Naar wij met zekerheid vernemen zal dienzelfden avond in den Schouwburg door het Fransche opera-gezelschap uit Den Haag, onder directie van den heer Defossez, worden opgevoerd „Le Songe d'une nuit d'été" en „Le maitre de cha- pelle." Jammer dat men voor eene stad als Leiden daartoe geen verschillende avonden heeft uilge kozen. De uitvoering door het eerstgenoemde ge zelschap te geven was toch tijdig genoeg aange kondigd. Bij de begrafenis van het stoffelijk over schot van den hoogleeraar D. Chantepie de la Saussaye te Groningen, op 18 dezer, was eene onafzienbare menigte in de straten, waardoor de trein ging, op de heen, en voorts op de begraaf plaats vereenigd. Genoegzaam alle hoogleeraren, vele predikanten en de studenten volgden het lijk; en bij de bewoners der stad hadden zich eenige vrienden uit Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Nijmegen en andere plaatsen gevoegd. Toen het lijk in het graf was neergelaten, sprak eerst de hoogleeraar C. M. Francken als rector-magnificus eenige woorden van hulde en waardeering; daarop de deken der theologische faculteit, de heer E. J. Diest Lorgion, en eindelijk de student H. J. Van Leeuwen. Allen wezen op de buitengewone gaven, den grooten ijver, de echte humaniteit en de edele rondborstigheid des noode gemisten mans. De heer Nicolaas Beets, uit Utrecht, droeg daarop een vers voor, even rijk als kort en puntig, om het reine en teedere hart van De la Saussaye te roemen. De heer Gunning uit Den Haag wijdde eenige woorden aan de nagedach tenis zijns vriends als vriend. De student R. H. Drijber sprak als theoloog over de uitnemende gave van onderwijzen en de voorkomende hulp vaardigheid zijns meesters. De heer J. A. Gerth van "Wijk, predikant te Groningen, die een der laatste nachten bij den overledene gewaakt had, bracht een woord van rouw over het gemis en van dank voor het genoten goede van den hoogleeraar in het midden. Eindelijk uitte de zoon des over ledenen, Dr. P. Chantepie de la Saussaye, pre dikant te Hemmen, zijn gevoel van dank over het vroeger bezit en smart over het tegenwoordig gemis van zulk een vader. Op uitnoodiging van Prof. Valeton hief, terwijl de kist met aarde werd bedekt, de geheele vergadering aan uit gez. 50, het vierde vers. Er waren echter, die te veel bewogen waren om mede te kunnen zingen. Het stoomschip Maas kapt. E. Deddes is "Woensdag 18 dezer te New-York aangekomen en zal 26 a. s. weder vertrekken. De stoomboot Wyberton van Rotterdam is, na 44 stoomdagen, den 17den Februari te Batavia aangekomen. Onder de gesneuvelden in Atjin behoort de onderofficier vrijwilliger P. A. "W. Kamp, van Meppel. Generaal Verspijck getuigt in de mededee- ling der tijding aan de bedroefde ouders dat de overledene „zich zoo kordaat en moedig gedragen heeft als men van den besten soldaat verwach ten kan." Het U. D. zegt dat Koningin "Victoria een brief gericht heeft tot de Atjineezen, houdende aansporing tot onderwerping aan het Nederlandsch gezag. -Den 14den Febr. j.l. heeft te Brussel de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging der conventie, den 11 den Jan. 1873 tus- schen Nederland en België gesloten, tot wijziging van art. 6 van het Maastractaat van 12 Mei 1863. Te Rau, Siboga en Sidempoean, allen op het eiland Sumatra, zijn Nederlandsch-Indische Rijkstelegraafkantoren met beperkten dagdienst voor het algemeen verkeer geopend. Het tarief der kantpren ten westen van Sarnarang, ad f 72,25 per enkelvoudig telegram, is op de correspondentie met deze nieuwe kantoren van toepassing. Naar het N. v. d. D. verneemt is de breuk in bet Tooneelgezelschap van de heeren Albregt en Van Ollefen tot zeer kleine afmetingen te ruggebracht. Slechts een drietal der Rotterdamsche artisten blijft alsnog bezwaar maken in Amsterdam te spelen. De heeren Albregt en Van Ollefen meenen van hun kant dat die weigering in strijd is met de nog loopende contracten en zullen nu, na rustig afgewacht te hebben dat de onwilligen van zelf tot beter inzicht zpuden komen, de be doelde leden van hun gezelschap somrneeren om aan hunne verplichtingen te voldoen. Ondertus- schen schijnt dit incident geen invloed te zullen hebben op den gang der voorstellingen. Ge lijk het Handelsblad reeds berichtte is men bezig twee nieuwe oorspronkelijke stukken in te studeeren, waarvan een van Glanor, getiteld Zijn geheim", een stuk van ernsligen aard en strenger behandeling dan het overigens terecht gewaardeerde Uitgaan." De heeren Albregt en Van Ollefen beschamen de vrees van hen die meenden, dat de Maatschappij Caecilia voortaan het kosteloos gebruik van den stadsschouwburg zou moeten missen, nu het gebouw voor de aan zienlijke som van f 10,000 verpacht is, terwijl het vroeger aan een concessionaris werd vrij ge geven. Des ondanks, en zonder eenige vergoeding te vragen, dan alleen restitutie van de noodige avondkosten, staan de heeren Albregt en Van Ollefen bun lokaal aan Caecilia af. Donderdag 19 Maart e. k. zal die Maatschappij dus weder, als weleer, haar concert in den Stadsschouwburg kunnen geven, zonder dat haar liefdadig fonds er iels van behoeft op te offeren. Aan den heer J. G. Sillem, te Amsterdam, zijn toegekend de versierselen der Pruisische Kroon orde 4de klasse met het roode kruis op het witte veld, aan het herinneringslint. In de maand Juni a. s. zal in de duinen nabij Haarlem, welke daartoe een uitstekende gelegenheid aanbieden, een groote schietwetstrijd gehouden worden door de Vereeniging van offi cieren der onderscheidene schutterijen in Neder land. De wet, houdende voorziening tegen be smettelijke ziekten, gaf le Rheden dezer dagen aanleiding tot groote sensatie. Het zoontje van een Israëliet, aldaar woonachtig, overleed aan diphtherilis. De vader verlangde, volgens zijne godsdienstige overtuiging, de begraving op de be graafplaats der Israëlieten te Arnhem, waar al zijne familieleden worden ter aarde besteld, terwijl te Rheden geen kerkhof dier gezindheid aanwezig is. De burgemeester meende echter, op grond van art. 11 der genoemde wet, het vervoer van het lijk niet te mogen toestaan en gelastte de be graving op de begraafplaats der burgerlijke ge meente. Hevig protest, niet alleen van den vader, maar ook van de geloofsgenooten te Arnhem, die de bemiddeling inriepen van den opperrabbijn te Nijmegen. Deze wendde zich tot den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Gelder land, die adviseerde dat men de gevraagde ver gunning, onder de noodige voorzorgsmaatregelen, kon verleenen. Nog een ander conflict omtrent deze aangelegenheid wordt vermeld. Toen namelijk de plaatselijke geneesheer, in overeenstemming met den burgemeester, verlangde dat, gedurende dit debat, het lijk in het lijkenhuis op de be graafplaats zou worden overgebracht, het eigendom der Hervormde Kerk, weigerde een der kerk voogden daar plaats voor den dooden Israëliet en moest tengevolge daarvan het lijk langer dan de wet dit toelaat in het sterfhuis verblijven. Omtrent de toebereidselen tot de viering van den 25sten verjaardag van 's Konings inhuldi- ding binnen Amsterdam, wordt het volgende gemeld Men is bezig met het vervaardigen van een aantal decoratiên van kolossale afmetingen, ontworpen door onze eerste artisten. Voorloopig werden door de Commissie eenige punten der stad aangewezen, waar die eerepoorten, obelisken, bloemvazen enz. zullen verrijzen. Het zijn de Dam, de Botermarkt, het Jonas-Daniël-Meijerplein, de Westerstraaat, het plein voor het Zeemanshuis en het Konings plein. Buitendien zal de Willemspoort, prachtig versierd met wapenschilden, vlaggentropeeën en guirlanden van groen, eene waardige eerepoort worden voor Z. M., indien Hd. op den 12den Mei Amsterdam met een bezoek vereert. De weduwe R. Samson, costumière te Amsterdam, is reeds geruimen tijd werkzaam aan de costumes voor den historischen optocht, bestaande in zeven groepen uit het stadhouderlijk tijdvak, waarin de voornaamste personen uit die tijden te paard en te voet voorkomen, terwijl de lijfwachten der stadhouders, zoo te paard als te voet, elke groep tot een afgerond geheel maken. Voor het allego rische gedeelte van den optocht, zijnde het tijd vak der Koningen, worden een drietal prachtige triomfwagens in gereedheid gebracht. Eene daar van draagt de bustes der Koningen Willem I, Willem II en Willem III en wordt versierd met de wapenschilden van het stamhuis van Oranje Nassau, van het Rijk, de Provinciën enz. Uit Winterswijk wordt gemeldDe Duitsche bladen bevatten een sterk gekleurd verhaal van mishandelingen en beleedigingen, onlangs in deze gemeente een Pruisischen onderwijzer en zijne leerlingen aangedaan. De zaak komt hierop neder, dat voor een paar weken een leeraar van het progymnasium in het naburige Vreden, met een aantal zijner discipelen deze plaats had bezocht en naar huis wilde terugkeeren, toen juist de leer lingen der Hoogere Burgerschool de school verlieten en eenigen hunner uit de laagste klassen dier inrich ting hunne Duitsche collega's een eindweegs volg den. Bij die gelegenheid moeten sommigen der Winterswijksche knapen zich alleszins laakbare uitdrukkingen tegen de Vredenaars hebben ver oorloofd en moet er zelfs door enkelen met kiezel geworpen zijn. In hoeverre al dan niet provocatie of verzet generzijds heeft plaats gevonden is voor alsnog moeielijk te beslissen. Dit zal uit de instruc tie moeten blijken, want de onderwijzer uit Vreden heeft gemeend deze zaak in Duitschland tot een regeeringszaak te moeten maken; de burgemees ter, tevens hoofd der politie te Winterswijk, heeft, op last van onzen Minister van Justitie, sommigen der leerlingen, die zich aan de verkeerde hande lingen zouden hebben schuldig gemaakt, in ver hoor genomen. Z. M. heeft aan J. C. Paats, op zijn ver zoek, ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Gemengd Nieuws. Te Caldwell, in Amerika, heeft men een familie, waarvan alle leden schijndood zijn geweest of het waarschijnlijk zullen worden een familie van schijndooden dus. Zoodra een persoon, tot dat merkwaardig geslacht behoorende, oogen- schijnlijk een lijk is,, begint hij juist weer teekenen van leven te geven als men een aanvang maakt met de begrafenis. Een lid dezer familie was naar allen schijn gestorven; men bewaakte het lijk en twee weken later kwam er weer leven in. De zuster van dien man werd ziek, bleef zes dagen in verdooving, kwam weer bij en leefde daarna nog twee jaar. Zijn broeder stierf ten minste men meende dat het zoo was, om streeks verleden jaar kersttijd, doch toen de toe bereidselen voor diens begrafenis tot op zekere hoogte gevorderd waren, stond de man op en ging weer aan zijn werk. Intusschen stierf hij in het laatst der vorige maand opnieuw en men maakte nogmaals aanstalten voor de begrafenis. Met het oog op de eigenaardige verschijnselen, die zich steeds bij hem en zijne familieleden hadden voorgedaan, werd het lijk bewaakt en na ver loop van eenige dagen vertoonden zich werkelijk weder eenige teekenen van leven, die evenwel allengs afnamen, tot eindelijk bleek dat de man inderdaad voor goed overleden was. Men meldt uit Nieuwe Niedorp: In den vroegen morgen van den 8sten dezer werd in eene sloot, nabij het station Noord Schar- woude, het lijk gevonden van den alhier woon achtigen metselaar Jan Vries. Hij was den vorigen avond met den laatsten trein uit Alkmaar ver trokken, en verkeerde toen in zeer beschonken toestand, wat trouwens niets ongewoons bij hem was. In een zijner kleedingstukken werd eenig kleingeld ter waarde van ruim een gulden gevonden. Zijn portemonnaie en portefeuille, die hij, van huis gaande, gewoonlijk bij zich droeg en, volgens verklaring van een ooggetuige, te Alkmaar in het station nog bij zich had, werden vermist. In deze portefeuille waren, behalve andere papieren, waarschijnlijk ook munt- of bankbiljetten. Zondag 11. zijn door een paar knapen Iwee papieren (een voldaan geteekende rekening en een prijscourant aan het adres van Jan Vries) gevonden nabij de plaats, waar zijn lijk in het water lag. Men vreest, dat een misdaad heeft plaats gehad. De politie doet ijverig onderzoek. De korporaal "VV., van de te Assen in garnizoen liggende compagnie van het lste rege- ment infanterie, heeft zich Woensdag-morgen dood geschoten. Men zegt, dat het geschied is uit wan hoop over de degradatie, waarmede hij gestraft was.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2