LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4306. A0. 1874. Maandag 23 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Groolere lcllcrs naar plaatsruimte. BERICHT. °2,Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het leidsch Dagblad. Zijdie zich alsdan op deze courant wenschen te abonneerenontvangen de nog verschijnende nummers gratis. LEIDEN, 21 Februari. Onder het vele schoone, dat ons in dit seizoen tot heden op muzikaal gebied werd aangeboden, bekleeden eene eerste plaats de soires voor kamermuziek, die van de „Maatschappij voor Toonkunst'1 alhier uitgingen en waarvan gisteravond de vierde of de laatste werd gegeven. Ook nu weder bevatte het programma keurige nummers, 't Werd geopend met het schoonste trio voor piano, viool en violoncel (op. 97) van Van Beethoven, dat voor zeker tot zijne rijkste inspiratiën behoort en den grooten meester in vollen luister kenschetst. Het werd in zijne vier onderdeelen uitmuntend opgevat en met vuur en eenheid gespeeld. De fraaie, edele, klagende zang van het andante met zijne afwisse lende motieven, het verheven oogenblik dat een zoo eigenaardig schoone tegenstelling vormt met het kernachtige, deels vroolijke, deels brillante scherzo, moest wel een machtigen indruk maken en in diepe stilte neergezeten, voelden de aanwe zigen ongetwijfeld den onbeschrijfelijken invloed van het rijk der tonen. De heer Wetrens had ook nu weder gelegenheid zijn meesterschap over zijn instrument, de heerlijkste vinding van mensche- lijk genie op instrumentaal gebied, herhaaldelijk te doen bewonderen, en konden wij reeds vroeger de gunstige eigenschappen van techniek en opvat ting van den heer Van Meurs opmerken, in de Fantasiestücke voor piano en violoncel van Schu mann vooral toonde hij met welk een schoonen toon, eene gemakkelijkheid en gevoelvolle voordracht hij zijne partij weet te vervullen. Met recht mag hij een sieraad der dilellantenwereld genoemd worden. Maar ook mej. Schulz-Lessig, met wie hij hier samenwerkte, deed zich weder van eene aange name zijde kennen haar spel kenmerkte zich door groote vaardigheid, juistheid en zekerheid van aan slag, zoodat beiden er uitmuntend in slaagden het werk op schoone wijze te vertolken. Het breede, fijn uitgewerkte en soms forsche Quartett voor piano, viool, alto en violoncel (Es-dur, op 47), mede van Schumann, vormde een waardig slot van het programma en werd evenzeer in zijne vier onderdeelen voortreffelijk, met eenheid, overeenstemming en vuur weergegeven. Ook de altist, de heer Cou- wenhoven, vervulde zijne partij recht verdien stelijk; hij bezit een schoonen, zuiveren streek. Zonder twijfel zal deze soirée, evenals de vo- rigen, een indruk achterlaten, die nog lang zal bijblijven, en met voldoening mogen heeren com missarissen op hunne pogingen terugzien, om onze stadgenooten eenige werkelijk schoone muzikale avonden te bezorgen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 112121 vol wassen personen en van 4451 kinderen. Het stoomschip Koning der Nederlanden is hedenmorgen te negen uren uit Nieuwediep vertrokken. De heer W. J. Van Zeggelen heeft wegens gezondheidsredenen de benoeming van bestuurslid der Haagsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond niet aangenomen, zoodat nu in zijn plaats de heer H. Beijerman is opgetreden. Het bestuur is nu definitief als volgt samenge steld en heeft de werkzaamheden aldus onder zich verdeeld: Dr. M. P. Lindo, voorzitter; Mr. A. Wm. Jacobson, secretarisMr. A. M. Maas Geesteranus, penningmeester; Mr. J. E. Banck en H. Beijer man. In de laatste weken zijn er weder leden toegetreden tot de afdeeling, waaronder de hoofd- artisten en de directie van den Koninklijken Hol- landschen Schouwburg. Voor de vacante betrekking van hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school aan den Rijndijk te Voorschoten zijn 31 sollicitanten. Z. M. heeft benoemd tot president der ar- rondiss.-rechtbank te Sneek, Mr. L. V. Ledeboer, thans kantonrechter te Alphen. Van Reuters office is)gisteren een telegram ontvangen van den volgenden inhoud„De Pinang Gazette van heden maakt melding van een ge rucht, volgens hetwelk den 15den dezer een hevig gevecht heeft plaats gehad, waarbij de verliezen der Nederlanders aan dooden en gewonden, waar onder verscheidene officieren, zeer ernstig, die der Atjineezen echter niet bekend zijn." Van bovenstaand bericht was gisteravond bij de regeering niets bekend. De afdeeling van het Roode Kruis, die onze expeditie in Atjin vergezelt, staat onder de leiding van den heer Gunther Von Bultsinglöwen, chef van een handelshuis te Soerabaja. Uit diens leven wordt de volgende treffende episode door een ooggetuige medegedeeld. In het jaar 1870 was de heer Von Bultsing löwen onder de passagiers van de Roogly, eene der stoombooten van de toenmalige Messageries Impérialesop reis naar Europa. De boot had Aden verlaten en bevond zich des avonds onge veer 9 uren voor den ingang van straat Bab-el- rnandeb, toen plotseling aan boord de noodkreet werd gehoord, dat een man overboord geslagen was. Een der matrozen, misschien wat slaperig (want men had een vermoeienden dag gehad), was over de verschansing gevallen. Onder de talrijke passagiers, die zich op dek bevonden, zoo wel als onder de equipage, bracht het ongeval groote ontsteltenis teweeg. Men ijlde naar het achter schip, om zoo mogelijk den drenkeling te zien; maar het schip had een snelle vaart en de on gelukkige was terstond uit het gezicht. Aan red den scheen geen denken. De heer Von Bultsing löwen echter, zoodra hij het gevaar, waarin de man verkeerde, had ontwaard, ontdeed zich van zijn schoeisel en sprong in zee, om den drenke ling te redden. De sensatie aan boord nam toe: men dacht niet anders, of de moedige man zou het slachtoffer worden zijner menschlievendheid. Een tweetal sloepen werden gestreken, om hem op te sporen, maar een half uur duurde de vreese- lijke spanning, voor men iels zag opdagen. Ein delijk daar nadert een der sloepen met den drenkeling en zijn redder. Beiden zijn behouden en worden onder groote geestdrift aan boord der Hoogly gehaald. Dat zulk een man aan het hoofd staat der afdeeling van het Roode Kruis in Atjin, is wèl een deugdelijke waarborg, dat deze afdeeling haar plicht zal doen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de aangekon digde stremming der scheepvaart op het kanaal genaamd de Keulsche vaart, te rekenen van gis teren, weder is opgeheven. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren de heer Th. H. F. Van Riemsdijk, geboren te Maastricht, bevorderd tot doctor in de rechten. Aan het Utr. D. wordt medegedeeld, dat Prof. B. Ter Haar voornemens is zijne betrek king neder te leggen als hoogleeraar aan de theologische faculteit. Vrijdag is te Nieuwediep van Harderwijk gearriveerd, om over te gaan aan boord van het naar Batavia via Suez bestemde stoomschip Koning der Nederlandenkapt. M. C. Braat, een deta chement van 150 militairen, waaronder 8 onder officieren. Het bevel daarover is opgedragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden kapt. der O.-I. inf. H. L. F. De Jacquier de Lompret. De heer Defossez, Directeur van den Fran- schen schouwburg, heeft den Raad der residentie een geldelijke subsidie verzocht wegens de moei lijkheden welke hij in het optreden van zijn gezel schap te Amsterdam ondervond. B. en W. hebben op dit verzoek een afwijzend praeadvies uitgebracht en verzoeken daarbij 's Raads machtiging, om de Directie van den Franschen schouwburg gedurende het tooneeljaar 1874/75 zonder genot van gelde lijke subsidie voor gegadigden open te stellen. De Koninklijke tooneel-, toon- en letter kundige maatschappij „de Vrije Kunst" te Ant werpen heeft een internationalen tooneelprijs- wed strijd uitgeschreven met medewerking van de stedelijke overheid aldaar en daartoe ook de in Nederland gevestigde tooneelmaatschappijen en rederijkerskamers uitgenoodigd. Het Gemeentebestuur van Gent bericht dat het tijdstip van de sluiting der aanvragen voor de directie van het Nederlandsch tooneel aldaar '15 Mei aanstaande is. In een vroegere mededeeling was 1 Mei opgegeven. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 25 Februari a. s., des voormiddags te elf uren. De Minister van Financiën herinnert de belanghebbenden aan de in de St.-Ct. van 13 Dec. 11. n°. 295, geplaatste aankondiging omtrent een in de maand April aanstaande te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der poste rijen, en dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich voor 1 Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister behooren te wenden. De Minister van Financiën brengt Ier ken nis van de belanghebbenden, dat in het loopende jaar 1874 kunnen worden aangesteld tien adspi- rant-verificateurs voor den actieven dienst der directe bel., in- en uitg. rechten en accijnzen. Blijkens een bericht van Zr. Ms. consul- generaal te Lissabon, van 9 dezer, is de haven van Rotterdam vrij van cholera verklaard, zoodat alle schepen, die sedert 20 Januari uit Rotter dam of eenige andere Nederlandsche haven ver trokken zijn, in de havens van Portugal niet meer aan quarantaine onderworpen worden. De Minister van Koloniën, ad interim Min. van Marine, brengt ter kennis van belanghebben den, dat, naardien volgens bij het Departement van Marine ontvangen bericht de cholera te Buenos-Ayres heerscht, de quarantaine-maatrege len zullen worden toegepast op de schepen, welke die plaats na den 29sten December 11. hebben verlaten, en dat naardien zich te Dantzig geene choleragevallen meer hebben voorgedaan, de quaran taine-maatregelen voor de schepen, die van daar komen, worden ingetrokken. De Minister van Justitie brengt, daartoe door den Koning gemachtigd, ter kennis van be langhebbenden, dat een nieuwe notarieele stand plaats zal worden gevestigd te Haren, arrond- Groningen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1