LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4311. A0. 1874. Zaterdag 28 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 manndenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. YlTTOVAl.i; MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUOERS van LEIDEN doen tc weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den 9den Maart 1874, des namiddags te Óen nar, voor de lotclingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 150; op Dinsdag den lOden Maart 1874, des namiddags te halj- txoee, voor ben die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 175; op Woensdag den llden Maart 1874, des namiddags te een nur, voor hen die getrokken hebben van u°. 176 tot n°. 225; op Donderdag den 12den Maart 1874, des namiddags te 'en uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 226 tot n°. 305; en zolks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingeD, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verscbeuen, gehouden worden geeuc reden tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen vaneen oproepingsbiljet Diet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRAN DELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 Februari 1874. LEIDEN, 27 Februari. In de zitting der Tweede Kamer van heden werd door den Minister van Koloniën de motie van den heer Kappeyne tot uitstel der discussie over de Muntwet bestreden. Door den Minister werd gisteren niet onvoorwaardelijk de regeling van het Indisch muntwezen toegezegd, maar alleen na aanneming der aanhangige wet. Ook de Minis ter van Financiën bestreed de motie, waarvan de aanneming gelijkstaat met de verwerping der wet; terwijl de onzekerheid voor den handel blijft voortduren. Na langdurige discussie is de motie-Kappeyne (nog eenigszins in redactie ge wijzigd) verworpen met 43 tegen 29 stemmen, zoodat de discussie doorgaat. Daarna heeft de heer Nierstrasz de regeering geïnterpelleerd over het langdurig interim van het Departement van Marine, en gevraagd of spoedig definitief een minister zou optreden. Door den Minister van Justitie werd het interim verdedigd met het oog op de gemeen schappelijke belangen welke gedurende den oorlog tegen Atjin tusschen beide departementen telkens bestaan. De Minister van Koloniën voerde het zelfde argument aan, doch zeide, dat daaruit niet volgt dat het interim zal voortduren zoolang de oorlog tegen Atjin duurt. Na replieken van de heeren Nierstrasz en Van Zuylen is de interpel latie afgeloopen. De Kamer heeft besloten de vestingwet te behandelen na de enquête van het voorstel betreffende de koopvaardijvloot. De Arnh. Ct. verneemt dat Dr. J. M. Van Bemmelen, directeur der Hoogere Burgerschool aldaar, zijne benoeming tot hoogleeraar te Leiden heeft aangenomen. Z. M. heeft benoemd bij de dd. schutterij le Katwijk tot lsten luilenant den heer D. Haas noot, thans 2de luilenant.tot 2den luit. de heeren G. A. Vnjens en A. Hakker. De bouwman N. Vijverberg, te Zoetermeer, ontving dezer dagen een vereerend schrijven van wege Z. M. den Koning, waarbij hem dank wordt betuigd voor de welklinkende dichtregelen, Z. M. hij gelegenheid van Hd. jongsten verjaardag opge dragen. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten heeft de gemeenleraad van Bodegraven besloten de Gasfabriek voor rekening der gemeente over te nemen en te exploiteeren. Men nam in de laatste maanden een proef met de verlichting door middel van petroleumglas, dat echter minder voldeed, en bij de overname der gasfabriek weder door steenkolengas zal vervangen worden. De Simlamet de Engelsche mail uit Java en China, is 23 dezer van Alexandrië vertrokken en werd gisteren te Brindisi verwacht. De afdeeling voor Wis- en Natuurkundige Wetenschappen der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal morgen eene gewone ver gadering houden. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 4 Maart, des voorrniddags te elf uren. De heer G. H. Van der Meij, med. cand. te Amsterdam, is door de geneeskundige faculteit der Utrechtsche Hoogeschool bekroond met den gouden eerepenning, wegens zijne beantwoording der prijsvraag: „de theorie der ademhaling". Woensdag werd door den heer Mr. Van Eek een luisterrijk diner gegeven ter herinne ring aan zijn zilveren feest als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onder de aanwezige gaslen merkte men op de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken, den president en eenige leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, eenige leden van den Raad van State en den Hoogen Raad. De in de nieuwe wereld gevestigde Neder landers blijven mede niet ten achteren, om te doen blijken van hunne sympathie voor het feest op 12 Mei. Zeven te New-York gevestigde Neder landers, de heeren J. W. Van der Horst, J. Reijn- ders, Rud. C. Burlage, Ds. A. H. Bechthold, E. A. M. Carp. C. C. Abel en J. R. Planten, hebben bij eene op oranje-papier gedrukte circulaire de aan dacht van de Nederlanders, die zich op Ameri- kaanschen grond bevinden, gevestigd op het ge noemde feest en hun voorgesteld Z. M. op den feestdag als huldeblijk een geschenk te doen aan bieden, bestaande in een album met lokale afbeel dingen uit Amerika of iets dergelijks, afhankelijk van de bijdragen, en vergezeld van eene naam lijst der gevers. Bij de overweging in de sectiën der Tweede Kamer van het ontwerp van wet ter bepaling van den dag, waarop in 1874 de gewone ver kiezingen van leden der Provinciale Staten zullen plaats hebben, werd in een afdeeling deze tijde lijke afwijking van een organieke wet afgekeurd. Deze bedenking werd beantwoord met de opmer king, dat van een wet slechts door een wet kan worden afgeweken en de wetgevende macht der halve in elk bijzonder geval volkomen vrij blijft in de beoordeeling der vraag, of de afwijking al dan niet noodzakelijk is. In aanmerking nemende dat de nieuwe ver kiezingslijsten eerst den 25sten April gesloten moeten zijn, rekende men den termijn van 7 Mei wel wat kort en zou de voorkeur geven aan een dag na den 12den Mei. Naar men verneemt vindt de te Utrecht rondgaande inieekenlijst, om Z. M. den Koning den 12den Mei een geschenk in zilver, een paar zilveren lampen of candelabres, namens het „geuzenvolk" aan te bieden, aldaar en op het platteland in die provincie zooveel deelneming, dat het doel der commissie meer dan bereikt is. De luit.-ter-zee der 1ste kl. K. O. Yan der Veen wordt, met den 6den Maart a. s., geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, en als commandant gedetacheerd aan boord van het instructievaarluig Ternate; de luit.-ter zee der 2de kl. J. G. De Borst Verdoorn, offic. van politie van het Kon. Instit. voor de marine te Willemsoord, met den 5den Maart a. s. op non-act. gesteld en vervangen door den luit.-ter- zee der 2de kl. J. J. Stooker; terwijl geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. ramschip Schor pioen, de luit.-ter-zee der 2de kl. W. M. J. Visser; de benoemde inspecteur der administratie B. A. Stieler, wordt met den lsten Maart a. s. gedet. bij het depart, van marine, ter vervanging van den gepensioneerden inspecteur van adm. A. Polkijn. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aanJ. De Klerk, postbode, 80, G. Van der Vis, idem, ƒ160, S. W. Praag, ontv. der dir. bel. en acc., 989, J. Elshout, brievengaarder, ƒ209; J. Belderink, comm. 1ste kl. bij 's Rijks belastingen, 362; A. Van Zutphen, wed. van C. J. Van Kooten, in leven brieveng. 212; G. Pijpers, deurw. der dir. belast, ƒ237; J. A. Grond, wed. van W. Van Halteren, in leven comm. 1ste kl. bij 's Rijks belast., ƒ159; A. G. Hessels landm. 1ste kl. van het kad. 854; J. C. Muller, deurw. der dir. belast., 299; aan C. H. Gozen, gew. Pujksveldw., gestat, geweest te Apeldoorn, ƒ186; aan L. Den Broeder, gew. bewaarder in het huis van arrest te Brielle, 154, en aan J. D. E. Volkmann, huisvr. van J. Meulsvijk, gewezen be waarster der 2de kl. in de gevangenis voor ver oordeelde vrouwen te 's-Hertogenbosch, ƒ89. Z. M. heeft aan Dr. J. W. A. Renssen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het 7de schooldistrict der prov. Gro ningen, en benoemd tot schoolopziener in het 5de schooldistrict dier provincie; voorts tot school opziener benoemdin het 3de schooldistrict der prov. Groningen, L. M. Baale te Groningen; en in het 7de schooldistr. dier prov., Mr. A. H. Koning te Finsterwold; tot grift, bij het kanton gerecht te Schagen Mr. W. A. Dolleman, thans te Goor; tot griff. bij het kantonger. te Goor Mr. J. J. De Vries, thans te Doesburg; tot rech- ter-plaatsv. in de arrond.-rechtbank te Rotterdam Mr. W. H. 's Jacob, wonende aldaar, vroeger adv. en proc. bij den Raad van Justitie te Soerabaja; tot notaris binnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Roermond, J. F. H. Leclercq, candidaat-notaris en gerneente-ontvanger aldaar. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenten Hoog-Blokland, Hoornaar en Noorde loos, C. J. A. Wijnaendts, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Lei- muiden, en tot burgemeester der gemeente Lei- inuiden, G. A. Haentjens Dekker. Gemengd Nieuws. De om zijn werken en hoogen ouder dom bekende Fransche schilder Waldeck heeft thans zijn 108ste jaar bereikt. In 1829, dus op 60jarigen leeftijd, bood de heer Waldeck, die toen zeer om geld verlegen was, aan de „Ecole des beaux arts" een aantal schilderijen te koop aan voor 40,000 frs. De directeur, de heer Bastard, kon toen niet over de noodige fondsen beschikken om zulk een belangryken aankoop te doen; hij bood echter den heer Waldeck voor de schilderijen een jaarlijksche lijfrente aan van 2000 fr., het geen deze aannam. De lijfrente geniet hij nu reeds 48 jaar en de nog krachtige grijsaard hoopt er nog langer van te proGteeren.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1