LEIDSCH DAGBLAD. SI. 4317. A0. 1874. Zaterdag 7 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEXTIEN Van 16 regelsf i.05. Iedere regel meern 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. S TABS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te welen, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e. kin de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Marcndorps-Achtergracht, des voormiddagsjjg^ haljnegen tot negen uren en des namiddags vanfttfftwee tot twee uren, behalve op Zaterdag-namiddag en deraondag. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1874. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den Oden Maart 1874, des namiddags te éen uur, voor de lotelingen die de noramers gelrokken hebben van 1 tot 150; op Dinsdag den lOdcn Maart 1874, des namiddags te halj- iicee, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 175; op Woensdag den llden Maart 1874, des namiddags te éen nur, voor hen die getrokken hebben van n°. 176 tot n°. 225; op Donderdag den 12den Maart 1874, des namiddags te éen nur, voor hen die getrokken hebben van n°. 226 tot n°. 305; en zulks in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente. Zij berinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. dc lotelingeu, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehoaden worden geenc reden tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in kïe Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bnrgem. E. KIST, Secretaris Leiden, 27 Februari 1874. LEIDEN, 6 Blaart. Uit Wageningen wordt gemeld dat Dr. A. P. N. Franchimont, leeraar aan de H. B. school Aldaar, de benoeming van buitengewoon hoog leeraar in de wis- en natuurk. faculteit te Leiden heeft aangenomen. Gisteravond had in 't Nutsgebouw alhier de algemeene vergadering plaats van de „Vereeni ging tot verbetering der volksgezondheid", die door slechts 14 leden werd bijgewoond. Na opening der vergadering en het lezen der notulen van de vorige bijeenkomst, bracht de heer Heynsius verslag uit omtrent de werkzaam heden van de leden der eerste sectie, waaruit al dadelijk bleek dat het water uit de stadspom- pen over T geheel slecht is. Slechts de pomp aan de Kloksteeg levert goed water, terwijl in het ^ater der overige in meerdere of mindere hoe- felheid ammoniak-deeleri gevonden, zoodat het ge- Wik er van is af te raden. Ook het onderzoek van het water in 42 particuliere huizen gaf de overtuiging dat slechts 12 voorzien waren van tamelijk, of wil men 't noemen goed drinkwater. Het onderzoek van de lucht in de schoollokalen na afloop van den schooltijd, zonder voorkennis der onderwijzers, heeft zich die commissie ook ten taak gesteld, doch zonder nadere controle kan zij daarvan nog geene bepaalde resultaten Diededeelen. Ue tweede sectie vroeg daarop bij monde van den heer Boogaard, o. a. door ongesteldheid van den heer v. d. Boon Mesch en het bedanken van den heer Teerlink, diligent-verklaring in het uitbrengen van haar verslag, waartoe werd be sloten. De heer Bierens de Haan bracht daarna ver slag uit van de werkzaamheden der derde sectie, welke bestaat in het in kaart brengen van de sterfte over de jaren 1853 tot 1869, met uit zondering van 1861, waarvan de sterftestaat ont brak. Genoemde heer lichtte die kaart met de daarbij 'bëhoorende bijlagen nader toe. Men heeft zich tot de afzonderlijke opgave van overledenen aan cholera en typhus bepaald. Verschillende invloeden mogen die kaart niet zoo geheel vertrouwbaar gemaakt hebben als men wel wilde, maar de sectie heeft datgene geleverd waartoe zij in staat was. Op een vraag van den heer Krantz of men ook niet de sterfgevallen door andere schadelijke invloeden, b. v. de riolen, zou kunnen opgeven, antwoordt de Voorzitter dat de toestand der riolen moeielyk te controleeren is, en eene duidelijke voorstelling er van op de kaart te geven zou er toe leiden deze nog meer gecompliceerd en on duidelijk te maken. De heer Montagne zeide dat er eene kaart van den loop der riolen op 't stad huis aanwezig is. Wat betreft andere schadelijke invloeden, b. v. het houden van varkenseen agent is speciaal met het houden van controle daarop belast, en hij eene gehouden inspectie zijn slechts hij ongeveer, de helft der menschen welke aangegeven waren voor het houden van varkens, die dieren gevonden. Door het verbeteren van de riolen in de Galgstraat, Narmstraat enz. is ook verbetering van het drinkwater in de nabijgelegen huizen het gevolg geweest. Maatregelen ten aanzien van de levensmiddelen door den Staat genomen zou hij wenschelijk achten. Eenigen tijd geleden was de politie te dezer stede geïnformeerd dat eene partij slecht vleesch hij een slachterij e zou bezorgd worden. Wat kon zij er echter aan doen: geene enkele wettelijke bepaling was er om den invoer of den verkoop te beletten. Kan zich de commissie tot regeling daarvan niet tot de Regeering wenden? Behalve de f 700.000, welke hier aan gedistilleerd verbruikt wordt, maakt men ook een schrikbarend gebruik van koek, terwijl hij aan de goede hestanddeelen daarvan zou durven twijfelen. De heer Heynsius acht de quaestie van keuren op de levensmiddelen te ge wichtig om zoo ter loops te behandelen. Daar toch waar keuren zijn geweest, had men met moeielijkhe- den te kampen, 't Is ook al veel het geval dat het geen de meergegoede stand oneetbaar acht, door de lagere standen wordt genuttigd als vermengde voedingsmiddelen. Ook meent hij dat in onze politieverordening nog eene bepaling op de keur van het vleesch voorkomt. De heer Krantz is ook van oordeel dat de commissie bij de regeering op reglementeering zou kunnen aandringen. Als vleesch alleen een weinig bedorven is, doet dit z. i. geen kwaad aan de gezondheid. Vele lief hebbers van wild toch hebben liever hun vleesch een weinig bedorven dan versch. Alleen dan wanneer het vergiftigd is, moet de vernietiging plaats hebben. De heer v. Iterson is van hetzelfde gevoelen. Bedorven vleesch is niet bepaald slecht voor de gezondheid, volgens de leer der hygiène. De waarnemende secretaris las daarna het jaar- lijksch verslag voor. De Vereeniging verloor in het afgeloopen jaar 19 leden en won er 44, zoo dat zij op 't oogenblik 173 contribueerende leden telt. Hoewel de kas der Vereeniging thans f 100 rijk is, zijn alle onkosten van de sterftekaart nog niet bestreden, zoodat er geen geld zal overblij ven ter bestemming voor een bepaald doel De Vereeniging heeft in het afgeloopen jaar hij B. en Ws. aangedrongen op ruimer beschikbaarstelling van duinwater, en gewezen op het te geringe aantal reservoirs en op het ondoelmatig materieel, met goed gevolg. De toepassing van het Liernurstelsel op de Marendorpsche Achtergracht is lot haar spijt voorloopig uitgesteld. Over de verbetering der riolen verheugt zij zich, hoewel er op dit punt nog veel te doen overblijft. Voortdurend is door haar de aandacht van B. en Ws. gevestigd op het nadeel voor de gezondheid, door het geven van toestem ming tot het houden van varkens. Niettegen staande den goeden bouw der hokken wordt daardoor de lucht verontreinigd en het water in den omtrek bedorven. Zoolang de cholera zich in het land vertoond heeft, zijn dan ook de ver zoeken tot het houden en mesten van varkens aangehouden. Het verslag eindigt met de opmer king dat geene groote uitkomsten zijn verkregen, dat de hygiène vele bewonderaars doch weinig volgelingen vindt, hoofdzakelijk omdat er geen geldelijk voordeel aan verbonden is. Nu volgde nog eene korte discussie over het duinwater. De heer Heynsius lichtte toe op welke wijze dit het best verkregen wordt, terwijl de heer Krantz wel dacht, dat wij ook eenmaal duin water door de machine in Den Haag zullen ver krijgen. De heer Rumke zou de stadspompen welke slecht water leveren willen zien afgekeurd, hetgeen door den heer Montagne gedeeltelijk mogelijk wordt geoordeeld wanneer er meer reservoirs zullen worden aangebracht. De heer Heynsius verklaarde nog dat ammoniak het verschijnsel is van een rottende dierlijke zelf standigheid in de nabijheid van de putten; ver betering van het water in die pompen is dus zoo ge makkelijk niet. Hoewel in de begrooting wordt ge sproken van de huur der duin waterschuit ad 1200, moet dit slechts /120 zijn, hetgeen de secretaris, welke de post ad f 1200 had opgenomen, in zijn verslag zal verbeteren. Na nog eenige gedachtenwisseling over de ver betering der riolen, waarin men volgens de heeren Heynsius, Rurnke en Leembruggen maar ge deeltelijk zal slagen, namelijk door somtijds alleen het plekje te herstellen waar een riool invalt, zooals nog al eens gebeurt. Eindelijk wordt volgens den jaarhjkschen rooster tot president der Vereeniging benoemd de heer Prof. J. A. Boogaard en tot secretaris de heer Dr. J. E. v. Iterson, welke zich de benoeming laten welgevallen. Naar men verneemt, zal Z. M. den Koning zich met gevolg den 17den dezer van het Loo over de Staatsbaan naar Tilburg hegeven, om de onthulling van het standbeeld van Z. M. Wil lem II aldaar hij te wonen. Het stoomschip Rotterdam, kapt. Jansen, is Woensdag van Pmtterdam naar New-York ver trokken. De heer E. P. De Monchy, president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, heeft ontslag uit deze betrekking gevraagd tegen 30 Juni e. k. Z. M. de Koning der Belgen heeft benoemd tot ridder der Leopoldsorde den heer A. Glermont, te Maastricht, directeur van den spoorweg Luik Maastricht. De heer Henry Havard, in Den Haag, is benoemd tot ridder van de Eikenkroon en van de Leopoldsorde. Op zijn landgoed, onder Velsen, is gister nacht overleden de heer G. L. J. Van der Hucht, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1