LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4300. A0. 1874. Maandag 16 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Cornells Antonie Van Noort, broodbakker alhier, waarbij hij verzoekt om een bakoven te mogen maken in zijn huis in het Noordeinde n°. 18; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 19den Februari aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Weihouders voorn., v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, li Februari 1874. Herziening van de belastbare Opbrengst der gebouwde Eigendommen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Doen te weten: dat er krachtens de wetten d. d. 26 Mei 1870 Staatsblad n°. 82) en 22 Juli 1873 Staatsblad u°. 116), zal plaats heb ben eene herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, en dat de Commissie, daarmede bioDen deze gemeente belast, bare werkzaamheden op den 16den Februari a. s. zal aanvaDgen en hare zittingen zal houden in een lokaal van het Raadhuis dezer gemeente. In verband met deze kennisgeving worden de ingezetenen, zoo veel noodig, gewezen op de voorschriften, vervat in de wet van den 22sten Juli 1873 Staatsblad n°. 116) en voornamelijk op de volgende -bepalingen, voorkomende in de artikelen 9, 12, 13, 14 en 15 daarvan: (Art. 9.) Zij (de Commissie voor de herziening) is verplicht kennis te nemen van den inhoud der in de jaren 1868 1872 verleden en geregistreerde huur- en koopacten van gebouwde eigendommen iü do controle, blijkende uit de opgaven en uit treksels, door de ontvangers der registratie aan haar te ver strekken. Zij is bovendien bevoegd aan hcra, die in gemeld tijdvak ten opzichte van een gebouw eene overeenkomst van jaarhuur heeft gesloten, inlichting të vragen omtrent de over elk der jaren 18681872 bedongen huurprijzen en de bijzonderheden daartoe betrekkelijk, bedoeld in art. 3 dezer wet. Tot dat einde doet zij aan diens woniüg door een gemachtigde een daartoe strekkend, door ons vast te 6tellen formulier van verklaring of biljet uit reiken. (Art. 12) De Commissie kau aan hem, die verzuimd of ge weigerd heeft de opgaaf te doen, in twee voorgaande artikelen bedoeld, of die er eene heeft gedaan, waarvan zy de juistheid betwijfelt, door een deurwaarder der directe bolastingen kosteloos eene nitnoodiging doen beteckenen om na verloop van minstens acht dagen binnen do gemeente, ter plaatse en op den dag en het uur, in de uitnoodiging aangewezen, voor haar te verschijnen ten einde de op het biljet gestelde vragen alsnog te beantwoorden of dieDsaangaande de noodige ophelderingen te geven. (Art. 13) Indien de voor de Commissie geroepen niet ver schijnt of weigert te antwoorden, wordt daarvan door de Com missie proces-verbaal opgemaakt. Op dit proces-verbaal is art. 437 van het Wetboek van Straf vordering van toepassing. (Art. 14) Het niet verschijnen of het weigeren, in het voor gaand artikel vermeld, wordt gestraft met eene geldboete van minstens f 1 en hoogstens 80, tenzy redenen van verhindering worden aangevoerd, die door den rechter als wettig en aanueme- lijk worden erkend. (Art. 15) Tot het bepalen der belastbare opbrengst, het onderzoek der hierna genoemde bezwaren en het verrichten van herschat- tiDgen volgens de artt. 20 en 24, hebben de leden der Commissie dagelijks, de Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen uitgezonderd, van des voormiddags 8 oren tot zonsondergang, ttegaDg tot de gebouwde eigendommen. Indien hun die toegang geweigerd of belet wordt, roepen zij de tasschenkomst in van den Burgemeester of van den Kanton rechter, op wiens bevel de toegang, ondauks den gebruiker van gebouw, verschaft wordt, enz. Voorts raeenen Burgemeester en Wethouders er de aandacht op te moeten vestigen, dat deze herziening niet moet dienen om meer opbren get nit de grondbelasting aaD de schatkist te verzekeren, maar dat zij alleen ten doel heeft een meer billijken omslag van het t e gen woord i ge be lastingbedrag, tengevolge van gelijkmatige schatting in het geheele Rijk te verkrijgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Februari 1874. LEIDEN, 14 Februari. Hedenmorgen te 8 uren werd op de R.-C. begraafplaats alhier met militaire eer het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van J. F. Kerstens, in leven muzikant bij het 4de regiment infanterie. De leden van het muziekcorps hadden den wensch te kennen gegeven hun ontslapen makker onder begeleiding van treurmuziek naar zijne laatste rustplaats te vergezellen, welke wensch door den chef van het corps werd ingewilligd. De treurige plechtigheid werd door velen bijgewoond. In de eerste helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijp kunnen worden. R. Kuiper, Delfshaven; Vink, Wed. Neuman, H. N. Fappe, C. Visscher, Mej. Nieuwkerk, J. v. Miescher, A. Rob, W. J. Vermeulen, F. A. Weening, M. D. Vreyra, F. v. d. Vijver en P. v. Leune, allen te Amsterdam; G. J. Meijer, Apeldoorn; D. M. J. H. Kerstens, Boxtel; L. Mulder, BredaEmile Olivier, BrusselNijkerk, Davos; Hoogewerff, Dedemsvaart; D. Van den Brug en H. W. Hoogeveen, Delft; Ledel, Mej. Rezel, S. L. Wols, v. d. Ven, allen te 's-Graven- hage A. C. De Leeuw, HaarlemM. Leenders, Maastricht; P. v. Eden, Oma; C. Lense, Wed. Vinkenstein, J. Hopman, W. Chrisliaanse, L. Van Gestel, P. Schmidt, allen te Rotterdam; Ridée, Rozendaal; A. Rander, Wamel. Briefkaarten: Van Geldere, Rotterdam; Kerste, Utrecht. Dinsdag a. s. zal „Sempre Crescendo" in de Stadszaal alhier een concert geven, waarop als solisten zich zullen doen hooren Frl. Adèle Löwe, zangeres aan de Hoogduitsche Opera te Rotterdam, en de heer Dr. A. G. Pohle, violoncellist te Utrecht. Wij hopen dat velen onzer stadgenooten van deze uitvoering zullen gebruik maken. Niet alleen toch dat hun een kunstvolle avond te wachten staat, maar bovendien kunnen zij dan de zelfvol doening smaken, tevens te hebben medegewerkt tot leniging van den toestand onzer minder be voordeelde natuurgenooten. Ook het lief hebberij-tooneelgezelschap „Har monie" zal morgenavond aldaar eene uitvoering geven. De goede reputatie, die deze vereeniging door hare laatste uitvoeringen zich verworven heeft, zal ongetwijfeld menigeen verlokken van de in troductie gebruik te maken, daar bovendien de gelegenheid wordt aangeboden den avond verder op genoeglijke wijze door te brengen, eene ge legenheid die volgens sommigen hier ter stede maar al te zelden bestaat. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 115123 vol wassen personen en van 4155 kinderen. Het gisteravond ontvangen Regeerings-telegram van den generaal Van Swieten, gedateerd Aijin, 10 dezer, konden we door de late ontvangst slechts in een gedeelte onzer oplaag rnededeelen, zoodat w'y 't hier nogmaals laten volgen. Blijkens dit telegram was er sedert 7 dezer niets bij zonders voorgevallen en in den stand van zaken geen verandering gekomen. De blyken dat het volk den oorlog moede is en zich overwon nen acht, namen echter toe, ofschoon de hoof den zich van toenadering onthielden en het volk door geweld verhinderden zijne hetere ge zindheid te toonen. Dit werd althans door en kelen medegedeeld die uit XXVI Moekim in het kamp der expeditionaire troepen waren gekomen. Vermits deze toestand voor het volk niet lang houdbaar is, werd verwacht dat de tyd hierin verandering zal brengen. De keus van een Sultan werd niet bevestigd en nu een andere candidaat genoemd. De cholera is nog sporadisch. Een telegram van Reuter's Officegeda teerd Penang, 10 Febr., meldt: Uit eene onpar tijdige bron wordt verzekerd, dat de Nederlandsche troepen hij eene vervolging door de Atjineezen zijn teruggeslagen en daarby twee mitrailleuses en '18 dooden hebben verloren. [Wij deelen dit telegram mede, ofschoon het naar onze meening, om meer dan eene reden volstrekt geen geloof verdient. Men vergelijke o. a. slechts den datum met dien van het Regee- ringstelegram, waarin in 't geheel geen melding van den aanval wordt gemaakt. Zoo berichtte Reuters agent voor een paar maanden ook, dat ons leger 's nachts was overvallen, terwijl later bleek dat er niets van aan was. Reuters be richten, althans die uit Penang, missen alle ver trouwen.] Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Gouda, zijn inge komen 2598 stembiljetten, waarvan geldig 2589. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Verniers van der Loeff, die 985 en den heer Bichon van IJsselmonde, die 911 stem men bekwam. Op den heer Van der Heim waren 686 stemmen uitgebracht. Dr. D. Chantepie de la Saussaye, nog sinds kort hoogleeraar in de godgeleerdheid te Gronin gen, is door eene hevige ziekte aangetast, welke het ergste doet vreezen. Ook te Heemskerk heeft zich eene Feest commissie geconstitueerd voor het a. s. kronings feest op 12 Mei e. k., bestaande uit de heeren H. Carsten, J. Duin, Van Leeuwen Boomkamp, predikant, A. De Ruiter, F. Swart, H. G. Van Wijk, pastoor, J. Zonneveld, en T. Zonneveld. De heer H. Zaalberg, burgemeester, is tot eere voorzitter benoemd. De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Januari 1874 bedroeg f 5,466,348.49, zijnde f 156,554.30 minder dan over heizelfde tijdvak in '1873. Onder praesidium van den kolonel F. C. R. Boers, intendant in de 1ste militaire afdeeling te 's-Gravenhage, zal aldaar den 16den der vol gende maand het examen aanvangen van zes onderofficieren dingende naar de betrekking van tweeden luitenant administrateur van kleeding en wapening, waarvoor 2 plaatsen zijn opengesteld. Naar men verneemt is het ontwerp eener nieuwe militiewet, door den minister Weitzel, in overleg met den minister Geertsema, ontworpen, voltooid en vatbaar om bij de Tweede Kamer te worden ingediend. Plaatsvervanging en nummer verwisseling zouden behouden blijven, doch de ver- eischten om als plaatsvervanger te worden toege laten zóo verscherpt, dat zij daardoor feitelijk zeer zouden worden bemoeilijkt. Verder zou het jaar- lijksch militie contingent van 11,000 op 14,000 man worden gebracht. Met 1 Mei a. s. zijn bij het wapen deF genie de navolgende garnizoensverplaatsingen bevolen: de hoofd-opzichter van fortificatiën B. W. G. Van Ling, van Dordrecht naar Heusden, en W. F. Kappers van Roermond naar Venlo de opzichter van fortificatiën 1ste klasse J. E Van Charldorp van Venlo naar Maastricht; de opzichter van fortificatiën 2de klasse C. R. Van Ruijven van Utrecht naar Arnhem; W. H. Schadee van Groningen naar Willemstad en H. Roberts van Hellevoetsluis naar Roermond; de opzichters van fortificatiën 3de kl. H. G. Berghuys van Den Haag naar UtrechtH. J. Broedelet van Heusden

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1