LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4307. A0. 1874. Dinsdag 24 Februari. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.n 0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 Februari. Gisteravond laat zijn bij het Departement van Koloniën ontvangen twee telegrammen van den luitenant-generaal Van Swieten, beide den 22sten dezer te Penang aangeboden. Blijkens het eerste telegram, gedagteekend 16 Februari, waren na eene rust van twee da gen (zie het bericht in het L. D. van 19 dezer), welke rust volstrekt noodig was om, bij geheel gemis van terreinkennis, zich te kunnen oriënteeren, den 15den te voren de versterkingen van Ketapan Doewa aangevallen en genomen. Deze operatie had hetzelfde oogmerk als die van den 12den Februari, namelijk de voor onderwerping gezinde bevolking te onttrekken aan de verdruk king der tot voortzetting van den oorlog gezinde lieden van/Moekim XXII. Het succes was volkomen, maar het verzet ernstig. De onzen hadden 6 dooden en 56 gewonden, waaronder 7 officieren. De be kende gewonde oföcieren zijnde luit.-kolonel Engel, commandant van het rechter half 3de bataljon, zwaar doch niet doodelijkde majoor Gits, Europeesch commandant van de barissan van Madura; de kapt. Van Daalen, chef van den staf der 2de brigade; de luits. Kuyper van de artillerie en Tijl van de cavalerie, benevens een inlandsch kapt. van genoemde barissan, geen van allen gevaarlijk. Het verlies van den vijand was zeer groot en werd op 200 dooden geschat, waaronder vier panglima's. Het resultaat van dit gevecht werd verwacht te zul len leiden tot de onderwerping der XXV Moekim. Het tweede telegram, gedagteekend Atjin 19 Februari, vermeldt dat na den 16den niets was voorgevallen en dat toenadering nog bleef ont breken. In de zitting van heden der Tweede Kamer heeft de heer Gratama zijne motie van dank en hulde betreffende Atjin in zoover gewijzigd, dat het adres aan Z. M. den Koning daaruit vervalt. Hij stelde nu voorden dank der Vergadering te betuigen aan de troepen, de zeemacht en den krijgsbevelhebber te Atjin. Deze motie is bij acclamatie aangenomen. Daarna is de discussie •over de Muntwet aangevangen. De heeren Schim- melpenninck, Van den Berch van Heemstede en Bergman waren tegen de wet, als niet noodza kelijk, ontijdig, onvoordeelig en verbrekende de munteenheid met Nederlandsch-Indië. De heer Viruly, ofschoon liever aansluiting aan de La- tynsche Unie wenschende, zal, ter wille van de aanneming van den gouden standaard, voor de wet stemmen. Morgen voortzetting. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat de inhoud der motie-Gratama dadelyk aan generaal Van Swieten en aan den gouverneur-generaal per telegraaf is medegedeeld. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 56, f 27.50, /5.40 en 2.85, de laagste f 56 f 27, f 5.20 en /2.75. Zaterdag 28 Febr. zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het stoomschip Rotterdam, kapt. J. Janzen, waarmee de gelegenheid is open gesteld tot verzending van gewone brieven, monsters en drukwerken. De dépêches worden te 8 uren 's morgens aan 't postkantoor te Rotterdam ge sloten. De laatste lichting te Leiden is Vrijdag 27 Febr., te 12 uren 's nachts. De hofphotograaf van Z. K. H. Prins Frederik, de heer Bruining alhier, heeft met veel succès voltooid een afbeelding in lichtdruk en in verschil lende grootten, van het standbeeld van Jan Pieters zoon Koen. Z. M. heeft den ontvanger der dir. bel. en acc. te Oegstgeest c. a., den heer H. Martens, als zoodanig benoemd te Kralingen c. a. De collecte voor het nationaal geschenk heeft te Waddinxveen opgebracht 207.515, en de bydragen voor de plaatselijke feestviering 355.895. Door den kerkeraad der Remonstranlsche gemeente te Delft is het volgend drietal predikan ten opgemaakt, ter vervulling van de bestaande vacature: G. Buisman, te WieringerwaardW. J. J. Fries de Vries te Zevenhuizen en Hazers- woude; H. A. Van Oorde te Zwammerdam. Op de voordracht voor hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Athenaeum te Amster dam in plaats van professor Van Tienhoven, zijn geplaatst de heeren Mr. C. Pynacker Hordijk te Utrecht en Mr. P. Pet te Amsterdam. De lessen, tot dusverre gegeven door wijlen den hoogleeraar Chantepie de la Saussaye zullen door de overige leden van de godgeleerde faculteit der Groningsche hoogeschool worden voortgezet, terwijl de emeritus-hoogleeraar P. Hofstede de Groot zich bereid heeft verklaard het College over theologica naturalis te geven. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op a. s. Donderdag niet plaats hebben. De Algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft tot secundus van den quaestor-gene raal benoemd den heef D. C. P. Ledeboer, (te Amsterdam, in plaats van den heer G. W. A.jv. Rinsum, die als zoodanig bedankt had. Gelijk men weet, bestond het plan, dat het geboortehuis van Thorbecke te Zwolle met een gedenksteen zou worden versierd. Thans wordt gemeld, dat de eigenaar van het huis daarvan niets wil weten, tenzy de stad zich verbinde, om nooit of nimmer eenig gebouw te doen verrijzen, wat zyn uitzicht zou belemmeren. Die voorwaarde wil de gemeente zich echter niet laten opleggen. Dezer dagen is tusschen de gemeente Mep- pel en de Drentsche Kanaalmaatschappij eene schikking getroffen, waarbij de sedert geruimen tijd aanhangige geschillen tusschen die beide lichamen zijn beëindigd. In het geuzengeslicht te Brielle worden thans 7 weezen verpleegd; jl. Donderdag werden de 6 nagelaten kinderen van den visscher Ph. Smit opgenomen, die in den nacht van 1 op 2 Juli 1872 met zijne dochter in het Engelsche kanaal verdronk, en wiens weduwe voor eenige weken overleed. De gemeenteraad te Gouda heeft, met het oog op den minder gunstigen toestand der ge meentekas, geen subsidie toegestaan voor de feest viering in Mei a. s. De afdeelingen van het schoolverbond en der Holl. Maatsch. van Land bouw hebben de feestcommissie door aanzienlyke bijdragen in staat gesteld toch een kinderfeest te organiseeren. De diaconie der Nederd. herv. gemeente te Amsterdam komt weldra in het bezit van een kapitaal groot ongeveer 200,000 nominaal, 2!/0 pCt. Bij testament van wylen den heer J. F. A. M. Witsen baron Straalman, wiens dezer dagen in Frankrijk overleden douairière vruchtgebruikster van het kapitaal was, is aan de diaconie die som vermaakt, om daarvoor twaalf woningen voor behoeftige oude lieden te bouwen. Deze stichting zal den naam „Magdalena Hodshon" dragen. In den aanvang der afgeloopen week werd uit België melding gemaakt van een gerucht om trent moeilijkheden, die tusschen België en Ne derland zouden gerezen zyn, in verband met de verbetering van het kanaal van Neuzen naar Gent. Nederland zou eischen gesteld hebben, die aan België hoogst onbillijk voorkwamen. Het weigerde aan België langer het recht toe te kennen om het water boven peil te voeren; ver der verlangde het dat de gronden, voor de nieu we werken bestemd, door België aangekocht en Nederlandsch domein zouden worden, en eindelijk vorderde het dat Neuzen rechtens in alle gun stige bepalingen der Belgische spoorweg-tarieven zou deelen. De Stoompost zegt, dat in deze mededeeling eene onjuiste voorstelling der zaak gegeven wordt. Nederland heeft zich als vriendschappelijk nabuur niet tegen den wensch van België verzet, dat het kanaal verruimd en verdiept zou worden, opdat de zeeschepen met ongebroken lading naar Gent zouden kunnen opvaren, maar 't heeft slechts verlangd dat bij het te sluiten tractaat een einde kwam aan den ongeregelden toestand, die omtrent sommige zaken op dit kanaal bestond, en dat Neuzen's belangen niet aan die van Gent werden opgeofferd. België, evenmin als Nederland, heeft zich aan de bepalingen van het tractaat van 1843 omtrent het peil 's zomers ooit kunnen houden Nederland verlangt daarom dat de feitelijke, door de ondervinding geijkte toestand wettig worde bekrachtigd. Hierin toch ligt van Nederland's zijde niets onbillijks. Wanneer Nederland koste loos domeingronden ten gebruike geeft in het belang van den Gentschen handel, dan doet het waarlijk reeds meer dan men van een goeden nabuur kan vergen. Moet Nederland wellicht de benoodigde gronden te zijnen koste aankoopen? En is het zoo vreemd, dat Nederland ook aan Neuzen's belang denkt en zekere eischen stelt ten aanzien van goederen, die in zijn haven ge lost en geladen worden? De Stoompost gelooft niet dat er iet onbillyks in deze eischen gelegen is, en wanneer er inderdaad moeilijkheden zyn gerezen tusschen de beide Regeeringen, dan gelooft dat blad, dat het niet aan Nederland kan geweten worden, indien de door Gent gewenschte kanaal verbetering niet totstandkomt. Men schrijft van Den Helder: Groot is de hoeveelheid haring die langs het strand wordt gevischt; jammer maar voor de trekkers, dat de visch zoo klein is en, als minder voor aas geschikt, weinig geld opbrengt. Behalve van deze kleine haringen, leven vele kustbewoners van een klein vischje, als scherpblik bekend, waarop vooral wordt jacht gemaakt door de bruinvisschen, die men zich niet herinnert, ooit in zoo groot aantal als thans hier gezien te hebben, en die dan ook in de dichte drommen dezer vischjes ruime vol doening vinden voor hunne vraatzucht. Ook de meeuwen ziet men in groote menigte, als onaf zienbare witte velden, over de oppervlakte der zee drijven, eveneens om op die beide vischsoorten te azen. De scherpblik is klein en glinsterend en gelijkt veel op haring; hy is echter zeer plat en zóo scherp aan den buik, dat men er zich ge makkelijk mee in den vinger kan snijden. In eene vergadering der feestcommissie voor 12 Mei a. s. te Lichtenvoorde is besloten om als huldeblijk voor Z. M. op de marktplaats een standbeeld van Willem III op te richten, en wel op een zonderling voetstuk, dat weinig of liever in het geheel geen navolging zal of kan vinden. Het zal nl. beslaan uit een reusachtigen keisteen ter grootte van vijf kubieke meters en volgens taxatie ter zwaarte van 20,000 kilo. Voor onge veer 50 jaar heeft de heer Van Hartjesberg dezen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1