LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1874. Zaterdag 14 Maart. STADS-BERICHTEN. N0. 4323. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere, regel meer0.11\. Groplerc leilcrs naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. JACHT KV VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1874/75 in het bezit wenschen te zien van Jacllt- of Vi8Cliakteu, of wel van eene kosteloose vergunning tot uitoefening der visicherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vissc/ien als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemcentc-Sccretarie ter invalling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 Maart 1874. l'LEEt.ZliSTEIt-VEItEEMGIVGEV. Voor geld en goede woorden kan men alles verkrijgen wat men verlangt, wordt wel eens be weerd. Dit moge voor de meeste gevallen gelden, in alle omstandigheden echter is het niet van toepassing; zoo h. v. bij ziekte. Goede genees- of heelkundige hulp is thans nagenoeg overal te bekomen, niet alleen voor den meer gefortuneerde, maar ook voor den minder gegoede, die zich daarvan kan verzekeren door lid te worden van een of ander ziekenfonds, ja zelfs voor den arme, wien die bijstand van gemeentewege wordt ver strekt. Is daarmee echter voor den zieke in alles voor zien? Zeker niet. Zal de behandeling van den arts goede uitkomsten opleveren, dan dient daarmee gepaard te gaan een doelmatige behandeling van lijder of lijderes, en het gemis daarvan heeft niet zelden een ongunstig verloop der ziekte ten ge volge, dat dan maar al te dikwijls door het vooral in deze zoo lichtvaardig oordeelende publiek aan den geneesheer wordt geweten. In het gunstigst geval, nl. wanneer de patiënl in zijn eigen gezin wordt verpleegd, is hij somtijds overgelaten aan de zorg van huisgenooten, die ondanks al hun liefde, trouwens bij ziekenverpleging maar ai te vaak een slechte raadgeefster, niet berekend zijn voor de van hen of haar geëischte taak. En dan, hoevelen zijn er niet die, bij anderen inwonende, in geval van ziekte zijn toevertrouwd aan de op passing van niet altijd even onbaatzuchtige, slechts zelden hartelijk deelnemende vreemden? Niet het minst geldt dat voor een academiestad als de onze, waar zoovelen van elders tijdelijk hun ver blijf hebben gevestigd. In dat gemis aan ziekenoppassing kan echter ten deele worden voorzien. Vrouwen juist van haar mag rnen zoo bij voorkeur werken van alge- meene menschenliefde en geduld verwachten - edeldenkende, zelfopofferende vrouwen vereenigden zich om haar leven te wijden aan hare lijdende natuurgenooten. Zoo ontstonden verschillende ver- eenigingen, en daaronder de „Vereeniging voor ziekenverpleging, Pleegzuster-instelling," te Am sterdam, gevestigd in het bekende gebouw op de Prinsengracht. Zij stelt zich ten doel het vormen van pleegzusters; het verschaffen van kostelooze verpleging bij dag of bij nacht, of wel doorloo pend, in de woningen der zieken, ook buiten de hoofdstad het in stand houden van een gebouw, dat dient tot woonplaats van de pleegzusters; tot opname, volgens drie klassen, van zieken, wier verpleegkosten door hen zeiven of door anderen worden vergoed het zorgen voor pleegzusters, die in den dienst der Vereeniging door ouderdom of lichaamsgebreken ongeschikt zijn geworden. Hoewel het aantal pleegzusters op dit oogen- hlik 31 bedraagt, kon volgens het lezenswaardig verslag, waaraan wij die bijzonderheden ont- leenen, gedurende het jaar 1873 slechts bij 296 van de 491 aanvragen om verpleging buitenshuis hulp worden verleend. Die betrekkelijk ongunstige verhouding wijst op de wenschelijkheid der ver meerdering van het aantal verpleegsters, te meer verklaarbaar wanneer men in aanmerking neemt dat zij datzelfde jaar haar hulp verleenden aan 83 lijders binnenshuis. De aanzienlijke kosten, voor het in stand hou den van een zoo uitgebreide Vereeniging ver- eischtworden gevonden uitde gewone bij dragen van beschermheeren en beschermvrou wen, in den regel van minstens zes gulden de giften, aan de dankbaarheid der verpleegden verschuldigd; buitengewone schenkingen of ertla- tingende verpleeggelden der in het gesticht op- sticht opgenomen lijders. Deze hoofdtrekken zullen genoegzaam zijn om eenig denkbeeld te geven van inrichting, werk kring en hulpmiddelen der Amsterdamsche Pleeg zuster-instelling. Voegen wij er bij, dat ook te Utrecht en in de naburige residentie een derge lijke instelling is gevestigd. De laatste, in de Kazernestraat aldaar, mag voor Leiden, met het oog op verpleging ook buiten de hofstad, door meerdere nabijheid wellicht van nog meer belang worden geacht dan de Amsterdamsche. Het aantal der daaraan verbonden pleegzusters is, althans in verhouding tot de bevolking der beide steden, veel aanzienlijker en ook zij sticht in ruimen kring onschatbaar nut. Staat de naam des Konings aan het hoofd van de lijst der beschermers en beschermvrouwen van de inrichting der hoofdstad, die der Koningin is aan de instelling in de hofstad verbonden. Waar zoo het vorstelijk echtpaar voorgaat, getrouw aan den hekenden weldadigheidszin en menschen liefde der Oranjes, daar zal zeker menigeen vol gen en door geldelijke bedragen het edel doel der Pleegzuster-instellingen helpen bevorderen, zullen vrouwen, wier aanleg haar daarvoor geschikt maakt, in den dienst van zulk een Vereeniging bereidwillig de moeilijke taak der ziekenverpleging op zich willen nemen. Het meermalen vermelde verslag wij voegen het er met genoegen bij getuigt, wat het aantal donateurs betreft, niet ongunstig voor de sleutelstad in vergelijking met andere steden. Strekt de werkkring der nuttige Vereeniging van het Roode Kruis zich uit tot slagveld en hos pitaal, ter heeling van moedwillig geslagen wonden, waarvoor haar leden niet zelden een eereteeken uit vorstelijke hand ten deel valt, die der pleeg zusterinstellingen is van stiller en nederiger aard, maar juist daarom niet minder verdienstelijk en onwaardeerbaar. LEIBEN, 13 Maart. Op Maandag 30 Maart, des voormiddags te halftwaalf, zal aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur in Den Haag worden aanbesteed het bouwen van een Zoötomisch Laboratorium te Leiden. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage in het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, zoomede met eenige detailtee- keningen op het bureel van den architect J. F. Metzelaar in Den Haagen z'yn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te hekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n°. 49, in Den Haag, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Inlichtin gen worden gegeven door genoemden architect, in Den Haag; aanwijzing zul worden gedaan op Dinsdag 24 Maart, des voormiddags te 11 uren. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de letteren de heer F. Goslings, geb. te Harlingen, met een acad. proefschrift, getiteldObservat'iones ad Scholia in Thucydidem. Men verneemt, dat Dr. J. M. Van Bemmelen bij den aanvang der aanstaande Paasch-vacantie de betrekking van directeur der Hoogere Burger school te Arnhem zal nederleggen en in de tweede helft der volgende maand het hoogleeraarsambt te Leiden aanvaarden. Heden zijn door de politie alhier aange houden eene vrouw, die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van een koperen gewicht van 5 hectogrammen uit een winkel en twee jongens die een touw van boord eener schuit hadden gestolen. Volgens hij de Stoomvaartmaatschappij „Java" ontvangen telegram is het stoomschip Cele- bes, kapt. C. A. Bakker, Woensdag te Marseille gearriveerd. Het stoomschip Sumatramet mailberichten van Batavia, is 9 Maart van Alexandria vertrok ken en werd gisteren te Brindisi verwacht. In eene Woensdag-avond gehouden ver gadering van de afdeeling Amsterdam van het „Nederlandsch Tooneelverbond" werd de volgende motie aangenomen„Een der eerste voorwaarden ter vestiging van een goed tooneel bestaat in een uitgebreid repertoire van goede stukken. Onze let terkunde nu bezit vele spelen, hetzij oorspron kelijk of aan den vreemde ontleend, die groote menschkundige en dramatische waarde hebben, doch wier vorm niet meer beantwoordt aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Daarom draagt de afdeeling „Amsterdam" aan vijf van haar leden, door het Bestuur aan te wijzen, het onderzoek op, welke van die stukken door eene oordeelkundige omwerking opnieuw met kans van goeden uitslag kunnen worden opgevoerd." Bij Koninklijk besluit is de te Rotterdam bestaande Vereeniging onder de zinspreuk: Je Maintiendrai, opgericht den 21 sten December 11., als rechtspersoon erkend, en heeft Z. M. toege staan dat in de banier dezer Vereeniging het Neèrlandsche wapen gevoerd worde. Die Vereeniging bestaat uit personen, gerechtigd tot het dragen van het kruis voor krijgsverrichtingen in Ned.- Indië, ingesteld hij Zr. Ms. besluit vanden!9dea Februari 1869. De Vereeniging telt 50 leden, en deze zullen aan den allegorischen optocht in Mei a. s. deel nemen, gedeeltelijk gekleed ea gewapend, zooals zij tegen den vijand zijn uit getrokken. Voor het gesticht voor ouden van dagen te Egmond aan Zee heeft het Teylers Genootschap te Haarlem eene gift van 500 geschonken. Uit Aruba (Ned. West-Indiè) wordt gemeld, dat door den heer W. M. Bennebroek Graven- horst, gezaghebber van dat eiland, en den heer J. H. W. Gravenhorst, ontvanger te Bonaire, rijke

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1