LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4303. A0. 1874. Donderdag 19 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 Februari. Morgen zal bij gelegenheid van 's Konings ver jaardag door de troepen van dit garnizoen eene groote parade worden gehouden, waartoe deze zullen worden opgesteld op de Papenslraat en Pieterskerkgracht. De parade zal gecommandeerd worden door den luitenant-kolonel B. W. F. Van de Capellen. In de brievenmaal van Padang, die den 21sten dezer met het stoomschip Koning der L Nederlanden uit het Nieuwediep vertrekt, wor- den mede brieven enz. voor personen, deel uit makende van de Aljineesche expeditie, verzonden. Het enkel port der bedoelde brieven, mits gefran keerd, bedraagt 20 cent, doch voor die voor mili tairen beneden den rang van officier, tot de land- of zeemacht behoorende, niet meer dan 5 cent. In de laatstgemelde brieven mogen echter geene andere worden gesloten. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag te 3 uren hare werkzaamheden hervat. De reeds be kende wetsontwerpen zijn ingekomen, zoomede de geloofsbrieven van den heer Luijben, tot wiens toelating, na beëediging, wordt besloten. Door den heer Gratama werd voorgesteld om, met het oog op de inneming van den Kraton en de bewijzen van dapperheid en volharding, en de vaderlands liefde van Leger en Marine voor Atjin, uit naam der Kamer een adres van gelukwensch aan den Koning aan te bieden, en namens het Neder- landsche volk openlijk dank te brengen aan Leger en Vloot en den Krijgsbevelhebber. Maandag te elf uren zal daarover beslist wor den. De dag voor de discussie over de muntwet en de herziening van het reglement van orde zal nader bepaald worden. In de Memorie van antwoord op de vesting wet wordt door de regeering o. a. medegedeeld dat eene herziening der militiewet reeds in be arbeiding is en de organisatie van het leger daarop moet wachten. Van Reuter is gisteren het volgende tele gram ontvangen, gedagteekend van Singapore, 14 dezer: „De Hollandsche consul deelt mede, dat een negenjarige achterneef van den overleden Sultan van Atjin tot zijn opvolger is verkozen, en dat er een regentschap is ingesteld van vier leden." Onze lezers herinneren zich dat reeds in een regeeringstelegram, den llden dezer bij het Dep. van Koloniën ontvangen, de verkiezing van een nieuwen negenjarigen Sultan, met name Toe- wankoe Daoed, is meegedeeld, doch dat in het volgende regeeringstelegram, den 13den ont vangen, dat bericht met de volgende woorden werd tegengesproken„De keus van den Sultan is nog niet bevestigd en nu een ander candidaat genoemd." Of nu de jonge Toewankoe Daoed toch tot die waardigheid is geroepen, zal schielijk genoeg blij ken. Waarschijnlijk is het dat de Hollandsche consul, toen hij de mededeeling aan Reuters agentschap deed, met de tegenspraak van het eerste bericht nog niet bekend was. De Minister van Financiën herinnert de belanghebbenden aan de in de Staats-courant van 13 December 11., n°. 295, geplaatste aankon diging omtrent een in de maand April a. s. te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, en dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich vóór 1 Maart a. s. hij een op zegel geschreven request tot den Minister be lmoren te wenden. De verlichting in Den Haag op morgen avond, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, belooft zeer fraai te zullen zijn. De Vijverberg, in welks waterspiegel de verlichte eereboog zal prij ken, zal met de omliggende straten en pleinen als het ware éen geheel vormen. Daartoe zullen de Korte Vijverberg, het Plein en het Tournooi- veld guirlandesgewijze worden geïllumineerd, >vaarbij ook de Lange Houtstraat is gevoegd. Aan beide zijden dier straat zullen mede guirlandes van lampions worden ontstoken. Tot opluistering van het feest zijn er muziektempels op het Plein en het Tournooiveld geplaatst, waar zich de mu ziekcorpsen van de schutterij en de huzaren zul len doen hooren. Ter eere van den morgen te vieren jaar dag van Z. M., werd gisteren in de manége van de cavalerie-kazerne in Den Haag caroussel gereden. Het militair feest werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins van Oranje, inspecteur van het wapen der cavalerie en Z. K. H. den Prins Von Wied, de laatste in Pruisische uniform, ter wijl eenige militaire autoriteiten, alsook een groot aantal officieren met hunne dames tegen woordig waren. Het nieuw gebouwde hotel aan het Sche- veningsche strand heeft den naam bekomen van Oranjehotel. Bij den Haagschen gemeenteraad is inge komen een verzoek van den heer Snijders, ter bekoming van eervol onlslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool aldaar. Maandag 16 dezer werd te Glasgow met goed gevolg te water gelaten het voor rekening van de te Rotterdam gevestigde Nederlandsch-Ame- rikaansche Stoomvaart-maatschappij aangebouwde stoomschip IV. A. Scholten, zullende over eene maand worden gevolgd door het stoomschip P. Galand voor dezelfde maatschappij. Te beginnen met Mei a. s. zullen deze schepen in de vaart komen, en zal de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij van dien tijd af, met deze en hare reeds in de vaart zijnde schepen Rotter dam en Maas geregeld om de veertien dagen eene afvaart doen plaats hebben, zoowel van Rotterdam als van New-York. Naar verder ver nomen wordt, heeft ook de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij twee soortgelijke stoomschepen voor de Trans-atlantische vaart in aanbouw, welke in 1875 zullen worden in de vaart gebracht. Wan neer dan, gelijk wel mag vermoed worden, tusschen de twee Maatschappijen eene gewenschte samen werking totstandkomt, zal Nederland zich reeds spoedig mogen verheugen in eene goed geregelde, misschien wel wekelijksche sloomverbinding met de Vereenigde Staleneene verbinding, reeds lang beschouwd als een der meest dringende behoeften voor de verdere ontwikkeling en den bloei onzer handels-relatiën met de Nieuwe Wereld. Onze Amerikaansche neven, zoo meldt The Morning Post, zijn, waar 't op zaken aankomt, verbazend wakker, en plegen als er iets te ver dienen valt, niet al te nauw toe te zien op inter nationale verplichtingen. Een opmerkelijk staaltje van dezen trek in 't Amerikaansche karakter werd in den loop van den oorlog in Atjin geleverd, en wel door 't verkeerd terechtkomen van een brief, door een agent van den Sultan van Atjin te Penang aan een paar correspondenten te Singapore gericht. Deze brief, waarin de naam van den Amerikaanschen consul een ietwat zon derlinge rol speelt, luidt als volgt: „Van Toeankoe Payah, te Penang, aan Toe ankoe Ibrahim en Toean Hadji Joesof, te Singa pore. Van den 18 November, 1873. „Na groeten doe ik u hij deze weten, dat ik een brief ontvangen heb aan mijn adres; ik opende hem, en vond een oud stuk papier erin. Ik en Ahmed Sheik Abdullah waren daarover zeer verwonderd. Zoo iemand dien brief gezien had, zou hij zich voor 't hoofd geslagen hebben. Indien gij brieven wilt zenden, zendt ze dan niet over de post. Wat betreft onze zaken in opium, geweren en kruit, heb ik nu reeds zeer lang gewacht, en nog niets ontvangen; daarom zend ik een bode om u dezen te overhandigen. Gelief daarvan den Amerikaanschen consul te verwittigen. Ik vrees dat, zoo gij nog draalt met 't toezenden van de chandoe (opium), wij in groote verlegen heid zullen geraken. Onze Sultan heeft mij ook reeds geschreven om de chandoe. Dit is de reden waarom ik een bode zend met dezen brief aan ulieden. Op dezen brief zal ik een tonkang (vaartuig) doen volgen. Ik meen dat gij in die tongkang de chandoe, de geweren en 't kruit kunt zenden. De chandoe heb ik op den 5den dezer maand noodig. Zoo ik ze niet ontvang, zullen wij in groote verlegenheid zijn, daar ik een brief heb van den Toeankoe Moeda en zijn volk, die om de chandoe gekomen zijn. Daarom ben ik in groote verlegenheid, omdat de Hollandsche schepen naar Atjin gegaan zijn; en 'I land Atjin is in groote verlegenheid, omdat het geen chandoe heeft. Indien gij de geweren niet tegelijk zenden kunt, doet 't dan later; maar zendt in elk geval de chandoe. Gij kent ons land; en gij kunt dit alles aan den Amerikaanschen consul meedeelen maar verder aan niemand anders dan ons eigen volk. Zoo gij dit vergeet, zullen wij natuurlijk in moeilijkheid geraken." Deze curieuse epistel is, in plaals van in han den te komen der heeren Ibrahim en Hadji Joesof, door de Hollanders onderschept geworden. De Nederlandsche Bank had op 16 Febr. bij een muntmateriaal van 124,766,755.15 voor eene som van 112,022,653.51 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het munlmateriaal op zijne beurt f 44,833,061.40 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij beschikking van 16 Fobr. is aan B. Janse te Gorcum vergunning verleend om zijn bestaan- den stoomsleepdienst uit te breiden tot alle rivie ren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Limburg, alwaar sleepbooten worden toegelaten. Z. M. heeft den kapitein F. J. C. Broers, van het wapen der artillerie, thans op non-acti viteit, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 809 'sjaars; aan Dr. L. J. De Jongh, in Den Haag, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van grootofficier der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Sjah van Perzië, en van ofGcier der orde van den Heiligen Mau ritius en Lazarus, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonkenaan Mr. H. H. G. A. Coenegracht, op zijn verzoek, met het einde der loopende maand, eervol ontslag verleend als school opziener in het 3de schooldistrict van Limburg, en met ingang van 1 Maart tot schoolopzieners benoemd: in het 4de schooldistrict van Limburg Mr. H. H. G. A. Coenegracht, en in het 3de Mr. A. J. Sassen, te Heerlen; benoemd tot subst.- griffier bij de arrond.-rechtbank te Assen, Mr. J. Meinesz Gz, Ihans griffier bij het kantonge recht te Hillegershergden Isten luit. W. A. H-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1