naar Utrecht en G. M. Oudraad van Arnhem naar Den Haag. De Provinciale Tooneelcommissie van Ant werpen heeft een wedstrijd voor oorspronkelijke Nederlandsche tooneelstukken in éen bedrijf, van ernstigen of comischen aard, in gebonden en on gebonden stijl geschreven, geopend, waaraan alle schrijvers uit Noord- en Zuid-Nederland kunnen deelnemen. Er zijn vier prijzen uitgeloofdfr. 300 en eene verguld-zilveren medaille, fr. 200 en eene zilveren medaille, fr. 100 en eene bronzen medaille en fr. 50 en eene bronzen medaille. De mede dingende stukken moeten leesbaar geschreven zijn en vrachtvrij besteld worden vóór 1 September 1874, aan het adres van den heer P. Génard, lid-secretaris der Prov. Tooneelcommissie, Yan Leriusstraat N°. 37, te Antwerpen. Door den Minister van Financiën is, namens en met machtiging van den Koning, aan de ge meente Amsterdam, tot wederopzeggens toe, ver gunning verleend voor den aanleg en het gebruik van een telegraafnet binnen die gemeente. De heer W. D. Gratama, candidaat in de wis- en natuurkunde aan de Groningsche hooge- school, is door de wis- en natuurkundige facul teit te Utrecht bekroond met de gouden medaille, voor zijn antwoord op de vraag uit het gebied der scheikunde. Dezer dagen had te Amsterdam een bijeen komst plaats van de onderscheidene Commissiën en personen, die zich het lot van den bekenden Jacob Doorn, den knaap, die voor weinige weken beide armen verloor, hebben aangetrokken, ten einde gezamenlijk te overleggen, op welke wijze de voor hem ontvangen gelden het doelmatigst besteed zouden worden. Uit de mededeelingen der aanwezigen bleek, dat te zamen over eene som van ongeveer 11,000 kon worden beschikt. Daar deze ruimschoots voldoende geacht werd voor het beoogde doel, werd besloten de lijsten thans definitief te sluiten. Het bijeengebrachte geld zal in de eerste plaats besteed worden om de opvoe ding van den ongelukkigen knaap, voor zoover zulks mogelijk zal blijken te zijn en de omstandigheden het zullen veroorloven, te voltooien. Het overige zal gebracht worden op het Grootboek, onder zoodanig verband, dat Jacob Doorn gedurende zijn leven daarvan alleen de rente genieten zal. Na zijn dood zou het kapitaal aan zijne erven vervallen, ofschoon men trachten zal ook voor dit geval eenige waarborgen te vinden, opdat hel geld niet verkeerd worde besteed. De uitvoering van al die besluiten en de voortdurende administratie over het kapitaal is opgedragen aan de commissie, uitmakende het bestuur over de gasthuizen, met den burgemeester van Huizen, beiden in hunne qualiteit, zoodat, indien de tegenwoordige perso nen hunne betrekking verlaten hebben, aan de opvolgende titularissen de uitvoering van dien last opgedragen blijft. De procedure Classicaal-Bestuur contra den heer Koeken, werd dezer dagen weder voor de rechtbank behandeld. Gedaagde partij had den incidenteelen eisch gesteld dat de rechtbank zou verklaren dat de sommatie vanwege het Classicaal Bestuur ter overgave van het archief etc. niet tot den predikant K., maar tot den Kerkeraad moest zijn gericht, wijl de Kerkeraad wettig bestond. Zulks zou blijkenuit een brief van den heer Glasius, uit het feitelijk in functie zijn van predi kant en Kerkeraad en uit den voorwaardelijken vorm, waaronder die kerkeraadsleden hun ontslag hadden gevraagd. De advocaat Korteweg, uit Den Bosch, bestreed dezen eisch. De heer Koeken bepleitte zijn zaak zelf. Over 14 dagen zullen de pleidooien worden voortgezet. Het Algemeen Politieblad signaleert een lOOtal personen, die niet aan de oproeping ter aflevering voor de lichting der nationale militie van 1873 hebben voldaan. Bij de Tweede Kamer is ingediend eene wetsvoordracht tot wijziging der artt. 80 enz. van het Wetboek van Koophandel. Zij strekt om de beperkingen, in genoemde artikelen vervat, die door den handelstand worden beschouwd als eene belemmering voor de vrije ontwikkeling van den commissiehandel, af te schaffen. Tot commandeur der orde van de Eiken kroon is benoemd de heer Mr. C. Bergsrna, lid der Staten van Friesland en burgemeester dér gemeente Idaarderadeeltot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau de heer Dr. R. i Lamrnerts van Bueren, directeur van het ge neeskundig gesticht voor kranzinnigen te Franeker. De Minister van Koloniën, ad interim Mi nister van Marine, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, naardien, volgens bij het depar tement van Marine ontvangen bericht, de cholera te Buenos-Ayres heerscht, de quarantaine- maat regelen zullen worden toegepast op de schepen, welke die plaats na den 29sten December 11. hebben verlaten. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën, ad interim Minister van Marine, is aan den bottelier in het vaste corps dek- en onderofficieren J. J. Dekker toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Z. M. heeft benoemd tot subst.-offic. van justitie bij de arrond.-rechtbank in Den Haag Mr. A. J. Roest, thans te Rotterdamtot subst.- offic. van justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam Mr. G. A. Van Hamel, thans te Heerenveen. Z. M. heeft bij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemdtot commies-stem pelaar te Amsterdam, C. L. Bernhard, thans te Rotterdam; te Rotterdam, G. G. C. Van Hobo ken, thans aide-essayeur te Zwolle. Caecilia-Concert. De zangvereeniging Caecilia gaf gisteravond in de Stadszaal eene uitvoering, die althans wat de samenstelling van het programma betreft, bij de vorige zeker niet behoeft achter te staan. De uitvoering werd geopend met Mendelssohns schoonen 42sten Psalm, die over 't algemeen op zeer bevredigende wijze werd ten gehoore gebracht. Het quintett liet evenwel hier en daar te wenschen over: gebrek aan eenheid en genoegzame over eenstemming ontsierden de uitvoering van dit ongetwijfeld lastige, maar toch zoo schoone ge deelte. De Nos. 3 en 4 van Haydns indruk wekkende K r e u z w o r t e" en de F r h 1 i n g s- botschaft" van Niels W. Gade, die nu volgden, werden flink uitgevoerd. Vooral het laatstgenoemde koor, dat beter dan eenig ander nummer van het programma onder het bereik valt van de krachten dezer Vereeniging, werd uitstekend gezongen. Ook het orkest werkte over 't algemeen vrij goed mede enkele oogenblikken echter deed het zijne rechten tegenover de koren wel wat al te veel gelden. Mozarts Requiem vormde de tweede afdee- ling. Opdat dit werk zich aan ons in al zijne majestueuze schoonheid voordoe, wordt zeer zeker eene andere omgeving dan die van eene concert zaal vereischt. Vandaar dan ook dat, onder ande ren, de overweldigende indruk, dien de instru mentatie van hel „Tuba mirum" gewoonlijk teweegbrengt, hier geheel werd gemist. Ook ge- looven wij over het algemeen als onze meening te mogen uitspreken, dat Ca ec ilia niet sterk genoeg is, om zich met volkomen goeden uitslag aan toonwerken als dit te wagen. Geheel anders zou dit zeker zijn als de quantiteit der leden gelijken tred hield met hunne qualiteitwant stappen we over al die gedeeltelijk onoverkome lijke bezwaren heen, dan was de uitvoering alles zins bevredigend en de eer daarvan komt zeker, behalve aan den bekwamen dirigent, aan de koren toe. Hun taak toch was verreweg hel zwaarste; doch ze kweten er zich glansrijk van. Dit laatste kan niet onvoorwaardelijk van al de solisten gezegd worden. Ze vonden wel is waar in 't Requiem niet veel gelegenheid om met hunne gaven te schitteren en waar ze die von den, in 't „Benedictus", was het ensemble werke lijk zeer schoon. Maar de dilettant, die de vorige bassolo's gezongen had, had daar ook wijselijk zijne plaats aan een ander afgestaan, wiens muzi kale ontwikkeling hem blijkbaar beter in slaat stelt om als solist op te treden. De algemeene indruk van het concert kan overi gens niet anders dan gunstig zijn en de directeur, de heer Taylor, kan inderdaad met volle recht aanspraak maken op de toejuichingen, hem bij het einde der uitvoering door het auditorium geschonken. Gemengd IXieuws. Een Mark erin, die te Pur.ru er end diende, stal eenige dagen geleden een bankje van f 40, dat zij voor een muntje van /10 scheen aangezien te hebben. De politie, die haar verdacht, nam haar onderhanden, maar kon bij onderzoek niets vinden, totdat men haar de kousen liet uittrekken, waar ze veel op tegen had. Het bleek toen dat zij het bankje tusschen de laken zolen van een kous had ingenaaid. De meid stond op het punt te trouwen, maar toen deze diefstal aan het licht kwam, zag haar aanstaande van haar af. Ze heeft toen in wanhoop verscheidene koppen van lucifers ingeslikt, waardoor ze natuur lijk zeer ziek werd en daarom naar Marken zou worden overgebracht. Zij bereikte echter dat eiland niet, maar stierf op het schip, dat haar moest overbrengen. Gistermorgen tusschen 3 en 4 uren brak in de kom der gemeente Zevenhuizen een hevige brand uit in het woonhuis van den heer A. De Broekert, geneesheer. Hel gebouw is geheel uitgebrand; daar er gelukkig weinig wind was en de spuiten spoedig dienst deden, zijn de belendende gebouwen bewaard gebleven; woning en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In den nacht van 11 op 12 dezer is het Logement de Hooiwagen te Goicum bijna geheel afgebrand. De oorzaak schijnt te zijn, dat men den bevroren gasmeter heeft getracht te ontdooien. BUITENLAND. Frankrij li. Het is thans beslist, dat het standbeeld van Napoleon I, met zijn kapotjas om en de legen darische steek op het hoold, zooals het onder de regeering van Louis Philippe op de Vendóme-zuil werd geplaatst, er weer op verrijzen zal. Dat de zuil hare voltooing nadert, is reeds vroeger gemeld. De afgevaardigden Keiler, De Belcastel en Chesnelong hebben bij den hertog de Broglie een stap gedaan om den straftijd van den Univers het blad is geschorst tot 12 Maart te verkorten. De hertog Decazes, minister van huitenlandsche zaken woonde het gesprek bij en gaf te kennen, dal het verzoek niet ingewilligd kon worden. De 12den Februari heeft de onthulling plaats gehad van het monument te Bourget ter nagedachtenis der gesneuvelden van 30 October en 21 December 1870. Ongeveer vijftienhonderd personen waren hij die plechtigheid tegenwoordig. Het gedenkteeken is opgericht voor in het dorp aan den kant van Parijshet is eenvoudig, maar schoon en in den vorm van een vierhoekige pyramide. Aan de voorzijde ziet men een gebroken degen, aan de andere zijde leest men het opschrift „30 October, 21 December 1870. Zij zijn ge storven in de verdediging van hun vaderland. Frankrijks degen, in hun wakkere handen ge broken, zal opnieuw door hun nakomelingen worden gehanteerd." Het monument, opgericht op bevel van den conseil général de la Seine, is vervaardigd door den heer Marcel Delignières. Te Samer nabij Boulogne is een landbou wer, zekere heer Delhaye, vermoord in zijn stal gevonden, liggende onder de poolen der paarden, met een vreeselijke wonde in den hals, toegebracht door een mes. Het hoofd was bijna van het lichaam gescheiden. De justitie heeft zich naar Samer begeven en twee personen, Butel en Du- bosquel genaamd, op wie zware vermoedens rusten, in hechtenis genomen. Zij zijn in de gevangenis te Boulogne opgesloten. Delhaye is in zijn kamer vermoord en daarna naar den stal gesleept. Niets is gestolen. Duitse li land. Van onderscheidene plaatsen aan de Ooslzee- kust, inzonderheid op het eiland Rügen, worden luide klachten er over gehoord, dat er niets wordt gedaan om de kustplaatsen tegen de gevolgen van zwaren storm te beveiligenzoodal de kustbe woners steeds aan groot gevaar blijven blootgesteld. Dit laatste is weder gebleken bij den orkaan, die er dezer dagen heeft gewoed. Te Slraalsund liep het water Zondag en Maandag over den havendam, hetgeen vroeger nooit gebeurd was. Greifswald en omliggende plaatsen lagen overstroomd; het geheele eiland Zings is ondergeloopen en ook andere plaatsen hebben zeer veel geleden. Het water bereikte eene hoogte van slechts zeven duim

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2