Z. M. heeft bepaald dat aan het ontvang kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Scheveningen, zal zyn verbonden de gewone percentsgewijze belooning, zonder indemniteiten en biljetgelden en voorts het genot eener jaar- lijksche vergoeding voor bureelkosten van ƒ600 en van het emolument van zes cents voor ieder patentplichtige toegekend, lot goedmaking der kosten van bestrijding voor het recht van patent. Gemengd Nieuws. De Siameesche tweelingen hadden gescheiden kunnen wordenjammer voor hen dat de quaestie eerst na hun dood kon uitgemaakt worden. Zij waren door vier vliezen, die uit de buikvliezen voortkwamen, verbonden. De operatie zou niet zonder gevaar, maar volstrekt niet abso luut doodelijk zijn geweest. Moord, moord, was de kreet, die Donderdag-avond uit een woning van de Stille Veerkade in Den Haag werd vernomen. In een oogenblik was een groote menschenmassa bijeen. Het huis, waaruit de wanhoopskreet kwam, was schielijk ontdekt, maar wie zou het wagen op den moordenaar los te stormen. Eindelijk trok iemand de stoute schoenen aan, de deur werd geopend, en geen moordenaar werd gevonden, maar wel twee vrijers van de meid, die zoo'n spektakel hadden gemaakt, dat mevrouw bevreesd was geworden dat het om haar leven te doen was. De politie heeft er zich niet mede bemoeid. De jonge Duitscher, Bernhard Schülz of Schölz, wiens opsporing door den Officier van Justitie te Rotterdam was verzocht, is aangehouden en bevindt zich thans in handen der Justitie. Verleden Zaterdag zond Mevr. S. te Rotterdam hare dienstbode om rekeningen te be talen. Onderweg of in een winkel moet op be hendige wijze eene rekening, met ruim ƒ200, uit hare karabies ontvreemd zijn. Tot nu toe zijn alle nasporingen vruchteloos gebleven. R. B. teKampenwildeDonderdag-mid- dag zijn geladen geweer, dat aan den wand hing, op verzoek zijner vrouw van daar verwijderen. Hij had de onvoorzichtigheid het wapen bij den loop aan te vattenhet schot ging door een onge lukkig toeval af, en trof den man in het hoofd, zoodat hij binnen weinige oogenblikken een lijk was. Men meldt uit Oldeboom van 18 FebruariZooals reeds meermalen is geschied, hadden er ook dit jaar, na afloop der loting voor de nationale militie in de gemeente Utingeradeel, alhier ongeregeldheden plaats, veroorzaakt door de aanhoudende twisten tusschen de bewoners van Akkrum en Oldeboom. Onder anderen werden door een loteling van Akkrum aan twee lotelingen van Oldeboom nogal belangrijke wonden roet een mes toegebracht. De burgers mengden zich in de zaak en de verbittering was van beide kanten zóo groot, dat zonder tusschenkomst der politie groolere ongelukken zouden zijn voorgevallen. De belhamels werden gearresteerd en waren slechts met moeite tegen de ingezetenen van Oldeboom te beschermen. Verscheidene bewoners van Akkrum peinsden intusschen op wraak tegen de burgers van Oldeboom, die zich in de gevechten hadden gemengd. Onder de laatsten behoorde een boter- handelaar, dien men zich voornam bij het pas- seeren van Akkrum, op de terugreis eergisleren per spoor van Steenwijk, te mishandelen. Gemeen te- en rijks-politie waren 's avonds wel aan den trein, om den man te beschermen, doch zij konden niet verhinderen dat hij, even uit den trein komende, door eene samengedrongen massa menschen werd aangevallen. Toch gelukte het hem weder in den trein plaats te nemen, waarna hij verder tot het station Grouw reisde, van waar hij zich per vaartuig naar Oldeboom moest laten vervoeren, om veilig te kunnen aankomen. Van het voor gevallene is proces-verbaal opgemaakt. De justi tie te Heerenveen heeft nu de zaak in handen. Op een onlangs gehouden vergelij kend examen voor hoofdonderwijzers te L. trok een der sollicitanten de volgende parallel tusschen Koning Willem II en Koning Willem III: Wil lem II is de held van Waterloo, Willem III is de waterheld van het Loo. Te Stadskanaal, had dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk plaats, en wel in de aard appelmeelfabriek van den heer Scholten. Zekere A. Dekens, die bezig was eenige herstellingen aan het raderwerk in de zifterij te verrichten, geraakte tusschen de raderen en werd met ge weld meegesleept. De opzichter, die de machine had laten stoppen, vond hem met geheel ver scheurde kleederen op den grond liggen. Bij ge neeskundig onderzoek bleek, dat hij niet alleen zulke kneuzingen had bekomen, dat men voor 't behoud van zijn leven vreest, maar dat ook een arm moest worden geamputeerd. De aange huwde moeder van den ongelukkige is geheel radeloos, 'tgeen niet is te verwonderen, daar eenige jaren geleden haar eigen zoon in dezelfde fabriek werd gedood. Gisterochtend te 10 uren is te Zaan dam brand ontstaan op het Maanpad, in een perceeltje, waarvan de bewoners uit venten waren. Het vuur tastte een belendenden kruidenierswin kel aan en beide perceelen zijn geheel uitgebrand. Met hulp van 4 spuiten, waaronder die van den spoorweg, was het vuur te 12 uren gebluscht. In Nov. j.l. werd voor het Pro v. ge rechtshof in Zuid-Holland behandeld de zaak van M. S., die beklaagd werd aan W. v. d. W., koopman te Streefkerk, een slag met een stok te hebben toegebracht tijdens hij met nog drie andere personen op den weg van Gorcum naar Peursum op een kar zat. Voor de rechtbank verklaarde v. d. W., dat hem geen slag was toegebracht, maar dat deze op het hout van de kar was neer gekomen. In deze verklaring zag de officier van justitie te Gorcum het afleggen van een valsche getuigenis en v. d. W. werd te dier zake vervolgd, zoodat hij gisteren voor het hof terechtstond. Beschuldigde hield ook thans vol geen slag te hebben ontvangen, maar wist evenmin op te geven wien de slag was toegebracht. Na de verklaring door den veldwachter uit Peursum afgelegd, nam deze zaak een geheel andere richting. De veldwachter had in de instructie opgegeven dat v. d. W. hem had gezegd dat hij den slag had ontvangen, ter wijl hij nu opgaf, dat v. d. W. gezegd had dat de slag langs hem was heengegaan. Na deze ver klaring kon adv.-gen. de beschuldiging niet volhouden en eischte mitsdien de vryspraak van beschuldigde. De verdediger Mr. Dijckmeester, uit Gorcum, drukte den wensch uit dat het Hof zich met het requisitoir van het O. M. zou vereenigen, hetgeen het Hof deed door den besch. v. d. W. van het hem ten laste gelegde vrij te spreken. Daarna veroordeelde het Hof tot een jaar gevangenisstraf een koetsiersknecht uit Rotterdam, die in Sep tember en November van het vorige jaar aldaar uit bewoonde huizen een jas en een parapluie wegnam en die voorwerpen ten zijnen huize ver kocht. Bij het voorafgaand onderzoek gaf besch. op, noch jas noch parapluie te hebben gestolen, maar beiden eerlijk te hebben gekocht. Het O. M. had gerequireerd een veroordeeling tot gevange nisstraf van 3 maanden lot 5 jaar; de verdediger, Mr. Philipse, achtte daarentegen de schuld niet bewezen en verzocht de vrijspraak van zijn cliënt. Het hof nam bij zijn bovengemelde uitspraak den jeugdigen leeftijd als verzachtende omstandig heid aan. INGEZONDEN. X noemt het in strijd met de beginselen van humaniteit en verdraagzaamheid, wanneer een spreker der joodschen tongval nabootst en de toehoorders daarom lachen. Maar is het niet veeleer een bewijs van kinderachtige kleinzee- righeid, wanneer een Jood dat niet velen kan? Had de heer L. een Franschman of een Duit scher nagedaan, die Hollandsch spreekt op zijn manier, dan zou het publiek eveneens gelachen hebben (altijd mits hij het goed deed), want het is bespottelijk op zich zelf, een taal te hooren spreken met een accent dat er niet bij behoort. Daarom zal men den kromprater niet minder gaarne de hand toesteken als een braaf mensch, die zijn plaats in de maatschappij met eere be kleedt. Van mijn kant zou ik juist in het belang der Joden wenschen dat men voortging met den joodschen tongval belachelyk te vinden. Is het niet al te dwaas, dat iemand, in Nederland geboren en wiens familie nu al bijna tachtig jaren hier alle burgerrechten geniet, de landtaal uit spreekt alsof hij zoo pas uit het Oosten was aan gekomen Zoolang hij zich geen moeite gelieft te geven om het beter te doen, geeft hij voedsel aan de „minder juiste" bewering van het kamerlid van laatst, dat hij slechts een gast, dus een vreem deling in onzen staat zou zijn. En dat de Jood uitmuntend Hollandsch kan leeren spreken, wordt ons door duizenden sedert jaren genoeg bewezen. Wat hem van nature eigen is, zijn zuidelijke gelaats trekken, zyn voorvaderlijk geloof, daarmede zal nie mand den draak steken die maar eenig gevoel van rechtvaardigheid heeft, maar zulk een Nederlander die geen Nederlandsche uitspraak bezit is eenvoudig iemand van den ouden sleur, en even belachelijk als iemand die thans met een staartpruik zou gaan loopen. Hij herinnert aan dien Duitschen slager die te Utrecht naar den weg werd ge vraagd en zeideich bin hier nicht bekanntich bin ja ein Amsterdammerwaarop de ander zeide ja dat hoor ik wel. Zou het voor onze beschaafde Israëlieten onmogelijk zijn, hun invloed op anderen aan te wenden met dat gevolg dat ook dit laatste kenmerk van hun vroeger vreemdelingschap ver dween R. Het Florentijner Quartett, onder leiding van Jean Becker, zal Woensdag-avond in de Stadsgehoorzaal optreden. Ofschoon reeds 14 dagen te voren zijne komst door aanplakbiljet en annonce in de cou rant met opzet vermeld werd, om te voorkomen dat de eene of andere vereeniging zich van den avond van 25 Februari meester maakte, voor het geven van uitvoeringen, zoo vernemen wij thans, dat Woensdag-avond ook het Haagsche Operagezelschap zich alhier zal doen hooren. Con currentie is goed, doch wij vermeeuen dat een dergelijke concurrentie, als hier zich weder voor doet, wel wat te groot is. Aangezien het Floren tijner Quartett geene andere avonden meer dispo nibel heeft, zoo moet het concert plaats vinden. Wij nemen dus de vrijheid, in dezen het kunst lievend publiek beleefd te verzoeken, bijzonder hun aandacht te vestigen op Jean Becker en de zijnen, die eerlang wederom het land zullen verlaten, en daardoor plaats zullen maken voor de vermake lijkheden van meer algemeenen aard. G. BUITENLAND. Prankrij k. De Nationale Vergadering heeft met 550 tegen 116 stemmen het amendement verworpen, strek kende tot eene verhooging van 't zegel op de biljetten aan toonder of order, die door de Fransche Bank in omloop worden gebracht. In zake 't proces-Naundorlï heeft de advo caat-generaal gisteren geconcludeerd tot afwijzing van de pretentiën des eischers. Hij qualificeerde Naundorfl als een bedrieger. Over acht dagen zal de uitspraak plaats hebben. De Union Républicaine, uiterste linkerzijde, heeft met algemeene stemmen besloten zich van alle inmenging, hetzij direct of indirect, in de aanstaande verkiezingen te onthouden. De Raad van State heeft met toepas sing der wet van 18 Germinal jaar X, waarbij bepaald wordt, dat geen besluit omtrent dogma tiek, geen formulier onder den naam van geloofs belijdenis of onder welken naam ook, afgekondigd mag worden vóórdat bet Gouvernement daartoe vergunning heeft gegeven een gunstig advies uitgebracht op het verzoek van de algemeene Synode der Hervormde Kerk, om de door haar in Juni 1872 aangenomen geloofsbelijdenis te mogen afkondigen. IDuitsclilancl. De Rijksdag heeft gisteren het ontwerp der drukperswet naar eene Commissie van veertien leden verwezen. Prins Bismarck verdedigde de handhaving van den tegenwoordigen toestand met betrekking tot de drukpers in Elzas-Lolharingen. In 't Heerenhuis zijn de nog overige artikelen van 't wetsontwerp tot invoering van 't burgerlijk huwelijk aangenomen. De door de ultra-conser vatieven voorgestelde wijzigingen in dit ontwerp zijn met 129 tegen 15 stemmen verworpen. Acht afgevaardigden uit Elzas-Lotharingen hebben de verklaring ingediend, dat zij bij de stemming over hel voorstel Teutsch c. s. zijn blijven zitten, omdat hun door de sluiting van het debat de gelegenheid was benomen om hunne zienswijze te ontwikkelen. Het Elzasser Journal zegt, dat de verkla-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2