stel om den heer Desfossez bij wijze van schade vergoeding f 7500 toe te kennen met 19 tegen 14 stemmen verworpen. De heeren Albregt en Van Ollefen hebben bekend gemaakt, dat de heeren Le Gras, Has pels en Van Zuylen op hun verzet zijn terugge komen en de verplichtingen zullen nakomen, die volgens contract op hen rusten. De cadetten aan de Kon. Mil. Academie te Breda zullen van 15 Juni tot 15 Juli a. s. op de Teteringsche heide kampeeren. De Nederlandsche Bank had op '2 Maart bij een muntmateriaal van f 127,386,559.43 voor eene som van f 122,305,879.35s minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 48,922,351.74 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft den heer Alexander Ferdinand Ernst Van Dedem van Driesberg, te Soerakarta, erkend als te behooren tot den Nederlandschen adel, met het recht, zoo voor zich als voor zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen, tot het voeren van de titels van baron of van barones; met ingang van 15 Maart a. s. benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Oosterhout, Mr. Z. H. Post, advocaat aldaar; benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf- kanloren, met ingang van 1 April a. s. W. G. Van Eymeren, en met ingang van 1 Mei a. s., J. Steegstra, beiden thans telegrafist der 3de klasse. Gemengd. IVierrws. In een tapperij te Amsterdam is dezer dagen de volgende komieke scène voorgevallen Reeds lang had een vrouw loerende blikken ge worpen door de vensiers van een kroeg en ein delijk scheen zij gezien te hebben, wat zij zocht, want regelrecht trad zij naar binnen en op een individu af, dat met een glas in de hand voor de toonbank stond. Nauwelijks had de man de vrouw (zijn gade) gezien, of hij kroop in een hoek van angst en schaamte, maar had niettemin de driestheid van op haar eisch, dat hij mee zou gaan en werken, in plaats van te drinken, te antwoorden, dat hij bleef, waar hij was en niet mee wilde, al zou zij hem wegdragen. De vrouw herhaalde haar eisch nog twee malen zonder gevolg en toen stroopte zij de mouwen van haar jak op, bevochtigde hare handen op de eigenaar dige volksmanier, greep haar man aan, lichtte hem van den grond en droeg hem, ondanks zijn spartelen, op haar armen naar buiten en een eind ver de slraat op, tot groot pleizier van de voorbijgangers, die de moedige en krachtige vrouw toejuichten, terwijl de dronkaard eensklaps zoo ontnuchterd werd door de buitenlucht en de gevoelige wijze, waarop zijn gade hem vasthield, dat hij eindelijk gedwee, en met recht als iemand die zijn oortje versnoept heeft, meeliep. Iets dergelijks, waarbij de vrouw zich echter evenzeer van een ongunstige zijde deed kennen, had Zaterdag-avond te Leiden plaats. Een man en vrouw traden een herberg binnen, waarop de man een maatje jenever vroeg. Dit ingeschonken zijnde, nam de vrouw er een glaasje van en zeide: „Nu Jan, je krijgt er niets van" en dronk het in éen teug uit. Jan wierp intus- schen een dubbeltje op de toonbank en de kaste lein gaf een cent terug. De vrouw schonk zich wederom in, dronk het glas half leeg en gaf de rest aan een derden persoon die ook daar tegen woordig was en dien zij neefje noemde, terwijl zij de cent in haar zak stak. Maar Jan, die nog altijd niets geproefd had, wilde nu een slokje voor zich koopen, doch de vrouw pakte haar pruttelenden wederhelft onder den arm en zoo gingen zij te zamen de herberg uit, om verder den avond genoe- gelijk ihuis door te brengen. Hoe ver de dronkenschap gaan kan, blijkt weder uit een geval, dat in den afgeloopen nacht alhier plaats had. Een man, wiens vrouw na ■eene hevige ongesteldheid overleed, werd eenige eogenblikken daarna door twee politie-agenten in zwaar beschonken toestand thuis gebracht. Zondag-avond te halftwaalf hoorde men in de Stationsstraat te Tilburg een akelig .geschreeuw om hulp; eenige buren schoten toe en zagen een man op den grond liggen, wiens gelaat en hoofd geheel bebloed warenhij gaf op dat zekere V. hem uit een herberg was gevolgd en hem met den knop van een .stok drie ver vaarlijke wonden in het gelaat en op het achter hoofd bad gegeven. De politie deed terstond onderzoek en arresteerde genoemden V., wiens halsdoek vol bloedvlekken was; den volgenden dag vond een agent den stok van V. in drie stuk ken gebroken langs den weg liggen, door V. ge volgd. De gearresteerde is een ruwe gast, die veel misbruik van sterken drank maakt; ook de gewonde was niet nuchter. De persoon P.in dienst van de firma E. en C°. in den Haag, is Maandag met een som van f 600, hem door zijn chef toevertrouwd tot het doen van betalingen, verdwenen. De Duitscher die in het begin dezes jaars in hechtenis werd genomen, onder verden king van gevaar te hebben doen ontstaan voor een sneltrein bij Driebergen en die zich nu reeds twee maanden in het huis van arrest te Amers foort bevindt, blijft, naar men verneemt, volhar den bij z'yne bekentenis dat hij een rail op de spoorbaan heeft gelegd. Hij beweert echter zich zelf op die rail te hebben willen plaatsen, om zoo een einde aan zijn leven te maken. Een zeer droevig voorval had gister- rnorgen in Den Haag plaats. Een 20jarige meid, sedert een paar dagen uit haar dienst ontslagen, uil Zutfen herkomstig en M. v. D. genaamd, was ten einde raad; geen geld, geen goed of voedsel meer bezittende en niet willende bedelen, wierp zij zich, na den ganschen nacht le hebben rond gedwaald, in 't water aan de Loosduinsche brug. Een nachtwacht bemerkte dit en begaf zich te water't meisje was reeds gezonken, doch greep nog zijn sabel, waardoor het gelukte haar te redden. Zij werd geheel bewusteloos naar eene nabijgelegene herberg gebracht en van daar door een agent van politie naar het politiebureel, waar een chirurgijn onmiddellijk tegenwoordig was om de ongelukkige te helpen. Men bracht haar per bran card naar 't gasthuis, waar zij weldra haar be wustzijn herkreeg. Men meldt uit Maastricht: Zaterdag avond vond men buiten de gewezen Boschpoort, in een spanen kistje, het reeds gedeeltelyk tot bederf overgegane lijkje van een eenige maanden oud kindje, hetwelk naar het stadsgasthuis over gebracht werd, waar door deskundigen eene lijk schouwing plaats had. Reeds meermalen werden in die streek kinderlijkjes gevonden, die men ver moedde, dat aldaar gemakshalve door de daar in de buurt huizende nomadische brikkenbakkers neergelegd zouden zijn. I$xj IT Franltrij k. De heer Baze, een der questoren van de Kamer, heeft aan den hertog De Broghe een brief ge schreven, naar aanleiding van een artikel in den Figaro waarin o. a. aangedrongen wordt op een coup d'etat. De heer Baze heeft de ques toren om dezelfde zaak bijeengeroepen. De bijeen komst zou door den heer Buffet, Voorzitter der Kamer, worden bijgewoond. Mevrouw De Witt, dochter van den heer Guizot, is overleden. In de laatste jaren had zij wegens hare zwakke gezondheid den winter te Cannes doorgebracht. De heer Antonin Lefèvre-Pontalis heeft in naarn der conslitutioneele sub commissie het rap port over het tweekamer-stelsel aan den hertog De Broglie medegedeeld. I3elgië. De heer Suykerbuyk, Belgisch koopman te Batavia en chef van het huis Suykerbuyk C0., heeft aan het Koninklijk Museum van natuurlijke historie een kostbare collectie opgezette vogels uit Oost-Indié ten geschenke aangeboden. Het aantal bedraagt meer dan 150, waaronder verscheidene zeidame soorten. Vóór eenige maanden werd reeds melding gemaakt van het geschenk aan hetzelfde Museum en van denzelfden gever, bestaande in eene rijke collectie zeeschelpen der Molukken. Duitse h land. In de gisteren gehouden zitting van den Rijks dag heeft Von Bismarck, als een votum van ver trouwen in de Regeering, de verwerping geëischt van het voorstel van den Elzassischen afgevaar digde Goerber, strekkende tot intrekking van artikel 10 der constitutie voor het Rijkstand, het welk den Opper-president, voor het geval hij ge vaar vreest voor de openbare rust, dezelfde be voegdheid geeft, als de militaire overheid tijdens den staat van beleg bezit. Hel besluit van den Regeerings-president in Elzas-Lotharingen ten opzichte der Fransche bladen, is den 1st en dezer in werking getreden. Al die bladen moeten aan de grenzen worden gelezen door hiertoe aangewezen autoriteiten, die over de verzending beslissen. De Berlijnsche gemeenteraad heeft besloten, 54 wagens aan te koopen, bestemd om van 1 Mei tot 30 September tweemaal daags de straten te besproeien. De kosten van deze wagens, met de noodige paarden en het personeel, alles onder directie van een hoofd- en andere opzichters, zijn geraamd op 80.000 thaler. Het besluit van den regeerings-president in Elzas-Lotharingen ten opzichte der Fransche bladen, is den lsten dezer in werking getreden. Al die bladen moeten aan de grenzen worden gelezen door hiertoe aangewezen autoriteiten, die over de verzending beslissen. Volgens een bericht uit Keulen hebben laatstleden Zaterdag te Munster ongeregeldheden plaats gehad. De meubelen, die bij den Bisschop wegens wanbetaling van boete waren in beslag genomen, waren dien dag naar het verkoophuis overgebracht. Bij die gelegenheid kwam een tal rijke menigte op de been en hadden er samen scholingen plaats, deels voor het huis van een schrijnwerker, die rnet het transport was belast geweest, deels in andere straten. Wegens de dreigende houding van sommige groepen achtte de politie het noodig, de gewapende macht le hulp te roepen. De militaire autoriteit zond ter stond een délachement manschappen; maar daar het tumult steeds toenam, liet de plaatselijke commandant meer troepen aanrukken, onder wier medewerking een aantal personen in hechtenis werden genomen. Naar men zegt, zijn er ook gewond. De Burgemeester heeft aangekondigd, dat ieder die deelneemt aan samenscholingen, gestraft zal worden met opsluiting voor den tijd van drie maanden en dat, bij het minst verzet tegen eene aanmaning om uiteen te gaan, de militairen onmiddellijk van hunne wapens zullen gebruik maken. Zondag waren de troepen in de kazerne geconsigneerd en van scherpe patronen voorzien. Zoo verhaalt de berichtgever, onder opmerking dat de geestelijkheid het volk dringend heeft vermaand, zich rustig te gedragen. Telegrammen. NAGASAKI, 3 Maart. De locale regeering heeft het bericht eener overwinning- openbaar gemaakt, door de Keizerlijke troepen op de op standelingen van Fizen behaald. Geen ander nieuws is omtrent den opstand bekend. KOPENHAGEN, 3 Maart. Uit Nagasaki is van hedenavond 7 uren van bijzondere zijde bericht ontvangen, dat de opstandelingen door de regee- ringstroepen geslagen werden. Deze bezetten Saga, zoodat de opstand als geëindigd beschouwd kan worden. ROME, 3 Maart. Bij de discussie over het regeerings-ontwerp, tot het verleenen van een krediet ten bedrage van 79 millioen voor ver dedigingswerken, heeft de Commissie het voorstel gedaan om een ander krediet ad 881/2 millioen daaraan toe le voegen, ten einde het geheele stelsel der verdedigingswerken te kunnen ten uitvoer leggen. LONDEN, 3 Maart. De Portugeesche gezant alhier heeft een telegram uit Lissabon bekend gemaakt, waarin gezegd wordt dat het gerucht, alsof de Portugeesche regeering een nieuwe leening wil sluiten, geheel en al verzonnen is. De staat der financiën is gunstig. LISSABON, 3 Maart. In de laatste dagen zijn hier zes Britsche oorlogsfregatten aangekomen, onder Level van den vice-admiraal Honby. Giste ren kwam het Duitsche oorlogsfregat Elisabeth hier aan. LONDEN, 4 Maart. De Times deelt mede,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2