LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4312 A0. 1874. Maandag 2 Maart. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. l Franco per posln 1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Marendorps-Achtergracht, des voormiddags van lialjnegen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve op Zaterdag-namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voorn., v. d BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1874. LEIDEN, 28 Februari. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda zyn uitge bracht 2666 stemmen, waarvan geldig 2658. Ge kozen is de heer B1CHON VAN IJSSELMONDE met 1645 stemmen. Op den heer Verniers Van ■der Loefï waren 1013 stemmen uitgebracht. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn na velerlei re- en duplieken de algemeene discussién over de Muntwet gesloten. De Minis ter heeft art. 1 gesplitst, zoodat allereerst de quaestie ter beslissing komt van de invoering van den enkelen gouden standaard. Hierover hadden nieuwe discussiën en motiën plaats. Maandag beslissing. De 77ste \erjaardag van Z. K. II. prins Frederik werd heden hier ter stede op de gebrui kelijke wijze herdacht. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 107116 vol wassen personen en van 4351 kinderen. Volgens gisteren ontvangen telegrammen is het Nederl. Stoomschip Celebeskapt. C. A. Bak ker, 25 dezer 's avonds le Suez gearriveerd en zou den volgenden morgen het Kanaal ingaan. Het stoomschip Borneo is 26 dezer te Point de Galle gearriveerd. Aan boord van beide schepen was alles wel. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. stoomtransportschip Java, onder bevel van den kapitein-luit.-ter-zee A. J. Van Mansvell, op zijn tocht naar de Kaap de Goede Hoop, na een gunstige reis van 16 etmalen, den 12den Februari jl. te St.-Vincent aangekomen. Naar men verneemt zullen alle „werk plaatsen" van de Orde der Vrymetselaren den dag na het Koningsfeest feestelijk vergaderen. Voor rekening der algemeene kas zal een gedenk penning worden vervaardigd, waarvan een exem plaar in goud aan hel koninklijk echtpaar en zilveren aan de leden der koninklijke familie zullen worden aangeboden. Het cadellenkamp zal dit jaar voor eene rnaand worden betrokken door 36 cadetten. Het zal worden gecommandeerd door den kapitein der artillerie SeijfTardt, aan wien de 2de luit. der Dif. Sabron als adjudant is toegevoegd. Het ver der personeel bestaat uit den kapt. Von Pesch en de luits. Plantenga, Kaiser, Grootendorst en Simon, terwijl de luit. Van den Berg het bevel zal voeren over het hulppersoneel. Te Utrecht had dezer dagen eene openbare vergadering plaats ter bespreking van de afschaf fing van plaatsvervanging en nommerverwisseling. Niettegenstaande vooraf was medegedeeld, dat deze vergadering ten doel had, om ook tegen standers dier afschaffing de gelegenheid aan te bieden hunne meening te ontwikkelen, waren er slechts 4 of 5, die ten slotte zich tegen een motie ver klaarden, om als resultaat der gehouden debatten de wenschelijkheid der afschaffing uit te spreken, terwijl een drietal hunner de gronden voor die meening uiteenzetten. Het practisch resultaat van de ver gadering was een besluit, om een adres aan de Staten-Generaal te ontwerpen, waarbij op afschaf fing van plaatsvervanging en nommerverwisseling zal worden aangedrongen. Op dit adres zal niet alleen door hen, die de vergadering bijwoonden, maar ook andere belangstellenden geteekend kunnen worden, opdat ieder, die de gevoelens de- adressanten deelt, daaraan zijn adhaesie zal kunr nen schenken. Naar men verneemt, is bij de Commissie voor de plaatselijke feestviering le Amsterdam ongeveer f 50,000 aan bijdragen ingekomen. Gisteren is aan het ministerie van binnen- landsche zaken aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Noorderhaven in Feyenoord. Daarvoor waren twaalf biljetten van inschrijving ingekomen. Het minste was dat van de Actiën-Gesellschaft lur Brückenbau te Duisburg, voor f 481.000. Uit Tilburg verneemt men, dat het monu ment ter nagedachtenis van wijlen Willem II, opgericht ter plaatse waar vroeger het sterfhuis stond, den 17den Maart a. s. onthuld zal worden en te dier gelegenheid de gemeente met een be zoek van Z. M. den Koning, vergezeld van Z. K. H. Prins Frederik, zal vereerd worden. Uit Winterswijk wordt gemeldDe zooveel gerucht gemaakt hebbende en in vele onzer nieuws bladen medegedeelde oneenigheid tusschen leer lingen van het progymnasium te Vreden en die van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, die op den 4<den dezer rnaand plaats had, en waarin laatstgenoemden, dit kan niet ontkend worden, zich zeer onbeleefd hadden gedragen, is thans ten einde. Uit het door den burgemeester inge steld onderzoek was gebleken, dat alles als een kwajongensstreek te beschouwen is geweest, het geen volgens de mededeeling van den procureur- generaal, ook als zoodanig door den minister van Justitie is opgenomen. De angst, waarin die jon gens echter eenigen tijd hadden doorgebracht, zoowel als de ernstige waarschuwing, hun door den burgemeester voor het vervolg gegeven, zal hun, wij twijfelen er niet aan, den lust tot het uitvoeren van zoodanige kwajongensstreken ver der wel benemen. Den 4sten Maart a. s. wordt het nieuwe post- en telegraafkantoor le Woerden betrokken en in gebruik genomen, althans voor zooverre de poslerij betrefl. Blijkens een bericht van den Nederland- schen consul te Elmina van den 17den Januari jl., is aldaar een quarantaine van 7 tot 10 dagen ingesteld voor schepen van de benedenkust komende. Z. M. heeft W. A. G. Van Santen, ontvan ger der dir. bel. enz. te Leende, als zoodanig benoemd te Knijpe. Gemengd Nieuws. De H. N. meldt, dat A. Z. op zij n op roeping van kinderen, die op den 12den Mei geboren zijn, uit 300 plaatsen brieven ontvangen heeft, nl. 41 van jongens die Willem heeten, 1 die Wilhelmus heet, 7 portretten, 337 van jon gens met verschillende namen en van 335 meis jes. Aan 138 kinderen zijn de brieven terugge zonden, wijl zij niet verjaarden op 12 Mei of ouder dan 14 jaar waren. Ten aanzien van 3 kinderen is echter een uitzondering gemaakt, daar zij alle drie de namen van den Koning dragen, met den toenaam van Oranje-Nassau en Koning. Het totaal der opgegeven kinderen, die op 12 Mei jarig zijn, is dus 717. In de nabijheid van Heerde heeft de Geldersche Maatschappij tot landontginning onge veer 500 hectaren heide aangekocht. Thans heeft zij een paar duizend hectaren woesten grond in bewerking, waardoor gedurende de drie laatste maanden aan ruim 500 personen werk en brood is verschaft. Donderdag is op de Langegracht in Den Haag een kind van een zekeren Blok deerlijk gebrand. Het zat bij een tafel, waarop een ketel met kokend water was geplaatst, te spelen en kreeg een groot deel van het kokende water over zich heen. De toestand van den kleine is ge vaarlijk. Omtrent den in den nacht van den 22sten dezer gepleegden diefstal van goud en zilver ten kantore van de diligence-onderneming van Gend en Loos te Rotterdam, verneemt men nader, dat een vierkant houten kistje, ge adresseerd aan de heeren J. Allard en C°., St. Buildings Old Broad Street te Londen, en be vattende 1600 souvereins en 50 pond Engelsch zilver, gestolen is. Valschheid in niet minder dan elf onderhandsche geschriften, door het verzinnen van versieringen en het namaken van handteekeningen, benevens het desbewust gebruik maken van die valsche stukken, is de beschuldiging door den proc.-gen. bij het prov. gerechtshof in Zuid-Hol land ten laste gelegd aan B. B., oud 26 jaren, metselaar te Dordrecht. Deze persoon stond te dier zake gisteren voor genoemd hof te recht en bekende op onderscheidene dagen in de maand Aug. van het afgeloopen jaar een elftal briefjes met potlood te hebben geschreven en die met de namen van aannemers, bij welke hij vroeger werkzaam was, of met die van handelaren in metselmaterialen te hebben onderteekend, waar door hij zich in het bezit heeft gesteld van eene aanzienlijke partij plat lood, die hij ten zijnen voordeele heeft verkocht voor eene som van f 47.28. Achttien getuigen, in deze zaak gehoord, beves tigden de bekentenis, door besch. afgelegd. Adv.- gen. van Maanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 9 jaren en 8 maanden en 22 geldboeten van f 50. De verdediger, Mr. Van Roijen, sprak daarop alleen deze woorden„Ik beveel deze beschul digde in de clementie van den hove aan." Bij arrest van heden is de metselaar veroordeeld tot tuchthuisstraf voor 5 jaren en betaling van twaalf geldboeten van f 50 en vier van f 25. In een enge, maar vo 1 krijke straat van Goldensquare, nabij Regentstreet te Londen, barstte dezer dagen een verschrikkelijke brand uit. Te 5 uren werd alarm geslag«i, maar voor dat de pompiers den tijd hadden om te komen, woedden de vlammen reeds in het benedenhuis, bewoond door een bakker. De eenige houten trap van het huis kon reeds niet meer dienen tot de vlucht der bewoners, huurders van drie verdie pingen, die, uit hun slaap geschud, aan de vensters verschenen en jammerende en kermende om hulp

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1