LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4310. A0. 1874. Vrijdag 27 Februari. ACTIE EN REACTIE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Groolere teller^ naar plaatsruimte. Rust, algeheele rust en werkeloosheid is in de natuur een ondenkbare toestand, hoeveel te meer dan bij de levende wezens in die natuur en aan het hoofd daarvan bij den mensch. Hij bij uit nemendheid is het toonbeeld van werkdadigheid, van actie, vooral in onze dagen, die het toover- woord „vooruitgang" tot leuze voeren. Die actie vertoont zich niet alleen op materieel gebied, al is zij daar voor het oogenblik misschien het sterkst, maar men moge het willen erkennen of niet ook in het onstoffelijke. Wordt zij opgewekt door een gezonde oorzaak, dan zal zij gelijkmatig en kalm kunnen blijven voorlwerkenin het tegen overgestelde geval zal zij, na zich eerst al te krachtig te hebben doen gelden, allengs afnemen om plaats te maken voor den toestand van terug werking, die men gewoon is reactie te noemen. Wij Nederlanders worden wel eens beschuldigd van gebrek aan dien hoogsten graad van actie op onstoffelijk gebied, dien men met het woord enthousiasme aanduidtmen noemt ons phlegma- tisch, en toch de laatste dagen getuigden het luide hoe vatbaar ook onze natie voor geestdrift is. Wie stemde niet in met den heilwensch aan vaderland en koning, gevolgd aan het slot van het telegram, dat ons de heuglijke tijding bracht der inname van den Kraton? Geen stad of dorp, waar men geen juichtoon hoorde opgaan tot lof der moedige strijders, die op zoo roemvolle wijze de eer van Hollands vlag handhaafden. En thans? Die geestdrift is bekoeld, en 't is atuurlijk; een voortdurende toestand van enthou- ïasme is iets onmogelijks, iets ongerijmds. Echter ou het te betreuren zijn, wanneer in dit geval ich al te sterke reactie begon te openbaren, en aarvoor bestaat naar onze meening wel eenige kans. Wel ontkent men nog niet dat de troepen voor A.tjin zich verdienstelijk hebben gedragen, maar hier en daar hoort men fluisteren, neen vindt men geschreven, dat de inneming van den raton, nu ja, wel een heuglijk wapenfeit is, maar och niet van zooveel gewicht, dat daardoor bui engewone ovaties en gelukwenschen worden ge- vettigd. Daartegen meenen wij te mogen waarschuwen en "el misschien met meer recht dan anderen. In ons ummer van 18 October van het vorige jaar, in e dagen toen de straten onzer groote steden oo menig tooneel van de ongebondenheid der oogenaamde kolonialen opleverden, wezen wij er p dat men met het oog op het gehalte der mindere anschappen meestal vreemdelingen of land- enooten van niet al te voorbeeldig gedrag bij een ventueel succes niet al te spoedig moest spreken an een „nationale" overwinning. Thans echter, u die manschappen, na aankomst in lndië van de bruikbaarste elementen gezuiverd, onder aan dring van Nederlandsche officieren zich de vlag aardig getoond hebben waaronder zij streden, U het dan ook na ontvangst van een hoog hand ed? thans hebben zij juist daarom dubbel aan- Praak op onze sympathie. Zij, die nu geneigd mochten zyn toe te geven aan e vooral in dit geval zoo afkeurenswaardige reactie, enken zich de dagen na het eerste échec terug! Herwegen twijfel of er, ondanks de verbazende machtsontwikkeling en voortvarendheid, nog wel ge- oeg werd gedaan om een gunstigen afloop der tweede xpeditie te waarborgen. „Zoo al de kraton wordt ge- omen," luidde het toen, „dan nog zal men niet aan et einde zijn." Die betwijfelde mogelijkheid is waar- eid geworden, maar ook wat de laatste woorden betreft: men is nog niet aan het einde. En daarom, al ware het alleen uit een minder edele beweegreden, uit eigenbelang, dien niannen daar ginds een hart onder den riem gesloken door te toonen dat wij meer voor hen gevoelen dan een voorbijgaand enthousiasme. En dat verdienen zij ten volle. Of toonden zij niet dien hoogeren, dien zedelijken moed te be zitten, die zoo oneindig ver verheven is boven de dapperheid in het gevecht, dien moed, die hen staande hield, toen de rouwvlag op zoo menig schip hun sprak van de verwoestingen, döor een gevreesde ziekte in hunne gelederen aangericht, of het gekerm der stervenden op het sombere bivouac hun herinnerde dat ook zij gevaar liepen een roernloozen dood te sterven onder de hevig ste folteringen? Waar de strijd een uitkomst is, en het fluiten der kogels een gewenschte verpoo- zing van nog akeliger tooneelen, daar eerst zijn de behaalde lauweren duür gekocht. Deze den Indischen krijgslieden om de slapen te winden is een voorrecht, dat alleen hij zich zal laten ont- nerrten, wiens hart te koel, wiens verstand te be krompen is om te gevoelen en te begrijpen wat onze troepen onder hun grijzen oppèrbevelhebber voor het vaderland reeds hebben verricht en welke zware taak wellicht nog voor hen is weg- gelegd- LEIDEN, 26 Februari. Het aandeel door deze provincie te dragen in de lichting der nationale militie van 1874, ten bedrage van 11.000 man, waarvan 600 voor den zeedienst, is bepaald op 2089. De tegenwoordige directeur van de Italiaan- sche opera te Parijs, de heer Maurits Strakosch, had, daar zijn gebouw eenige avonden in de week gebruikt wordt door de zangers der groote opera, besloten, om een gedeelte van zijn personeel naar de hoofdstad van Nederland te zenden, ten einde in het theater van den heer Van Lier eene serie voorstellingen te geven, 't Is aldaar dan ook eenige malen met het grootste succes opgetreden en zou Maandag a. s. ook in onzen schouwburg eene voorstelling geven. Een telegram uit Parijs doet de Italianen echter Zaterdag weder ons land verlaten, zoodat de voorstelling hier niet zal doorgaan. De Diaconie, het Weeshuis en de Kerk der Ned. Herv, gemeente te Katwijk aan den Rijn ontvingen dezer dagen elk de aanzienlijke gift van 1000 vanwege baron en baronnesse Van Was- senaer van Catwijk. Uit Alphen wordt gemeld: De Leidsche Rederijkerskamer „Borger" gaf Dinsdag-avond eene uitvoering in de openbare vergadering van het departement Alphen en Aarlanderveen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De talrijke opkomst der leden met hunne dames bewees de goede verwachting, die men van de uitvoering had. En inderdaad, in die verwachting werd men niet teleurgesteld. De Kamer handhaafde haar goeden naam. Het met zorg gekozen programma werd flink uitgevoerd en bezorgde den leden een aangenamen avond, die het verlangen naar de her haling van dergelijke voordracht opwekte. Volgens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip Delionder bevel van den luit. ter zee der lste kl. P. Swaan, den 13den Februari jl. te Atjin aangekomen. Door den Minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot praeceptor aan het gymnasium te Groningen de heer J. Valeton, doctorandus in de letteren en leeraar aan de hoogere burgerschool te Kampen. De heer C. Diependaal, pastoor der Bis schoppelijke Clerezie te Helder, onlangs benoemd tot Aartsbisschop van genoemd Kerkgenootschap hier te lande, heeft voor die betrekking bedankt. Het Fransche Regeeringsblad van Dinsdag bericht, dat de President der Republiek ter zake van de redding der manschap van het bij Eg- mond aan Zee in de maand December jl. ge strande vaartuig Andre, van Nantes, aan den stuurman der Egmondsche reddingsboot Jan Stam de gouden medaille van verdienste 2de klasse en aan de bemanning dier boot, bestaande uit de Nederlandsche maats J. Glas, C. Gj;ouda, C. Lagas, G. Visser, K. Vuil, C. en J. Zwart, de zilveren medaille lste kl. heeft geschonken. Het door den Koning goedgekeurd besluit dér Staten van Zuid-Holland, tot regeling' van den Prov. Waterstaatsdiéhs^, bepaalt o. a. dat die dienst in zijn geheel wordt opgedragen aan een hoofdingenieur van den prov. Waterstaat in Zuid- Holland, die 1 Januari 1875 in functie zc^l treden, te benoemen in de zomervergadering van 1874 door de Staten, op eenè bezoldiging van f 5000 met vergoeding van reis- en verblijf kosten; voorts dat van den dienst van 1875 ter beschikking van genoemden hoofdambtenaar zullen worden gesteld de opzichters van den Waterstaat door de provincie bezoldigd en verdere tijdelijk vereischt wordende hulp, totdat door dé Staten een besluit is genomen betreffende hel gelaï en de bezoldiging der amb tenaren, die met 1 Januari 1876 voortdurend te zijner beschikking zullen worden gesteld, enz. De Minister van Financiën brengt ter ken nis, dat gedurende het jaar 1873 in 's Rijks Munt zijn vervaardigd en afgeleverd de volgende speciën: voor rekening van het Rijk: 1,000,000 tiencentsstukken3,026,000 centen2,026,000 halve centenvoor rekening van particulieren 40,041 gouden dukaten; 5,515,073 rijksdaalders; ongerekend de dukaten, te zamen uitmakende eene nominale waarde van f 13,928,072.50. Van de 25 jongelingen die Dinsdag tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen waren opgeroepen, zijn er 22 opgekomen, die allen zijn goedgekeurd, en in dienst gesteld. Men verwacht in de maand April e. k. weder een oproeping. Bij Kon. besluit is machtiging verleend tot het bijeenroepen eener buitengewone vergadering van de Staten der provincie Friesland, op 24 Maart a. s. Z. M. heeft A. Van der Minne, thans ont vanger der dir. bel. en acc. Ie Heinenoord, als zoodanig benoemd te Maassluis; opgeheven het ontvangkantoor te Hilvarenbeekde gemeente Hooge- en Lagemierde toegevoegd aan het kantoor Bladel, onder voortdurend beheer van den tegenw. titularis Bentinck; de gemeenten Hilvarenbeek en Diessen toegevoegd aan het kantoor Oirschot, onder voortdurend beheer van den tegenw. titularis G. D. P. S. Hubar; de gemeente Moergestel toegevoegd aan het ontvangkantoor Oisterwijk, onder voort durend beheer van den tegenw. titularis J. A. Rijpperda. Gemengd Nieuws. Een belangrij ke quaestie werd dezer dagen door de arrond.-rechtbank te Amsterdam behandeld. Een pastoor Andreas Naaijers had een testament gemaakt, waarin zijn vermogen geschon ken werd aan het burger oude mannen- en vrou wengesticht „Vredeburg"alleen moest de dienst meid een wekelijksche toelage hebben en Anna Naaijers, weduwe Frans Broekhof een legaat va»

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1