rech ten 80,000, van de posterijen en telegraphie ƒ90,000, van de loodsgelden ƒ15,000 en van het gedisteleerd ƒ168,000. Het totaal blijft dus steeds gunstig. Eene commissie, bestaande uit de generaals Delprat, Schönstedt, en Thye Hannes, den kolonel Kempees, benevens den kapitein Doorman, komt reeds Maandag a. s. te Breda ten einde de Ko- ninkl. Mil. Academie en den gang van het onderwijs aldaar gegeven, in alle bijzonderheden te inspec- teeren. Zij zal van deze inspectie verslag uitbrengen aan den Minister van Oorlog. De heer J. J. Schreuder, apotheker te Haarlem en vervaardiger der alom bekende Ur- banus-pillen, heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek om de noodige maat regelen te nemen tot herstel van de hem toege brachte schade, door een ministerieel besluit, waarbij aan de wet van 1 Juni 1865 Stbln°. 61), nopens de uitoefening der artsenijbereidkunst, een wijdere strekking is gegeven, dan die welke de wetgever kan hebben bedoeld en waardoor een strafvervolging tegen hem ingesteld en een ver- oordeelmg uitgesproken is. Men bericht, dat door den Minister van Justitie aan den bekenden Ds. P. J. R. Laan op diens verzoek om intrekking van zijn signa lement in het politieblad, op grond van de door hem overgelegde verklaring van geneeskundigen, en dat de reden alzoo daartoe zou hebben opge houden te bestaan is te kennen gegeven, dat, vermits hij uit het krankzinnigengesticht niet is ontslagen, maar daaruit ontvlucht, de reden tot de plaatsing van bedoelde bekendmaking niet is vervallen. Gedurende de tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen in het Paleis voor Volksvlijt, van 11 tot 16 April, zal er van wege de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, met medewerking van het Paleis voor Volksvlijt, eene bondententoonstelling worden ge houden, die geopend zal zijn Zaterdag 11 en Zondag 12 April. De proefnemingen met het nieuw model bronzen achterlaadkanon van 8,4 centimeter, gedurende de afgeloopen week in de groote vlas akkers nabij Amersfoort gedaan, zijn met den meest gewenschten uitslag bekroond. Zeer belangrijk is de uitbreiding van de vestingwerken van Naarden. Zij verdient de aan dacht en de bezichtiging van alle bezoekers van het Gooiland. De fundeeringsput van het werk aan bastion Katten is reeds uitgegraven; de linker lage flank en de kalkloods zijn reeds zoo goed als gereed met het metselen van de fortificatie- werken der Karnemelksloot zal spoedig begonnen worden; met het ronduit zal dit ook weldra bet geval zijn. Bovendien gaat men voort met het ontwerpen van nieuwe plannen tot versterking der vesting, o. a. van bet bastion Oranje en Promers, dat dit jaar nog aanbesteed zal worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kanpen wendde zich onlangs tot den Minister van Marine tot het doen aanduiden, door bakens of tonnen, van twee zandbanken in de Zuiderzee „Het Piuggebot" en „De Nabbert'\ gelegen tuschen Kampen en Elburg op ongeveer J/2 uur van het strand, dewijl zij vooral voor vreemde schippers gevaarlijk zijn, velen daarop bij storm schade lijden en twee zelfs verleden jaar op deze banken hunne schepen hebben verloren, hetgeen waar schijnlijk zou zijn voorkomen, indien de schippers de ligging der banken hadden gekend. Ofschoon andere Kamers in bet Land het verzoek aan den Minister ondersteunden, is daarop een afwijzende beschikking gevolgd, vermits, gelijk de Minister ad interim mededeelt, de bedoelde zandbanken ge heel buiten het scheepsvaarwater liggen. De beer C. Van der Veecken is verkozen tot vicaris capitularis, om tijdens het openstaan van den bisschoppelijken zetel van Breda bet bis dom le besturen. Tot opperrabijn der hoofd-synagoge van de Israëlietische gemeente te Amsterdam is benoemd Dr. J. H. Duenner, tot biertoe rector bij het Israëlietisch seminarium. De bekrachtiging dezer benoeming door de synagogale vergadering in bet ressort kan als zeker worden beschouwd. Het Nederl. Zendelinggenootschap heeft van een onbekende, door tusschenkomst van den heer A. J. Melzlar, te Leeuwarden, ƒ5000 ont vangen. Op de laafste algemeene vergadering der Maatschappij „Tot Nut van den Javaan" werd aan de commissie voor het Indisch schoolfonds opgedragen zoo spoedig mogelijk een rapport in te dienen over hetgeen in het belang van het inlandsche onderwijs op Java zoude kunnen wor den gedaan. Dit rapport, door den heer Neurden- burg gesteld, is dezer dagen aan de leden dei- Maatschappij verzonden. Volgens dit rapport verlangt de commissie voor den Javaana. Een eenvoudig ontwikkelend en vormend onderwijs voor kinderen van alle stan den. b. Daarna een onderwijs, dat gericht is op de levensbestemming van het kind of van den jongeling. Om dit te verkrijgen stelt de commissie voor dat de Maatschappij op kleine schaal in de bin nenlanden van Java een kweekschool zal stichten, waar de toekomstige onderwijzers in den geest van het rapport zullen gevormd worden. Het onderwijs zal dan bestaan in de beoefening van den landbouw, de behandeling van Europeesche gereedschappen zal daar geleerd worden, teekenen moet een hoofdzaak van bet onderwijs zijn, en vooral ook moeten de leerlingen geoefend wor den in bet spreken over de leerstof. Na verloop van eenigen tijd kon aan de kweekschool een normaalschool verbonden worden, en vervolgens kon men rnet het Gouvernement in overleg treden over de plaatsing der naar dit leerplan in te richten scholen en over het genieten van subsi- dien. Het hoogst belangrijke rapport is opgeno men in maandblad n<>. 3 der Maatschappij „Tot Nut van den Javaan." Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat Z. M. de Keizer aller Russen met gevolg den Uden Mei a. s. per extratrein te Vlissingen zal aankomen en zich aldaar naar Engeland inschepen. Het onderzoek van den directeur der Russische spoorwegen, den heer Alquié, vergezeld van zijn secretaris en den heer Obreen, controleur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, is zeer gunstig uitgevallen. Uit Axel wordt gemeld: Doordien de mee krapcultuur, evenals elders, ook in dit kanton thans niets meer te beteekenen heeft, dewijl de planting van geene beduidenis meer is, gaan de aandeelhouders van de nu rentelooze rneestoven thans die kostbare panden, natuurlijk tot hunne schade, ook van de hand doen. Van de vier in dit kanton aanwezige rneestoven zyn er nu reeds

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1